Menu

Patentové zákony se musí změnit, říká Samsung. Kdo ho podpoří?

samsung apple spor vs android
Patentové zákony se musí změnit, říká Samsung. Kdo ho podpoří?
Ohodnoťte článek

O patentech toho bylo popsáno již mnoho a nejedenkrát jsme vás informovali o různých kauzách, ve kterých byl zamotaný jak Samsung, tak Apple. Korejská společnost se po eskapádách dala slyšet, že patentová pravidla se zkrátka musí změnit. Tvrdí, že doba se změnila natolik, že zákony spíše brání v pokroku a navíc je téměř nemožné mít dostatečný přehled o každém jediném patentu a vyhnout se tak jeho porušení. Máte stejný názor?

V patentech je zmatek

Pokud dnes vyrobíte smartphone, nesestává se z jednoho, dvou nebo deseti patentů. Většinou se jedná o tisíce patentovaných technologií, drobností a designových vychytávek, jež podléhají přísným pravidlům. S tím však současná podoba patentových zákonů vůbec nepočítá.

samsung čip biprocessor

Zastaralé zákony působí problémy – Samsung o tom ví své

Protože je v současné době zaznamenáno nepřeberné množství patentů, jež využívá spousta různých společností, je velmi těžké dodržovat předepsané zaznamenávání událostí. Mezi vlastním nápadem, okoukaným konceptem a opravdovým patentem je dnes velmi tenká čára. To Samsungu leží v žaludku: „ Pokud se objeví porušení byť jednoho jediného designového patentu, veškerý profit z prodeje zařízení dostane poškozený subjekt.“ A Samsung ví, o čem mluví.

Petice u nejvyššího soudu

Samsung je ve Spojených státech v současnosti největším držitelem designových patentů. Přesto se ocitl už v mnoha tahanicích – což je také důvodem jeho snahy o změnu. Výsledkem podané petice u Nejvyššího soudu v USA v prosinci loňského roku by mělo být projednání patentových pravidel – zejména pak zmírnění sankcí a celkové přehodnocení přístupu k technickému pokroku jako takovému.

Samsung A3 (5 of 6)

Úprava zákonů – hloupost nebo nutnost?

Úprava stávajících zákonů by měla ochránit jak firmy, výrobce tak i spotřebitele a umožnit rychlejší pokrok bez brzdění starších patentů. Samsung vyzývá všechny technologické společnosti, distributory, výrobce i spotřebitele, aby se v boji za úpravu patentových zákonů přidali.

Měly by se podle vás zákony ohledně patentů zmírnit?

Zdroj: AC

Komentáře

Fish

Fish

22.1.2016 12:24

Jsem pro sebrani patentu (uvoleni k verejnemu uziti) patentovym trollum. Pokud nekdo se rozhodne svuj patent prodat, melo by se rozhodnout o jeho verejnem uzivani.
Stejne tak patentovat si neco, co nema firma ani ve vyvoji nebo do daneho poctu let neprijde s prototypem, tak sebrat/zrusit.
Vadi mi ten princip, ze nekdo si neco patentuje na papire a jina firma mezitim (bez vedomi o tom patentu) tu vec, princip, postup uvede do praxe a spici firmicka si pak vesele kasiruje.

uni

uni

22.1.2016 12:33

Redakce: už podruhé v krátkém časovém období koukáme na podivné užití „, nebo“. Čárka před nebo se píše, pokud si jsou obě možnosti odporující. Zjednodušeně, „ano, nebo ne“. Ale „Kvalita, nebo úspora“ je nesmysl, tak jako „hloupost, nebo nutnost“. To si nejsou protikladné pojmy. Můžeme tvořit kvalitní a úsporné věci (viz např. kvalitní žárovky) tak jako může být hloupá nutnost (platit pokutu za černou jízdu).

bizzi

bizzi

z aplikace
22.1.2016 13:11

Uni, tedbsi protirecis, protoze kvalita a uspora v podvedomi mobilnich zarizeni se opravdu vylucuji, takze podle tveho vysvetleni by tam carka byla:)

Jan Dolejš

Jan Dolejšexternista

22.1.2016 13:30

Uni
Díky za podnět. V případě použití u tohoto článku souhlasím a čárku jsem opravil. V případě Kvalita, nebo úspora to má být vyjádření něčeho, co si odporuje. Je ale pravda, že po zamyšlení se nad jednotlivými slovy tomu tak úplně není, i když byl takový původní záměr. Tzn. zda to dělá Xiaomi kvalitně, nebo naoapak špatně, protože se snaží co nejvíce snížit náklady (úspora).

uni

uni

22.1.2016 13:39

bizzi: jistě, jsou určité nuance…:)
Jan Dolejš: Neuvědomil jsem si, že čárka zde vyjadřuje ironii:)

Krusty

Krusty

z aplikace
22.1.2016 14:10

Určitě je strašně důležité řešit čárky mezi slovy a jiné gramatické chyby. Kvůli každé jedné chybě někde na světě zemře alespoň jedno koťátko. Že já ty komentáře pořád čtu……

uni

uni

22.1.2016 14:25

Krusty: Člověk se učí stále, čteš, píše, mluvíš. A je hloupé se učit něco špatně a pak do dokonce příp. i dál šířit. Pravidlo nebo je vcelku jednoduché, na rozdíl od y/i, což ale často umí zachytit kontrola pravopisu, toto ale ne:)

uni

uni

22.1.2016 14:32

Krusty: Resp. téma jiné, web a jeho představitelé jsou ti první, kdo by zde měli ctít pravidla českého pravopisu. Skoro bych řekl, že je to min. otázka cti, né-li profesní povinnost:) Nebo ne? Co si za perly naházíme sem pak řešit opravu nemusíme. Pokud to vyloženě nedrásá oči.

radeg

radeg

z aplikace
22.1.2016 14:54

Kvalita a úspora si možná odporují, ale jen v dnešním pokřiveném světě.
A z pohledu jazykovědy určitě ne.

mimar48

mimar48

z aplikace
22.1.2016 15:21

Nemám rád grammar nazis a jejich přístup ve stylu, že kdo udělá chybu, je méněcenný idiot, jehož článek/příspěvek díky tomuto projevu idiocie nemá ani smysl číst, natožpak brát v úvahu myšlenky v něm obsažené…
Zde to bylo podáno čistě věcně a autor to tak i přijal. I já děkuji za osvěžení gramatiky :)

A jen tak mimochodem si myslím, že kdyby ty kauzy o miliony dolarů vyhrál Samsung, ani by necekl a spokojeně by vrněl.

uni

uni

22.1.2016 15:30

mimar48: Jistě, ne náhodou jsou asiaté ti, co furt skuhrají („čína“ má prakticky nulové patentové portfolio) zato západ (dnes bohužel jen amerika), tvůrce většiny know-how na to nahlíží jinak. Asie se chce jen dostat k struku znalostí….

lggl

lggl

z aplikace
22.1.2016 15:50

Samsung ať dopadne podle toho jak se chová. Bohužel na světě je to už tak zařízeno. Všichni jsou moc chamtiví. jen se ženou za bohatstvím.
Svět je na jedno použití? Každý chce za svého života vydrancovat jen co to jde, co zůstane pro další generace to jim je už jedno.

Matsuo

Matsuo

z aplikace
22.1.2016 16:38

Divím se, že tu nenapsal komentář také Faktuž…. pokud vím, už několikrát si zde stěžoval na patenty a nyní by měl být rád že by se mohli změnit jejich pravidla :)

Faktuzorigamaxik

Faktuzorigamaxik

22.1.2016 17:50

Za Samsungem stojí velké společnosti jako Google, Facebook, HP atp. Apple už dávno není co býval a snaží se vytřískat co může dříve, než uživatelům dojde, co si vlastně kupují a co nabízí konkurence. Na druhou stranu nelze mít Apple nic za zlé, a to právě díky hloupým zákonům.

A jak už zde někdo dříve opakovaně napsal. Nebýt Samsungu, Apple žádný svůj iPhone atp. neprodá. Na druhou stranu Samsung bez Apple v poklidu telefon fyzicky vytvoří a pokud jde o nápady, bavíme se o hlavně o teoretických patentech, které jsou doslova postavené na hlavu. Stačí se o problematiku trochu zajímat, veřejné spisy (v ENG) si přečíswt a zjistíte, že jde pouze a jen o to, využít zákony. Až pak jde o snahu ponížit konkurenci, která na to bohužel doplatí bez ohledu na to, o jakou společnost se jedná. Důkazem je skutečnost, že se většina proplacených peněz promítne naopak na zvýšené cenně komponentů které Samsung dodává, nebo se dluh rovnou odpustí atp.

Nathaniell

Nathaniell

z aplikace
22.1.2016 17:58

Souhlasim, ze by se patentove zakony mely razantne zmenit. Patent by mel vyrobce kratkou dobu chranit pred konkurenci, aby se mu vratily naklady za vyvoj a pak at si to pouziva, kdo chce. Tahle tragedie, co funguje ted by se mela co nejdrive zaradit do historie.

lggl

lggl

z aplikace
22.1.2016 20:29

Apple se bez Samsungu 100 % obejde. Toho se nebojím.

Faktuzorigamaxik

Faktuzorigamaxik

22.1.2016 21:27

lggl: Tím jen potvrzuješ to, co neustále předvádíš. Problematice absolutně nerozumíš, což ti nemám za zlé, ne každý má čas na to studovat něco, co je pro něj španělská vesnice.

uni

uni

23.1.2016 10:39

Faktuzorigamaxik: Otázka je, kde by Samsung bez know-how a peněz od Apple byl. To se nikdy nedozvíme. Ale dost lidí nevím proč to vidí jednostranně. Trochu pakárna.

MartinH

MartinH

z aplikace
23.1.2016 11:28

2uni: ten transfer peněz jde ale opačným směrem, od Samsungu k Apple. Dá se tedy spíše předpokládat, že bez peněz pro Apple by byl Samsung ještě dál.

lggl

lggl

z aplikace
23.1.2016 20:09

Martine tomu to (faktuz) prostě nevysvětlíte. Jak jde o Samsung tak se mu zatmí.

Faktuzorigamaxik

Faktuzorigamaxik

24.1.2016 12:23

uni: Samsung by bez Apple byl ještě dál než teď = byl by nejen jedničkou na trhu jako je tomu nyní, ale měl by ke všemu navíc obrovský náskok. Nebýt Apple, mělo by to drtivý pozitivní vliv na celý mobilní segment, tudíž by byla mnohem dál i Čína a věřím, že to co má uvnitř například Galaxy S6 Edge by měla čína v ceně 4000 Kč a velké společnosti by tak musely začít nabízet něco jiného, než jen hrubý výkon, který je v mobilech absolutně k ničemu.

lggl: Nevím proč by mi mělo zatrnět. Já Samsung přes 3 roky nemám ani jako mobil, ani tablet, ani notebook … ;)

RSS (komentáře k článku)