Menu

Photo Sphere do každého telefonu. Poradíme, jak na to! (návod)

photosphere-installer
Photo Sphere do každého telefonu. Poradíme, jak na to! (návod)
1 (20%) 1 hlasů

Už delší telefonní přístroje poměrně dobře fotí a stejně tak si od Androidu 4 standardně poradí s tvorbou panorámat. Android 4.2 však přinesl jednu skvělou novinku s názvem Photo Sphere, pod kterou se skrývají prostorové panoramatické obrázky. Tuto vymoženost dostalo ovšem pouze pár zařízení. My si ukážeme, jak Photo Sphere dostat i do vašeho přístroje!

Photo Sphere – kouzla s fotografiemi

Stále si říkáte, že nevíte, o co kráčí? Pokud jako člověk stojíte na určitém místě a kocháte se krajinou, většinou se nedíváte pouze na obsah, který se vejde do jedné standardní fotografie, ale rozhlížíte se po okolí – vpravo, vlevo a často také k zemi či nebi. Cílem Photo Sphere je zachytit všechny tyto směry a pohledy do jedné fotografie a přístroj je tedy schopen vytvořit až 360stupňové fotografie. Jednoduše řečeno – zachytí veškeré dění okolo vás.

Jak to funguje?

Objektiv fotoaparátu samozřejmě nemůže na jedno vyfocení zabrat celý prostor, a tak se výsledná prostorová fotografie skládá z jednotlivých snímků. Co to znamená pro uživatele? Jednoduše bychom mohli říci, že nahání barevné kuličky na svém displeji – pod nimi se skrývá pozice, kde přístroj zachytí dílčí snímek. Tyto barevné body přístroj zobrazí na předem daných místech, která si udržuje pomocí digitálního kompasu a gyroskopu. Po vyfocení libovolného počtu snímků aplikace Photo Sphere sestaví výslednou panoramatickou fotografii. Skládání fotografií do jedné prostorové samozřejmě existovalo daleko dříve, ale až nyní je možné tuto vymoženost přinést i běžným uživatelům, kteří se o skládání nechtějí starat, ale pouze fotí. A my musíme  říci, že obsluha je skutečně jednoduchá a výsledky famózní – na danou techniku a jednoduchost ovládání.

photosphere-550x330

Photo Sphere i do vašeho telefonu!

Sice jsme zmínili, že tuto vymoženost přinesl Android 4.2, ale ve své výbavě ji mají pouze přístroje s oficiální verzí systému Android, tedy řada Nexus a přístroje Google Edition. Bylo ovšem jasné, že je jen otázkou času, než se podaří Photo Sphere vypreparovat a přinést i na další zařízení. A to se povedlo. Předem ovšem musím upozornit, že tento postup nefunguje zdaleka na všech přístrojích.

Photo Sphere je pouze část aplikace Fotoaparátu, a tak naším cílem bude vpravit do telefonu aplikaci fotoaparátu a také Galerii, která je s Photo Sphere úzce spjata. Nemusíte se bát – pokud nevlastníte přístroj řady Nexus, o vaši stávající aplikaci pro focení byste přijít neměli, ale měla by se objevit další mezi nainstalovanými aplikacemi.

1 . způsob – běžná instalace aplikace z přístrojů Google Edition

Říká se, že v jednoduchosti je síla. Tak co kdybychom jednoduše nainstalovali aplikaci jako každou jinou a o víc se nestarali? Ano, skutečně to tak uděláme, a to díky vyextrahované aplikaci z Androidu 4.3 z přístrojů Google Edition.

Co budeme potřebovat?

 • staženou aplikaci Fotoaparátu z přístrojů Google Edition (ke stažení zde)
 • mobilní telefon se systémem Android 4 a novější
 • digitální kompas a gyroskop v telefonu (HW součást)

Jak na to?

 1. stažený soubor Googleeditioncamera.apk si uložíme do paměti našeho přístroje
 2. zkontrolujeme, že v nastavení zabezpečení máme povoleny Neznámé zdroje
 3. instalační soubor apk nainstalujeme do přístroje – například pomocí ES Správce souborů, ve kterém stačí na soubor pouze kliknout prstem

Screenshot_2013-07-17-17-28-52

2. způsob – flashnutí pomocí Recovery [root]

V době, kdy se ještě vůbec o přístrojích řady Google Edition nevědělo, existoval ještě jeden způsob, jak aplikaci z Nexů do jiného přístroje dostat. Je však zapotřebí vlastnit přístroj s ROOTem a Androidem 4.1 či novějším.

Co budeme potřebovat?

 • stažený archiv s Galerií a aplikací fotoaparátu (ke stažení zde)
 • mobilní telefon se systémem Android Jelly Bean
 • práva ROOT   (moc díky za upozornění čtenáře juega)
 • Recovery s možností flashování (například CWM)
 • digitální kompas a gyroskop v telefonu (HW součást)

Jak na to?

 1. stažený soubor 4.2Camera_t04.zip si uložíme do paměti našeho přístroje
 2. přepneme se do Recovery
 3. příslušný archiv nainstalujeme (v CWM – Install zip form sdcard)

Screenshot_2013-07-17-17-22-02

Co dělat, když se nedaří?

Jelikož je toto neoficiální modifikace systému, nikdo vám nezaručí, že bude tato aplikace fungovat. Bohužel jsou naše zkušenosti takové, že na některé kombinaci hardwaru a softwaru se prostě nepodaří Photo Sphere zprovoznit. Máme ovšem několik tipů, které můžete vyzkoušet.

Aplikaci nelze nainstalovat

Několik našich čtenářů v předchozích zprávách o aplikaci fotoaparátu z Google Edition hlásalo, že se nedaří aplikaci vůbec nainstalovat. V tomto směru však žádnou zásadní radu nemáme – tedy kromě vyzkoušení druhého způsobu, ke kterému je zapotřebí root.

Aplikace padá

Velmi často se stává, že se sice podaří aplikaci nainstalovat, ale při používání nebo vykreslování Photo Sphere aplikace spadne.

Co dělat?

 • přepnout telefon do anglického jazyka
 • vypnout veškeré lokalizace polohy (GPS, lokalizace podle Wi-Fi atp.)

panorama

Jak správně fotit?

Výsledné fotografie jsou tvořeny sérií dalších snímků a je tedy jisté, že při vytváření bude také trochu záležet na naší šikovnosti. Skvěle se o tom rozepsal Tomáš Očadlý ve svém článku Photo Sphere – tipy na lepší panorama, kde poradí a ukáže, jak správně tyto snímky vytvářet.

 

 

 

Kam s fotografiemi?

Vytvořil jsem skvělé fotografie, v mobilním telefonu se v nové Galerii dají také pohodlně prohlížet. Jenže! Jak je ukázat světu, když jsem v okolí jediný, kdo tuto funkci v telefonu má?

Google Plus

Za touto funkcí stojí sám Google, a tak není divu, že tento gigant vybavil i další své služby podporou Photo Sphere. Jedná se především o sociální síť Google Plus, kam můžete své počiny velmi snadno sdílet a na počítači je může kdokoliv prohlížet. Pokud chcete obrázky předvést přátelům, kteří účet na této sociální síti nemají, stačí jen vydat příspěvek s fotografií jako veřejný a poslat jim odkaz.

google-plus-photosphere

SphereShare.net

Pokud přesto nechcete sociální síť od Googlu používat a zakládat si profil, můžete též využít služby SphereShare.net, která je přímo stvořena pro prostorová panorámata. Existuje dokonce mobilní aplikace, díky níž můžete fotografie sdílet přímo z mobilního telefonu.

androidpano

SphereShare.net
Jakub Kinst
Verze1.0.1 (28. 3. 2013)
Velikost1,0 MB
4.0+


Zdarma

Upozorňujeme, že na některých telefonech je zkrátka zprovoznění Photo Sphere nemožné. Stejně tak doporučujeme si před zásahem do systému a zkoušením zálohovat svá data (nejlépe kompletní NANDROID zálohu). Svět Androida nenese žádnou odpovědnost za vzniklé škody.

Vytvořili jste nějakou hezkou prostorovou fotografii? Pochlubte se s námi v komentářích!

Komentáře

David Krátký

David Krátký

23.7.2013 6:21

Aplikace je dobrá, instalace se povedla. Jen mi tam chybí nastavení uložiště, chtěl bych fotky ukládat na SD kartu a ne do telefonu. Nevíte někdo, jak na to?

Fery

Fery

23.7.2013 6:54

Tak bohužel na SGSII (4.1.2) aplikace beží, instalace přes CWM proběhla dobře. Můžu fotit a natáčet. Při přepnutí na Photo Sphere aplikace spadne. Asi bude třeba novější telefon :D

Game

Game

23.7.2013 7:17

Jeste jedna app ktera uplne nahradi celou google edici, navic má nastavení kam se fotky mají ukládat atd.jinak se nainctaluje jak foťák tak galerie a vzhledově stejné jako Google edice, app se jmenuje myslím Snap Camera HD

Edye

Edye

23.7.2013 7:46

Pěkný článek, taky sem vyzkoušel ale nedělá tak pěkné fotky jak origo :-D jinak plně funkční na one x+

Kliford

Kliford

23.7.2013 8:22

Vyzkoušel jsem na Xperii mini pro, instalace bez problému, ale v nabídce Photo Sphere nemám :( Jedu na origo 4.0.4

pepe

pepe

23.7.2013 8:39

Zkousel nekdo na SGS3 (root)? Aplikaci v pohode nainstalovana, ale v telefonu ji nemuzu nikde najit? Nebo je zapotrebi nejake nastaveni?

jueg

jueg

23.7.2013 8:54

root na tohle nepotrebujete aspon ja mam apku fotaku i s galerií staženou telefon bez rootu a jede…ale aplikace víceméně na nic fotosphere je skoro k nicemu a fotak fotí na nic

jueg

jueg

23.7.2013 8:54

root na tohle nepotrebujete aspon ja mam apku fotaku i s galerií staženou telefon bez rootu a jede…ale aplikace víceméně na nic fotosphere je skoro k nicemu a fotak fotí na nic

jueg

jueg

23.7.2013 8:54

root na tohle nepotrebujete aspon ja mam apku fotaku i s galerií staženou telefon bez rootu a jede…ale aplikace víceméně na nic fotosphere je skoro k nicemu a fotak fotí na nic

zabak

zabak

23.7.2013 9:48

Podstatná podmínka – telefon musí mít gyroskop (kompas a akcelerometr nestačí). Proto Vám to asi padá nebo ani Photo Spere nenabízí. Na Xiaomi M2S mi funguje bez problémů, pěkná funkce.

Jan Dolejš

Jan Dolejš externista

23.7.2013 11:37

zabak
Díky moc, přidal jsem.

jueg
Díky moc za poznatek, to je dobré vědět. :)

Michal

Michal

23.7.2013 12:32

Zkoušel to někdo instalovat na Nexus S (4.1.2)? Když jsem to zkoušel někdy před půl rokem, tak mi to rozhodilo foťák i galerii tak, že jsem ani jedno nemohl spustit…

jetcz

jetcz

23.7.2013 12:34

par mych photosphere
https://plus.google.com/photos/117469932804283466400/albums/5844796293600543297
nejsou zdaleka perfektni, nekdy proste nejde dodrzet spravny postup pro snimani…

630126

630126

23.7.2013 12:35

XPERIA Ray nefunguje. Normalne v pohode nainstalovano, ale kdyz spustim fotoaparat, nikde se mi ta funkce nenabizi. Mam gyro,acc i kompas. Ics. Zkousim uz asi treti app.

pepe

pepe

23.7.2013 12:39

Jestli se vám aplikace v pořádku nainstalovala, tak stačí v aplikacích zvolit fotak, který chcete upřednostnovat
. Protože aplikace je sice nainstalována, ale systém stále používá základní verzi fotoaparátu. Jinak na SGS3 běží paradne a kvalita fotek je též dobra.

Baly

Baly

23.7.2013 12:42

Na SGSII normálně nainstalovat nešla, mám CM 10.1, takže přes CWM instalace v pořádku a funguje. Jen při úpravě poté nemám nabídku planetky ani prohlížení 3D. Víte někdo čím to?

Jiri

Jiri

23.7.2013 14:28

Ray pry gyroskop nema.

Edye

Edye

23.7.2013 14:42

Zlatá htc galerie a foťák…. Toje složité ten foťák a galerie řadí úplně naho*no… Nechcy nexus :-D

David

David

23.7.2013 16:59

Kliford, 630126:
Ani jeden z tech telefonu nema gyroskop, takze se moznost Sphere neobjevi. Nic si z toho nedelejte, ja taky gyroskop nemam.
Ta kamera je ale i presto dobra, na mem telefonu vypadavji fotky lip nez u puvodni verze 1.1.40000.

PeJac

PeJac

23.7.2013 17:22

Na desire HD to funguje divně, můžu fotit nahoru a dolu, ale do strany to nejde. Nevíte jak to odinstalovat, když to bylo flashnutý přes recovery?

bejzbi

bejzbi

23.7.2013 17:41

Je nějaká aplikace která funguje na stejném principu jako Photo sphere? Mám ten foťák jak je ve vetšině upravených romek a v něm je panorama prachbídné a tohle mi nejde naistalovat :/

zdeminem

zdeminem

23.7.2013 19:07

na SGS III jsem ji nainstaloval, funguje v pohodě, jen mě překvapilo, že se do ní dostanu přes ikonku Galerie, která se mi udělala ve správci aplikací, takže pokud někdo hledá, tak spouštět „Galerie“, růžovo-fialová ikonka. Jinak výsledek pecka :)

prokji

prokji

23.7.2013 20:43

Na Galaxy advance funguje parádně /R4OM 4.1.2 ofiko , instalace klasicky /

prokji

prokji

23.7.2013 20:44

Oprava – ROM …

Roman

Roman

23.7.2013 21:09

mam htc one x+ a aplikace porad pada i kdyz udelam opatreni co se pise v clanku :((

PeJac

PeJac

23.7.2013 21:12

bejzbi
Existuje jmenuje se 360 Panorama

hedok

hedok

23.7.2013 22:26

Lze to i nejak vubec odinstalovat?

Martin

Martin

23.7.2013 23:36

HTC EVO 3D funkční. Stock rom 4.03
Redakci dík za tip, ani jsem nevěděl, že to na starší verzi androida poběží.

J4cobCZ

J4cobCZ

23.7.2013 23:57

Na Samsung galaxy note rom 4.1.2, běží taky

630126

630126

24.7.2013 16:31

Díky, já měl léta za to že tam je. Škoda.. =(

Daniel

Daniel

26.7.2013 16:50

Nikdo z redakce stále neodpověděl na otázku, zda to jde a jak odinstalovat. Proto se ptám? Jde a popř., jak??? Díky

Fara73

Fara73

26.7.2013 17:50

To Daniel – A proc by neslo? Odinstaluj aplikaci galerie

Kristián Mohač

Kristián Mohač

27.7.2013 16:47

Na Nexus S to prostě nepojede. Panorama vyfotím, ale efekt miniplanety se mi už nepodaří udělat, bo Galerie spadne. Škoda :(

tajas

tajas

1.8.2013 21:07

Na můj telefon JIAYU G3 se to povedlo bez problémů nainstalovat, funkce Photo Sphere jde spustit, fotí to, ale zde úspěch končí. Pokud se chci v galerii na fotku podívat, tak se mi zobrazí pouze barevná pruhovaná mazanina. Zkrátka ne a ne vytvořit normální fotku.

Venca

Venca

11.8.2013 22:08

Zdar! Tak já jsem si už před časem Photospehere na NEXUS S nainstaloval. A jede. Někdy se stane, že aplikace výslednou photoKOULI nespojí. Fotky se uloží do nějaké cache, do uložiště i s informací o pozicích, ale už nevím jak je dodatečně spojit (neví někdo?:)). Jindy to ale funguje normálně a „kouli“ to udělá bez problému, a opravdu to je pěkně spojené.

Agent

Agent

23.9.2013 13:53

Jiayu G3S – Běžná instalace se nepodaří, recovery verze ano (+vyčištění davlik a cache).
V programech přibyde druhý foťák a galerie (původní zůstává funkční také), sférické foto funguje bez problémů.

Mousty

Mousty

26.10.2013 16:54

Zkoušel jsem na HTC Desire HD (CM 10,1) ale nefunguje :(

Cmoudicek007

Cmoudicek007

4.12.2013 19:27

instalace v pohode foti taky v poho nahrava ale kdyz dam panorama tak to spadne a skusil sem i dat telefon do anglictiny a vsechny zjistovani polohy mam vypnuty HTC ONE X+ 4.2.2

urbis82

urbis82

8.8.2014 10:20

Ahoj,
dnes jsem udelal svoje prvni pokusny 180° #photosphere (vyhled z balkonu)…G+ android aplikace mi ho zobrazuje spravne, prohlizec treti strany (http://photosphereviewer.net/) taky…ALE G+ v chromu na desktopu mi ho zobrazuje jako 360° panorama (tj.panorama „kolem dokola“, tj. celý je to naohybaný jak sviň)…podobná zkušenost? nějakej tip co s tim?…Photosphere jsem instaloval na svy HTC One S (Android 4.1) dle navodu vyse….
Dík!

MCLukas2505

MCLukas2505

24.3.2015 22:42

Dobrý den, chci upozornit že stačÍ nainstalovat pouze galerii z androidu a z Google Playe stáhnout google aplikaci Fotoaparát. A vše funguje jak má.

Nikevvfree

Nikevvfree

15.9.2015 3:59

This really is pretty good news reports. Appreciate discovering this valuable with us!
Nikevvfree http://nikeairmaixx1.mycylex.co.uk

Keraj

Keraj

23.11.2015 16:23

Na Samsung Galaxy S4 mini to funguje. Svérické panoramata jdou udělat celkem jednoduše – je nutné pořádně ohlídat polohu telefonu. V interiéru se to asi nepodaří, ale to se dá čekat. Výsledné panorama má (teda alespoň u tohoto přístroje) velikost 2000 x 4000 a to je na solidní snímek hodně málo.
V PC to jde solidně prohlížet třeba ve FSPVieweru. Je gratis a nemusí se instalovat. Kdo nezná: http://www.fsoft.it/FSPViewer/download/

RSS (komentáře k článku)