Menu

Proč reproduktory v blízkosti telefonu bzučí? A jak vlastně funguje mobilní síť?

Bzučení reproduktorů u mobilů
Proč reproduktory v blízkosti telefonu bzučí? A jak vlastně funguje mobilní síť?
Ohodnoťte článek

Pokud jste se svým smartphonem v blízkosti reproduktorů, začnou se z nich v okamžiku příchozího hovoru, SMS či při používání datové sítě linout různé bzučivé, brumlavé, pískavé, především ale nepříjemné zvuky. Jistě sami dobře víte, že stačí s mobilem ustoupit pár kroků od reproduktorů a nepříjemné zvuky zmizí nebo se alespoň utlumí na snesitelnou úroveň. Víte ale, čím jsou způsobeny? Může za to elektromagnetická interference neboli EMI.

EMI – elektromagnetické rušení

Pokud jste někdy viděli odkryté reproduktory, jistě víte, že nedílnou součástí většiny z nich jsou magnety o různých velikostech. Největší plochu reproduktoru pak zabírá membrána z papíru, plastu či gumy. Ve středu membrány (a často až permanentního magnetu) se nachází malá cívka, ke které jsou připojeny zdrojové dráty reproduktoru. Všechny tyto části jsou pro generování zvukových vln nutné, alespoň pokud jde o nejrozšířenější druh reproduktorů – plošné elektrodynamické. Samotný zvuk je generován tím, jak do cívky přichází impulzy elektrického proudu o různé síle. Pokud jste na základní škole hodiny fyziky neprospali, jistě dobře víte, že taková cívka se stává základem elektromagnetu. Díky tomu se při dostatečném vybuzení magnetické indukce dokáže odtáhnout od permanentního magnetu (případně se pohybovat mezi jeho póly) a rozpohybovat tak membránu. Ta pak svými vibracemi podá akustický výstup, který od reproduktoru očekáváme.

bzučení reproduktorů a jejich funkce

Bezdrátové mobilní sítě jsou ve své podstatě drobné elektromagnetické přenosy, podobné jako ty, se kterými pracuje reproduktor, jen na zcela jiných frekvencích. Pokud je telefon v blízkosti reproduktorů a infrastruktura mobilní sítě s ním začne komunikovat, komunikaci v okolí telefonu zachytí i reproduktor. Elektromagnetické vlny se při kontaktu s vodivými součástmi reproduktoru svedou k cívce a ta z nich začne generovat zvuky. Ty se pak liší podle frekvence, která je pro spojení s mobilem použita. Není ale možné, aby byly elektromagnetické vlny reproduktorem jakkoli přeloženy, a to ani v případě běžného hovoru. Reproduktory totiž pracují s frekvencemi v řádech desítek Hz, zatímco mobilní sítě se pohybují většinou v tisícovkách Hz.

Někdy bzučí, někdy ne? To díky infrastruktuře a sítím

Abychom pochopili, proč vlastně v současnosti dochází k bzučení jen někdy, je třeba se letmo podívat na to, jak mobilní síť funguje. Celé území sítě je pro potřeby mobilního telefonování rozděleno na jednotlivé oblasti – buňky. Proto se také mobilní sítě nazývají „celulární“, podle latinského „celulo“, v angličtině „cell“. V každé z buněk je umístěn jeden vysílač s poměrně malým výkonem, kterému se zkráceně říká BTS (Base Station System). Vysílač, který je umístěn přímo v telefonu má, také ještě menší výkon (často méně než 1W). Proto jeho signál nezasahuje tak daleko, což vlastně vysvětluje, proč se od bzučících reproduktorů stačí vzdálit jen poměrně nepatrně.

LTE BTS

Každý hovor, který se svým telefonem uskutečníte, je přenášen kanálem o dvou frekvencích. Na jedné frekvenci hovoříte a na druhé posloucháte. Několik dalších desítek frekvencí je pak vyhrazeno pro kontrolní frekvence, na kterých probíhá komunikace telefonu s vysílačem. Každý mobil má vlastní kód, složený z 32bitového čísla, které je mu dáno již při výrobě, a z částí, které identifikují vlastníka telefonu (telefonní číslo) a mobilního operátora. Pokud je telefon v dosahu vysílače, přijímá neustále jeho kontrolní frekvenci. Telefon naopak neustále vysílá signál, který se ukládá do databáze systému, aby byl rychle nalezen pokud je volán. Nyní tedy víte přibližně i to, jak funguje zaměřování polohy pomocí BTS vysílačů.

Zajímavé je sledovat, jak se signály mění s použitím různých technologií mobilních sítí. Pokud byste se na zvuky, které váš signál vydává, zaměřili, zjistili byste, že běžná GSM síť vydává zvuky jiné než například síť 3G. Odlišné zvuky pak vydává i síť LTE, která se přenáší opět v naprosto odlišných frekvencích.

Zdroj: Wikipedia, MFF, Wikipedia

Komentáře

Miroslav Šiler

Miroslav Šiler

z aplikace
23.1.2016 15:36

boze, to jsou zase kraviny :)) To jste nekde opsali, nebo je to vlastni prace?? Mozna by to chtelo jeste vysvetlit, proc ty reproduktory bzucet prestanou, kdyz je vytahnete ze zasuvky. Podle tehle teorie by jim to nemelo nijak vadit…

neplatic

neplatic

23.1.2016 15:37

Neunikl článek o něco dříve? 1. dubna dnes není…Provedl jsem praktický test – vzal jsem reproduktor (malinkatý..ze sluchátek) a zkoušel jsem ho mobilem rozeznít.. a nic. První možnost je, že mám špatný mobil. Druhá možnost je, že autor neví o čem mluví a ty zvuky co se linou z „reprobedny“ při vysílání mobilu má na svědomí nějaké jiné kouzlo.

radeg

radeg

z aplikace
23.1.2016 16:03

Mi ku*va neříkejte, že nikde na netu není řez reproduktoru s českými popisky.
To zaprvé.
Za druhé, to co jste napsali je kravina, ale to už napsali předemnou.
No nic, jdu na čerstvý vzduch.

Daniel Macho

Daniel Macho

23.1.2016 16:07

Miroslav Šiler: Autor zde předpokládá, že naši čtenáři mají alespoň ty nejzákladnější znalosti fyziky, aby uhodli, že výkon nižší než 1 Watt opravdu běžné reproduktory napájet nemůže. Nemluvě o proudu a napětí, což jsou v případě mobilního signálu hodnoty tak malé, že jsou běžně dostupnými prostředky neměřitelné.

Neplatic: Článek pojednává o reproduktoru jako takovém, takže teorie je taková, že i na sluchátkách by takový test fungoval. Ovšem nefunguje, protože sluchátková kabeláž mívá velmi často ve svých drátech zamíchané tzv. stínění, které právě podobným elektromagnetickým interferencím zamezuje. Určitě byste totiž nechtěl sluchátka připojit k telefonu a při poslechu Spotify poslouchat nepříjemné pískání LTE frekvencí. V tom je rozdíl od běžným stolních reproduktorů, které často stínění nemají vůbec nebo ho nemají po celé délce kabelu (například posledních několik milimetrů až centimetrů před spojem s cívkou reproduktoru bývají kabely často úplně obnaženy).

MartinH

MartinH

z aplikace
23.1.2016 16:19

no autor toho očividně předpokládá více. Například nevysvětluje vůbec samotný jev interference, kterou prezentuje nesprávně jako rušení, aniž by se zmínil, v čem jev vlastně spočívá.

neplatic

neplatic

23.1.2016 16:40

O kabelu jsem nic nepsal.. jen o reproduktoru ze sluchátek (cca 100mW a člověk neví kde mu hlava stojí). Stále ovšem postrádám informaci, proč tedy nehrají vypnuté repro-bedny (ať už zapnuté nebo vypnuté, tak na „například posledních několik milimetrů až centimetrů před spojem s cívkou reproduktoru bývají kabely často úplně obnaženy“ se nic nemění). A 1W reproduktor je plně dostačující – v hračkách se běžně používají 0,25 – 0,5W šmejdy a jak to umí hezky lézt na nervy…

Sakul_cz

Sakul_cz

23.1.2016 17:29

Jak už tu mnozí psaly, článek je naprosto špatně napsaný a to nejspíš osobou s jen povrchní znalostí problematiky. Nechápu jak můžete zveřejňovat takovéto články. Když už musíte mít technický článek svěřte jeho napsání odborníkovy na danou problematiku. Prakticky jakýkoly odborný článek zde, je bohužel paskvil s pouze kusými a nepřesnými informacemi a mnohdy i zcela nepravdivými.
Doporučuji se autorům nad tím už zamyslet a něco s tím udělat.

sloník

sloník

z aplikace
23.1.2016 17:58

Sakul_cz, ty jsi zas odborník na pravopis :)

lggl

lggl

z aplikace
23.1.2016 18:35

Čeština je v pohodě sem tam nějaká hrubka nikoho nevykolejí. Jinak článek pro mě osobně není nijak přínosný, ale nijak mě ne irituje . Snaha se cení vždy.

Miroslav Šiler

Miroslav Šiler

z aplikace
23.1.2016 18:48

Daniel Macho: tak si znova prectete ten odstavec pod obrazkem reproduktoru…

Miroslav Šiler

Miroslav Šiler

z aplikace
23.1.2016 18:52

„Pokud je telefon v blízkosti reproduktorů a infrastruktura mobilní sítě s ním začne komunikovat, komunikaci v okolí telefonu zachytí i reproduktor. Elektromagnetické vlny se při kontaktu s vodivými součástmi reproduktoru svedou k cívce a ta z nich začne generovat zvuky. Ty se pak liší podle frekvence, která je pro spojení s mobilem použita. “ – tenhle zvast jsem myslel, kdyby to nebylo dost jasne…

Lolo26

Lolo26

23.1.2016 19:16

Proč mobil u reproduktorů bzučí?
:-)
Už je toto mi stačilo, ty vo.e to jsou odborníci, jen pro info Mobil u Reproduktorů Nebručí, ale Reproduktor Bručí v Blízkosti Mobilu.

Pane bože, už jen toto vypovídá o kvalitě článku a o odbornosti autora, měl by tu skončit a už se této branži nikdy nevěnovat!

pavoukandre

pavoukandre

z aplikace
23.1.2016 21:23

tuhle jsem šel s mobilem kolem úlu a ten úl celý bzučel.

mimar48

mimar48

z aplikace
24.1.2016 1:08

@pavoukandre: +1 … konečně smysluplný příspěvek :D

Ale že to rušení mobilem nevzniká na reproduktorech, autorovi stejně nedojde. To byste mu to museli podat nějak jinak, nejspíš víc polopaticky.

nosac

nosac

24.1.2016 16:23

Pro opravu, zkratka BTS vychází z počátečních písmen slov Base Transceiver Station

radeg

radeg

z aplikace
25.1.2016 7:31

@Daniel Macho: Ty už raději nic nepředpokládej.

RSS (komentáře k článku)