Porsche ukázalo chytrý sporťák budoucnosti, došlápne si na Teslu Model S?

Porsche Mission E 3

Dravý vzhled, zrychlení, při kterém se mozek na krátkou chvíli odkrví, kvílející pneumatiky a téměř neslyšitelný motor. Něco v této větě nehraje? Dnes, ale hlavně za pár let, to může být naprosto běžná situace. Spalovací motory už totiž nejsou tím jediným zdrojem síly, který dokáže pohánět sportovní automobily. Vzpomeňme například na Teslu Model S, kterou si můžete naživo vyzkoušet například na Alza Android RoadShow 2015. Dost ale předehry. Na světlo světa vstupuje další hráč – Porsche Mission E.

Porsche Mission E 5

Tento plechový krasavec se od většiny sporťáků se znakem Porsche liší dvěma základními prvky – pohání jej elektrická energie a má 4 dveře. Dravost a moderní design potěší většinu fanoušků sportovních automobilů, německé automobilce se ale zároveň podařilo ponechat známé rysy. Porsche Mission E patří do rodiny již na první pohled (a když ne, pohled z boku vás rozhodně přesvědčí).

Porsche Mission E 4

Porsche Mission E – zrychlení “z nuly na sto” za 3,5 vteřiny

Sportovní automobil povětšinou poznáte na první pohled. Nutné ujištění ale přichází až při zaražení plynového pedálu do podlahy, kdy přichází prudká akcelerace. Jak se s tím vypořádali tvůrci konceptu Porsche Mission E? Síla dvojice synchronních elektromotorů s permanentními magnety (PMSM motory) se vyrovná 600 koním, spolu s vysokým krouticím momentem elektromotorů to znamená jediné. Porsche Mission E zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,5 vteřiny a ačkoliv ladný zvuk spalovacího motoru ve vysokých otáčkách chybí, duch sportovního vozu upřít nelze.

Porsche Mission E 1

Na tankování zapomeňte, za 15 minut nabíjení odměna na 400 kilometrů

Porsche šlo ještě dále a použilo nově systém s napětím 800 V. Oproti konkurenci dochází ke zdvojnásobení napětí, což přináší hned několik výhod – celý systém je lehčí a rapidně se zkrátila doba nabíjení. Při plném nabití dokáže podle tvůrců Porsche Mission E ujet 500 kilometrů, daleko zajímavější je ale fakt, že již za 15 minut nabíjení dojde k doplnění energie, která postačí ke 400 kilometrům dojezdu. A to je rozhodně vítaná vlastnost.

Porsche Mission E 6

A kde je ten Android?

Říkáte si, proč se Porsche objevilo na našem webu a jakou roli v tomto konceptu hraje Android? Vězte, že chytrá auta souvisí s chytrými telefony více, než si většina lidí uvědomuje. Nejen, že spousta takových automobilů je prošpikována elektronikou, která s mobilními systémy přímo komunikuje (handsfree, navigační systémy, přehrávání multimédií), ale dnes lze dokonce i auto do jisté míry mobilním telefonem ovládat. Pomocí aplikací do vašeho smartphonu lze získávat nejrůznější informace o svém voze, nastavovat některé parametry či dokonce vyhledat ztracený vůz. Ne jinak je tomu i v případě Porsche Mission E díky systému Porsche Car Connect. Mobilním telefonem s Androidem lze vůz odemknout, nastavit klimatizaci, sklopit zrcátka či třeba aktivovat houkačku, abyste jej na parkovišti snadno našli.

Porsche Mission E 2

zdroj: newsroom.porsche.com

Zajímáte se o chytré automobily? Pak neváhejte a dorazte na Alza Android Roadshow 2015 již tuto sobotu do Ostravy! K vidění bude například Tesla Model S!

registracehome
Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)