Zlobí vás telefon? Aplikace Phone Check vám pomůže najít viníka

Otestujte-si-telefon-aplikací-Phone-Check

Funguje ve vašem telefonu všechno, jak má? Nepřehřívá se při náročných činnostech? A co doteková obrazovka – vnímá doteky, jak se od ní očekává? Nejen na tyto otázky vám dokáže odpovědět aplikace Phone Check vývojářského studia inPocket Software, kterou jsme podrobili redakčnímu testu.

Obsah článku

Co Phone Check slibuje?

Popisek v Obchodě Play je mimořádně dlouhý a podrobný, takže se zaměříme jen na to hlavní. Aplikace, která se celým názvem jmenuje Phone check (and Test), slouží k rychlému otestování všech funkcí telefonu a tabletu. Umí prověřit fungování v mobilní i bezdrátové síti, obrazovku, dotekovou vrstvu, GPS, zvuk, fotoaparát, senzory, úložiště, operační paměť i baterii.

Veškeré testování je realizováno ve formě jednoduchého procesu, který dokáže rychle zkontrolovat a otestovat všechny hlavní součásti telefonu nebo tabletu. Nakonec zobrazí závěrečnou zprávu s výsledky, kterou lze odeslat emailem.

Jak Phone Check funguje v praxi?

Projděme si společně jeden testovací cyklus, který jsme uskutečnili na redakčním telefonu OnePlus 5. Po spuštění se ocitnete na úvodní obrazovce se čtyřmi tlačítky:

  • Overview – zobrazení webových stránek s nápovědou.
  • Monitor – zobrazuje základní informace o zařízení, jako je zatížení procesoru, obsazená operační a interní paměť, stav a teplota baterie, mobilní a bezdrátové sítě.
  • Guided test – podrobný test zařízení, kterému se budeme věnovat dále.
  • Report – zobrazení zprávy o stavu zařízení.

Důkladné testování telefonu

To hlavní tedy najdeme pod položkou Guided test. V dalším kroku si pak můžete vybrat, jako komponenty zařízení mají být testovány (ve výchozím nastavení všechny). O něco níže jsou pak vysvětleny důvody požadavků na oprávnění, o která aplikace bude žádat. Test zahájíte stiskem tlačítka Test phone, následně budete muset udělit požadovaná práva. Následně obdržíte první várku informací – tedy konkrétně údaje o zařízení, jako je značka, model, operační systém, parametry displeje, procesor, operační i interní paměť a fotoaparáty. Na každé obrazovce pak můžete reagovat třemi způsoby: OK (pokud je vše v pořádku), NOK (v opačném případě), nebo SKIP (jestliže si přejete daný krok přeskočit).

Následují informace o akumulátoru – kapacitě, stavu (nabíjí se, vybíjí se), zdraví, úrovni nabití, technologii, teplotě a výstupním napětí. Další sekce je věnována konektivitě. Najdete tu informace o SIM kartách (Phone Check nemá problém s Dual SIM telefony), Wi-Fi, Bluetooth, NFC a infračerveném portu. Třetí krok se zaměřuje na test zvuku – konkrétně mikrofonu (nahrajete nahrávku a poslechnete si, zda ji slyšíte), reproduktoru a sluchátek. Otestovat zde můžete také vibrační motorek zařízení.

Obrazovka a zátěžové testy

Jednou z nejdůležitějších komponent telefonů a tabletů je obrazovka. Na tu je připraven test, který by měl odhalit mrtvé, vypálené či trvale svítící obrazové body. Testováno je na tradičních plochách černé, bílé, červené, zelené a modré barvy. Stejně důležitá je i schopnost vnímání doteků. V tomto kole vás čeká několik testů, během kterých budete vyzváni, abyste prsty obtahovali různě umístěné čáry. Tím by mělo dojít k vyzkoušení celé plochy dotekového displeje. Překvapil nás ale test, který má za úkol vyzkoušet počet podporovaných současných doteků („multitouch“). Ačkoli na OnePlus 5 běžně používáme k pořízení snímku obrazovky gesto třemi prsty, dle Phone Check je zařízení schopné vnímat jen dva. Šestý test se pak zaměřuje na určení polohy pomocí mobilní sítě a GPS.

Sedmý test je spíše dotazníkem, ve kterém popíšete fyzický stav telefonu či tabletu a jeho případná poškození. Následuje zkouška předního a zadního fotoaparátu a zobrazení dat ze všemožných senzorů, jimiž zařízení disponuje.

Závěr celého procesu je věnován zátěžovým testům, které mohou odhalit například přehřívání telefonu. V první fázi je to měření teploty všech jader procesoru při zátěži, následují různé typy výpočtů a operací, během kterých je sledována teplota procesoru a baterie. „Stres test“ se zaměřuje především na procesor, operační paměť a práci s interním úložištěm.

Po absolvování všech dvanácti kroků, které zaberou zhruba deseti minut, na vás čekají podrobné výsledky. Ty si můžete prohlížet na obrazovce zařízení, nebo je odeslat e-mailem či prostřednictvím nějakého komunikačního programu jako soubor ve formátu HTML.

Resumé

Jednou z hlavních výhod této aplikace je komplexnost. Testuje snad úplně vše, co se u chytrých telefonů a tabletů dá vyzkoušet. Teoreticky byste tak měli dostat ucelený a pravdivý obraz o stavu zařízení. V podstatě můžeme konstatovat spokojenost s výsledky – až na drobnou nesrovnalost ve zjištění podpory „multitouch“. K dokonalosti nám chyběla asi jen lokalizace do češtiny a na škodu by nebyl ani o něco modernější design.

Během roku a půl si nástroj Phone Check (and Test) z Obchodu Play stáhlo více než půl milionu uživatelů a jeho průměrná známka 4,6 svědčí o jejich značné spokojenosti. 4,5 MB velký balíček můžete používat na zařízeních s Androidem 4.2 a vyšším.

fe454689905e0022076a2268232c3b4d?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Testovali jste někdy funkčnost svého telefonu?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)