Menu

Platby mobilem se v Evropě šíří. Android Pay je nyní v Belgii, letos se dočkáme i my

Android Pay zřejmě netřeba dlouze představovat. Již z názvu vyplývá, že se jedná o službu pro platby mobilem s Androidem. Loni tato služba zavítala do Evropy poprvé. Nejprve do Británie a Irska, na sklonku roku pak i do sousedního Polska. Nyní se této službě otevírá i byrokratická Belgie, která se tak stává celkem desátou zemí na světě, ve které je možné platit mobilem s touto nativní Androidí službou.

Platby mobilem i v Belgii? Android Pay řekl své ano

Belgičané tak již nyní mohou platit svým smartphonem na více než 85.000 prodejních místech. Mezi ty patří například řetězce jako Quick, H&M, Carefour, McDonnald’s, Media Markt a mnoho dalších. Podporovány jsou samozřejmě i další služby, kde nemusíte platit přímo, jako třeba Uber, TransferWise, Touchnote nebo třeba Deliveroo.

Aby mohli Belgičané platit mobilem, musí mít účet a platební kartu jedné z podporovaných bank. Těmi jsou BNP Paribas, Fintro, Hello!Bank, CBC, KBC a KBC Brussels.

A my zase nic. Nebo, že by snad ano?

Vždy, když je řeč (nejen) o mobilních platbách, Češi se ptají, kdy se to dostane k nim. A my tušíme, že by to mělo být již letos. Udělali jsme totiž takový malý průzkum napříč bankami, ptali se jak situace kolem mobilních plateb vypadá a z odpovědí, které se nám dostalo jsme udělali jednoduchý závěr.

Ptali jsme se tedy, zda banky hodlají nasadit platby pomocí NFC, pokud ano, tak jakým způsobem a kdy bychom se toho měli dočkat. Odpovědi, které jsme dostali byly většinou jen hodně stručné. Banky mBank, Equa Bank, AirBank a Moneta již ohlásily platby mobilem oficiálně. Termín? Během letošního roku. Například Equa Bank již začala podnikat první právní kroky a svým klientům rozeslala nové znění Všeobecných obchodních podmínek, ve kterých zmiňuje novou aplikaci, uživatelský účet s nastavitelnou fotkou uživatele, zabezpečení pomocí otisku prstu apod. Možná tedy bude mezi těmito bankami první.

Platby mobilem by mohly přijít ještě letos

Raiffeisenbank nám odpověděla taktéž pozitivně. Platby mobilem skrze NFC chystají, termín ale zatím zveřejnit nemohou. A ve stejném duchu zněla i odpověď od České Spořitelny.

Na platbách mobilním telefonem pracujeme. Jsme si vědomi toho, že se NFC platby stávají budoucím trendem a nechceme si nechat ujet vlak. Termín nasazení do provozu vám ale v tuto chvíli sdělit nemůžeme.

Další oslovené banky, jako například Sberbank, Unicredit Bank nebo Poštovní Spořitelna (Era) nám dosud neodpověděly. Pokud bychom od nich v dohledné době odpověď obdrželi, článek aktualizujeme.

Jaké řešení se v ČR prosazuje?

Banky, které nám odpověděly pracují většinou na nových aplikacích. Některé chtějí zcela přepracovat aplikaci mobilního bankovnictví, aby tato jedna aplikace uměla zároveň zpracovávat platby mobilem skrze NFC. Jiné banky zřejmě plánují vlastní aplikaci pro mobilní platby, čili se vydají podobnou cestou, jako loni ČSOB. Díky tomu, že výrobci platebních karet u nás v minulosti hodně laborovali, bude možné nahrát svou platební kartu do aplikací třetích stran. Pokud se tedy MasterCard rozhodne, že do své aplikace Masterpass přidá podporu NFC, mělo by být možné do aplikace nahrát kartu kterékoli banky a platit dále mobilem. A to dokonce bez ohledu na výrobce karty, protože aplikace Masterpass umí pracovat i s kartami Visa. A stejně tak by tomu mohlo být v případě Android Pay. Aby vše fungovalo, stačilo by, kdyby Google uvolnil aplikaci. Nemusel by řešit byrokracii, ani jednat s bankami. Vše by během letošního roku mělo být připravené.

Těšíte se, až to přijde? Budete zkoušet platit mobilem? Nebo si budete nejprve muset obstarat smartphone s NFC?

Zdroje: androidcentral.com, android.com.

Komentáře

Karel Sychra

8.3.2017 8:17

Mám účet a mobilní kartu u KB. Občas se stane, že platba přes mobil neprojde a musím použít klasickou plastovou kartu, která projde vždy. Kde je chyba nevím. Doufám, že časem to bude spolehlivější.

imaster

8.3.2017 8:25

Mám ČSOB a apku Na nákupy. Velice návyková záležitost, kartu vlastně potřebuji jen pro výběr z bankomatu.

LinS

Tomáš Filip 0

8.3.2017 8:56

Již co jsem si pořizoval před mnoha lety Samsung Galaxy S III, kvitoval jsem přítomnost NFC čipu, že budu platit telefonem bezdotykově. Studená sprcha tuzemské technologie trvá do teď a já se stále jen těším. Ksakru, už aby!

LP

8.3.2017 9:11

Trestuhodně jste zapomněli na Komerčku. Mám její Mobilní kartu, funguje to tak, že aplikace Mobilní banka od KB se vybere v nastavení jako Výchozí platební aplikace místo Android Pay a pak už to krásně jede. Přiložit na chvíli odemknutý telefon na čtečku, pípne a je hotovo. Při platbě nad 500,- je ještě potřeba na telefon vyklepat PIN, a přiložit znovu. Jen velká škoda že mobilní kartou může být jen karta debetní :(

Jirka.S

8.3.2017 9:15

Ze světa mobilních technologií letos čekám na dvě věci, až se u nás konečně budou prodávat LG watch sport a s tím souvisí zpřístupnění android pay u nás, když už sebou člověk tahá telefon tak není problém vzít i kartu či dvě, ale hodinky má člověk i při sportu a v situacích kdy prostě telefon vzít nejde, nebo je to nevhodné..
Když jsme u toho, nějaké novinky o zahájení prodeje LG watch v Evropě nejsou? Diky

Georges68

z aplikace
8.3.2017 9:27

KB umožňuje platit mobilem přes NFC již nyní, ale jen u platebních karet Visa. Držitelé MasteCard mají zatim smolika….

Tester0126

Tester0126 0

8.3.2017 10:00

A Samsung pay je separátní služba? Nebo to spadá i pod Android pay?

DannyMacho

Daniel Macho 0

z aplikace
8.3.2017 10:57

Tester0126: Samsung Pay je samostatná služba Samsungu.

-Roman-

z aplikace
8.3.2017 11:06

Ja jsem to vyresil snadno. Mam schovanou platebni nalepku pod krytem na mobilu a nemusim porad zapinat nejakou aplikaci, nebo NFC.

Tomogo

Tomogo 0

8.3.2017 12:17

Mě vytočilo FIO, používal jsem NFC platby prakticky pořád, ale od Nového roku tuto možnost FIO zrušilo, proto teď uvažuji o změně banky, asi KB.

DannyMacho

Daniel Macho 0

z aplikace
8.3.2017 12:34

Tomogo: FIO funkci letos zavede znovu. Podle nich byla původní metoda, využívající speciálních SIM karet, příliš nebezpečná.

Tomogo

Tomogo 0

8.3.2017 12:50

Daniel Macho: Proč mi to ty šoumeni neřekli, když jsem si jim stěžoval… V každém případě, díky za info. ;-)

DannyMacho

Daniel Macho 0

z aplikace
8.3.2017 12:56

Tomogo: Možná proto, že v tu chvíli ještě nevěděli co mají veřejnosti říct. V minulosti jsem se několikrát setkal s různými odpověďmi, které si naprosto odporovali. Problém totiž je, že vždy komunikujete s nějakým řadovým zaměstnancem zákaznické linky, kteří zpravidla nebývají okamžitě informováni o chystaných novinkách a strategiích. Dostanou jen nějaké info a “umlčení” klienta a je to…

DannyMacho

Daniel Macho 0

z aplikace
8.3.2017 12:57

Tomogo: každopádně FIO ani v tuto chvíli neví, kdy přesně a jak vrátí mobilní platby.

pospa58

8.3.2017 13:13

Tomogo: s KB by sis mkoc nepomohl, to raději některou mBank, Equa, AirBank, než ty molochy typu KB apod.

Kulichoid

kulichoid 31

z aplikace
8.3.2017 13:30

Myslím, že letos, maximálně příští rok, zavedou platbu mobilem všechny banky. Bude to nutným standardem podobně jako bezkontaktní karta.

matoneo

8.3.2017 15:14

Georges68: NFC platby jsou spárované s virtuální mobilní Visa kartou, takže je úplně jedno, jaké karty je kdo držitelem.

Zdenpok 20

Zdenpok 20 0

z aplikace
9.3.2017 10:10

mám ČSOB a z NFC jako nejzbytečnější funkce telefonu se stala ta nejdůležitější. Nenosím peněženky, protože bych je ztratil, takže hotovost v kapse a možnost platit mobilem je naprosto super

Poustevnak Fenixu

9.3.2017 11:31

Mám Era a používám apku NaNakupy od ČSOB. Ještě nejsem přesvědčený, že je rychlejší vytáhnout mobil, vyhledat apku, zapnout apku, vyťukat PIN (pokaždé) a přiložit, než vytáhnout peněženku, vytáhnout kartu a přiložit. Ale tuto možnost platby využívám. Když neberu testování, tak nejednou mi tato možnost ušetřila trapas u pokladny, když po vyndání nákupu na pás pokladny zjistím, že jsem nechal peněženku v autě :D

Jirka2014

z aplikace
9.3.2017 17:40

Také používám k placení aplikaci od era. Prostě super
.

Tommy_CZ

Tommy_CZ 0

14.8.2017 13:56

Půlka srpna a FIO pořád nic takže…

RSS (komentáře k článku)