NetAtmo – chytrá meteostanice změří kvalitu vzduchu a poradí kdy vyvětrat

NetAtmo – cover

Klasická konverzační fráze typu: „To je dneska krásně,“ dostává s meteostanicí NetAtmo úplně nový rozměr. S touto vychytávkou se totiž nespokojíte s prostým konstatováním, zda svítí sluníčko nebo prší, ale budete vědět mnohem víc. V roce 2014 se budeme stále častěji vídat s přístroji zapadajícími do kategorie „chytrá domácnost“. Proč to tedy nevzít pěkně od podlahy (od oblohy) a nedozvědět se užitečné informace o počasí, navíc zabalené ve stylovém provedení. Vítejte u recenze.

NetAtmo - vzhled

Obsah recenze

Obsah balení a vzhled

NetAtmo k nám dorazilo v pěkné čtvercové krabičce, ze které se dozvíte všechny klíčové vlastnosti této meteostanice. Po otevření na vás čekají dva protáhlé válce (větší umístíte do místnosti, menší ven) a příslušenství. Kromě microUSB nabíječky, dorazil hřebík s hmoždinkou a suchý zip pro snadné ukotvení venkovní stanice. Co se vzhledu týče, díky malým rozměrům a povedenému hliníkovému tělu, NetAtmo zapadne do interiéru velmi dobře. Rozměry vnitřního modulu jsou: 4,5 x 4,5 x 15,5 cm a venkovního: 4,5 x 4,5 x 10,5 cm.

  NetAtmo - příslušenství

NetAtmo - příslušenství 1

Zprovoznění

Po úspěšném rozbalení všech součástek je potřeba meteostanici zprovoznit. Venkovní čidlo potřebuje ke svému provozu dvě baterie, vnitřní se napájí přes microUSB. Venkovní čidlo je nejlepší umístit tak, aby na něj přímo nesvítilo slunce, měření by byla nepřesná.

NetAtmo - venku

S vnitřním je to snazší, i když také není dobrý nápad stavět ho blízko topení nebo oken (opět slunce). Obě stanice od sebe musejí být v rozumné vzdálenosti. Pokud máte dům a dáte každou na opačnou stranu, signál z venkovní do té vnitřní nedoputuje a přijdete o spoustu dat. Vnitřní stanice má zabudovanou wi-fi, která na server posílá údaje. Nefunguje to tedy tak, že byste NetAtmo měli přímo spárované s telefonem. Výhoda tohoto způsobu je, že ke svým stanicím se můžete připojit naprosto odkudkoliv.

NetAtmo - balení

NetAtmo - čidla a balení

Co všechno NetAtmo umí?

Základních funkcí je několik. Vnitřní stanice zvládne změřit teplotu, tlak, vlhkost vzduchu, hladinu CO2 a znečištění hlukem (jak hlučné prostředí je). Všechny tyto údaje vám dobře poslouží pro posouzení, zda je vaše prostředí zdravé pro život. Ze všech údajů aplikace vypočítá index „příjemnosti prostředí“. Venkovní stanice měří vlhkost vzduchu a jeho teplotu (měření tlaku není zapotřebí – je stejný venku i vevnitř). V mobilní aplikaci se pak dozvíte, jaké jsou rozptylové podmínky a zda je vhodné venku podnikat sportovní aktivity – například běh a podobně. Zároveň zjistíte, jaký je hlavní znečišťovatel ovzduší (za dobu recenze se neobjevilo nic jiného než polétavý prach).

NetAtmo - detail napájení

Na vnitřním modulu je zabudován „světelný sloupec“, který nám ihned poskytne informace o hladině CO2. Stačí klepnout na vrchní část kuželu a sloupec se rozsvítí příslušnou barvou podle změřené koncentrace. Barvy jsou tři – zelená, oranžová a červená. Tento proces zároveň odešle push notifikaci do vašeho telefonu – tzv. measurement on demand. V překladu tedy měření na dotaz.

NetAtmo 1

NetAtmo - detail napájení 1

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Mobilní aplikace – údaje na dosah ruky

Při konfiguraci NetAtmo se neobejdete bez počítače, při používání se pro změnu neobejdete bez mobilní aplikace, která celou meteostanici obsluhuje. Právě odtud se dozvídáte všechna naměřená data a zároveň můžete měnit nastavení. Základní obrazovka je rozdělena na dva panely, sloužící pro zobrazování údajů z vnější a vnitřní stanice. Grafika je přehledná, ale čekal jsem o trochu hezčí zpracování (pravděpodobně otázka vkusu).  Z hlavního panelu se po kliknutí na ikonku v pravém horním rohu dostanete do podrobného nastavení, kde můžete spravovat své účty, přidávat či odebírat jednotlivé stanice nebo zkontrolovat baterie ve venkovním modulu. Po dobu recenzování (cca 14 dní) se ukazatel baterie neposunul ani o kousek a stále ukazoval plné nabití. S výdrží baterie tak pravděpodobně nebude žádný problém. Zajímavou možností je pozvání vámi vybraných lidí k přístupu k datům z vašich stanic. Pokud například bydlíte ve stejné lokalitě, naměřené údaje se druhým můžou hodit.

NetAtmo - přehled panelů

Vedle tří teček vedoucích do nastavení, je ikonka tužky a papíru. Ta nás zavede do přehledu všech událostí a upozornění. NetAtmo vám posílá push-notifikace ve vámi nastavených případech a vy tak víte, kdy si dát venku pozor na námrazu nebo kdy vyvětrat místnost z důvodu vzrůstající hladiny CO2.

NetAtmo - nastavení

Jak už jsem zmínil, základní obrazovka je rozdělena do dvou panelů. Každý z nich lze zvětšit na úkor toho druhého a prohlédnout si detailnější informace. Pokud zvětšíme panel s venkovním čidlem, můžeme si projít předpověď počasí staženou z internetu, kde se dozvíme očekávané teploty, rychlost větru a podobně.

NetAtmo - venkovní detail 1

Pokud zvětšíme panel s vnitřním čidlem, dozvíme se přesnou hodnotu CO2 a hladinu hluku v decibelech. Úroveň CO2 zároveň symbolizuje zelený, oranžový nebo červený kruh zobrazující se vedle naměřené vnitřní teploty. Jeho barva je závislá na koncentraci tohoto plynu.

NetAtmo - teploty

Pokud překlopíte telefon na šířku, aplikace udělá totéž a zobrazí grafy naměřených hodnot několik dní zpátky. Záznamy jsou vskutku detailní, poněvadž NetAtmo všechny údaje zaznamenává v pětiminutových intervalech.

Netatmo Weather
Netatmo Weather

Webové rozhraní a NeAtmo World Map

Přímo na stránkách NetAtmo.com najdete odkaz směřující do webového rozhraní, kde se po přihlášení dostanete ke stejným datům jako v mobilní aplikaci. Samozřejmě díky většímu displeji je zobrazeno více údajů naráz. Velmi zajímavou funkcí je NetAtmo World Map. Ta sbírá hodnoty ze všech používaných NetAtmo stanic a snadno vám je zobrazí. Je zajímavé sledovat, jak se údaje v různých lokalitách liší. Docela mě překvapilo množství stanic na území Prahy. Napočítal jsem jich 50+. Přispívání do World Map není automatické, aplikace se vás zeptá, zda chcete svá data sdílet. V každém případě World Map používá vždy čísla z venkovního čidla, vnitřní prostor monitorován není.

NetAtmo - webové rozhraní

NetAtmo - World Map

Dostupnost a cena

S dostupností jsme na tom v České republice dobře. Produkt nabízí několik obchodů a většina jej má skladem. S cenou už to taková sláva není. Za set jednoho řídícího (vnitřního) modulu a jednoho venkovního zaplatíte přes čtyři tisíce korun. Pokud byste chtěli dokoupit vnitřní čidla do dalších místností, jedno vás vyjde zhruba na dva tisíce korun, což není málo.

 Resumé

NetAtmo je vskutku povedená technologická hračka, která vám pomůže dozvědět se více o prostředí kolem nás. Změří veškeré klíčové hodnoty jako je teplota a vlhkost vzduchu, tlak, koncentrace CO2 či hladina hluku. Jediný údaj, který mi chybí u venkovní stanice je měření rychlosti větru. I tak se však jedná o spoustu dat, ze kterých NetAtmo počítá index „příjemnosti prostředí“ – tedy zda není váš vzduch příliš přesušený apod. Zprovoznění je otázkou pěti minut a celá obsluha je díky intuitivní aplikaci a webovému rozhraní velmi snadná. NetAtmo může být jeden z prvních kroků k chytřejší domácnosti. Vzhledem k tomu, že se projekt neustále vyvíjí, můžeme v budoucnu očekávat širší využití. NetAtmo by mohla spolupracovat například s automatickými okny, které větrají podle potřeby nebo třeba regulovat topení. Již teď mohou data z této meteostanice využít některé aplikace třetích stran. Hlavním záporem se tak zdá být cena, přeci jenom 4000 Kč za podrobné informace o počasí není zrovna málo. Podle mapy zapojených NetAtmo stanic World Map (v Praze 50+) však soudím, že produkt si své kupce najde.

+ Povedený design.
+ Spousta údajů o počasí.
+ Index „příjemnosti prostředí“.
+ Snadná obsluha.
+ Možnost sdílení dat s ostatními uživateli.
+ NetAtmo World Map.

– Venkovní čidlo neměří rychlost větru.
– Cena.

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (46)