OnePlus Nord CE 5G recenze: nádherný mobil se skvělou výdrží

oneplus nord ce 5g recenze

Společnost OnePlus díky (nejen) skvělému marketingu uspěla s modelem Nord, který patřil mezi jedny z nejprodávanějších telefonů ve své kategorii. Na tento úspěch chce firma navázat s modelem OnePlus Nord CE 5G, přičemž písmenka CE znamenají Core Edition. V podstatě jde tedy o ořezanější Nord, který se snaží nalákat na ještě nižší cenu. V aktuální době mu však nenahrává fakt, že spousta e-shopů původní Nord zlevnila a tak pokud budete mít štěstí, můžete jej pořídit za skoro stejné peníze jako dnes recenzovaný model.

Obsah recenze OnePlus Nord CE 5G

Obsah balení OnePlus Nord CE 5G

Nám do redakce přistála speciální edice, která kromě samotného telefonu obsahuje také několik originálních pouzder, která jsou za nás velmi povedená. Pokud se podíváme přímo do krabičky, nalezneme zde kromě samotného telefonu OnePlus Nord CE 5G také silikonové pouzdro, typicky červený USB-A/USB-C nabíjecí kabel a také 30 W adaptér. Samozřejmě můžeme počítat také s různými brožurkami.

Kvalita zpracování a vzhled OnePlus Nord CE 5G

OnePlus Nord CE 5G byste od původního Nordu rozeznávali velice těžko. Telefon je skoro stejně velký a barva Blue Void vypadá také na první pohled stejně, až na to že zde společnost zvolila matnou povrchovou úpravu. Ta za nás vypadá o něco lépe a navíc je praktičtější, protože si telefon hned nezamastíte. Kámen úrazu mohou pro někoho být použité materiály. Osobně nám plastové telefony nevadí, ovšem původní Nord byl ze skutečného skla.

  • rozměry 159.2 x 73.5 x 7.9 mm
  • váha 170 gramů
  • plastové tělo
  • 3,5mm jack

Rámeček je také tvořen z plastu a na náš vkus působí až moc křiklavě a vyloženě se leskne na dálku. Otázkou je, zda by se barva při delším používání bez obalu nezačala loupat. To jsme z pochopitelných důvodů nezkoušeli. Díky plastu se však podařilo snížit váhu na velice dobrých 170 gramů. Telefon je opravdu lehký a i při delším sledování videí vás nezačne bolet ruka. Nespornou výhodou je také přítomnost audio jacku, který v původním Nordu chybí. Bohužel se zde nachází pouze jeden reproduktor, což bychom v této cenové kategorii ocenili. Co nám chybí zdaleka nejvíce je typický Alert Slider, který OnePlus okopírovalo od iPhonů a IP certifikace. Naopak musíme pochválit vhodně umístěné power tlačítko a také tlačítka hlasitosti, která nejsou příliš vysoko.

Displej OnePlus Nord CE 5G

Přední stranu mobilu OnePlus Nord CE 5G pokrývá 6,43″ Fluid AMOLED displej s rozlišením 2400 x 1080 pixelů a obnovovací frekvencí 90 Hz. Jde v podstatě o identický displej, který se nachází v původním Nordu a to je rozhodně dobře. Displej je plochý, což nám osobně vyhovuje mnohem více než zakřivené panely, ale to je spíše otázka osobní preference. Pokud přecházíte z nějakého staršího telefonu, jistě oceníte 90 Hz frekvenci, která má na pocit z plynulosti velký vliv.

  • 6,43″ Fluid AMOLED displej
  • rozlišení 2400 x 1080 pixelů
  • 90 Hz obnovovací frekvence

Díky AMOLED displeji můžete počítat s živými barvami a skvělým podáním černé. Někteří by snad namítali, že takové POCO X3 Pro nabízí za ještě nižší cenu 120 Hz displej, ovšem tam se jedná o LCD panel. Displeji v podstatě není co vytknout, je ostrý, responzivní a dostatečně čitelný i na přímém slunci. V něm se pak nachází integrovaná čtečka otisků prstů, která funguje výborně. Není sice tak rychlá jako třeba u realme GT 5G, ale s tím asi člověk počítá. Navíc čtečka otisků v displeji není v této cenové kategorii stále úplným standardem.

Hardware OnePlus Nord CE 5G

V původním OnePlus Nord tikal jeden z nejoblíbenějších čipsetů střední třídy – Snapdragon 765G. Srdcem modelu OnePlus Nord CE 5G je Snapdragon 750G, tedy poměrně nový čipset z dílen Qualcommu. Výkon obou čipsetů je srovnatelný, 750G vychází dokonce o něco lépe. Rozdíl je v použitých technologiích (7nm vs. 8nm) takže je možné, že bude novější procesor spotřebovávat trochu více energie, ale rozdíl nebude nijak znatelný. Samozřejmě můžeme počítat s podporou 5G sítí, zamrzí však absence Wi-Fi 6.

  • Qualcomm Snapdragon 750G
  • 6,8 nebo 12 GB RAM
  • 128, 256 GB úložiště
  • podpora 5G sítí

V našem případě čipsetu sekunduje 12 GB operační paměti RAM a 256 GB úložiště. Základní varianta disponuje 6 GB RAM, střední pak 8 GB RAM. Hry jako Call of Duty Mobile, Genshin Impact nebo třeba Fortnite běží poměrně dobře, při středních či nižších detailech se dostanete i na 60 FPS. Vyloženě herní telefon není, pokud ale hry hrajete jen občas, nebudete mít s výkonem žádný problém. Běžné používání je pak při většině případů bezproblémové a rychlé. Občas se nám stalo, že byla nějaká animace trochu trhanější, ale rozhodně to nebylo na denním pořádku a je možné že vše OnePlus ještě vyladí prostřednictvím aktualizací.

Uživatelské prostředí OxygenOS

Telefony OnePlus jsou dle našeho názoru nejlepší alternativou k Pixelům od Googlu, pokud je z jakéhokoliv důvodu nemáte rádi ale čistý Android vám vyhovuje. Nadstavba OxygenOS je jednou z nejlepších s tím, že je samozřejmě postavena na Androidu 11. Společnost si do něj však přidala některé funkce jako třeba herní režim či režim Zen.

Zajímavý je také režim Canvas, který zvýrazní obrysy fotografie (nejlépe funguje s obličejem) a promění fotografii v černobílé umělecké dílo. Samozřejmě si můžete přizpůsobit také Always-On displej, tvary ikon či systémové barvy. Jak již bylo řečeno v předchozích odstavcích, občas jsme se setkali s drobným zásekem či trhanou animací, což nebývá u telefonů OnePlus zvykem. Doufejme tedy že si dá firma záležet a tyto drobné nedostatky opraví. Potěší také fakt, že OnePlus slíbilo minimálně dva roky aktualizací, takže se dočkáme i Androidu 13.

Výdrž baterie

Baterie je rozhodně něco o čem se má u OnePlus Nord CE 5G smysl bavit. Do takto tenkého telefonu nacpat 4 500 mAh baterii totiž rozhodně nebylo jednoduché a inženýři zde odvedli sakra dobrou práci. Ačkoliv papírově je taková kapacita dnes spíše standard, praxe ukazuje že je na tom výdrž opravdu skvěle. Když jsme telefon používali hned první den, nabili jsme jej asi ve 14:00 na 100 % a opravdu jej nešetřili. Stahovali jsme aplikace a hry, které jsme následně zkoušeli, fotili jsme, jas jsme měli na maximum a obnovovací frekvenci v režimu 90 Hz. K našemu překvapení měl telefon druhý den v podobný čas ještě asi 25 % k dobru.

Následné používání ukázalo, že pokud budete telefon využívat k chatování, brouzdání po sociálních sítích a internetu, volání a občasnému focení, výdrží vám s přehledem dva dny. Vybít jej za jeden den musí znamenat, že na něm budete několik hodin hrát náročné hry, přehrávat video nebo velice často fotit. Zde tedy dáváme rozhodně palec nahoru. Pokud by vám šťáva náhodou došla, poslouží 30 W Warp Charge 30T Plus nabíjení, které je schopné do telefonu za půl hodiny dostat 70 % kapacity.

Fotoaparáty

OnePlus Nord CE 5G má na zadní straně tři snímače. Pojďme tedy nejprve k tomu hlavnímu. Jedná se o 64 MPx senzor se světelností f/1,79, který pochází od společnosti OmniVision. Můžeme počítat s elektronickou stabilizací obrazu, přičemž ve výchozím nastavení budete fotit snímky v rozlišení 16 MPx, ovšem je zde také 64 MPx režim, který nabídne samozřejmě více detailů. Z jeho kvality jsme však trochu v rozpacích. Přijde nám, že telefon fotí tak jak se zrovna „vyspí“. Nejednou se nám stalo, že i když jsme telefon drželi opravdu pevně byl výsledný snímek rozmazaný, což by se u telefonu této kategorie rozhodně stávat nemělo.

Když už se nám podařilo snímky vyfotit, byla kvalita dobrá. Takže za tři? Jo, přesně tak. Některé z nich jsou přesaturované a mají příliš vysoký kontrast. Vyvážení bílé také ne vždy funguje úplně stoprocentně a tak jsme z něj spíše zklamaní. Něco nám ale říká, že jde hlavně o softwarové problémy a OnePlus by mohlo tyto neduhy ještě opravit. Nebo v to alespoň doufáme. Snímky nejsou vyloženě hrozné, ale od telefonu vyšší střední třídy prostě čekáme něco lepšího.

Ultraširoký snímač s rozlišením 8 MPx je na tom trochu lépe, ocenili bychom však více detailů u jednotlivých fotek. Posledním snímačem je 2 MPx hloubkový senzor, který je zde čistě kvůli marketingu, protože tři fotoaparáty přece vypadají lépe než dva.

Cena a dostupnost

Telefon OnePlus Nord CE 5G bude dostupný za cenu 299 EUR, tedy asi 7 600 korun po celé Evropě.

Resumé

OnePlus Nord CE 5G je zajímavý telefon, který však není určený pro každého. Pokud je pro vás prioritou hraní, bude POCO X3 Pro mnohem lepší volba a to ať z hlediska výkonu, tak z hlediska displeje a jeho frekvence. Na druhou stranu v případě, že vám je výkon skoro ukradený a potřebujete dobře použitelný telefon na každý den s netradičním designem, čistou nadstavbou OxygenOS nebo skvělou výdrží baterie, koupě bychom se rozhodně nebáli. Snad tedy s výjimkou, že si potrpíte na velmi kvalitní fotky. OnePlus je nedělá vyloženě špatné, ale třeba takový Pixel 4a nebo Samsung Galaxy A72 fotí rozhodně lépe.

Klady

+ rychlý 90 Hz AMOLED displej
+ netradiční design
+ skvělá výdrž baterie
+ čtečka otisků v displeji

+ přehledná nadstavba OxygenOS
+ dostačující výkon

Zápory

– nemá IP certifikaci proti vodě a prachu
– horší fotoaparáty
– pouze jeden reproduktor
– nemá typický přepínač hlasitosti

Co říkáte na OnePlus Nord CE 5G?

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti OnePlus.

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)