Brýle Oculus Rift Development Kit 2 – virtuální realita na vlastní kůži (recenze)

oculus-rift-dev-kit-2

Není to tak dávno, co by šlo považovat virtuální realitu za čisté sci-fi. Dnes je tomu však zcela jinak a tímto odvětvím se zabývá hned několik společností. Jednou z nich je společnost Oculus, která již delší dobu vyvíjí speciální brýle Oculus Rift. Na ně se podrobněji podíváme právě v této recenzi. Nutno podotknout, že se stále nejedná o finální produkt, a tak se může mnoho věcí ještě změnit. Pojďme na to.

Oculus Rift Development Kit 2

Obsah recenze

 

Pár vět na začátek

Oculus Rift byl dostupný od 26. září roku 2012, a to v edici Development Kit 1. První verze disponovala displejem, který měl rozlišení pouhých 1280 × 800 pixelů (640 × 800 na jedno oko). První verzi nahradil v březnu roku 2014 přístroj Oculus Rift Development Kit 2. Ten má nejen pozměněný vzhled, ale disponuje také 5,7palcovým Super AMOLED displejem s rozlišením 1920 × 1080 pixelů (960 × 1080 pixelů na jedno oko). Není náhodou, že se parametry tohoto displeje velmi podobají displeji z mobilního telefonu Samsung Galaxy Note 3. Jedná se o jeden a ten samý panel, dokonce je i na přední straně umístěno logo Samsungu. Druhá verze tohoto zařízení tedy poskytuje o mnoho vyšší komfort při prohlížení virtuální reality. Společnost Oculus i přesto veřejnosti důrazně doporučuje počkat na finální verzi produktu, která by měla spatřit světlo světa v průběhu roku 2015. Jak se ale zdá, tak je o toto zařízení ve světě opravdu veliký zájem, do této doby bylo uskutečněno již více než 40 000 objednávek.

Oculus Rift Development Kit 1 vs 2 displej

Obsah balení

Pokud si objednáte Oculus Rift Development Kit 2, tak vám domu přijde ve stylovém kartonovém kufříku.  Po otevření zjistíte, že je zaplněný doslova odspodu až nahoru. V krabici naleznete následující:

  • brýle Oculus Rift Development Kit 2
  • kamerku pro snímání polohy vašeho těla
  • dva druhy čoček
  • nabíječku
  • kabel USB – mini USB
  • adaptér HDMI/DVI
  • čtyři různé redukce do zásuvky
  • kabel pro synchronizaci kamerky (vypadá jako menší kabel pro připojení sluchátek)

Oculus Rift Development Kit 2 balení

Vzhled a dílenské zpracování

Druhá verze působí oproti té první modernějším dojmem. Brýle Oculus Rift Development Kit 2 mají tělo opět z plastu, veškeré části jsou již ale zaoblené.

Oculus Rift Development Kit 2 celkový pohled

Na přední straně se nachází pouze logo Oculus a nápis „Development Kit 2“.

Oculus Rift Development Kit 2 přední strana

Na vrchní straně je umístěna dvojice kabelů (USB a HDMI), které jsou vyvedeny přes úchytný pásek vzadu za hlavou. Kromě toho je zde také zapínací/vypínací tlačítko a dioda, která signalizuje zapnutí a připojení zařízení k počítači. Na vrchní pravé straně se nachází USB konektor a menší konektor pro připojení kamerky, která dokáže snímat polohu vašeho těla.

Oculus Rift Development Kit 2 vrchní strana

Na pravé a levé straně se nachází dvojice plastových šroubů, pomocí kterých můžete hýbat s displejem dopředu a dozadu.

Oculus Rift Development Kit 2 levá strana

Z vnitřní strany je umístěn samotný displej a dva otvory pro vaše oči. Do těchto otvorů je možné vsadit dva druhy čoček. První jsou pro běžného člověka, druhé poté pro lidi s brýlemi.

Oculus Rift Development Kit 2 zadní strana

K samotným brýlím je dále dodávána speciální kamerka, která dokáže snímat vaše pohyby. Díky speciálnímu senzoru dokáže zaznamenat přiblížení, oddálení a naklánění hlavy.

Oculus Rift Development Kit 2 snímací kamera

Hardware a displej

Druhá verze disponuje oproti té první opravdu mnohými vylepšeními. Asi největší posun je v oblasti displeje. Uvnitř se nyní nachází 5,7palcový Super AMOLED displej z mobilního telefonu Samsung Galaxy Note 3. Tento displej nabídne rozlišení 1920 × 1080 pixelů (960 × 1080 pixelů na jedno oko). Váha celého zařízení činí bez kabelů 440 gramů.

Oculus Rift Development Kit 2 hardware

Specifikace v bodech:

  • displej – 5,7palcový Super AMOLED s rozlišením 960 x 1080 pixelů na jedno oko, refresh rate 75 Hz, 72 Hz, 60 Hz
  • senzory – Gyroscope, Accelerometer, Magnetometer
  • sledování pozice – Near Infrared CMOS Sensor,  60 Hz
  • váha – 440 gramů bez kabelů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Připojení k počítači

Prvotní připojení k počítači se může zdát velmi komplikované, pokud se vám to ale podaří, tak to bude podruhé doslova procházka růžovou zahradou. První krok spočívá v instalaci Oculus Software Development Kit (SDK). Nejnovější SDK 0.4.2 Beta je dostupný pro operační systémy OS X a Windows. Pro Linux je dostupná stabilní verze 0.3.2.

Oculus Rift Development Kit 2 stáhnutí SDK

Po úspěšném nainstalování je potřeba připojit dva kabely z brýlí do počítače. Jedná se o kabely USB a HDMI, které jsou vyvedeny z brýlí za vaší hlavou.

Oculus Rift Development Kit 2 USB a HDMI

Následuje zapojení kamerky, která snímá vaše pohyby. Existují dvě možnosti, jak to provést. První možnost spočívá v zapojení USB – mini USB kabelu z kamerky do počítače a synchronizačního kabelu z kamerky do konektoru, který je umístěn na kabelech vedoucích z brýlí. Druhá možnost spočívá v zapojení obou konektorů přímo do brýlí. V druhém případě je ale potřeba brýle připojit k elektrické zásuvce. Kamerku je potřeba umístit na takové místo, aby směřovala přímo na vás. Oculus ji doporučuje umístit přímo na displej počítače, a to pomocí speciálního držáku ve spodní části kamerky.

Oculus Rift Development Kit 2 připojení k počítači 4

Brýle lze také zapojit do elektrické zásuvky. Tento krok není povinný a doporučuje se pouze tehdy, pokud chcete kamerku připojit přímo do brýlí, místo do počítače.

Oculus Rift Development Kit 2 připojení do elektriky

Pokud máte vše zapojené, tak stačí brýle zapnout pomocí tlačítka na vrchní straně. Počítač je automaticky rozezná jako další displej. Brýle bude potřeba pravděpodobně nastavit v nastavení displeje. Počítači se totiž hlásí jako displej telefonu, je tak možné, že bude obraz automaticky přetočen na výšku. Po úspěšném nastavení je vše hotovo. Nyní si můžete stahovat veškerý kompatibilní software, který je dostupný na internetu.

Oculus Rift Development Kit 2 celkové připojení k počítači

Hry a aplikace na Oculus Rift Development Kit 2

Hlavní účel tohoto zařízení nespočívá v nudném koukání na plochu počítače, ale v používání speciálně upravených aplikací, které dokážou velmi věrně nasimulovat virtuální realitu. Aplikací je celá řada, bohužel ale neexistuje zpětná kompatibilita se staršími aplikacemi z Development Kitu 1. Celý seznam je možné najít zde a zde.

Nativní demoaplikace

Demoaplikace v SDK vám umožní chodit ve virtuálním domu a vše si do posledního detailu prohlížet. Mnohdy se vám z této prohlídky dokáže až zamotat hlava, protože si tělo myslí, že tam opravdu jste.

Oculus Rift Development Kit 2 nativní demoaplikace

CyberSpace

V této hře si budete moci vyzkoušet obří kolotoč uprostřed města. Oculus Rift vás doslova vtáhne do děje a mnohdy jsme si připadali, že na místě atrakce opravdu sedíme. V tomto případě není opravdu nic nenormálního, že lidé v průběhu hry doslova padají na zem.

Oculus Rift Development Kit 2 CyberSpace 2

Gravity Well

V této hře se přenesete do barevného tunelu, ve kterém na vás čeká celá řada překážek, kterým se musíte vyhnout, a mnoho nepřátelských panáčků, které musíte zastřelit. Vše je opět přizpůsobeno pro hraní s brýlemi Oculus Rift Development Kit 2.

Oculus Rift Development Kit 2 Gravity Well

Grand Theft Auto 4

Pomocí speciálního pluginu lze přizpůsobit virtuální realitě například i hru Grand Theft Auto 4. Brýle dokážou velmi věrně nasimulovat 3D pohled z první osoby, bohužel jsme ale zaznamenali chybu v zobrazení. Na obrazovce brýlí se ukazuje pouze část displeje a podstatný kus chybí, respektive na něj nelze dohlédnout. Z tohoto důvodu jsme raději zvolili klasické „2D“ hraní.

Oculus Rift Development Kit 2 GTA 4

Aplikací je celá řada

Toto je jen malá ukázka toho, co vše můžete na brýlích Oculus Rift dělat. Aplikací samozřejmě existuje celá řada – například rozšíření pro Minecraft, Half Life 2, Duke Nukem, Grand Theft Auto IV a další. Některé aplikace jsou však funkční pouze pod operačním systémem Windows, jiné zase pod OS X. Ne všechny aplikace jsou ale zadarmo, mnoho z nich je placených a cena není zrovna malá.

Postřehy z používání

Kvalita obrazu je výborná

Oproti starší verzi je kvalita obrazu naprosto vynikající. Obraz je ostrý a podání barev výborné. Už se tak nikdy nestane, že byste nemohli přečíst nápisy v menu, jako se někdy stávalo u starší verze Oculusu.

Oculus Rift Development Kit 2 displej 2

Po chvilce bolí oči

Jelikož koukáte na displej doslova z několika málo centimetrů, tak se není čemu divit, že vás po několika minutách začnou bolet oči. Pohled na displej z blízkosti může být někdy i doslova nepříjemný.

Virtuální realita dokáže ohromit

Některé aplikace jsou vytvořeny tak dobře, že vás dokážou doslova vtáhnout do děje. Mnohdy se nám stávalo, že lidé padali na zem na kolotoči, zahýbali při virtuální procházce a vyvažovali různé pohyby ve virtuálním světě.

Aplikace chtějí čas

Oculus Rift Development Kit 2 mezi námi není dlouho a nelze se tak divit, že pro něj není dostupných tolik aplikací. Vývoj chce čas a jsme si zcela jisti, že do doby oficiálního uvolnění mezi lidi aplikací bude více než dost.

Z virtuální reality se může motat hlava

Po delším používání se může stát, že se vám bude motat hlava. Oculus dokonce na svých stránkách varuje před mořskou nemocí a nevolností.

Kdy, kde a za kolik?

Oculus Rift Development Kit 2 je v tuto chvíli možné objednat z oficiálních stránek, a to za cenu 350 dolarů (přibližně 7300 Kč). K této ceně je nutno připočítat ještě dopravu a případné další poplatky. Očekávané doručení je v tuto chvíli mezi 6 a 8 týdny.

Pokud si Oculus Rift Development Kit 2 chcete pouze vyzkoušet na vlastní kůži, tak se nezapomeňte zaregistrovat na Android RoadShow 2014, kde pro vás budou brýle k vidění.

registraceHome

Resumé

Zařízení Oculus Rift Development Kit 2 slouží pro simulování virtuální reality a svojí práci zvládá více než dobře. V tento okamžik je dostupný značný počet aplikací a her různých druhů a žánrů. Některé jsou dostupné zdarma, jiné zase za menší či větší poplatek. Mnoho her dokáže simulovat virtuální realitu tak dobře, že lidé v průběhu padají na zem či vyvažují různé náklony a pohyby. Simulování virtuální reality bohužel ale přináší také některé stinné stránky. Jednou z nich je bolest očí již po několika minutách používání. To je dáno tím, že uživatel kouká na displej doslova z několika centimetrů. Za druhý nedostatek lze považovat motání hlavy či nevolnost u některých lidí při delším používání. Lidské tělo přeci jen není stavěno na simulování reality. I přesto je Oculus Rift jedno z nejzajímavějších zařízení dnešní doby a jistě se jedná o průkopníka ve svém oboru. Jestli se v budoucnu uchytí, nyní nelze říci. Vše záleží na vývojářích softwaru, jestli se chopí příležitosti a představí svoje aplikace a hry také pro virtuální realitu.

Klady

+ moderní zpracování
+ věrné podání virtuální reality
+ vysoké rozlišení displeje, dobré podání barev
+ kamerka pro snímání pohybů
+ dva druhy čoček
+ kompatibilita s více operačními systémy

Zápory

– někdy bolí oči již při krátkém používání
– může nastat nevolnost či motání hlavy
– mohlo by být více aplikací (vyřeší se časem)

Oculus Rift Development Kit 2 video

Oculus Rift Development Kit 2

Oculus Rift Development Kit 2

Líbí se vám Oculus Rift? Využívali byste ho doma?

Pokud si Oculus Rift Development Kit 2 chcete pouze vyzkoušet na vlastní kůži, tak se nezapomeňte zaregistrovat na Android RoadShow 2014, kde pro vás budou brýle k vidění.

prijd na ARS

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)