Perfect Uninstaller: Odinstalace programů “s plnou parádou”

perfect_uninstaller_ikona

Android sám o sobě zvládá odinstalaci aplikací poměrně s přehledem, přesto je zde, zejména ve starších verzích, několik bodů, které by bylo možné zlepšit. Naštěstí existují alternativy, dotahující některé nedostatky takřka k dokonalosti. Jednou z nich je relativně nový Perfect Uninstaller (v Obchodě Play byl publikován 27. května), pocházející od vývojářského studia Bazinga!, který si dnes stručně představíme.

Aplikace po spuštění nejprve načte informace o všech nainstalovaných programech a zobrazí jejich seznam, seřazený podle data instalace, respektive poslední aktualizace.

Seznam programů seřazený podle data instalace/poslední aktualizace.

Seznam programů seřazený podle data instalace/poslední aktualizace.

Nad seznamem čeká vyhledávací pole, fungující jako filtr, jež průběžně filtruje aplikace, odpovídající dosud zadaným písmenům.

Vyhledávací pole funguje jako aktivní filtr.

Vyhledávací pole funguje jako aktivní filtr.

Perfect Uninstaller nevyžaduje práva roota, takže dokáže odinstalovat jakoukoli aplikaci, s výjimkou systémových a těch, jež do zařízení předinstaloval výrobce telefonu či operátor.

V horní části se nachází lišta se čtyřmi tlačítky. Jak můžete vidět na obrázcích, kromě graficky pěkně zpracovaného prostředí je Perfect Uninstaller lokalizován do češtiny, nicméně, ruku na srdce, překlady nejsou vždy zcela výstižné.

Pokud by vám nevyhovovalo výchozí řazení seznamu, můžete přes tlačítko Pořadí vybrat jiný způsob – například podle názvu (od A do Zet nebo opačně), velikosti (od největší/od nejmenší), nebo již zmíněného data (od nejnovějších/od nejstarších). Snadno tak například vyhledáte aplikace, jež v telefonu zabírají nejvíce místa.

Aplikace můžete řadit podle názvu, velikosti, nebo data.

Aplikace můžete řadit podle názvu, velikosti, nebo data.

Tlačítko Způsob přepíná mezi tradiční odinstalací po jedné aplikaci, nebo dávkovou odinstalací, při které můžete označit více programů a jejich odstranění spustit tlačítkem odinstalovat, které se v tomto režimu objeví nad polem pro vyhledávání. Proces odinstalace probíhá standardním systémovým způsobem, do kterého Perfect Uninstaller nijak nezasahuje. Můžeme tedy říci, že se jedná o líbivější a zejména na starších verzích Androidu přizpůsobivější nadstavbu systémového odinstalátoru.

Programy můžete odinstalovat po jednom, nebo dávkově více najednou.

Programy můžete odinstalovat po jednom, nebo dávkově více najednou.

Třetí tlačítko Zobrazení dovoluje přepínat mezi seznamem prezentovaným ve formě mřížky s ikonami, nebo v řádcích s detaily o velikosti a datu instalace/aktualizace.

Seznam aplikací prezentovaný ve formě mřížky s ikonami.

Seznam aplikací prezentovaný ve formě mřížky s ikonami.

Konečně poslední – čtvrté tlačítko Občerstvit slouží k opětovnému načtení seznamu nainstalovaných programů.

Další možnosti se skrývají pod dlouhým tapnutím na zvolenou aplikaci, kdy se objeví plovoucí nabídka s následujícími položkami:

  • Zahájit – spustí odinstalaci programu (odpovídá normálnímu tapnutí).
  • Spravovat – přejde do sekce pro správu aplikace, kde ji můžete přesunout na kartu, vymazat data, vyprázdnit vyrovnávací paměť, či vymazat její nastavení jako výchozí.
  • PalyStore stránky (ano, opravdu je v tomto menu překlep) – přejde na stránku programu v Obchodě Play.
Možnosti v kontextové nabídce.

Možnosti v kontextové nabídce.

Pod tlačítkem Menu se schovává nabídka se třemi položkami:

  • Hodnocení – odkaz na Obchod Play, kde můžete Perfect Uninstaller ohodnotit.
  • Další aplikace – také odkaz na Obchod Play, tentokrát do sekce s aplikacemi od autorů Perfect Uninstalleru.
  • Zpětná vazba – možnost odeslat autorům e-mail s hlášením chyby, problému, nebo náměty na zlepšení.

Perfect Uninstaller vyniká hned v několika směrech – především v jednoduchosti ovládání, přehlednosti zobrazení, funkčnosti a příjemným grafickým prostředím. Vyhovovat bude patrně především začínajícím uživatelům. Kladem je také absence zbytečných funkcí – autor se nesnažil udělat sadu nástrojů pro všechno možné i nemožné, ale vytvořil jednoúčelový program, který perfektně plní svůj účel. O spokojenosti dosavadních uživatelů svědčí známka 4,6, kterou jí v průměru udělily celkem bezmála dva tisíce hodnotících. Například uživatel Mates popisuje Perfect Uninstaller slovy: “Konečně jednoduchá a přehledná aplikace, kde je všechno při ruce a člověk nemusí nic hledat. Doporučuju k vyzkoušení.”

Poslední, co v kontextu s tímto programem musíme zmínit, je příjemný fakt, že je k dispozici zcela zdarma.

Uninstall Perfect Uninstaller
Uninstall Perfect Uninstaller

Mohlo by vás zajímat

1tapcleaner_ikona

1Tap Cleaner: Ukliďte si ve svém telefonu

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
4 min. uložit na později

Komentáře (11)