Plzeňský Prazdroj, ČVUT a Microsoft zavádí chytrý výčep

Plzeňský Prazdroj chytrý výčep chytrej výčep pivo ČVUT Microsoft

Nepříjemný nárůst cen energií a zvyšování nákladů na provoz trápí mimo jiné také restaurace a hospody. Jednou z položek, u které nedávno došlo ke zdražení, je přitom i pivo. Třeba to, které vaří Plzeňský Prazdroj. Právě západočeský producent zlatavého moku ale nyní přichází ve spolupráci s dalšími partnery s projektem, který by měl v oblasti čepování ušetřit až desítky procent nákladů. Příležitost dostane chytrý výčep. Respektive „Chytrej výčep“, jak mu sdružení firem říká.

Plzeňský Prazdroj se ve svém úsilí pomoci hospodám pouští do zcela nové oblasti. Spolu s technologickými partnery CIIRC ČVUT, Microsoft, Adastra a Smart Technology očipuje v celkem 45
tuzemských hospodách výčepní zařízení a bude po dobu 12 měsíců sbírat údaje o průtoku piva, vody i spotřebě energií v jednotlivých částech výčepu. Jejich provoz tak dohromady bude monitorovat více než tisícovka senzorů.

„Pro celou gastronomii jsou rostoucí ceny energií zásadní komplikací. Ale šetřit tím stylem, že zhasneme, vypneme kuchyni a snížíme teplotu v podniku, není řešení. Proto vítáme iniciativu Prazdroje, která hledá koncepční a dlouhodobé řešení, jak hospodám pomoci,“ říká Jiří Mokrý, spolumajitel pražské restaurace Katr, která je prvním podnikem, kde experti senzory instalovali.

„Projekt Chytrej výčep jsme iniciovali proto, abychom hospodským pomohli nejen přežít těžké období, ale zároveň přinesli řešení, které jim dlouhodobě sníží náklady. Měřením nejprve získáme důležitá data. Na jejich základě pak spolu s partnery inovujeme celou výčepní technologii a poskytneme ji hospodám. To vše s cílem zachovat tradiční českou pivní kulturu,“ říká obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.

Projekt se zaměří na celou „cestu“ čepovaného piva v hospodě. Zrentgenuje výčep a zmapuje spotřebu energií v celém výčepním vedení, počínaje uložením piva ve sklepě nebo chladicím boxu přes jeho teplotu a tepelné ztráty po cestě ze sudu či tanku až po načepovanou sklenici. Zaměří se i na spotřebu elektřiny potřebné k chlazení vany, ve které se chladí půllitry.

„Zároveň budeme sledovat a měřit i spotřebu vody během celého procesu péče o kvalitu piva a pivního skla. Na základě získaných dat pak navrhneme takové úpravy výčepu, abychom hospodským ušetřili náklady na vodné i elektřinu. Pro hosty se tím nic nezmění, kvalita piva zůstane zachovaná, ale hospodský ušetří v rámci výčepu až 30 % energií,“ říká Jakub Zaoral, vedoucí projektu Chytrej výčep z Prazdroje.

V každé měřené hospodě bude použita téměř třicítka senzorů, od kterých poputují data do cloudové platformy Azure od Microsoftu. První vsledky měření budou dostupné v roce 2023.

Jak často pijete některé plzeňské pivo?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)