Používáte Asistenta Google? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Používáte Asistenta Google?

Od tlačítek, přes dotykové obrazovky, až po hlasové ovládání – tak vypadají dosavadní trendy ve způsobu ovládání mobilních telefonů. I vyhledávací gigant má své želízko v ohni – s jeho Asistentem se můžeme setkávat například v chytrých telefonech, v reproduktorech Google Home a dalších inteligentních produktech. Používáte Asistenta Google? Na to se tento týden ptáme ve Víkendové hlasovačce.

Obsah článku

Okénko do historie

Virtuální asistent, postavený na umělé inteligenci, umožňuje oboustrannou komunikaci mezi uživatelem a chytrým zařízením prostřednictvím hlasu. Nejnovější zařízení v tomto segmentu –  chytrý displej Google Home Hub – pak přidává navíc obrazovou složku.

#HeyGoogle, Let’s Go to the Movies

#HeyGoogle, Let's Go to the Movies

Asistent Google byl poprvé představen 18. května 2016 v rámci vývojářské konference Google I/O jako součást odhalení chytrého reproduktoru Google Home a v té době nové aplikace pro zasílání zpráv Allo. Následně byl exkluzivní součástí chytrých telefonů Pixel a Pixel XL.

Kde se můžete setkat s Asistentem Google?Kde se můžete setkat s Asistentem Google?

V únoru roku 2017 Google oznámil, že umožní přístup k Asistentovi na chytrých telefonech se systémem Android Marshmallow a Nougat. Zpočátku to však platilo jen pro vybrané anglicky mluvící trhy. Asistent byl také integrován do Android Wear 2.0 a Android TV, později se dostal i do notebooku Google Pixelbook a sluchátek Google Pixel Buds.

Virtuální asistent k vašim službám

K čemu je vlastně hlasem ovládaný virtuální asistent dobrý? Umí například na základě položeného dotazu vyhledat odpověď na internetu. Hlasovými příkazy je také možné plánovat události, nastavovat budíky a minutky nebo třeba upravovat nastavení hardwaru.

Po otevření aplikačního rozhraní Asistenta Google lze s jeho pomocí ovládat další spotřebiče chytré domácnosti. Z mnoha příkladů jmenujme třeba rozsvěcení a zhasínání světel v určených místnostech či spuštění úklidu robotickým vysavačem. V současnosti s platformou Googlu spolupracují produkty několika desítek významných výrobců domácí elektroniky.

Zatím poslední aktualitou v tomto směru je integrace Asistenta Google do navigační aplikace Waze, která však zatím funguje jen v rámci USA. Řidiči mohou pomocí hlasu zadávat cíl cesty, zobrazovat alternativní trasy či hlásit různé typy dopravních komplikací, aniž by museli spouštět oči z vozovky nebo ruce z volantu.

Používáte Asistenta Google?

V rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze vám klademe prostou otázku: používáte Asistenta Google? V rámci odpovědí počítejte jeho používání v jakémkoli zařízení – ve smartphonu, chytrém reproduktoru, nebo jiném prostředku, jež tuto službu nabízí.
[gravityform id=“252″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
Budeme rádi, když se v komentářích pod článkem rozepíšete o tom, na jakém zařízení a k jakým účelům používáte Asistenta Google nejčastěji. Můžete se také zamyslet nad tím, jak bude vypadat budoucnost v tomto segmentu – co všechno a jak budeme ovládat za deset, dvacet či padesát let?

Výsledky ankety: Používáte Asistenta Google?Výsledky ankety: Používáte Asistenta Google?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli používáte na telefonu VPN. Do ankety se do úterní uzávěrky zapojilo 122 respondentů a její výsledky jsou poměrně jednoznačné.

Výsledky ankety Používáte na telefonu VPN?Výsledky ankety Používáte na telefonu VPN?

Celých 59 % hlasujících VPN vůbec nepoužívá. Dalších 15 % tuto službu používá jako způsob ochrany před sledováním, 9 % z jiného důvodu a 8 % kvůli změně IP adresy. I tak ale 38 % respondentů, jež odpověděli kladně, považujeme za nečekaně vysoké číslo.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)