Menu

Nexus S – velká recenze druhého Google telefonu

nexus 9
Nexus S – velká recenze druhého Google telefonu
Ohodnoťte článek

Nexus S je v současné době jedním z nejočekávanějších Android telefonů a není se čemu divit, obsahuje velmi výkonný hardware a díky přímé podpoře Googlu nabízí vždy aktuální verzi systému Android. Nexus S je v pořadí již druhým telefonem, který byl vyvinut přímo společností Google. Záměrně píšu vyvinut, jelikož pro společnost Google tyto telefony s označením Nexus vyrábí Samsung (v případě Nexus S) a dříve HTC (Nexus One). Kdo bude vyrábět třetí Nexus v pořadí a zdali vůbec třetí Nexus bude, můžeme v současné době jen hádat (Motorola? Sony Ericsson? Dell? Acer?).

Nexus S se u nás v ČR oficiálně ještě neprodává, ale některé informace naznačují, že bychom se mohli dočkat v prvním čtvrtletí roku 2011. My jsme měli štěstí a díky jednomu velmi ochotnému čtenáři našeho serveru jsme si mohli  Nexus S zakoupit a nechat dovézt z USA (Radkovi P. děkujeme). Pojďme se tedy na tento skvost podívat v recenzi, ve které se pokusím zachytit všechny klady a zápory telefonu. Nedostatků pravděpodobně nebude mnoho, což může být způsobeno tím, že Nexus S je opravdu velmi povedený telefon, nebo že jsem do nedávna používal stařičký T-mobile G1 s neoficiálním softwarem (Cyanogen ve verzi 6).

Než se dostaneme k samotnému telefonu, řekneme si několik informací pro ty z vás, kteří jsou stejně nedočkaví, jako jsem byl já, a uvažují o koupi telefonu ze zahraničí (US, UK). Je třeba mít na paměti, že při koupi telefonu ze zahraničí se na přístroj nemusí vztahovat dvouletá záruka, navíc reklamaci je možno uplatnit pouze v zemi, kde byl přístroj zakoupen.
Nexus S pravděpodobně nebude obsahovat českou lokalizaci (a v současné době také neobsahuje) a možná budete muset zakoupit novou nabíječku, což ale díky standardizaci micro USB není žádný problém :). Pokud jste s tímto vším smířeni, na nic nečekejte a běžte si Nesus S koupit. Stačí k ceně přístroje, která se v různých zemích liší, připočíst poštovné a DPH (20 %). Současná průměrná cena dovezeného přístroje se pohybuje kolem 12 000 Kč

Některé informační zdroje zmiňují, že typ displeje použitý v Nexusu S by se mohl lišit v závislosti na zemi prodeje. Například v Rusku se tento drobeček může prodávat s SLCD displejem namísto původního SAMOLED.

Právě nám u dveří zazvonil kurýr s malým balíčkem a my se můžeme pustit do první recenze telefonu Nexus S v České republice.

Obsah balení

Nexus S je dodáván v malé bílé krabičce, která je velmi podobná, ne-li stejná, jako tomu bylo v případě předchůdce Nexusu One. Je vidět, že Google je velmi praktický, nikde nic neschází, ale ani nepřebývá. Jakmile krabičku otevřete, uvidíte velmi tmavý a velký telefon, u kterého na první pohled nepoznáte, kde začíná a končí displej (4″ SAMOLED). Přístroj je po obou stranách oblepen ochranou fólii, kterou je třeba před prvním použitím sundat. V další části krabičky jsem našel neaktivovanou SIM kartu, její přítomnost v balení bude patrně závislá na místě prodeje. Součástí balení jsou dále uživatelské manuály, baterie s kapacitou 1500 mAh, americký nabíjecí adaptér (zakoupeno v USA), stereofonní sluchátka v podobě tzv. pecek a dostatečně dlouhý USB kabel (cca 1,5 m). Ten má na jedné straně MicroUSB a na druhé straně klasický USB konektor, proto se dá použít jak k nabíjení telefonu, tak i ke komunikaci s PC.

Technické provedení a rozložení přístroje:

Zvláštností telefonu Nexus S, která na první pohled nemusí být patrná, je jemné prohnutí displeje. Zatím jsem neobjevil, proč tomu tak je, ale nijak mě to v používání telefonu neomezovalo. Někdo si myslí, že je to z důvodu lepšího držení přístroje, ale ve skutečnosti to může mít mnohem prozaičtější důvod, se kterým přijde Google až později. Celý přístroj je kompletně v černé barvě a to i včetně displeje. Na přední horní straně najdeme konferenční 3Mpx kameru, repráček pro telefonování, senzor přiblížení a snímač intenzity světla. Na spodní straně najdeme čtyři tlačítka typická pro Android, jejich uspořádání je ale jiné než jsme mohli být zvyklí (zleva: zpět, menu, hledej, domů). Tlačítko zapnutí/zamknutí je na pravé hraně přístroje a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti najdeme na levé hraně. Spodní hrana přístroje nabízí MicroUSB konektor, který není chráněn žádnou krytkou, dále pak 3,5mm zdířku pro sluchátka a vestavěný mikrofon. Zadní strana telefonu Nexus S, která je mírně ergonomicky prohnuta s drobným zoubkem na spodní straně, obsahuje 5Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou a reproduktor pro přehrávání hudby. Na telefonu samozřejmě nechybí ani logo společnosti Google a Samsung, které je rovněž na zadní straně vyobrazeno bílou barvou.
Celý telefon je v plastovém provedení, ale v žádném případě nepůsobí lacině, ba naopak, černý design dodává telefonu nádech tajemna a elegance. U telefonů v této cenové relaci se neočekává jiné než výborné dílenské zpracování a bytelný, nijak nevrzající přístroj; jen pro jistotu tedy tento předpoklad potvrzuji :)
Možná malinkou výtku bych měl pro dvojtlačítko určené k regulaci hlasitosti, které má menší vůli, může se ale jednat pouze o záležitost mého telefonu.

První spuštění:

Po sejmutí ochranných folií a vložení baterie a SIM karty můžeme Nexus S zapnout. Po spuštění nás uvítá logo společnosti Google a telefonu Nexus, následně nás uchvátí nádherné barvy SAMOLED displeje. Jakmile je telefon spuštěn, stačí absolvovat krátkého uvítacího průvodce nastavením (dá se i přeskočit) a můžeme se vrhnout na používání.

Software aneb první Android 2.3 Gingerbread

O několik řádků výše jsem se zmiňoval o výhodách Google telefonu v podobě rychlých aktualizací systému, takže na Nexus S nelze očekávat jinou verzi systému, než tu poslední v podobě Android 2.3 Gingerbread. Android 2.3 je horkou novinkou a Nexusu S je v současné době jediné zařízení, které jej oficiálně obsahuje, podíváme se na něj tedy podrobněji.
Rychlost telefonu Nexus S je opravdu neuvěřitelná a zatím se mi ho nepodařilo zaměstnat natolik, abych rozeznal zaškubnutí nebo prodlevu – týká se to jak aplikací, tak i her. Věřím že, této perfektní svižnosti vděčí Nexus S několika věcem: v první řadě je to velmi výkonný hardware (hodně podobný Samsung Galaxy S), potom odladěností nového Androidu 2.3 a v poslední řadě také velikosti RAM. Toto vše se potkalo v jednom telefonu jako ideální propojení hardwaru a softwaru s dohledem samotného Googlu.

Vzhled prostředí

Občas bylo Androidu vyčítáno až příliš jednoduché prostředí, možná i to je jeden z důvodu existence nástaveb od různých výrobců. Android 2.3 se v tomto směru malinko polepšil a doznal několik grafických změn, nejsou sice nějak zásadní, ale uživatele určitě potěší.
Na první pohled patrnou změnou je zahalení Androidu do tmavých barev, takže v systému dominují černá, šedá a v neposlední řadě i androidí zelená. To, zdali předělání prostředí do tmavých barev bylo čistě otázkou vkusu, nebo zde hraje i roli spotřeba SAMOLED displeje, který má při tmavých barvách nižší odběr, se můžeme jen domnívat. V každém případě prostředí na Nexusu S vypadá velmi dobře a podání černé barvy v kombinaci s černou barvou samotného přístroje přidává na celkově dobrém dojmu.
Další vylepšení vzhledu zasahuje částečně i do funkčnosti a jedná se o tzv. dorazy. Hned vysvětlím – když se pohybujete např. v menu a scrollováním se vám podaří dojet na jeho konec, Android vám to dá najevo krátkodobým nažloutnutím okraje. Nažloutnutí okraje je nejintenzivnější v bodě dorazu a pozvolně se vytrácí. Stejné znázornění dorazu můžete najít skoro v každé části Nexus S, nabídkami v menu počínaje a prohlížečem konče. Tento grafický prvek je obdobou gumových dorazů, které známe z jiných systému, nebo nástaveb.
Při uzamčení telefonu uvidíte efekt, který připomíná vypnutí staré elektronkové televize, doplněný o příjemný klapavý zvuk. Těm, kteří si na tento jev nemůžou vzpomenout, připomenu, že se jedná o zúžení celého obrazu do středu v podobě proužku, který následně zmizí.

Možná můžeme do vzhledu ještě zařadit i novou aktivní tapetu, která přibyla do základního seznamu. Jmenuje se „Microbes“ a znázorňuje chování bohatě barevných mikrobů pod mikroskopem. Provedení může někomu připomínat začátek hry „Spore“ s tím rozdílem, že tito mikrobi se dají dotykem krmit :).

Aplikace

vzhledem k tomu, že máme Nexus S zakoupený v US, může se nabídka aplikací Nexusu S zakoupeného u nás lišit. Zkusme se tedy předinstalovaným věnovat podrobněji, až dorazí Nexus S do České republiky.
Za zmínku určitě stojí integrovaný manažer aplikací, který je dostupný přímo z nabídky menu na hlavní ploše. Ten obsahuje kompletní přehled a je schopen v záložkách zobrazit aplikace: stažené, přesunuté na kartu (v případě Nexusu S do interní paměti, jelikož žádnou přídavnou katu neobsahuje), spuštěné, nebo všechny aplikace. Aplikace je možno pomocí těchto seznamů velice přehledně spravovat, navíc na spodní straně je zobrazeno kolik zabírají místa, popřípadě kolik ještě zbývá.

Lokalizace systému

vzhledem k tomu, že je telefon kupovaný v zahraničí, obsahuje jen několik základních jazyků (němčinu, angličtinu, španělštinu, francouzštinu, italštinu, portugalštinu, ruštinu a „rozsypaný čaj“), a i když v této nabídce nenajdeme češtinu, lze ji pomocí aplikace „MoreLocale2“ aktivovat. Bohužel ani aktivace češtiny nepřináší plně české prostředí v telefonu, ale pouze částečné počeštění některých aplikací (místa, mapy) a dovolí například aplikaci „News & Weather“ zobrazovat české zprávy, což předtím nebylo možné.
Doufejme tedy, že jakmile (pokud) se Nexus S objeví oficiálně v ČR, bude již počeštění kompletní

Baterie a její výdrž

Velkým nešvarem u chytrých telefonů je jejich výdrž na jedno nabití. Není se čemu divit – takový chytrý telefon potřebuje pro každou svou funkci elektrickou energii. A že těch funkcí není málo :)! S potěšením mohu říct, že Nexus S na tom není s výdrží baterie vůbec špatně. Telefon používám zatím jen několik málo dní a nabíjel jsem jen párkrát. Ještě se ani nestačila zkalibrovat řídící elektronika, která se stará o optimální funkci akumulátoru, ale už teď mi telefon bez problému vydrží na jedno nabití až dva dny. Telefon nijak nešetřím, volám, mám zaplou aktivní tapetu, hraji hry, surfuji na wi-fi, testuji atd.
Co pozitivně ovlivňuje výdrž telefonu bez toho, abychom se nějak omezovali? V první řadě je to kapacita baterie, která je u Nexusu S 1500m Ah, další kladem je spotřeba SAMOLED displeje v kombinaci s tmavým prostředím a v neposlední řadě je to i propracovanější správce spotřeby energie a samotná optimalizace systému Android 2.3 Gingerbread.
Krom toho, že systém Android 2.3 dokáže zobrazit a seřadit aplikace podle spotřeby, umí vám prozradit jak dlouho ještě přístroj vydrží, než se vybije, a v grafu vám ukáže přehlednou historii vybíjení akumulátoru. Graf výdrže baterie lze rozkliknout a nabídne ještě podrobnější informace promítnuté v čase. Konkrétně zobrazí kvalitu signálu, stav GPS, wi-fi, probuzení telefonu, rozsvícení displeje, nabíjení, všechny tyto údaje jsou zobrazeny dvoustavově, čili zapnuto/vypnuto, dobrý/špatný.

Syntetický výkon

Telefon je opravdu velice svižný, ale vzhledem k tomu, že se bavíme o subjektivním posouzení, pojďme se podívat na nějaké testy, které ukazují konkrétní hodnoty, abychom výkon Nexus S mohli porovnat s ostatními Android zařízeními.

Linpack for Android

Jako první použijeme jednoduchou aplikaci, která výkon vyjadřuje v jednotce MFLOPS

Výsledek, který jsme dostali, je 14,3 MFLOPS

Jen pro porovnání – výkon telefonu G1, jakožto prvního Android telefonu, dosahoval výsledku necelých 3 MFLOPS. Telefon G1 je starý přibližně dva roky a za tu dobu je vidět několikanásobný nárůst výkonu, o grafickém výkonu ani nemluvě.

Quadrant Advanced

U tohoto komplexnějšího testu, který otestuje telefon jako celek, tedy od procesoru přes grafiku až po zápis do paměti, jsme nedostali hodnotu v MFLOPS, ale jednalo se o bodové ohodnocení.

Total: 1666 bodů, CPU: 4712, Memory 1832, I/O: 906, 2D: 297, 3D: 581

Kontakty a telefonování:

Nexus S obsahuje čistý systém Android bez jakýchkoli nádstaveb, který spousta z vás jistě zná, ale i přesto si ho v krátkosti ukážeme.
I když to v dnešní době chytrých telefonu možná už tak ani nevypadá, prioritní funkcí těchto telefonů je stále volání a SMS :). Do prostředí volání se dostanete velmi rychle už z hlavní plochy pomocí ikonky v podobě zeleného sluchátka. Prostředí volání má čtyři záložky, telefon, historie volání, kontakty, oblíbené.

Volání (Phone):

Nabízí standardně numerickou klávesnici obohacenou o písmena, jak jsme zvyklí z běžných telefonních přístrojů. Bohužel písmena na klávesnici nijak nevyužijete a telefon po stisknutí  klávesy zobrazuje pouze čísla. U některých nástaveb to funguje tak, že již při psaní telefonního čísla telefon vyhledává v závislosti na kombinaci čísel/písmen případný kontakt v telefonním seznamu. Škoda, že to takto nefunguje i v případě Nexusu S, což bych označil za drobné negativum. Jakmile napíšete telefonní číslo, můžete ho pomocí tlačítka „Menu“ uložit jako nový kontakt, popřípadě přidat ke stávajícímu kontaktu v seznamu. Pod tlačítkem menu se ještě skrývají další dvě možnosti, které do čísla vepíšou čárku, nebo středník, praktické využití jsem ale bohužel ještě nezjistil.

Historie Volání: (Call log)

Zde najdete všechny hovory, a to jak příchozí a odchozí, tak i zmeškané pěkně pohromadě na jednom místě. Volání jsou seřazena podle času, poslední událost najdete nahoře. Každý řádek v tomto seznamu vás informuje (zleva) ikonkou o typu hovoru (přijatý, zmeškaný, …), kontaktu s telefonním číslem, časem před jakou dobou se událost odehrála a úplně vpravo máte tlačítko pro volání zpět. Pokud vám v poslední době nějaký kontakt volal častěji, telefon je pro přehlednost sloučí pod rozevírací seznam a v přehledu nechá jen poslední událost daného čísla.

Kontakty (Contacts)

Zde se vám při výchozím nastavení zobrazí seznam kontaktů seřazených abecedně. Způsob zobrazování kontaktů se ale dá pohodlně nastavit přes nabídku pod tlačítkem menu. Každá položka v seznamu nabízí možnost zobrazit kontakt, popřípadě po přidržení prstu ukáže nabídku vztahující se k tomuto kontaktu (zobrazit kontakt, volat, napsat zprávu, přidat do oblíbených, upravit a smazat).
V této záložce najdeme i možnost fulltextově vyhledávat, která ale hledá pouze podle písmen, nikoli číslic :(.
Pod tlačítkem menu dále najdeme ikonku na přidání nového kontaktu, nastavení zobrazení seznamu, správu účtu se kterými se synchronizujeme a možnosti importu/exportu. Možnosti importu a exportu jsou bohaté, zahrnují i sdílení (gmail, bluetooth), ale ani jedna z voleb neumožňuje zapsat kontakty na SIM kartu.
U každého kontaktu máte i fotografii a pokud ne, můžete ji jednoduše přidat pomocí fotoaparátu, nebo vybrat z galerie. V případě nainstalování aplikace Facebook je vám umožněno synchronizovat kontakty s informacemi z této sociální sítě (fotka, číslo, email, narozeniny …)

Oblíbené (Favorites)

Zde najdete všechny oblíbené kontakty, které jste si v seznamu označili hvězdičkou, nebo které používáte velmi často. Týká se to nejenom kontaktů z klasického telefonního seznamu, ale zobrazují se zde i kontakty na e-mail a GTalk. Pod tlačítkem menu se skrývají stejné možnosti jako v případě záložky Kontakty (Contacts) s tím rozdílem, že nejde ovlivňovat způsob zobrazení.

Vzhledem k tomu, že Nexus S obsahuje tzv. senzor přiblížení, po přiložení telefonu zhasne displej a nereaguje na dotyky. Je to hlavně z toho důvodu, abyste si při volání nechtěně, například uchem, hovor nezrušili :). Jakmile telefon od hlavy oddálíte, displej se zase rozsvítí a je plně funkční.

Psaní textu a SMS

Protože se stejný typ klávesnice používá kdekoli v systému, kde je třeba napsat text, spojil jsem tento odstavec o psaní textu a SMS do jednoho.
Při psaní SMS funguje vše stejně, jak jsme si u Androidu již zvykli, čili SMS od jedné osoby se řadí do přehledné konverzace pod sebe, stejně jako to známe z populárního kecálka ICQ. Konverzace je obohacena o fotografii kontaktu a po přidržení prstu nad textem se nám rozbalí několik možnosti od zamknutí, přes odpověď až po smazání SMS.
Než bychom si dále popisovali všechny funkce SMS, raději se budeme držet moudra, které říká, že jeden obrázek je za tisíc slov :)

Klávesnice obsahuje krom všech písmen abecedy také tlačítko „Zpět“, tlačítko „Go“ někdy změněno na „Next“ podle situace a potřeby. Další klávesou je šipka nahoru (shift), slouží pro změnu velikosti písmen. Některé klávesy v horní řadě obsahují i číslice (pouze 1,2,4,5,0). Úplně vlevo dole najdeme tlačítko označeno jako „?123“, ano, tipujete správně, toto tlačítko přepíná na numerickou klávesnici obohacenou o speciální znaky (&, % …). Vedle tohoto tlačítka, pokud to situace umožňuje, najdete tlačítko v podobě mikrofonu, které slouží pro hlasové zadávání textu. Musím říct, že na Nexusu S funguje naprosto perfektně a i v hlučném prostředí se bez problému dají diktovat SMS v češtině.
Klávesnice obsahuje i predikci slov (napovídání), kterou jsem z důvodu absence češtiny musel vypnout.
Jak jistě víte, Nexus S neobsahuje žádný směrový prvek, například kuličku jako tomu bylo v případě G1. To by jistě mohlo dělat při psaní textu jisté problémy, když se potřebujete vrátit doprostřed textu a nemáte tak jistý dotyk, abyste se trefili přesně mezi dvě malá písmenka. Google to ale vyřešil opravdu dobře, a jakmile dotykem přemístíte kurzor někam doprostřed textu, vyskočí u kurzoru zobáček, který pohodlně chytíte prstem a společně s kurzorem můžete jakkoli přesouvat. Stejné zobáčky můžete vidět, když chcete označit nebo zkopírovat část textu do schránky.

Foto a video

Velice mile mě překvapila kvalita fotek pořízená tímto telefonem a automatická přítomnost blesku při videu. Naopak marně jsem hledal zoom, kterým bych si přiblížil objekt při focení. Vzhledem k tomu, že jsem fotograf laik, fotím zásadné na automat, i tak jsou fotografie velice ostré a telefon si dokáže poradit skoro za všech situací (světlo, šero, tma, obzor i makro). Kvalitu fotografií si ukážeme na několika jednoduchých příkladech a vše zakončíme videem. Ještě než se podíváme na reálné fotografie pořízené telefonem Nexus S, v krátkosti si ukážeme prostředí aplikace pro focení a video (aplikace je součástí telefonu). Můžeme ji použít jak pro pořizování fotografií, tak i pro natáčení videa.

Jak fotí Nexus S

Interiér s bleskem a bez blesku (přítmí)

Interiér (denní světlo)

Exteriér (zataženo)

Krajina (zataženo)

Makro s bleskem (tma)

Další fotografie v plné velikosti najdete ZDE

Video: jak Nexus S natáčí video

Videorecenze

Na tomto místě většinou nacházíte delší video, které ukazuje rozbalování přístroje až po jeho podrobný test. Dnes tomu bude jinak, videorecenzi sice připravujeme, ale dáme prostor vám, čtenářům portálu SvetAndroida.cz, zahrát si na režiséry. Napište nám do komentářů scénář, co byste si ve videorecenzi Nexusu S představovali vidět, a my vám vyjdeme vstříc a dodáme video na přání :).

Druhý pohled – Alena Varkočková

Nexus S mám, stejně jako Petr, dovezený z USA, zakoupený přímo v den uvedení na trh, čili 16. 12. Měla jsem tedy poměrně dlouhou dobu na to se s ním skamarádit. Přecházela jsem z HTC Hero a Androidu 1.5. Skok to byl tedy pořádný a telefon bych ani za nic neměnila :). Prozatím jsem mírně rozpačitá z výdrže baterie a stejně jako každý jiný smartphone musím nabíjet každý den – to není na jednu stranu problém, trochu bych se ale bála na něj spoléhat například na cestách nebo v zahraničí. Naprostou “killer-feature” je ale displej a celkový design telefonu, který je o několik tříd výše než Galaxy S. SAMOLED displej je krásně ostrý, což je dobře vidět například při čtení textu. Pro mne jsou hlavní výhodou aktuální updaty od Google (ostatně pár dnů po zakoupení mě čekala první OTA (Over The Air) na 2.3.1).

Úplně nesouhlasím s tím, že bych si nikdy nevšimla žádného záseku, ale v porovnání s jinými Android zařízeními jsou opravdu minimální. No a předně – těším se a tak trochu doufám, že si brzy budu moci na něčem smysluplném vyzkoušet NFC, čili technologii, na kterou je Nexus S jako první telefon vůbec hardwarově vybavený. Subjektivně si ale myslím, že ze všech Android telefonů aktuálně na trhu je Nexus S rozhodně nejlepší! (uvidíme ale, jak s tímto tvrzením zamávají dvoujádrové smartphony, které dorazí během letošního roku).

Pokud máte už Nexus S zakoupený ze zahraničí, podělte se s ostatními o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Klady
– velmi svižný telefon
– povedený design
– kvalita podání barev díky SAMOLED
– diodové přisvícení 5MPx fotoaparátu
– dobrá kvalita pořízených fotografii
– poměrně dobrá výdrž baterie (2 dny +)
– 16 GB úložného prostoru
– pravidelně aktualizovaný systém Android (vždy poslední verze)

Zápory
– absence stavové LED diody
– absence češtiny

Komentáře

Templář

Templář

9.2.2011 18:16

Tak pozor, byl jsem upozornen na foru xda, ze SLCD neni to samé, co scLCD (Super Clear LCD).

Pokud jste se tedy dívali na videa typu SAMSUNG vs SLCD, pravdepodobne se nejednalo o druh displeje, který dostane Nexus v ČR.

Přímé srovnání se nabízí u telefonů Wave a Wave II (samoled a scLcd). Co si o tom myslíte, já bych řekl, že to není tak špatné. Jasné je, že Google při tvorbě androida 2.3 myslel na to, že černá barva bude snižovat spotřebu, což u scLCD nebude.

Vasek

Vasek

14.2.2011 0:03

Na aukru je Nexus S za 11111, aukce konci za dva dny.

Ivan

Ivan

14.2.2011 10:16

Ta aukce na Aukru mi přijde podezřelá. Na co si člověk koupí telefon za víc jak 10tisíc z USA a jenom potřebuje volat a psát sms????? divné

kalashnik0v

kalashnik0v

14.2.2011 16:49

Nexus S mam od 16.12.2010, za 520$ z Best Buy, spokojnost na 95%.
za 3 mesiace 3x restart pri telefonatoch nad 30 minut (Google vraj na tom pracuje a snad to odstrani pri dalsom OTA update). zadrhavanie menu: minimalne; display: skvely. chce to trochu prace vyladit si vsetky features, ktore chcete aby telefon mal… ale inak super volba. k inemu smartfonu sa bude tazko prechadzat…

Rumcajs

Rumcajs

25.2.2011 15:37

to kalashnik0v: Prosímtě, taky uvažuju o zakoupení Nexusu S z USA (kvůli ceně a sAMOLED), jakým způsobem jsi to koupil z BestBuy do ČR?
Díky z info.

Radim

Radim

9.3.2011 19:03

Ahoj, čeština tam je, akorát, tím že měl recenzent kus z Ameriky, tak tam není a už se i oficiálně prodává.

Hanes

Hanes

12.3.2011 23:44

Ahoj, chtel bych se zeptat, jestli ten zoom na Nexusu S jde treba vyresit nejakou aplikacii nebo necim?Protoze tohle je docela podstatna vec a fakt pruser,pokud to nepujde jinak…Jinak je nevite zda je jisty ze Vodafone prodava ty SLCD misto SAMOLED?Diky za odpoved

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

13.3.2011 11:11

U Nexusu S je zoom je softwarovou záležitostí, takže stačí z marketu nainstalovat nějakou aplikaci na focení, která to umožňuje.
Do ČR zaručeně dorazí verze s SLCD displejem.

nocnikanec

nocnikanec

17.3.2011 11:39

Ve verzi GB 2.3.3 která je již oficiálně pro NS je telefon plně v čj(mám rovněž přístroj z USA) a docela by mě zajímalo kde vzal recenzent výdrž skoro 2 dny při plném používání,to ani náhodou… :-( při plném používání tak 1den s odřenýma ušima

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

17.3.2011 11:50

No čeština pro Nexus S už je, v době recenze tomu tak nebylo. Co se týče výdrže, je to hodně individuální. Když budu chtít vybít telefon za několik hodin, stačí pustit GPS, nebo nějakou náročnou 3D hru a baterie je fuč.

V testu jsme byli připojení na wi-fi, z telefonu volali, posílali SMS, a občasně si zahráli nějakou tu nenáročnou hru. Výdrž baterie je v takovémto případě, necelé dva dny.

M.1.K

M.1.K

17.3.2011 12:25

Rumcajs: dej si do Googlu „shipito“, ty ti to tam koupí a pošlou, ale jsou to nějaký prachy navíc

marsec

marsec

21.3.2011 10:21

Tak potvrzuji, že při verzi 2.3.2 se mi restart stával a celkově mi telefon nějak blbl :-( ale při verzi 2.3.3 zatím vše ok, nevím, zda tam něco vyladili, ale zatím bez restartu…

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

21.3.2011 12:18

marsec:
děkujeme za info. Při čtení Vašeho komentáře, jsem si zpětně uvědomil, že můj Nexus S po aktualizaci na 2.3.3 už taky netrpí restarty.

Narazil někdo s Nexus S na nějaké další problémy, kterými by tento telefon trpěl?

frc

frc

23.3.2011 13:14

Prvních 24h s Nexus S. Přecházím z Desire a:
Restarty nepozoruju (2.3.3)
Problém s vypadáváním WiFi pozoruji – každých 20sec blikne edge/3g ikona a přerušit datový tok z WiFi – nejde relevantně pouštět videa
Displej je na slunci ok (Nevím zda je sclcd, na krabici z Alza nic neni), ale je jemnější a mírně vyblitejsi než u Desire
Senzorová tlačítka naopak neni na slunci vidět vůbec
Nezvykle se podle mých zvyklostí chová browser někdy se nedá zoomovat
HTC Sense se mi nikdy nelíbil, ale až teď vidím co vše htc řeší (dialer,SMS,kontakty,kalendář atd) -lovim po marketu aplikace abych to doladil
Rychlost OK, ale nějaký radikální posun oproti desire to neni

Zatím si nejsem úplně jist jestli měla investice cenu.

Dan

Dan

23.3.2011 22:28

frc: Super postřehy, prosím až budeš mít další tak je sem napiš.

frc

frc

24.3.2011 7:56

Tak problém s WiFi se dá řešit nastavením apn.

S tím zoomovanim v browseru je to zřejmě standardní chování cistyho androida. Stejně se to chová na N One. Tj.na stránkách jako je svetandroida uz nejde zoomovat. Na stránkách kde to jde se při zoomu nepresklada text aby šířka odstavce seděla s šířkou viewportu. Líp to asi nevysvetlim :)

Trochu ještě bojují s krytem. Ten plastovy povrch ma v mých rukách tendenci se smekat, takže mi uz párkrát vypadl.

A zvyknout si při psaní na absenci trackballu., to chce zřejmě víc času.

Ale jinak je to super pohonem :)

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

24.3.2011 8:25

frc:
Moc děkuji za přínosné poznatky s užívání Nexus S.
Můžete trochu rozvést to nastavení APN?

Zoomovaní určitě funguje a to hned několika způsoby. Klasický zoom jde udělat pomocí multitooth, nebo tlačítkem -+ na spodní straně prohlížeče. Pro zarovnání požadovaného textu na šířku displeje, stačí na text 2x poklepat.
Pozor toto funguje jen na plnohodnotné stránce, nikoli na její mobilní verzi

Osobně jsem si na absenci trackball dobře zvykl, jelikož ho velice dobře supluje žlutý fáborek, který vyskočí po umístění kurzoru do textu.

frc

frc

25.3.2011 20:09

Reseni wifi problemu je smazat suppl z APN type. Je Možné ze to Zábřeh jen tam kde jsou 2 apn a na to souvislost s AGPS. Vice na Google kde se issue řeší.

U toho zoomu dojde k přeskládání odstavce po kliku na plus minus ale uz ne po zoomu gestem prsty. Takže OK. U desítek to bylo stejně a jde zoomovat i mobilní verze.

Jinak uz si celkem zvykám :) ještě vybrat klávesnici.

Pavla

Pavla

2.4.2011 12:24

Uvažuji taky o tomhle telefonu, ale nechat si ho poslát z USA, samozřejmě kvůli ceně a SAmoled displeji.

Nevíte někdo jak je to se softwarem a čj? Lze to v čr přeinstalovat na sw s českými aplikacemi? Případně jejstli lze reklamace uplatnit na servisech u nás.

Díky

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

2.4.2011 14:07

Taky jsem majitel dovezeného telefonu Nexus S. Veškeré aplikace a nastavení telefonu se automaticky uzpůsobí podle toho, v které zemi se nacházíte.

Petr

Petr

6.4.2011 17:36

Koupil jsem si v ČR Nexus S – česká verze, ale trochu s ním „válčím“. Mám verzi 2.3.3., ale nikde jsem nenašel, jak:
1. poslat telefonní číslo pomocí vizitky v SMS. Neuvěřitelné, ale u kontaktu tato možnost nikde není (odeslání vizitkou nebo jen vložení do SMSky)
2. U emailu mi chybí možnost omezení velikosti stahovaných emailů přes POP3 přístup (např. 50kB).
3. U emailu nemám možnost nastavit počet stahovaných zpráv. Systém jich stáhne 50 a hotovo.
4. Úplně vytočený jsem z mazání emailů – každý postupně. Nemohu si dát označit vše a pak smazat.
5. U telefonního kontaktu nikde nejdou vytvářet skupiny, do kterých bych lidi sdružoval, a pak hromadně oslovil třeba SMS.

To je jen pár nejzásadnějších věcí, které mě trápí a to mám telefon teprve 2 den. To, co bylo samozřejmostí u Samsung Wave, je zde absolutně nedotažené.
Nevím, třeba špatně hledám. Pokud víte, jak se dají tyto problémy řešit, budu rád za informaci.

Bob

Bob

13.4.2011 14:17

ad 1) zobraz si kontakt, který chceš poslat, pak tlačítko menu a vyber „sdílet“ – v nabídce je kromě BT, mailu i SMS

ad mail a data, netuším, používám IMAP a nějaké limity neřeším (FUP od O2 mám imrvére zapnutý, ale na maily a IM to stač)

ad 4) asi sis nevšiml v seznamu majlů před každou zprávou toho šedého checkboxu ;)

ad 5) doinstaluj si něco z marketu, třeba https://market.android.com/details?id=com.groupu.android&feature=search_result

Richard

Richard

15.4.2011 16:38

Dobrý den,
potřeboval bych poradit, mám Nexus S dva dny a dosud se mi nepodařilo najít v menu ikonu T-Mobile (kterou roky běžně používám ve spoustě jiných tel. i s Androidem) pro přístup ke službám T-Mobilu, od zpravodajství, dopravy, atd., až po Můj T-Mobile a GSM banking. Je to chyba telefonu, nebo v čem je problém? Dá se to doinstalovat nějakou aplikací z marketu?
Díky Rich.

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

18.4.2011 9:45

Richard:
služby T-mobilu nenajdete v nastavení telefonu, ale měl by jste je vidět v podobě speciální aplikace umístěnou mezi ostatními aplikacemi, které Nexu S nabízí.

Balud

Balud

19.4.2011 12:06

richard + Petr Mišák: já jsem narazil na problém, který s tím možná souvisí. Nexus S nepodporuje Simtoolkit viz http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=15070 a http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=6666 takže je otázkou jestli to nějak nesouvisí a jestli to T-Mobile Cz už nějak s Googlem nevyřešil…

Oty

Oty

22.4.2011 12:17

Používán NEXUS S a dávám mu dost zabrat a musím říct že to je neuvěřitelně rychlý telefon. Trochu jsem otálel s koupí a přemýšlel jestli nekoupit později nějaké dvoujádro, ale to „Pure Google“ mě nakonec dsotalo. Používám do Google vše a chtěl jsem mít ke všemu snadný přístup. Už jen první zapnutí NEXUSu vás naprosto okouzlí. Přivítá vás Android a chce po vás zadat pouze uživatelské jméno a heslo do google účtu. Jakmile to zadáte tak se vše nastaví samo. Objevili se mi všechny picasa alba, stáhla se pošta i všechny kontakty a do všeho mám skvělý přístup. Nemusel jsem nastavovat nic, žádnou synchronizaci nebo něco instalovat. Prostě mám vše po ruce. Měl jsem dříve NOKII E72 a to se nedá srovnat. Je to jako z jiné planety:)
Měl jsem Nokie rád a zůstával jim věrný, ale řekl jsem si že už dál jen kvůli sentimentu nemůžu u tohoto systému zůstat, protože mu absolutně ujel vlak. Rychlost té E72 a NEXUSu to je jako srovnávat Lenochoda a TGV:)
Další věc co mě na tom baví je že se nemusím o nic starat. Správa aplikací běží tak nějak sama. Instalace aplikací po stažení je otázka max 3- 5s. Odinstalace někde mezi 1- 2s. To je v porovnání s NOKIí a OVI marketem v říši snů.
A ještě jedna věc co se mi líbí je ergonomie. Při držení v pravé ruce se mi prsteníček zapře o ten malý „hrb“ vzadu a neklouže po ruce tak jak by se u takového lesklého telefonu čekalo. A prohnutí displeje na mě působí taky dobře. Ten prst se mi tolik nenamáhá a nemusím ho tak nějak lámat. Prostě hezky klouže. Listování je tak mnohem pohodlnější, ale to je můj subjektivní pohled.
A na sluníčku? Jé je to je paráda. Jas displeje se mi sám nastaví a na sluníčku tak vidím naprosto vše.
Zkrátka jsem ve světě Androida nový a začal jsem rovnou NEXUSem a tak jsem velmi spokojený.

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

26.4.2011 17:21

Oty:
Vítám tě tedy ve světě Androida a jsem rád, že jsi vykročil právě Nexusem S :). Telefony jsou dneska už tak výkonné, že už to ani není tak o HW výkonu, ale o celkové odladěnosti HW a SW, což Nexus zvládá vždy velmi dobře.

Petr

Petr

1.5.2011 11:55

Zdravím,
prosím o radu jak propojit nexus s pc(usb kabel byl součastí) a upravovat tak v pc např. seznam kontaktu, jednoduše je smazat apod. V samotnem nexuxu nelze mazat hromadně(nepřišel jsme jak) ale pouze jeden po druhem. Omylem jsme nakopíroval více kontaktů než bylo potřeba a chci znovu smazat a nakopírovat.

Díky

belzeba

belzeba

16.5.2011 20:28

Zdravim. Nak se tu zacinam topit v nazorech na zarizeni koupene v USA. Muzete toto prosim vice a a hlavne jasneji upresnit ? Na co si dat pozor ?
Zarizeni porizene v USA ma AMOLED, je treba, aby pristroj umel GSM (ne CDMA) a chybejici ToolKit lze doinstalovat ?

Ma tu prosim nekdo typ na obchod v USA, v NY ?

Dekuji.

Buky

Buky

21.5.2011 17:19

Zdravim všechny :-) Jsem vemli štastným majitelem Nexusu S a mohu jen doporučit. Vše je v češtině, zatím jsem nespozoroval jediný problém. Všechny aplikace chodí bez jediného škubnutí ( včetně 3D her ). Všem co váhají mohu jen doporučit ( mám oficiální českou distribuci, trošku dražší, ale vyplatí se ) :-)

Metlaciq

Metlaciq

2.6.2011 12:26

Chcem sa opýtať kedy sa chystá zverejnenie tej videorecenzie :) Ďakujem za odpoveď !

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

6.6.2011 14:14

Videorecenzi můžete očekávat příští týden.

Karel

Karel

20.6.2011 21:55

Týden fuč a recenzi jsem nikde neviděl. ;)

blackwhit

blackwhit

13.7.2011 16:53

jj, videorecenze stále nikde! :-)

Jiří

Jiří

21.7.2011 12:24

Děkuji skvělá recenze i když se musim přiznat že jsme se přiklonil k tomuto modelu LG-P990-Optimus-2X a jsem více než spokojený.

Karel

Karel

24.7.2011 11:08

Recenze pořád nikde, že bych byl v jiném čase, kde čas jde rychle? :D

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

24.7.2011 11:45

Pokud myslíte video recenzi, moc se omlouvám a sypu si popel na hlavu. Pokusím se to napravit, jak jen to časově bude možné. Děkuji za trpělivost

Morakot

Morakot

21.8.2011 14:40

Hahaha ty zápory jednoho fakt odradí :-D ale radši než NFC nebo možná i s ním je BLE (Bluetooth low energy)…

Petr

Petr

11.10.2011 9:19

Zdravím, pořídil jsem si Nexuse za supr cenu 2500,- a jsem s nim neskutečně spokojen. Jen se s ním zatím učím a jelikož jsem technickej analfabet, nevím ani, jak se do něj nahrávají filmy…poradí mi někdo, kde bych k tomu sehnal nějakej návod??? díky… jinak vřele doporučuji :)

hepterida
Libor

Libor

7.1.2012 11:39

Může mi prosím někdo poradit,jak se odesílají písničky z tohoto telefonu? Nejde mi to poslat… předem díky za info Libor

jirka

jirka

3.2.2012 20:59

Jak se nastavi 3/4 klavesnice? nejak si nemuzu zvyknout na qverty a prenastavit nevim jak.. dekuju za odpoved

jirka

jirka

3.2.2012 21:03

Proč se mi neukazují příchozí sms na displeji? je to pro mě dost šokující nedostatek, že takový telefon mě není schopen říct, že mi přišla sms . . ..

Carilo

Carilo

16.6.2012 14:58

Vazeni, kdo mi pomuze????Jak se daji z Nexus S odesilat vizitky????Uz jsem navstivil prodejce, ten ale nema poneti…poradi mi nekdo????

Vašek

Vašek

9.8.2012 14:26

Mam veeeelkyyyy problem s NEXUSem! Bohužel si kamaradky hraly a zkoušeli se dostat přes gesto, coz se jim nepovedlo, ale nyní po mě vyžaduje přihlášení přes učet na googlu. Nemám na telefonu zaplé wifi a mám zakázané datové služby přes operátora. CO S TÍM MÁM TEĎ DĚLAT??? Děkuji za pomoc!!

Lukáš

Lukáš

9.8.2012 15:11

Hele, tak to ti já osobně neporadím… Co ti však můžu říct je, že to zkoušíš na blbým místě :D :D ….

Není tam někde tlačítko „Později“? Vyndals a zandals baterku? Zkus přeskočit přihlašování do Googlu, jinač nevim, co bych ti poradil. Nejsem vůbec odborník. Jestli umíš anglicky, zkus najít nějakej nástroj na XDA

RSS (komentáře k článku)