Menu

Přinesou palivové články týdenní výdrž na jedno nabití?

nabijeni baterie bezdratove
Přinesou palivové články týdenní výdrž na jedno nabití?
Ohodnoťte článek

Chytré telefony současnosti jsou velice pozoruhodná zařízení. Běžné jsou například osmijádrové procesory, fotoaparáty kvalitnější než v levných kompaktech, operační paměť občas sahá až na 4 GB a podobných extrémních specifikací bychom mohli vypsat ještě mnoho dalších řádků. Za posledních pár let zašel vývoj neuvěřitelně daleko. Ještě před deseti lety jsme obvykle chodili ven s hloupým kouskem křemíku, s nímž jste si mohli maximálně zavolat nebo napsat SMS. Avšak i ten hloupý kousek plastu uměl něco, co dnešní superchytré a multifunkční smartphony zkrátka neumí, a to vydržet týden na jediné nabití.

Možná se to bude zdát jako ohraná písnička (a opravdu tomu tak je), ale odůvodnění je jednoduché. Všichni totiž stále čekáme na nějaký technologický pokrok, který by se podobné výdrži baterie alespoň přibližoval. Jenže čekáme už oněch deset let a stále nic! Za tu dobu sice vyšla spousta studií popisujících nejrůznější technologie, které by mohly výdrž smartphonů všelijak prodloužit, ale žádná až dosud nedosáhla takových výsledků, aby se její použití vyplatilo i v reálné produkci chytrých zařízení. Podle některých energetických společností jsme ale na dobré cestě. Přišli totiž s nápadem – využít místo baterie palivové články.

výdrž na jedno nabití

PowerTrekk – i to je palivový článek

Zvýší se výdrž smartphonu na jedno nabití palivovými články?

Britská energetická společnost IEH tvrdí, že ano. Jejich palivové články by údajně měly poskytnout tak žádanou týdenní výdrž na jediné nabití. Naše telefony bychom tak už nemuseli každý večer nabíjet, případně doufat, že vydrží ještě další den. CEO této společnosti tvrdí, že bude možné tyto palivové články reálně potkat v zařízeních již za dva roky.

Palivové články si rozhodně naši pozornost získaly, ale otázkou zůstává, zda se nejedná o další projekt, který nám nic nepřinese. Podobných projektů reálně existovalo již mnoho a spousta z nich slibovala, že do dvou až tří let by mohla jejich technologie být využita ve smartphonech.

Doufáme, že jsme tentokrát nevsadili na špatného koně a tato technologie bude opravdu blízkou budoucností, jelikož nemáme k dispozici prakticky žádný podklad, který by nám o zmíněných článcích prozradil víc.

Zdroj: PhAn.

Komentáře

androo

androo

10.2.2016 16:07

Nemam vo zvyku tu kritizovat clanky. Ale v tomto pripade musim povedat, ze toto bolo par viet uplne bez prinosu.

lggl

lggl

z aplikace
10.2.2016 16:08

Jestli to zase nevyšumí do ztracena tak budeme všichni rádi.

loko1

loko1

10.2.2016 16:30

Chybí zmínka o tom, jak jdou takové články nabíjet (předpokládám, že ze zásuvky asi ne). A nebo to jako člověk bude muset pořád kupovat nové???

Tomd

Tomd

z aplikace
10.2.2016 16:32

Nějaká podobná zpráva o palivových článcích pro elektroniku se v médiích objevuje několikrát za rok minimálně 10 let. Tož asi tak.

cajmen

cajmen

z aplikace
10.2.2016 16:36

je to nesmysl. Rozhodne zustane pro vetsinu lidi pohodlnejsi dobit mobil ze zasuvky/pc, nez kupovat kazdy mesic par novych palivovych jednotek. Smysl to ma skutecne u spec.powerbank do „divociny“..

maran1

maran1

z aplikace
10.2.2016 16:42

To je každou chvíli zpráva jaký zlom nás čeká v nabíjení telefonů a ono stále máme pořád ty samé baterie jako před deseti lety.

XCrow

XCrow

z aplikace
10.2.2016 17:00

Opravdu tez nechci kritizovat, ale tohle je uz tak ohrany tema, navic polovina clanku je o ujistovani ze to ohrany tema je..tak nevim:)

rejpalx

rejpalx

z aplikace
10.2.2016 17:11

Keci..Keci..Keci..

Miroslav Šiler

Miroslav Šiler

z aplikace
10.2.2016 20:13

palivovej clanek preci nenabijis, jen dolejvas „palivo“. Alkohol, vodik, atd. Ve vsech pripadech nic extra bezpecneho :)

Faktuzorigamaxik

Faktuzorigamaxik

10.2.2016 21:10

rejpalx: Y …. Y …. Y ;)

Lukáš Kymla

Lukáš Kymla

z aplikace
10.2.2016 21:25

Asi 5 let zpatky mela zacit nejaka kampan na vyrobu palivoveho clanku dostupneho pro masy. A pořád nikde nic. Bral bych mit doma jednu malou jednotku alkohol-vzduch…
To Šiler alkohol je bezpečné a dostupné palivo.
TO Redakce Prosim, nadpis je zavádějící. Palivové články se opravdu nenabíjejí.

Mis012

Mis012

z aplikace
10.2.2016 23:05

ono methyl-alkohol například zrovna moc bezpečnỷ není, naliješ si ho na ruku a smrti se nejspíš nevyhneš

TracThorr

TracThorr

11.2.2016 0:29

Spíš, než na palivový články, bych sázel na nanomateriály typu grafen atp. Rozhodně je to bezpečnější, než doplňování zdraví ne zrovna moc prospěspěšnýho paliva.

Tomáš Pavlat

Tomáš Pavlat

11.2.2016 14:35

Miroslav Šiler: Mne jako zákazníka nezajímá jestli je to bezpečné, mě zajímá jestli se ta výdrž posune jinam. Jestli ano, tak honem dejte mi třeba nukleární reaktor do mobilu jen ať to proboha přežije den.

RSS (komentáře k článku)