Menu

NetAtmo – chytrá meteostanice změří kvalitu vzduchu a poradí kdy vyvětrat

NetAtmo – cover
NetAtmo – chytrá meteostanice změří kvalitu vzduchu a poradí kdy vyvětrat
Ohodnoťte článek

Klasická konverzační fráze typu: „To je dneska krásně,“ dostává s meteostanicí NetAtmo úplně nový rozměr. S touto vychytávkou se totiž nespokojíte s prostým konstatováním, zda svítí sluníčko nebo prší, ale budete vědět mnohem víc. V roce 2014 se budeme stále častěji vídat s přístroji zapadajícími do kategorie „chytrá domácnost“. Proč to tedy nevzít pěkně od podlahy (od oblohy) a nedozvědět se užitečné informace o počasí, navíc zabalené ve stylovém provedení. Vítejte u recenze.

NetAtmo - vzhled

Obsah recenze

Obsah balení a vzhled

NetAtmo k nám dorazilo v pěkné čtvercové krabičce, ze které se dozvíte všechny klíčové vlastnosti této meteostanice. Po otevření na vás čekají dva protáhlé válce (větší umístíte do místnosti, menší ven) a příslušenství. Kromě microUSB nabíječky, dorazil hřebík s hmoždinkou a suchý zip pro snadné ukotvení venkovní stanice. Co se vzhledu týče, díky malým rozměrům a povedenému hliníkovému tělu, NetAtmo zapadne do interiéru velmi dobře. Rozměry vnitřního modulu jsou: 4,5 x 4,5 x 15,5 cm a venkovního: 4,5 x 4,5 x 10,5 cm.

 NetAtmo - příslušenství

NetAtmo - příslušenství 1

Zprovoznění

Po úspěšném rozbalení všech součástek je potřeba meteostanici zprovoznit. Venkovní čidlo potřebuje ke svému provozu dvě baterie, vnitřní se napájí přes microUSB. Venkovní čidlo je nejlepší umístit tak, aby na něj přímo nesvítilo slunce, měření by byla nepřesná.

NetAtmo - venku

S vnitřním je to snazší, i když také není dobrý nápad stavět ho blízko topení nebo oken (opět slunce). Obě stanice od sebe musejí být v rozumné vzdálenosti. Pokud máte dům a dáte každou na opačnou stranu, signál z venkovní do té vnitřní nedoputuje a přijdete o spoustu dat. Vnitřní stanice má zabudovanou wi-fi, která na server posílá údaje. Nefunguje to tedy tak, že byste NetAtmo měli přímo spárované s telefonem. Výhoda tohoto způsobu je, že ke svým stanicím se můžete připojit naprosto odkudkoliv.

NetAtmo - balení

NetAtmo - čidla a balení

Co všechno NetAtmo umí?

Základních funkcí je několik. Vnitřní stanice zvládne změřit teplotu, tlak, vlhkost vzduchu, hladinu CO2 a znečištění hlukem (jak hlučné prostředí je). Všechny tyto údaje vám dobře poslouží pro posouzení, zda je vaše prostředí zdravé pro život. Ze všech údajů aplikace vypočítá index „příjemnosti prostředí“. Venkovní stanice měří vlhkost vzduchu a jeho teplotu (měření tlaku není zapotřebí – je stejný venku i vevnitř). V mobilní aplikaci se pak dozvíte, jaké jsou rozptylové podmínky a zda je vhodné venku podnikat sportovní aktivity – například běh a podobně. Zároveň zjistíte, jaký je hlavní znečišťovatel ovzduší (za dobu recenze se neobjevilo nic jiného než polétavý prach).

NetAtmo - detail napájení

Na vnitřním modulu je zabudován „světelný sloupec“, který nám ihned poskytne informace o hladině CO2. Stačí klepnout na vrchní část kuželu a sloupec se rozsvítí příslušnou barvou podle změřené koncentrace. Barvy jsou tři – zelená, oranžová a červená. Tento proces zároveň odešle push notifikaci do vašeho telefonu – tzv. measurement on demand. V překladu tedy měření na dotaz.

NetAtmo 1

NetAtmo - detail napájení 1

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Mobilní aplikace – údaje na dosah ruky

Při konfiguraci NetAtmo se neobejdete bez počítače, při používání se pro změnu neobejdete bez mobilní aplikace, která celou meteostanici obsluhuje. Právě odtud se dozvídáte všechna naměřená data a zároveň můžete měnit nastavení. Základní obrazovka je rozdělena na dva panely, sloužící pro zobrazování údajů z vnější a vnitřní stanice. Grafika je přehledná, ale čekal jsem o trochu hezčí zpracování (pravděpodobně otázka vkusu).  Z hlavního panelu se po kliknutí na ikonku v pravém horním rohu dostanete do podrobného nastavení, kde můžete spravovat své účty, přidávat či odebírat jednotlivé stanice nebo zkontrolovat baterie ve venkovním modulu. Po dobu recenzování (cca 14 dní) se ukazatel baterie neposunul ani o kousek a stále ukazoval plné nabití. S výdrží baterie tak pravděpodobně nebude žádný problém. Zajímavou možností je pozvání vámi vybraných lidí k přístupu k datům z vašich stanic. Pokud například bydlíte ve stejné lokalitě, naměřené údaje se druhým můžou hodit.

NetAtmo - přehled panelů NetAtmo - nastavování NetAtmo - přehled panelů 1

Vedle tří teček vedoucích do nastavení, je ikonka tužky a papíru. Ta nás zavede do přehledu všech událostí a upozornění. NetAtmo vám posílá push-notifikace ve vámi nastavených případech a vy tak víte, kdy si dát venku pozor na námrazu nebo kdy vyvětrat místnost z důvodu vzrůstající hladiny CO2.

NetAtmo - nastavení NetAtmo - události NetAtmo - pozvánky

Jak už jsem zmínil, základní obrazovka je rozdělena do dvou panelů. Každý z nich lze zvětšit na úkor toho druhého a prohlédnout si detailnější informace. Pokud zvětšíme panel s venkovním čidlem, můžeme si projít předpověď počasí staženou z internetu, kde se dozvíme očekávané teploty, rychlost větru a podobně.

NetAtmo - venkovní detail 1 NetAtmo - venkovní detail NetAtmo - detail vnitřní

Pokud zvětšíme panel s vnitřním čidlem, dozvíme se přesnou hodnotu CO2 a hladinu hluku v decibelech. Úroveň CO2 zároveň symbolizuje zelený, oranžový nebo červený kruh zobrazující se vedle naměřené vnitřní teploty. Jeho barva je závislá na koncentraci tohoto plynu.

NetAtmo - teploty NetAtmo - graf vlhosti

Pokud překlopíte telefon na šířku, aplikace udělá totéž a zobrazí grafy naměřených hodnot několik dní zpátky. Záznamy jsou vskutku detailní, poněvadž NetAtmo všechny údaje zaznamenává v pětiminutových intervalech.

Netatmo Weather Station
Verze1.3.22
Velikost34 MB
4.0+
Zdarma

Webové rozhraní a NeAtmo World Map

Přímo na stránkách NetAtmo.com najdete odkaz směřující do webového rozhraní, kde se po přihlášení dostanete ke stejným datům jako v mobilní aplikaci. Samozřejmě díky většímu displeji je zobrazeno více údajů naráz. Velmi zajímavou funkcí je NetAtmo World Map. Ta sbírá hodnoty ze všech používaných NetAtmo stanic a snadno vám je zobrazí. Je zajímavé sledovat, jak se údaje v různých lokalitách liší. Docela mě překvapilo množství stanic na území Prahy. Napočítal jsem jich 50+. Přispívání do World Map není automatické, aplikace se vás zeptá, zda chcete svá data sdílet. V každém případě World Map používá vždy čísla z venkovního čidla, vnitřní prostor monitorován není.

NetAtmo - webové rozhraní

NetAtmo - World Map

Dostupnost a cena

S dostupností jsme na tom v České republice dobře. Produkt nabízí několik obchodů a většina jej má skladem. S cenou už to taková sláva není. Za set jednoho řídícího (vnitřního) modulu a jednoho venkovního zaplatíte přes čtyři tisíce korun. Pokud byste chtěli dokoupit vnitřní čidla do dalších místností, jedno vás vyjde zhruba na dva tisíce korun, což není málo.

Graf ceny produktu Netamto Urban Weather Station poskytuje server Heureka.cz

 Resumé

NetAtmo je vskutku povedená technologická hračka, která vám pomůže dozvědět se více o prostředí kolem nás. Změří veškeré klíčové hodnoty jako je teplota a vlhkost vzduchu, tlak, koncentrace CO2 či hladina hluku. Jediný údaj, který mi chybí u venkovní stanice je měření rychlosti větru. I tak se však jedná o spoustu dat, ze kterých NetAtmo počítá index „příjemnosti prostředí“ – tedy zda není váš vzduch příliš přesušený apod. Zprovoznění je otázkou pěti minut a celá obsluha je díky intuitivní aplikaci a webovému rozhraní velmi snadná. NetAtmo může být jeden z prvních kroků k chytřejší domácnosti. Vzhledem k tomu, že se projekt neustále vyvíjí, můžeme v budoucnu očekávat širší využití. NetAtmo by mohla spolupracovat například s automatickými okny, které větrají podle potřeby nebo třeba regulovat topení. Již teď mohou data z této meteostanice využít některé aplikace třetích stran. Hlavním záporem se tak zdá být cena, přeci jenom 4000 Kč za podrobné informace o počasí není zrovna málo. Podle mapy zapojených NetAtmo stanic World Map (v Praze 50+) však soudím, že produkt si své kupce najde.

+ Povedený design.
+ Spousta údajů o počasí.
+ Index „příjemnosti prostředí“.
+ Snadná obsluha.
+ Možnost sdílení dat s ostatními uživateli.
+ NetAtmo World Map.

– Venkovní čidlo neměří rychlost větru.
– Cena.

Komentáře

Oky

Oky

28.1.2014 7:17

Hrozne se mi to libi ale nejak na to nemam penize

Zed23

Zed23

28.1.2014 7:41

Tak to se mi hodně líbí, škoda jen té ceny. Neví náhodou někdo o nějaké levnější alternativě? A nepište rtuťový teploměr za 25 Kč ;-)

satir

satir

28.1.2014 7:50

Na kolika MHz, případně jak spolu komunikují oba prvky? Díky za info…

Matěj Machytka

Matěj Machytka

28.1.2014 7:54

Satir:
Konkrétnější informace než specifikace ze stránky výrobce bohužel nejsou k dispozici:

WIRELESS SPECIFICATIONS
Wi-Fi 802.11 b/g/n compatible (2.4GHz).
Supported security: Open/WEP/WPA/WPA2-personal (TKIP and AES).
Wireless connection between modules:
Long range 100m.

Vojtas

Vojtas

28.1.2014 8:08

Pěkná věcička, praktická, ale nepořídil bych si ji už jen kvůli tomu, že za ty peníze mohla domácí stanice obsahovat i display s aktuální venkovní a vnitřní teplotou. Přece nebudu pokaždé, když budu potřebovat vědět jak se mám před odchodem ven oblíknout a kdy mám doma přitopit tahat mobil, nebo tablet. Tímto nedostatkem to u mě totálně zabili.

wla20

wla20

28.1.2014 8:15

Satir:

podla specifikacii:

Bezdrôtové prepojenie medzi modulmi: 915 MHz alebo 868 MHz v rozsahu 100 m

satir

satir

28.1.2014 8:16

Není to jisté, ale vypadá to na vzhledem k vzdálenosti na osmistovku…V každém případě děkuji.

rudyshy

rudyshy

28.1.2014 8:36

stejny nazor jako vojtas,a kdyz mam meteostanici tak se na ni pasivne clovek podiva a uz vi.. kontra moznost pripojeni aj kdyz su mimo domov.. ale porad.

frc

frc

28.1.2014 8:42

Umělo by to v případě překročení určené hladiny zvuku odeslat email?

Honza Dvořák

Honza Dvořák

28.1.2014 9:08

frc: na policii s předmětem „rušení nočního klidu v ulici XY“? :)

frc

frc

28.1.2014 9:26

Honza dvorak> spis neco jako „quite plz“ do openspace

Karel

Karel

28.1.2014 9:49

Mě nejvíc dostal ten hřebík s hmoždinkou :-D.

Fazol

Fazol

28.1.2014 10:45

Uz jsem tuhle vec objevil, pekna hracicka, ale cena je na mne moc.

Aleš

Aleš

28.1.2014 11:03

Karle ty jsi asi nikdy neviděl hřebík, že? :D

xxxvodnikxxx

xxxvodnikxxx

28.1.2014 11:10

Jako jo, pěkná, moc pěkná věc..
Slušná geekovina, ale drahota jako prase, a navíc co jsem pochopil, tak se nedá použít jako stand-alone..
Za chvilku si bez smartphonu nedojdeme ani na záchod ..

R4d3cK

R4d3cK

28.1.2014 11:17

Pánové a dámy, omlouvám se, ale: Ty vole, od kdy má hřebík závit?!

vita.10

vita.10

28.1.2014 11:59

Poněvadž NetAtmo

Mira

Mira

28.1.2014 12:04

To si vyrobim sam a levneji. :D

tomas_f1

tomas_f1

28.1.2014 12:31
Petr Mišák

Petr Mišák Administrátor

28.1.2014 12:46

tomas_f1:
Jako alternativu bych to moc neviděl. Nemá spoustu funkcí, které NetAtmo ano a to se ani nebavím o vzhledu :). Já bych tedy rozhodně volil NetAtmo :)

Matěj Machytka

Matěj Machytka

28.1.2014 12:55

Za hřebík s hmoždinkou se všem omlouvám :)

Karel Kilián

Karel Kilián externista

28.1.2014 13:02

No, já mám jasno: tohle prostě budu mít doma :)
Už šetřím :)
Matěji, díky za recenzi :)

Benicio

Benicio

28.1.2014 13:29

škoda že to nemá lcd s vnitřní a vnější teplotou, až to toto bude mít, tak si to koupím.

Petr Mišák

Petr Mišák Administrátor

28.1.2014 13:45

Benicio.
Na co LCD, všechny informace včetně průběžných grafů to může ukazovat přehledně v telefonu, popřípadě ve webovém prohlížeči. A to nemluvě o tom, že člověk může být na druhé straně republiky :)

Benicio

Benicio

28.1.2014 14:14

Mišák > třeba na to že manželka nemá chytrý telefon a zapínat počítač jen proto aby se podívala kolik je venku (což je údaj který člověk potřebuje vědět nejčastěji) je trochu nepraktický a i pro mě by bylo pohodlnější dost často se jen podívat kolik je venku nebo v bytě na LCD než pokaždé vytahovat telefon a otvírat aplikaci. Jinak je to velmi pěkná věc, toto je podle mě jedina chybička. Cena je myslím přiměřená.

Petr Mišák

Petr Mišák Administrátor

28.1.2014 15:16

Benicio:
Jo tak to v tom případě chápu. Je pravdou, že já už tak nějak počítám s tím, že většina zdejších čtenáři už vlastní nějaké to chytré zařízení :).

Cen by snad mohla jít v průběhu času solů, ale kdo ví.

Fazol

Fazol

28.1.2014 15:17

Tomas_f1: skoda ze jsem toto nevidel drive … :(

Alejandro.Marquez

Alejandro.Marquez

28.1.2014 19:16

Nedokonalé. Já si počkám až na produkt, který bude měřit i úhrn srážek, rychlost větru, UV index, rosný bod, pocitovou teplotu a podobné věci. Byl bych ochoten zaplatit i vyšší cenu, ale s podstatně větší funkcionalitou.

Jarda

Jarda

28.1.2014 22:00

Už to měsíc mám. Je to super hračka. V únoru nebo březnu bude srážkoměr. A připravuje se i anenometr. Pro ty co stanici nemají, aby věděli jaké měření to umožňuje.
Indoor comfort je počítán z vnitřní teploty, vlhkosti, CO2, a hlučnosti. Když je CO2 vyšší, teplota příliš nízko nebo naopak vysoká, místnost příliš hlučná tak to vše je zahrnuto v indexu pro indoor comfort.
Ootdoor air quality to je index který má 5 úrovní od 0(velmi nízká) do 100 (velmi vysoká). Je to relativní odhad množství znečištění ovzduší. Je založen na 5 znečišťujících hlavních ukazatelech: částice (polétavý prach) (PM10), NO2, ozon (O3), CO a SO2. Takže je vidět venkovní znečištění.
Dále na té mapě stanic je vidět i nadmořská výška stanice (což je taky super).

Petr Mišák

Petr Mišák Administrátor

28.1.2014 22:34

Jarda:
To jsme ani netušil, že chystají i další chytré hračky. No super, už se těším :). Díky za info.

Jakým způsobme nejvíc využíváte NetAtmo? Osobně hodně hlídám úroveň Co2 :)

Karel

Karel

29.1.2014 2:23

Co vim, tak o podobne zarizeni se snazi ceske sdruzeni kanarci (www.kanarci.cz). Ti navic kombinuji data ze stanic s jejich HW. Nejake ukazky HW a SW maji na facebooku.

Jarda

Jarda

29.1.2014 7:09

To P.Mišák: Samozřejmě pozoruji také Co2. je to zajímavé jak rychle naroste a přesáhne limit když se sejde víc lidí v místnosti(5mx7M). Za hodinu jsme v 6-7 lidech dosáhli téměř 2000. Zajímavý je i ten zvuk. Je hned vidět když je někdo doma, že se tam něco děje :-)Denně se potom kouknu na tu mapu stanic a člověk by nevěřil kde všude si to lidi koupili. Je to i na ostrovech které ani neznám.

Jinak mají ještě thermostat. Dal jsem jim dotaz zda ho neuvažují propojit s touto stanicí aby načítala venkovní teplotu a podle ní řídila výkon kotle (tak to mám na starém termostatu). Takže prý během února března přijde softwarová !! aktualizace thetmostatu která to bude umět. Ten thermostat jde také ovládat přes wifi i mimo domov. Což považuji za super. A ještě jsou tam grafy jak kotel topil na kolik stupňů atd.

Honza Dvořák

Honza Dvořák

29.1.2014 9:39

Jarda: Vidím, že úroveň Co2 je něco, co nám zatím v mobilních telefonech chybělo a zde má tedy největší váhu při rozhodování proč koupit :)

Petr Mišák

Petr Mišák Administrátor

29.1.2014 13:50

Karel:
Děkuji za tip. Neznal jsem, ale vypadá to zajímavě.

Jarda

Jarda

30.1.2014 9:23

To Honza: Co2 je zajímavé. Ale to hlavní je, že máš všechny data po5 minutách uložené a dělají se z nich grafy. A ty jsou super i na iPhone a iPadu. Další věc je, že si můžeš ty data stáhnout do excelu a dělat si vlastní grafy nebo porovnání.

Jarda
Cuba

Cuba

30.1.2014 17:01

NetAtmo mi běží od 16.1. Prima hračka. Libí se mi alerty, můj nejoblíbenější: Sound level over 80dB (4děti v jednom pokoji)

Jinak – kdo hledá alternativu:
Raspberry PI (cca 1200,-), SD karta ze starýho foťáku, starej IDE kabel (0,-) Dallas teplotní čidlo (cca 60,-), odpor 4k7 (00nic), K tomu mikro USBnabijecka, jeden (shell|perl|python) skript a jedeme :-) měří to teplotu a můžu si s tím dělat, co chci.

Petr Mišák

Petr Mišák Administrátor

1.2.2014 15:52

Jarda:
Jardo díky za obrázek, vypadá to, že NetAtmo si na designu dává opravdu záležet. Což je dobře

Jarda

Jarda

3.2.2014 14:06

Jinak ještě poznatky z počátků užívaní stanice.. Myslím si, že koupené ukazují špatně vlhkost (četl jsem i na zahraničních webech). Můj venkovní teploměr ukazoval také jiné hodnoty. Ten NETATMO ukazuje víc. Ale není to problém. Napsal jsem jim, že se mi zdá že ta vlhkost ukazuje víc než by měla a o kolik si myslím že by měla ukazovat jinak. Napsala mi Anna od Netatmo ať dám tu venkovní stanici k té domácí a ať jí pošlu Mac adresu té stanice, že mi to zkalibruje. Dal jsem k sobě a napsal jí že je vše připraveno. Druhý den mi psala, že to mám překalibrované a od té doby je to OK. Takže dokážou i vzdáleně dělat kalibrace.

karel

karel

3.2.2014 17:16

ma to software i pro windows.nemyslim nastaveni,ale ta aplikace.

Ondra

Ondra

11.2.2014 23:53

Vy, co jste si stěžovali na to, že stanice nemá žádný display, zkuste mrknout na http://www.meteoshop.cz
Doklikal jsem se tam přes http://www.meteostanice-praha.eu kde ten člověk (kdo ví, možná majitel toho eshopu) jednu poloprofi stanici používá. A ta stojí taky kolem 4 tisíc.
Sice nemá výstup do mobilní aplikace, ale pro někoho to třeba není až zas tak důležité.

Pejsek2

Pejsek2

2.6.2014 8:32

Ahoj, hledal jsem nějaké info o této meteostanici a google mi předhodil tuto recenzi, tak tedy díky moc, už se těším, až jí budu doma instalovat – bez tohodle prostě nemůžu být.

Sixta

Sixta

6.6.2014 7:34

Může mi někdo z majitelů NETATMA pomoci s instalací??? tel: 606748388

harm

harm

13.1.2015 12:16

zdravim vsecky co uz ji maji, ja si ji najezil a je super jen by se mi libilo kdyby bylo mozne zapnout barevnou diodu ukazujici vnitrnni stav naporad abych pokazde kdyz ho chci zkontrolovat nemusel na stanici sahat. nevite nekdo?
a druha vec pracuje uz nekdo na tom aby pri zvolenych parametrech otevrela „mala stavebnice z merkuru podomacku namontovana“ okno a pak ho zas zavrela?? dik moc jinak mam aj termostat a budu ho montovat na spinani cerpadla s akumulacni nadrze na jare pri rekonstrukci. mam jeste par napadu ale nemam technicke vzdelani takze pokud nekdo ma podobne plani a napady ci je nekde diskuze budu jen rad za kontakt na komunitu.. dik moc a zdar

hanka

hanka

3.6.2015 12:53

Dobrý den,
manžel si koupil asi před rokem tuhle stanici a je nadšen, hned na dálku pozná, že přišla návštěva – zvětší se hluk a CO2 nebo když peču buchtu – je tepleji :)) chtěla bych mu dokoupit ještě jedno čidlo popř. srážkoměr (až bude na vítr, možná i ten – to bude hodně Vánoc a narozenin :)) ale můj DOTAZ. jde mít jedno čidlo v jednom baráku a druhé třeba na druhé straně republiky??? Díky moc

jakub

jakub

27.7.2015 19:38

DOTAZ. jde mít jedno čidlo v jednom baráku a druhé třeba na druhé straně republiky??? Díky moc

S vnitřním je to snazší, i když také není dobrý nápad stavět ho blízko topení nebo oken (opět slunce). Obě stanice od sebe musejí být v rozumné vzdálenosti. Pokud máte dům a dáte každou na opačnou stranu, signál z venkovní do té vnitřní nedoputuje a přijdete o spoustu dat. Vnitřní stanice má zabudovanou wi-fi, která na server posílá údaje. Nefunguje to tedy tak, že byste NetAtmo měli přímo spárované s telefonem. Výhoda tohoto způsobu je, že ke svým stanicím se můžete připojit naprosto odkudkoliv.
Stačí Vám to… jinak NEJDE :-))

Jedině že si znovu koupíte celou stanici.S vysílačem.

RSS (komentáře k článku)