Menu

Používáte funkci Probuzení poklepáním? (Víkendová hlasovačka)

probuzeni-poklepanim-hlasovacka-ico
Používáte funkci Probuzení poklepáním? (Víkendová hlasovačka)
Ohodnoťte článek

Až do roku 2013 se k rozsvícení displeje respektive probuzení zařízení používalo výhradně hardwarové tlačítko, situované zpravidla na boku přístroje. Pak ale přišla vlajková loď LG G2, u které chtěl jihokorejský výrobce oslnit čistým vzhledem bez tlačítek. Tlačítka pro zapnutí/vypnutí a nastavení hlasitosti tedy přestěhoval z boků na zadní stranu. Zbývalo vyřešit otázku, jak aktivovat telefon, pokud například leží na podložce nebo je upevněn v držáku. Právě tak vznikla funkce Probuzení poklepáním, nazvaná v případě tohoto modelu “KnockOn”.

Jako první přinesl funkci Probuzení poklepáním LG G2

Jako první přinesl funkci Probuzení poklepáním LG G2

V dobové recenzi jsme premiéru tohoto způsobu oživení zařízení hodnotili slovy: “velmi kladně hodnotíme odemykání obrazovky poklepáním, byť občas bylo nutné „ťukat“ více než dvakrát.” Zjevně byli spokojeni i zákazníci této značky, neboť společnost už v prosinci hlásila, že tuto funkci dostanou všechny telefony řady L II, konkrétně L7 II, L5 II a L3 II, jakož i L9 (P769). Později dostaly KnockOn také další zařízení, v roce 2014 se pak funkce dočkala dalšího vylepšení. Inovovaná varianta, označovaná jako “Knock Code” přidala vyšší stupeň zabezpečení – k odemknutí telefonu již nemusel stačit dvojí dotek, ale uživatel si mohl nastavit, že se zařízení odemkne poklepáním na obrazovku v některé z 86 367 různých kombinací.

V roce 2014 si uživatelsky přívětivého probuzení poklepáním všiml i samotný Google, který ji implementoval do Androidu 5.0 Lollipop. Díky tomu se mohla a může objevovat v jakémkoli zařízení, které je schopno v úsporném režimu zaznamenávat dotyky obrazovky. Dnes je již tento způsob aktivace zařízení nepsaným standardem, díky čemuž mohou výrobci přesunout hardwarové tlačítko pro zapnutí/vypnutí dál z dosahu prstů. Občas se sice vyskytnou problémy, jako například naposledy u telefonů Pixel po poslední aktualizaci, nicméně ty lze obvykle vyřešit softwarovou opravou.

Také telefony Google Pixel podporují tuto funkci

Také telefony Google Pixel podporují tuto funkci

Používáte funkci Probuzení poklepáním?

Otázkou nyní je, jak si na tuto funkci zvykla naše čtenářská obec. Anketní otázka pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze tedy zní: používáte funkci Probuzení poklepáním?

Odkaz pro hlasování z aplikace.

V diskuzi pod článkem se můžete rozpovídat třeba o tom, jak tuto funkci vnímáte. Je pro vás zbytečná? Nebo si naopak už neumíte představit, že byste dnes obrazovku mobilu probouzeli jinak? Napadají vás nějaká vylepšení, která by tuto schopnost pozvedla ještě výše?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci pravidelné Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zdali si v roce 2017 pořídíte nový telefon. Nejsilnější skupina, sestávající z 28 % hlasujících, výměnu za nový model neplánuje, neboť si telefon pořídila v uplynulém roce. Dalších 26 % naopak pořízení nového mobilu plánuje “určitě” a 17 % “pravděpodobně”. 12 % hlasujících si není jisto, 10 % pak zvolilo odpověď “asi ne”. Jen 8 % s jistotou odpovědělo, že si nový mobil určitě kupovat nebude.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

Komentáře

Adrian_mucska

adrian_mucska

z aplikace
7.1.2017 8:08

na starom lg som pouzival len tento sposob. kedze mam na OP3 touch ID tak prebudzam telefon priamo odomknutim. a myslim si ze celkovo vdaka snimacom otlackov prstov upada prebudenie klepnutim uplne

Petr Rolf

Petr Rolf

z aplikace
7.1.2017 8:22

Adrian: a já si dovolím nesouhlasit. Čtečka je super věc, alespoň na mém Honoru 7 pracuje perfektně. Ale pokud mi tel. leží na stole, nebo ho mám v držáku v autě, tak probouzení poklepáním je stejně skvělá záležitost a návyková. Proto mě naštvali u Honoru 8, kde tuto funkci zase zrušili. Možná, že až dají čtečku dopředu i dozadu, pak bude to OK.

Dedii

Dedii

z aplikace
7.1.2017 8:51

Hono 6+ to podporoval ale teaz na Honor 8 a tam je čítačka odtlačku a ten sa mi ľúbi ešte viac

Tomáš Valůšek

TomVal

7.1.2017 9:18

Hmmm, tohle jsem zkusil mít zapnuté a bohužel často poklepu na displej tehdy, když nechci telefon probudit, a většina takových poklepání není prstem, ale teba když sebou mobil hází v kapse. Takže jsem to vypnul

Michal Lipert

DeeJay.DEFFI

7.1.2017 9:34

Používám S-View Cover. Takže otevřením flipu..

Vladimír Mlázovský

mlazovla

7.1.2017 9:36

V anketě by mohla být i odpověď Spíše používám čtečku otisků prstů. Ťukaní je návykové, a stejně tak gesta třeba na foťák. Ale od doby co mám čtečku, tak častěji odemykám přes ni.

Miroslav Maršál

mimar48

z aplikace
7.1.2017 9:47

Nejsem si úplně jistý, že LG bylo prvním výrobcem, kdo tuto funkci přinesl, pravděpodobně bylo jen prvním světovým hráčem, který tuto funkci úspěšně odladil a hlavně využil pro masivní marketing.
Mimochodem funkce je to výborná a silně návyková. Po přechodu na jiný telefon ťukáte na displej a přemýšlíte kde je chyba…
Takže mám-li telefon od LG, což právě nemám, funkci využívám.

Adam Pešout

Adam Pešout

7.1.2017 9:54

Používal jsem tuto funkci na svém bývalém telefonu – LG G Flex 2. Ale teď, když mám ASUS Zenfone 3, jsem začal používat čtečku otisků prstů, protože je to o mnoho rychlejší a bezpečnější než jiné způsoby odemykání. :)

Tomato4

Tomato4

z aplikace
7.1.2017 11:45

Já mám Lenovo P70. Na původním androidu (KitKat) tato funkce byla, ale po updatu na lollipop zmizela, což mě štve… :(

Avenged

avenged

z aplikace
7.1.2017 11:57

Při absenci čtečky otisků prstu jsem využíval často a navykově, s cteckou už vůbec.

Patrik Novák

Patrik N

z aplikace
7.1.2017 12:03

Mám OP3, takže používám výhradně čtečku, poklepání maximálně když chci zjistit kolik procent baterie mám nabito, protože pro notifikace stačí, díky Ambient displeji, přejet nad přibližovacím senzorem.

Anatair

anatair

z aplikace
7.1.2017 12:08

Meizu m3 Note-na něco ano.

Mr.q

mr.q

z aplikace
7.1.2017 13:02

Odemykání poklepáním jedině! Mám LG, takže rozhodně ANO. Skvělá funkce a návyková tak, že když vezmu do ruky jiný telefon okamzite ťukám na display…a ono nic.;-)
(S tím že je čtečka rychlejší nesouhlasím, protože já se podívám i na telefon ležící na stole, bez toho aniž bych ho musel vzít vůbec do ruky, kdežto se čtečkou na zadní straně mobilu je to další hmat navíc…)

Jiří Havelka

trent

z aplikace
7.1.2017 13:33

Také toto používám, stejně jako vypnutí displeje poklepáním.

Javanese

Javanese

z aplikace
7.1.2017 14:07

G3 jasná věc! Hrozně návykové,jeden z hlavních aspektů při koupi telefonu.

Jurasrajer

jurasrajer

z aplikace
7.1.2017 15:03

Používal bych ale můj nexus 5 to nepodporuje, asi i díky tomu už mám jednou měněné odemykaci tlačítko.

Libor Vaculík

znt

z aplikace
7.1.2017 15:55

OnePlus 3 má čtečku otisků prstů na přední straně, takže se mobil nemusí zvedat že stolu ;-)

Jiří Halík

febrik

7.1.2017 16:34

Na LG V10 probuzení poklepáním používám poměrně často, záleží to na situaci. Pokud mám přístroj v ruce, odemykám otiskem prstu, pokud leží na podložce, odemykám poklepáním + zadáním pinu. Probuzení poklepáním je užitečná featura, na druhou stranu není tak podstatná, abych se na ní ohlížel při výběru nového smartphonu.

Blacksheep.CZ

Blacksheep.CZ

7.1.2017 17:19

Rozhodně používám, je to silně návykové. Jinak k tomu odemykání se čtečkou – je to fajn, ale poklepáním se jen neprobouzí, ale i zamyká. Takže po ukončení hovoru, třeba za chůze, poklepu na display a vrátím ho do kapsy. Je to rychlé a nemusím použít druhou ruku, ve které něco nesu :-)

Jirka2014

Jirka2014

z aplikace
7.1.2017 17:44

Teď mám j5(2016) tak že klepu jak datel a pořád nic. Zlaté LG

Rolf

Rolf

z aplikace
7.1.2017 18:28

Měl jsem LG G2,G3,G4 a teď mám Xiaomi a tam poklepání nefunguje,už se těším na LG G6,hned do něj půjdu,LG jsou pro mě asi nej mobil.

dunco

z aplikace
7.1.2017 19:03

Čtečka otisku prstů a aplikace Gravity screen a nějaký mlácení do displeje je mi úplně fuk 😁😁.

Vojtěch Vilímec

Orbit09

z aplikace
7.1.2017 20:10

Nepoužívám vůbec žádné klepání, telefon probouzím otevřením magnetického pouzdra.

Hurec

Hurec

7.1.2017 21:48

Mobil mam na stole v praci , doma kde jsou deti atd….
Proto pouzivam pouze ctecku , ktomu nikde mi to nevadi , v aute ho mam vedle radicky takze do ruky jde vzit a kouknout , vic v aute nedelam. Kdyz ho mam v drzaku tak tam jede vzdy navigace , jinak to tam nemam a jsem spokojeny , odemknuti hned a nemusim davat jak kdysi gesto , ktere casem uz stvalo.

Imaster

imaster

8.1.2017 7:05

Telefon probouzím pouze otiskem , pokud jsem měl zapnuté poklepání, věčně jsem ho tahal z kapsy odemčený. Naopak, poklepáním telefon zamykám.

Jiří Havelka

trent

z aplikace
8.1.2017 11:31

Nechápu, jak se může telefon odemknout v kapse. Za ten rok a půl, co mám LG se mi to nestalo ještě ani jednou. Čím by se dalo v kapse poklepat?

Radegast12

Radegast12

8.1.2017 11:46

Já už od KitKatu na O+1 jen poklepem, předtím na Panasonic Eluga s ICS dlouhým podržením tlačítka HOME. A co se týče otisku na budoucím telefonu? Jelikož nevím co to bude tak pokud bude mít zadní senzor na 100% DEaktivace této funkce a stejně tak u předního pokud to bude pomalejší než poklepání.

František Šitler

sitler

8.1.2017 12:42

Vzhledem k tomu, že pro odemčení musím zadat heslo je to pro mě neefektivní. Čtečka, byť na zádech, je rychlejší.

Wulfher

Wulfher

9.1.2017 10:55

já mám Asus Zenfone 2 a poklepáním telefon nejenom probouzím, ale i uspávám ;-) a je to opravdu návykové – teď klepu na kterýkoli tablet nebo mobil co se mi dostane do ruky než si uvědomím, že probouzení poklepem neumí :-/

Uni

uni

9.1.2017 19:16

Blacksheep.CZ: Pokud se ti zamčený telefon po ukončení hovoru odemkne, reklamuj.

Skiller27

skiller27

13.1.2017 12:57

Konečne spomenutý legendárny telefón LG G2.
Áno stále ho mám, ale už keď ste ho spomenuli, tak napíšem sem zopár nevýhod
– nedá sa sem pamäťovka
– zničoho nič mi nezaostruje zadný foťák – skúšal som aj výrobne nastavenia a nepomohlo, teraz som si objednal modul foťáku a skúsim to ručne vymeniť – alebo neviete prečo to urobilo?
– ešte som mal problémy so signalom, že keď som s niekym volal bolo horšie počuť.
– a už trochu občas posekáva a ešte rozmýšľam nad kúpou novej baterky – viete doporučiť kde zoženiem original ? :D
a chcel by som android 6 alebo 7 – ako to dokážem ? :D

Stanislav Sobotka

tslnox

3.2.2017 13:20

Na Nexusu 4, než jsem ho rozsekal, jsem prošel snad všechny kernely na xda, než jsem našel takovej, ve kterým to fungovalo skoro bez chyby. Vůbec si nedokážu představit, že by to na mým budoucím patlafounu nešlo :-D

Kluzo

kluzo

17.2.2017 8:05

Používám poklepání pouze v případě, že nechám otevřený quick circle kryt a telefon usne. Jinak probouzím telefon otevřením quick circle krytu.

PetrK

PetrK

6.3.2017 17:10

Honor 8 má sice ultra rychlou čtečku prstu v jakékoliv poloze. Bohužel, když telefon leží na stole, je čtečka nepřístupná. Takže variantu s poklepáním učitým kódem nahrazující PIN kód bych přivítal. H8 má sice volbu v nastavení Režim zakázání klepnutí, ale nezjistil jsem jak se tato funkce projevuje. Když ji vypnu, stejně nelze poklepem zapnout, zřejmě se tato funkce kombinuje s jinou funkcí, protože standardně je v nastavení poklepání pro sejmutí obrazovky.

RSS (komentáře k článku)