Menu

Během dvou let klesly prodeje telefonů Sony Xperia na polovinu

prodeje-telefonu-sony-q4-2016-ico
Během dvou let klesly prodeje telefonů Sony Xperia na polovinu
Ohodnoťte článek

Mobilní divizi japonské společnosti Sony se v posledních několika letech příliš nedařilo. Výsledkem byly značné finanční ztráty. Zatímco v Americe není většina modelů tohoto výrobce dostupná, v Evropě, kde byla tato značka populární, šly prodeje v poslední době dolů. V posledních třech měsících roku 2016 Sony prodala 5,1 milionů chytrých telefonů své modelové řady Xperia. To ve srovnání s rokem 2015 znamená pokles o jednu třetinu. Ve 4. kvartále roku 2014 prodala firma 11,9 milionů Xperií, což znamená, že během dvou let klesly prodeje telefonů Sony Xperia dokonce na polovinu.

Prodeje telefonů Sony Xperia

Prodeje telefonů Sony Xperia

Prodeje telefonů Sony sice klesaly, výsledky ale nejsou nejhorší

Japonci tento týden publikovali finanční výsledky za poslední čtvrtletí roku 2016. Podle nich činily tržby v mobilním segmentu 248,6 miliardy japonských jenů (asi 55 miliard korun), což ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku znamená pokles o 35,3 %. Společnost k tomu uvedla, že pokles příjmů byl částečně způsoben nižšími prodeji v Evropě a v jiných regionech, kde Sony omezila své aktivity. Jedním z mála světlých momentů finanční zprávy jsou výsledky herní platformy Sony PlayStation, která zaznamenala růst tržeb i zisku.

Po špatné zprávě zpravidla následuje dobrá, a nejinak tomu bude i v tomto případě. Provozní zisk za čtvrtý kvartál roku 2016 21,2 miliard jenů (necelých 5 miliard korun). Toto číslo je sice o 2,9 miliardy nižší než v předchozím roce, nicméně s ohledem na klesající příjmy a prodeje je vlastně poměrně dobré.

Hospodářské výsledky společnosti Sony

Hospodářské výsledky společnosti Sony

Mobilní divize byla několik let vnímána jako černá ovce společnosti, takže aktuální výsledky jsou nesporně příjemným překvapením. Jak je ale možné prodávat méně výrobků, a přitom vydělávat více peněz? V případě Sony je to vlastně docela jednoduché – vše podstatné se skrývá ve slově „redukce“. Divize Sony Mobile na vybraných trzích snížila a zefektivnila svůj byznys. Zjednodušeně řečeno, japonská společnost prodává své výrobky pouze v těch zemích, kde její značka zůstala konkurenceschopná.

V letošním roce tedy Sony musí přesvědčit své zákazníky, že má ve svém portfoliu konkurenceschopné zařízení. Příležitost bude mít již 27. února, kdy v rámci veletrhu Mobile World Congress představí údajně až čtyři nové telefony střední třídy, včetně nástupce modelu Xperia XA. Zásadní tahák v podobě modelů Xperia X a Xperia X Performance ale výrobce představí později. Jistě není bez zajímavosti, že nejnovější vlajková loď společnosti – Xperia XZ – byla ve 4. čtvrtletí nejprodávanějším chytrým telefonem s Androidem. Tohoto úspěchu by ale patrně nedosáhla, pokud by nebyla zastavena výroba a prodej Samsungu Galaxy Note 7. Převážná část tržeb však i přesto plynula z telefonů střední třídy. Proto se Sony i v budoucnosti se Sony hodlá zaměřovat na tuto kategorii a trhy, kde je její značka konkurenceschopná.

Co myslíte: zlepší, nebo zhorší se hospodářské výsledky Sony v tomto roce?

Zdroje: androidauthority.com, techcrunch.com, xperiablog.net, news.softpedia.com.

Komentáře

Trip

Trip

z aplikace
5.2.2017 9:05

Neví někdo, kde by se dal koupit Asus zenfone 3 ultra?

Karboxilas

Karboxilas

5.2.2017 9:59

Největší problém sony je v tom, že jejich mobily jsou sice technicky na výborné úrovni, ale jsou příliš drahé a designově nezajímavé. Samozřejmě jsou lidi, kterým se líbí, ale většina sáhne po Galaxy a dalších, které prostě a jednoduše vypadají mnohem líp.

Jirka2014

Jirka2014

z aplikace
5.2.2017 10:04

Ano Sony telefony funkční kdo jednou vlastnil tak ovládání super. Teď již delší dobu nemám tuto značku, ale klidně bych zase koupil. Nikdy mě výrobky od Sony nezklamali.

DaveVI92

DaveVI92

5.2.2017 10:37

Telefony od Sony nejsou předražené většinou stojí stejně jako telefony od konkurence teda až na Xko to bylo předražené. Jinak díky těm dražším telefonům Sony vydělavá. Navíc třeba XZ bylo o 1500 korun levnější než Z5 ta začinala na 21 000. Nebo Pixely ty jsou ještě dražší. Jen doufám že to lidé budou říkat i u Galaxy S8 jak je předražená když její cena nejspíš bude začínat na 23 000.

Ejvik62

Ejvik62

5.2.2017 10:43

Měl jsem Sony Xperia Z1 compact a už jsem se díval na nový telefon, ale bohužel od řady Z3 to šlo s Xperii dolů. Takže jsem nakonec sáhl po Huawei. Tak snad v budoucích letech změní Sony přístup.

DaveVI92

DaveVI92

5.2.2017 11:10

Neřekl bych že to šlo dolů spíš naopak kvalita zpracovaní je už mnohem lepší než to bylo za doby Z3 vzhled tam je to subjektivní ale mě se líbý mnohem víc. Jinak proč myslíte že šli Xperie dolů slyším to často ale nikdo nikdy neřekne proč.

Tomáš Matěj

Tomáš Matěj

5.2.2017 11:43

Mě dostává, jak vždycky čtu o propadu prodeje Sony. Jeli jste teď někdy nedávno metrem? V životě jsem neviděl víc Sony, jak za posledních 14dní. Tak často už nevidím ani Apple jak Sony poslední dobou. Sám mám Z3+ a i po takové době, co je na trhu jsem neviděl jediný problém s pády systému, zamrzáním, nebo podobně.

RedRose

RedRose

5.2.2017 13:04

osobne mi proslo rukama fakt hodne telefonu a zrovna Sony povazuju dlouhodobe za ty lepsi, ne-li nejlepsi z nich… ve svem okoli znam taky dost majitelu mobilu Sony a nevzpominam si ze by si na ne nekdo nejak extra stezoval… jak zde zaznelo, slycham ze Sony upada, hlavne od lidi kteri je nemaji… je to zvlastni… mobily jsou vyborne, i v recenzich jsou vice-mene chvalene, podpora aktualizaci byla jeste nedavno oproti ostatnim nadstandardni, ceny nejsou nijak vyssi ve srovnani jinych „znackovych mobilu“, takze nevim… a ze by to bylo jen tim designem, se mi moc nezda… zvlastni… aktualne pouzivam obra Sony Xperia Z Ultra ktery je uz sice starsiho data, ale zatim jsem nenasel adekvatni nahradu v teto velikosti…

pospa58

pospa58

5.2.2017 15:07

Pane Kilián, a co tak si po sobě článek aspoň přečíst? Viz:
Zásadní tahá v podobě modelů Xperia X a Xperia X Performance…
Proto se Siny i v budoucnosti se Sony hodlá zaměřovat na tuto kategorii a trhy…

Karel Kilián

Karel Kiliánexternista

5.2.2017 15:37

pospa58 napsal: 5.2.2017 15:07

Pane Kilián, a co tak si po sobě článek aspoň přečíst? Viz: Zásadní tahá v podobě modelů Xperia X a Xperia X Performance... Proto se Siny i v budoucnosti se…

Máte pravdu. Děkuji, chyby jsem opravil. Budu příště dávat větší pozor.

-mm3

-mm3

5.2.2017 15:54

Není to taky tím, že Sony nenabízí rozumnou střední a nižší třídu? Xperie E většinou nebyly nic moc a nejbližší lepší model byly až Xperie M, které ve své třídě většinou také nepatřily k tomu lepšímu. A kromě M1 se také kdovíjak neprodávaly. A přitom v segmentu okolo M a E se toho kusově prodá nejvíc.

kulichoid

kulichoid

z aplikace
5.2.2017 16:38

Není ten nižší prodej způsoben tím, že majitelé Sony jsou svému kousku věrní i 5 let, zatímco skalní fanoušci jiných značek si pořizují svou značku klidně každý druhý rok novou?

DaveVI92

DaveVI92

5.2.2017 16:57

-mm3 no více méně to bude tím ale na nižší třídě nic nevidělají a prodělávali kvůli ní.

optimas

optimas

z aplikace
5.2.2017 18:21

Sony může být jakoli dobrý, ale za celou dobu mě neoslovil svým designem.

vw.jirka

vw.jirka

z aplikace
5.2.2017 22:48

Mám pořád Xperii Z2. Funguje pořád jak má, nikdy se nestalo, že by zamrzala, něco spadlo nebo nešlo. Nevypínám ji, pořád zapnutý data a WiFi. Píšu, volám. Vypadá pořád dobře, baterka mi vydrží 2 dny. První asi rok co jsem ji měl jsem ji zkoušel natáčet a potápěl. I když se to nemá, potápěl jsem ji i v moři.
Nemám s ní žádné problémy. Procesor co tam je stačí, 3GB RAM taky.
Až jednou odejde, klidně bych do ní šel znovu.

honzah

honzah

z aplikace
6.2.2017 1:38

sony delaji dlouhodobe neprakticke telefony s mega ramecky a navic s vysokou cenou. Se divim ze toho vubec prodali tolik. Pekne zpracovani neni vse, to umi i jini. Moc let uz zrejme nepreziji

3kolik

3kolik

6.2.2017 10:04

Sony používám už léta a nikdy jsem neměl důvod měnit. Snad teda s výjimkou Xperie M4, která se opravdu nepovedla, ale jinak jsem byl vždy spokojený. Vždy jsem oceňoval velmi pěkný vzhled Xperií, tam se většina ostatních výrobců má co učit, zvlášť třeba takový Samsung. Ale to je samozřejmě dost subjektivní, každý preferuje něco jiného, stejně jako v případě UI, které jsem taktéž na Sony vždy oceňoval a opět musím zmínit Samsung jako příklad toho, jak se to z mého pohledu určitě nemá dělat, na ty jejich šílené omalovánky se nedá koukat. Sony jako jedni z mála také nadále využívají HW spoušť fotoaparátu a tak. Před Vánoci jsem si koupil Xperii XZ a je to naprosto fantastický telefon.

Dadulinecek17

Dadulinecek17

z aplikace
6.2.2017 10:09

Souhlasím s 3kolik… Já mám Z5 premium a naprostá pecka… Odolná placka s výkonem a super displayem 10/10

dunco

dunco

z aplikace
6.2.2017 12:38

Kdo prostě nepoužíval telefon od Sony, hlavně tedy řadu Z, tak prostě nepochopí 😀. V sobotu jsem byl prodlužovat smlouvu a nabídli mi aji telefon. Tak jsem si jenom ze zvědavosti prohlédl tu jejich nabídku a poprvé jsem na živo držel v ruce S7 a S7 EDGE. Ta Edge je podstatně hezčí, ale klasická S7 je hnus. Vypadá jak Samsungy za pár tisíc. Každý vyčítá Sony stejný design, ale Samsung je na tom úplně stejně. Stejný vzhled již několik let. Tak nakonec jsem si nechal Honor 7 a ušetřil dost peněz 😝😝😝.

uni

uni

6.2.2017 14:28

Nevyužití potenciál vlastních brandů (Walkman, Playstation, Bravia, CyberShot,…), mizerná evoluce produktové řady (Xperie Z), podivné preference (voděodolný tablet?), nejasný postoj k IPx,…. je toho dost co dělají mizerně. Dlouhodobě (viz spojení s Ericsonnem, s Symbian Foudation,…).
Tam kde je je svou pečlivou prací. Nemohou se divit.

Irun66

Irun66

6.2.2017 15:27

Sony bylo vždy kov a sklo a vodeodolnost…. Jenže to už jaksi není nějakou dobu pravda, tak čemu se diví??
Kolik let se nadavalo na plastové Samsungy?? A třetí rok je tomu jinak, dokonce ve střední řadě (A3 aA5) najdeme vodeodolnost….
A to že Sony ani Samsung nemění vzhled je podle mého nyní normální, podívejte se na Apple :-D:-D:-D:-D

uni

uni

6.2.2017 15:38

Irun66: Tak samozřejmě, pokud chceš budoval loajální uživatele, nemůžeš jim co rok strkat kolotoč. Postupná evoluce daného designu. Automobilky to dělají desítky let a nedělají to náhodou. A ano, i tam číňani opravdu produkují, co je zrovna napadne, další analogie mezi mobily a automobily.

zZzZz45

zZzZz45

6.2.2017 15:50

Uni, strucne, vzhledem k tvemu nazoru, nejsi ani nikdy nebudes cilovou skupinou Sony, Sony je „rodina“ firma, neni moc spolecnosti ktere pro tento svet technologicky prinasi vic, at uz v minulosti ci dnes. Je to spolecnost ktera nedela vedome ze sveho zakaznika ovci. Naopak, nechavaji zakaznika dojit si ke svemu samotneho. Jejich zakaznik totiz zna co chce, neni potreba mu skrz xx medii tlacit ze s mobilem muze do vany ale ne do more :D psat takovej nazor o walkmanu, ci cybershotu ? Temer dokonale produkty, nepotrebuji marketing.

uni

uni

6.2.2017 16:15

zZzZz45: To máš pravdu, však s Sony uživatelé poměrně rychle vyběhli s MD, MagicGate, MemoryStick a já nevím co ještě ta rodina měla za potřebu vymyslet něco jiného, než mají ostatní:)
Ad marketing, to nevím co myslíš, ale možná jsi ani nepochopil. Sony má (mělo) silné brandy. Walkman-úplně se nabízí pokračovat v produktové řadě po hloupých mobilech, zaměření na hudbu. Playstation-jasná věc. CyberShot-jasná věc a jít dál než ke dvěma externím optikám pro mobil, o kterých doslova prakticky nicko neví, atd. Promrhané rodinné dědictví.
Tak jako rezignovali na vývoj obrazovek (TV), také přitom měli v minulosti co říci.
BTW: Playstation je dnes na trhu asi nejlepší konzole a přesto je kolem ní mega marekting (pravda, ČR prakticky plně míjí), takže ta teorie poněkud padá:)

dunco

dunco

z aplikace
6.2.2017 17:35

Vážený pane Uni, běžte laskavě do pr… e, Vaše názory, kterými zasíráte veškeré diskuse, ať už zde nebo jinde už mě serou a podle reakcí nejenom mne. Měl by jsi jít chlapče už konečně začít pořádně makat.

uni

uni

7.2.2017 9:31

dunco: Já telefon od Sony užívám a tak chápu. Co je špatně? BTW je to krám:)

Tomogo

Tomogo

7.2.2017 13:05

Vlastním jeden Xperia M, a není to povedený telefon. Přední kamera nejde, GPS vypadává, pomůže jen restart, nebo neoficiální ROM. Telefony většinou nuda a vždy jim něco k dokonalosti chybí. Takže se osobně moc nedivím, že se propadají. Mockrát jsem se na jejich novinky těšil, ale po X zklamáních už mě jejich telefony nezajímaj. To poslední zajímavé byl Xperia Mini Pro. Dnes by musely udělat opravdu razantní krok k obnově popularity, ale pokud se budou držet nemastných, neslaných placek, kterých jsou na trhu stovky, myslím že je budou držet nad vodou jen jejich nadšenci, pokud to nezabalí úplně.

uni

uni

7.2.2017 14:58

Tomogo: Tak tak, nebo Ray, také zajímavý stroječek. První Zetko taky naznačilo zajímavou produktovou řadu, kteoru postupně zabili. Play zabalili po prvním nepodařeném (nepřekvapivě) modelu. Atd. Měli potenci, nemají. Už mrší i UMS režim.

JJJJ

JJJJ

14.2.2017 9:24

Tomogo _ stěžovat si na emko ktere je 3,5 roku staré a v sve době stálo 3 tisíce mi příjde směšné, zvláště v této cenové kategorii kdy na tom byli oststni ještě hůř.. ano jsem fanoušek sony ale s unim se tentokrát v pár ohledech shodnu, ja bych rozhodně uvítal spojení s walkmanem nebo PlayStationem i cybershotem, Ale vyvstává otázka jestli by to pomohlo?? U vzhledu mi třeba rámečky nevadí, radši to a rovnoměrně hrající stereo než nějaký repráček z boku nebo zezadu. Xperii ale vždycky poznáte a nespletete si jí s kde jakým korejcem či číňanem…sony má přitom velký rozsah třeba v počtu zakoupených patentů minulý rok jsou na 10 místě, což je jen dobře.. a stejně i když prodali méně kusů, vydělali, já třeba xko koupil za 10t. a to je myslím za dobrou cenu když jsem k ní dostal bt sluchátka a vynikající podporu v programu concept rom. Sony umí a nabízí trochu více v jiných oblastech než jen samotné zařízení. Ale jede si pořád svoje a uvidíme jak dlouho to budou zákazníci tolerovat..

Tomogo

Tomogo

18.2.2017 23:15

JJJJ: 1. stěžovat si mohu, když GPS zlobila na každém Xperia M a Sony se na to vyprdlo, tolik k podpoře Sony… 2. Design je jiný jen díky nápisu Sony, jinak jsou to tuctové placky. 3. Proč ty pantenty nevyužívaj? Je rozdíl si něco patentovat a profitovat z toho, že to použijí jiní a pak jim za to platí, než to využít pro své výrobky. 4. A co se inovací obecně týče, tak dát na trh Sony Xperia Z5 s micro USB, nebylo dvakrát inovativní. Nebo rozlišení Full HD na beztlačítkovém telefonu taky nedává smysl. To ostatně už pochopili někteří jiní a začaly vyrábět telefony s poměrem 17(a víc) ku 9 kde zbylých 16×9 je pro Full HD obsah a to nad 16 je pro tlačítka.
Prostě takových telefonů jako Sony najdeš na trhu spousty. Nevynikají RAM, velikostí ROM, vlastním CPU, nebo zářným LCD/OLED, operačním systémem, hmotností, funkcemi, velikostí, kvalitou, či rychlostí čtečky otisků prstů a dokonce ani zpracováním nejsou mezi nejlepšími a cenou už vůbec ne.
Tak opravdu nevím, co na tom Sony vidíte, asi ty sluchátka.

sagitarius64

sagitarius64

26.2.2017 14:42

No, já jsem si chtěl pořídit svůj první Sony kvůli 4K displeji (na VR). Bohu dík jsem měl možnost si to vyzkoušet u známého ještě před koupí, jinak bych asi dneska tloukl hlavou do zdi. Už věřím těm, co tvrdí, že Sony mobily neumí. Je moc hezký nacpat do mobilu 4K displej, ale honit to procesorem (QC810), kterej po 5-10 minutách 4K videa vypne mobil kvůli přehřátí procesoru…. A na to si ztěžuje více uživatelů, kteří to koupili právě kvůli 4K pro využití ve VR.

RSS (komentáře k článku)