Menu

Obětovali byste přední fotoaparát za tenčí rámečky? (Hlasovačka)

Současným trendem ve vývoji chytrých telefonů je snaha o co nejlepší poměr velikosti obrazovky vůči tělu. Zmenšuje se prostor pod a nad displejem, ztenčují se rámečky po stranách, zaoblují se hrany obrazovek. Kam až může tento trend zajít? Obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky? Na to se budeme ptát v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Boj o nejtenčí rámečky

Položíte-li vedle sebe starší a aktuální model telefonu nějakého známého výrobce, patrně první, co vás při pohledu na přední stranu zaujme, bude prostor nad a pod obrazovkou. Pokud se například podíváte na Samsung Galaxy S5 z roku 2014, bude 5,1″ displej zabírat jen necelých 70 % čelní plochy. V případě letošního Galaxy S9 zabírá obrazovka bezmála 84 % plochy. Tomuto posunu však bylo nutné obětovat nejen boční rámečky, ale především tlačítka pod displejem, včetně hardwarového Domů, které bylo signifikantním rysem telefonů Samsung.

Důvody, proč výrobci tak vehementně bojují za minimalizaci rámečků, jsou v podstatě dva. Ten první je estetický – telefony „s výraznou bradou“ už prostě „nefrčí“. Druhý je praktický – díky tenčím rámečkům mohou nové generace nabídnout větší obrazovku, aniž by došlo k zásadnímu zvětšení celého zařízení.

Přímo ukázkovým praktickým příkladem je mezigenerační rozdíl mezi Samsungem Galaxy S7 Edge a Samsungem Galaxy S8. Model z roku 2016 měl ještě tlačítka pod obrazovkou a s 5,5″ obrazovkou měřil 150,9 x 72,6 x 7,7 milimetrů. O rok mladší Galaxy S8 má displej větší o celé 0,3″, ale jeho celkové rozměry se zmenšily na 148,9 x 68,1 x 8 milimetrů. Poměr obrazovky k čelní ploše vzrostl z 76 % na 84 % a zákazník tak dostal v o něco menším těle podstatně větší displej.

Zbavili jsme se tlačítek, co dál?

Kvůli tlačítkům pod obrazovkou měly telefony (z dnešního pohledu) nevzhlednou „bradu“. Tu se povedlo eliminovat vypuštěním tlačítek a jejich nahrazením softwarovou alternativou na displeji. Jenže to některým výrobcům nestačí, neboť chtějí nabídnou zákazníkům ještě větší obrazovky v co nejkompaktnějším těle.

Většina výrobců se letos vydala cestou výřezu obrazovky (anglicky označovaného jako „notch“), ve kterém je umístěn přední fotoaparát a obvyklé senzory. Tímto způsobem dochází k optickému zmenšení horního rámečku, řada uživatelů však vnímá toto provedení jako neestetické. I proto někteří výrobci (např. Huawei P20) nabízejí možnost skrytí výřezu softwarovou cestou, což ale poněkud popírá smysl tohoto provedení.

Skrytí výřezu obrazovky na Huawei P20

Skrytí výřezu obrazovky na Huawei P20

Průkopníkem (téměř) „bezrámečkových“ telefonů bez výřezu obrazovky je Xiaomi, které tento trend realizuje prostřednictvím modelové řady Mi Mix. Snaha o co nejtenčí rámeček nad obrazovkou vedla k přesunu předního fotoaparátu do pravého dolního rohu zařízení. Dolní rámeček je tak o něco silnější a poměr obrazovky k čelní straně se u modelu Mi Mix 2s pohybuje kolem 82 %.

Xiaomi Mi Mix 2s má přední fotoaparát v pravém dolním rohu

Xiaomi Mi Mix 2s má přední fotoaparát v pravém dolním rohu

Přední fotoaparát je z pohledu umístění do rámečku zařízení poměrně problematickou komponentou, neboť přeci jen vyžaduje určitý „životní prostor“. Výrobci tedy hledají cestu, jak ho „odsunout“ z předního panelu jinam. Průkopníkem nového trendu se stal telefon Vivo NEX S, který nemá přední fotoaparát ani v rámečku, ale v modulu, který se vysouvá z horní hrany. I díky tomu je poměr obrazovku k tělu telefonu neuvěřitelných 91,24 procent. Stejnou cestou se hodlá letos vydat i Xiaomi se svým připravovaným modelem Mi Mix 3.

Je více než pravděpodobné, že výřezy obrazovky jsou jen přechodným řešením, než se výrobcům povede najít nějakou lepší cestu. Na mysl se ale vkládá skoro až kacířská myšlenka: když je přední fotoaparát jednou ze zásadních překážek ve ztenčování rámečků, nebylo by nejjednodušší ho úplně vypustit?

Obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky?

Obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky?

Obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky?

Tolik neoblíbený výřez obrazovky je určitým kompromisem mezi tenkým rámečkem a přítomností předního fotoaparátu, ale nebyli by zákazníci ochotni oželet přední foťák výměnou za „bezrámečkový“ telefon? Tímto dilematem se budeme zabývat v aktuální Hlasovačce. Otázka pro toto kolo tedy zní: obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky a absenci výřezu?

--->Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<---


V diskuzi pod článkem se můžete zamyslet nad stávajícím vývojem v rámci honby za co nejtenčí rámečky a co nejvyšší poměr obrazovky k tělu. Které řešení je podle vás zajímavé? Co si myslíte o výřezech obrazovky? Je budoucnost ve vysouvacích fotoaparátech?

Výsledky ankety k 18. 7. 14:30

Výsledky ankety k 18. 7. 14:30

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jestli používáte bezdrátové nabíjení. Výsledky byly pro nás poměrně překvapivé, neboť nejsilnější skupina, čítající 64 % ze 166 respondentů uvedla, že bezdrátové nabíjení vůbec nepoužívá.

Používáte bezdrátové nabíjení?

Používáte bezdrátové nabíjení?

30 % používá jak klasické, tak bezdrátové nabíjení – přibližně půl napůl ve prospěch jednoho či druhého. Pouhých 7 % používá k nabíjení svého telefonu pouze bezdrátové nabíjení.

 

Komentáře

ValiantFan771

ValiantFan771 3

14.7.2018 8:22

Osobně přední kameru nepoužívám ale málo jakej telefon s velkou obrazovkou se mi líbí. Radči mám teda tefon s rámečky.

AdamChovanec

AdamChovanec -43

14.7.2018 8:26

Mě se osobně zaoblené hrany displejů a tenké rámečky strašně líbí.jenomze co je moc, to je moc. Už i displej u nejnovějších Samsungů se mi moc nelíbí natož tak displej přes celou plochu. A proto právě používám mobil LG Q6.

Cardi

cardi -376

14.7.2018 8:40

AdamChovanec: jo pouzivas Q6 a to je jako co? to je podobny zepredu jako samsung ramecky o neco vetsi jinak uplne to sami a napises tohle :D Top díky za pobavení :D

Ipkisek666

ipkisek666 9

14.7.2018 9:01

Tady je teda selfie modelek 😂😂

Abkraka_a

AlešA 3

14.7.2018 9:12

Přední nepotřebuji, zadní umí rozpoznat obličej a automaticky vyfotit… k čemu přední s málo PX

Wortos

wortos 70

14.7.2018 9:01

Určitě bych neobjetoval přední kameru hodí se perfektně na video hovory … hrozně se mi líbí moje galaxy s8 ale taky mi hrozně chybí tlačítko home a v něm zabudovaná čtečka otisků prstů naštěstí využívám smart lock odemykání přes chytré hodinky jinak bych se asi zbláznil z toho odemykání

Zdenk_kotr

Zed 3

14.7.2018 9:28

Přední fotoaparát moc často nepoužívám ale nechci se ho vzdát úplně. Vysunovací z horní strany by stačil.

Mahtiel

Mahtiel 61

14.7.2018 11:01

Přední fotoaparát používám jen někdy, většinou se fotím s papoušky na rameni. Nerada bych se ho tudíž zbavila. A jak tu někdo psal, přední kamera je dobrá na video hovory. Zrovna v dalších dnech ji poprvé použiji na MSG nebo Skypu (manžel odlétá do Tramtárie). :)

Mahtiel

Mahtiel 61

14.7.2018 11:04

AlešA přední kamery již nejsou to, co bývaly, mid-endy a high-endy už mají celkem slušná rozlišení i u předních fotoaparátů. :)

Drewo

Drewo 3

14.7.2018 13:41

prednu kameru som snad este ani nepouzil…

Kulichoid

kulichoid 148

14.7.2018 14:19

Napadá mě, že ideálem bude přední kamera integrovaná do displeje. Zatím asi sci-fi, ale technicky si to umím představit. :)

Radeg

radeg 33

14.7.2018 14:37

@wortos: Ty nic neobjetuj a raději oděď :D

Karle

karle40 49

14.7.2018 14:59

Ani nevím, jestli mi přední kamerka funguje – nikdy jsem ji nepoužil. Vzdal bych se jí naprosto bez obtíží. Ale tlačítka a čtečku otisků bych vepředu dole pořád chtěl…

Mahtiel

Mahtiel 61

14.7.2018 15:49

Drewo není náhodou tvoje Alter ego Ingbrzy?

Vitcenek

vitcenek13 1

14.7.2018 17:21

Přední fotoaparát nepoužívám a v mém případě je mi na nic, klidně bych ho odstranil a vůbec bych to nepoznal. Samozřejmě chápu, že jej někdo používá a nevzdá se ho za žádnou cenu.

Mr.Ferda

Mr.Ferda 3

14.7.2018 17:44

Proboha na co tenké rámečky? Už teď si nechtěně přepínám co nechci.

Stačí že mne vytáčí ty tenké šasí za které se to hnusně drží a klouže to jak mokré mýdlo. Stejně si to drtivá většina vrazí do obalu ze zadu i že předu.

Bicista

bicista 62

14.7.2018 17:51

Priliz predni kameru nevyuzivam, ale kdybych si mel vybrat zda ji mit nebudu a budu mit tenci ramecek, tak rikam ne, volil bych predni kameru. Nekdy se hodi. Me ten 6mm horni ramecek opravdu nevadi. Nekdy kameru pouzivam misto zrcatka kdyz si potrebuji precisnou vlnu :)))

JAnD

JAnD -3

14.7.2018 17:56

Přední foťák používám asi tak 2x ročně. A už teď mi u okraje displeje zavazí obal. Ty 4 mm na boku jsou akorát

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

14.7.2018 22:10

Zatím se to hlasování odvíjí docela zajímavě.
Já např. nikdy nefotil selfie, ale odemykání obličejem je IMO dokonalé. A na to přední foťák potřebuji.

Dede64

Dan 6

14.7.2018 22:03

Ten fotoaparát bych klidně vypustil, je mi jedno zda to ty rámečky posune nebo ne, ale aspoň bych nemusel platit za něco, co nepoužívám :D

Blayen

blayen 4

15.7.2018 12:11

Manie s obrazovkou pres celej predek telefonu je silena. Predni kamerka presne na videohovory, fotky z ruky kdy chci videt co vlastne fotim… takze nevzdat se! taky na tuhle manii umrela ctecka otisku vepredu. Ctecka na zasech je hovadina a blbe se to pouziva. A pro vas hracicky co pouzivate smartlock s BT zarizebim – zkuste si do telefonu nastavit firemni maily s pozadavkem na zabezpeceni – v tu ranu zadnej smartlock a sup prstit telefon zezadu.. dokud neumej ctecku v obrazovce nemeli to davat pryc. Sam S7 byl posledni takhle funkcni telefon. A ze by mel obr ramecky ale jdete…. dokud ho nerozmlatim tak bude slouzit protoze nahrada proste neni. Navic se da pohodlne drzet a v pripade potreby nekomu podat aniz bych se dotkl obrazovky – mam na to dost mista kolem vcetne horniho kraje s kamerkou.. a nejaky vysouvaci bazmeky – s tim taky jdete nekam.. odolnist mechanismu pri beznym pouziti a vodeodolnost zarizeni..

Vlastk_flachs

Vlastík Flachs -3

15.7.2018 15:02

Mobil bez přední kamery si rozhodně nekoupím. Stejně jako mobil bez výměnné baterie. Sáhnu jednoduše do kapsy a 20 vteřin mám na 100% nabito. To žádný mobil s pevnou baterií neumí. Dokonce se najdou i takoví neuvěřitelní křováci, co nabíjejí jednu baterii, aby z ní pak nabíjeli jinou baterii. Inteligence liské populace v poslední době nebezpečně prudce klesá.

Mejlak

Mejlak 0

15.7.2018 17:34

Přední kameru jsem použil jednou na selfie, a tak jsem se vyděsil, že to bylo naposled :-)

Imaster

Petr Šťastný 20

15.7.2018 18:25

Předních kamer bych se nevzdal. Ne kvůli selfie, ale odemykání obličejem je dost návykové.

Karle

karle40 49

15.7.2018 18:42

Odemykání obličejem beru jako dobrý důvod pro přední kamerku. Jenže čtečka otisků funguje i ve tmě…

Avenged

avenged avenged 17

15.7.2018 21:18

Chtěl jsem napsat, že přední kamerou jsem ještě nikdy nefotil, tudíž ji nepotřebuji, ale… Už natolik automaticky používám odemykání obličejem, že mi málem uniklo, k čemu je dobrá.

Denyfoox

denyfoox -1

16.7.2018 0:15

Přední kamery i odemykání obličejem bych se klidně vzdal. Vyzkoušel jsem i IP X a ani Face ID mne nepřesvědčilo.
Čtečka otisků v displeji je to co bych uvítal. Plus odemykání pomocí BT příslušenství ale s nastavením citlivosti. Že by mobil zůstal odemknutý například do 80% signálu. A ne do úplného zatracení signálu.

Mr.Ferda

Mr.Ferda 3

16.7.2018 2:48

Taková malá technická poznámka. Videohovor přes Skype, Messenger, Hangout… se bez přední kamery a za použití té zadní realizuje jak?

Libb

Libb 77

16.7.2018 6:48

blayen: to je zajímavá informace. Mně firemní maily do telefonu nesmí kvůli požadavku na šifrování. Resp. vadilo to, dokud jsem používal SD kartu, kterou šifrovanou mít nechci (mám na ní hlavně seriálly a MP3, prostě věci, které mně nevadí, když někdo dostane do ruky) a pak zálohy, které jsou ale šifrované na úrovni aplikace a tam zase nechci, abych se k nim v případě reinstalace systému nebo změny mobilu nedostal já :D
Firemní maily řeším přístupem přes OWA, je to docela v pohodě a čtu je, jen když chci sám. Ale chápu, že v některých zaměstnáních bych s takovým přístupem neměl úspěch ;)
Ohledně čtečky vzadu ale souhlasím z více důvodů. Měl jsem strach z přechodu ze Samsung S7 na S8 právě kvůli čtečce a měl jsem pravdu. Nejen, že poloha vzadu je na houby, ale také je u S docela bídná. U S9 už je krásně rychlá, ale pořád je vzadu, a to mě štve. Protože se na ni blbě dostává v autě (kde teda celkem úspěšně funguje ten smart lock), ale hlavně protože třeba bankovnictví podporuje jen čtečku, takže když chci do banky, musím telefon zvednout ze stolu (btw Google protlačil nedávno další nesmysl, že musím co 3 dny zadat PIN. Kdo tyhle hovadiny vymýšlí? PIN považuju za blbost už proto, že je lehce odkoukatelný, otisk je skvělé vyvážená toho, že tam aspoň nějaké zabezpečení mám – heslo se mně nechce psát nebo aspoň ne takové, aby mělo smysl, tah je stejný jako PIN, zatímco na otisk se může koukat celá místnost a je to jedno).
No prostě těším se na S10 (nebo jak se bude jmenovat), pokud bude mít čtečku zase vepředu – ostatně už to, že se to výrobci snaží dostat do displeje jasně značí, že si uvědomují, že ta poloha vzadu je na houby. Jo, dá se na to zvyknout, ale to se dá i na o číslo menší boty ;)
A poznámka od @Karel Kylián o odemykání obličejem – v mém případě kombinovaném s duhovkou – je také správná.

BTW není bezrámečkovost podmínená také odstraněním repráčku? Já teda nikdy neměl v ruce telefon ,který vytváří zvuk přenosem vibrací na kost, ale nějak se mně to nepozdává.

Mr. Ferda: No jednoduše, za telefon dáte zrcadlo ;)

Astromedia

astromedia 1

16.7.2018 11:51

Ja bych obetoval tenci ramecky ve prospech vetsi baterie :)

RSS (komentáře k článku)