Přinesou palivové články týdenní výdrž na jedno nabití?

nabijeni baterie bezdratove

Chytré telefony současnosti jsou velice pozoruhodná zařízení. Běžné jsou například osmijádrové procesory, fotoaparáty kvalitnější než v levných kompaktech, operační paměť občas sahá až na 4 GB a podobných extrémních specifikací bychom mohli vypsat ještě mnoho dalších řádků. Za posledních pár let zašel vývoj neuvěřitelně daleko. Ještě před deseti lety jsme obvykle chodili ven s hloupým kouskem křemíku, s nímž jste si mohli maximálně zavolat nebo napsat SMS. Avšak i ten hloupý kousek plastu uměl něco, co dnešní superchytré a multifunkční smartphony zkrátka neumí, a to vydržet týden na jediné nabití.

Možná se to bude zdát jako ohraná písnička (a opravdu tomu tak je), ale odůvodnění je jednoduché. Všichni totiž stále čekáme na nějaký technologický pokrok, který by se podobné výdrži baterie alespoň přibližoval. Jenže čekáme už oněch deset let a stále nic! Za tu dobu sice vyšla spousta studií popisujících nejrůznější technologie, které by mohly výdrž smartphonů všelijak prodloužit, ale žádná až dosud nedosáhla takových výsledků, aby se její použití vyplatilo i v reálné produkci chytrých zařízení. Podle některých energetických společností jsme ale na dobré cestě. Přišli totiž s nápadem – využít místo baterie palivové články.

výdrž na jedno nabití PowerTrekk – i to je palivový článek

Zvýší se výdrž smartphonu na jedno nabití palivovými články?

Britská energetická společnost IEH tvrdí, že ano. Jejich palivové články by údajně měly poskytnout tak žádanou týdenní výdrž na jediné nabití. Naše telefony bychom tak už nemuseli každý večer nabíjet, případně doufat, že vydrží ještě další den. CEO této společnosti tvrdí, že bude možné tyto palivové články reálně potkat v zařízeních již za dva roky.

Palivové články si rozhodně naši pozornost získaly, ale otázkou zůstává, zda se nejedná o další projekt, který nám nic nepřinese. Podobných projektů reálně existovalo již mnoho a spousta z nich slibovala, že do dvou až tří let by mohla jejich technologie být využita ve smartphonech.

Doufáme, že jsme tentokrát nevsadili na špatného koně a tato technologie bude opravdu blízkou budoucností, jelikož nemáme k dispozici prakticky žádný podklad, který by nám o zmíněných článcích prozradil víc.

Zdroj: PhAn.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)