Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony – 5. díl
- Recenze
- Karel Kilián
- 10.5.2013
- 17
Popáté se setkáváme u tipů na programy, k jejichž použití potřebujete rootnutý telefon. Tento díl je poslední, který přebíráme z původního cyklu „Top Android Apps Every Rooted User Should Know About,“ který koncem loňského a na začátku letošního roku vycházel na serveru Android Police. Další díly pak již budou založené na tipech od našich čtenářů (formulář pro nominace najdete na konci článku).
Bojovaly proti sobě v souboji na život a na smrt, aby se před vás nakonec postavilo osm vítězů, nabízejících své jedinečné služby. Dobrá, možná nemusíme začínat až tak dramaticky, ale pointa zůstává stejná: máme tu osm nových aplikací, které by měl znát každý uživatel s rootnutým telefonem.
Screencast Video Recorder
Jedna z našich nejoblíbenějších aplikací, kterou využíváme i při přípravě článků pro náš server. Přeci jen: umíte si představit například recenze aplikací bez snímků obrazovek a ukázkových videí z aplikací a her? Pokud tedy potřebujete zaznamenat dění na obrazovce svého telefonu či tabletu na video, vězte, že neopotřebujete kameru. Screencast Video Recorder zaznamená obraz do souboru MPEG4, který můžete následně zpracovat, nebo nahrát na Youtube. Funkcí je skutečně mnoho a vyjmenovat všechny by zabralo prostor určený pro celý dnešní díl. Pro instruktážní videa (či chcete-li „video-návody“) je velmi praktická podpora kurzoru, ze kterého divák pozná, kde jste se dotkli obrazovky, nebo jak jste posunuli prstem. Volitelně lze nahrávat zvuk z mikrofonu zařízení, takže můžete komentovat, co je na obrazovce k vidění, nebo co se chystáte udělat.
Snímek obrazovky lze pořídit dlouhým podržením tlačítka pro vyhledávání, je-li jím váš telefon či tablet vybaven.
Součástí je také galerie, kde si můžete prohlížet, přehrávat, přejmenovat, odstranit a sdílet svá dříve nahraná videa a obrázky.
Aplikace stojí 4 dolary, ale k dispozici je také demo verze s omezením nahrávání na 20 sekund, takže si ji můžete vyzkoušet zdarma.
Měli bychom ale upozornit, že Screencast Video Recorder nepodporuje zařízení založená na platformě Tegra 2, Tegra 3 a Galaxy Nexus.
ScreenCast (Android Screen Recorder) [Review]
HoneyBar
Koncept HoneyBaru je sice jednoduchý, ale jeho využití je takřka nekonečné: skrývá stavovou lištu na tabletech s Androidem 3.x Honeycomb. Pokud jste někdy na takovém zařízení sledovali film, prohlíželi si prezentaci fotografií, nebo hráli hry, pak víte, že lišta je vždy vidět (i když je zatemněná), a zabírá cenný prostor obrazovky. HoneyBar vám tento odcizený prostor vrátí zpět.
Po instalaci se HoneyBar spouští jako bílý obdélník s rozměry cca 100 x 54 obrazových bodů uprostřed oznamovací lišty (nebojte se – obdélník zmizí po deseti použitích). Stačí klepnout na toto pole, a oznamovací panel se schová. Když ho budete chtít zpátky, stačí znovu klepnout na stejné místo.
Aktuální verze přidává experimentální podporou pro zařízení s nadstavbou TouchWiz. Důležité upozornění pro uživatele s Androidem 4.0 ICS: HoneyBar není v této verzi podporován a neumí lištu skrývat.
Autor, bohužel, nedává k dispozici testovací verzi zdarma, nicméně během 15minutového limitu byste měli zvládnout vyzkoušet, zda HoneyBar na vašem zařízení funguje.
HoneyBar Review
Game On
Game On umožňuje uživatelům zálohovat, obnovovat a sdílet skrze Internet data z her. Aplikace může přijít ke slovu třeba v okamžiku, kdy nevíte, jak se z určité části hry dostat dál, nebo prostě jen chcete přeskočit úvodní jednoduché úrovně, a začít pokročilejšími levely. Jednoduše si stáhnete úroveň od jiného uživatele Game On, a můžete pokračovat tam, kde skončil.
V současné době jsou na serveru hostována data z více než šedesáti her a další průběžně přibývají. Cílem je vybudování knihovny tisíců her a souborů pro postup ve hře. Autor také pracuje na verzi, která nebude vyžadovat root, a na variantě pro iOS, jež by, dle jeho slov, měla být dostupná v prvním pololetí tohoto roku.
Kompletní seznam podporovaných her a nápovědu najdete na oficiálních stránkách projektu.
Game On for Android
WiFi Protector
WiFi Protector je bezpečnostní aplikace, která chrání přístroj před „snifovacími“ útoky skrze Wi-Fi. Odhalí a zabrání útokům na ARP (Address Resolution Protocol), před DoS (Denial of Service) i MITM (Man in the Middle).
Na rozdíl od většiny ostatních aplikací z dnešního přehledu tato nabízí částečnou funkcionalitu i pro telefony bez rootu. Jestliže ale chcete maximální ochranu, kterou aplikace nabízí, pak se bez rootu neobejdete. WiFi Protector může chránit tablet či telefon proti nástrojům, jako je FaceNiff, Cain & Abel, PROTI, ettercap, DroidSheep, NetCut a dalšími, které se snaží ovládnout vaši relaci přes MITM, nebo ARP spoofing. Pokud nechcete, aby někdo podobnými nástroji narušoval vaše soukromí, nebo dokonce ukradl vaše data, můžete se účinně bránit s touto aplikací.
Odpovědi na nejčastější otázky najdete na oficiálním webu autora.
Android Security – Protect Yourself From Wi-Fi Sniffing Attacks
Undelete for Root Users
Aplikaci na obnovu smazaných souborů jsme již v tomto cyklu měli. Podobné programy mohou ušetřit uživatele trápení. Asi každý někdy omylem smazal nějaký soubor, a ztratil ho navždy. Až se to stane příště, je tu šance na záchranu – stačí spustit Undelete, proskenovat paměťovou kartu, najít smazané soubory a ve většině případů je úspěšně obnovit.
Díky podpoře více než tisícovky typů souborů přijde Undelete vhod, pokud jste omylem smazali konkrétní typ dat – například fotografie, dokumenty, videa, nebo písničky.
Undelete má ale také opačnou funkci: dokáže bezpečně smazat soubory tak, aby je nebylo možné obnovit tímto, ani jiným podobným programem.
Protože při instalaci byste mohli přepsat soubory, jež chcete obnovit, doporučujeme neváhat, a mít Undelete připravený v telefonu „pro strýčka Příhodu.“
V současné době je podporován pouze souborový systém FAT, takže na většině zařízení to znamená, že aplikace dokáže pracovat pouze se soubory na externí SD kartě.
Verze zdarma obnovuje pouze obrázky, pokud budete potřebovat plnou podporu, budete si muset koupit klíč.
Mobile ODIN Pro
Už jste někdy zkoušeli flashnout firmware do telefonu Samsung, ale neměli jste po ruce počítač? Pak možná využijete mobilní verzi ODIN Pro, nabízející jednoduchý způsob, jak flashnout soubory ODIN z interní nebo externí paměťové karty přímo do telefonu. Aplikace dokonce nabízí možnost rootnutí firmware během flashování.
Seznam oficiálně podporovaných zařízení najdete v příslušném vláknu diskuzního fóra XDA Developers.
https://www.youtube.com/watch?v=pDBSGtDdJGk
Call Master
Call Master je druhá aplikace od vývojářského studia Fahrbot Mobile (první byl výše zmiňovaný Undelete). Jde o jeden z nejlépe provedených firewallů pro volání a textové zprávy, jaký jsme kdy viděli. Je to jedna z pouhých dvou aplikací, které jsou schopny zcela ignorovat příchozí hovor.
Může ovládat desítky proměnných v mnoha situacích – od blokování některých čísel v určité denní době, přesměrování konkrétních čísel do hlasové schránky, automatické zavěšování příchozích hovorů, a ještě mnohem více. K dispozici je například sedm způsobů odmítnutí hovoru, filtrování SMS podle obsahu, automatické odpovědi, ochrana heslem, nebo profily.
Call Master je ke stažení jako 24hodinové demo. Za necelých 100 Kč pak můžete pořídit klíč. Pokud hledáte způsob, jak selektovat příchozí hovory a zprávy, měli byste tomuto programu rozhodně věnovat čas a pozornost.
Pro další informace doporučujeme navštívit diskuzní fórum na XDA.
avast! Mobile Security
Poslední v dnešním přehledu, ale určitě ne z hlediska funkcí – avast! Mobile Security je aplikace, kterou by měl každý uživatel s rootnutým telefonem nejen znát, ale rovnou nainstalovat. Instalovat antivir na Android? Opravdu? Ano, opravdu! Tento bezpečnostní balík totiž, kromě mnoha jiných funkcí, nabízí nejlepší řešení pro případ krádeže či ztráty telefonu. avast! mohou používat i uživatelé, kteří nemají rootnutý telefon, nicméně tzv. „anti-theft“ je jednou funkcí, k jejímuž fungování je root nezbytný.
Ochrana před krádeží přitom není jen nějakým „doplňkem“ průměrné kvality – jedná se o původní Theft Aware, který jsme si představili ve druhém díle, a jež patřil k nejlepším na trhu. Theft Aware byl koupen avastem a začleněn do jeho aplikace Mobile Security. Aplikace přitom nebyla, kromě vizuálního provedení, zásadně změněna – je jednoduchá, intuitivní a především funkční. Když pak dojde ke ztrátě nebo odcizení telefonu, můžete si být jisti, vaše data jsou chráněna a v maximálním možném bezpečí.
Co nabízí avast! Mobile Security dál?
- Antivir – prohledání všech nainstalovaných aplikací a obsahu paměťové karty, stejně jako kontrola nainstalované aplikace při prvním spuštění.
- Správa soukromí – prověření a zobrazení přístupových práv nainstalovaných aplikací, identifikace možných rizik, snadné zjištění, k jakým informacím mají jednotlivé aplikace přístup.
- Filtrování hovorů a textových zpráv – podle nastavených podmínek, jako jsou určité dny v týdnu a čas, blokuje příchozí hovory, nebo je přesměruje do hlasové schránky. Též je možné blokovat odchozí hovory.
- Správce běžících aplikací – podobně, jako Správce úloh systému Windows, zobrazí seznam spuštěných aplikací, kolik MB RAM zabírají, jak zatěžují procesor, počet vláken a služeb. Uživatel má možnost jednotlivé procesy zastavit, nebo odinstalovat související aplikace.
- Webový štít – kontroluje každou webovou adresu, kterou zařízení načítá, a varuje před URL infikovanými malwarem.
- Firewall umí zakázat připojení k internetu vybraným aplikacím, přičemž lze nastavit jiná pravidla, když je telefon připojen přes WiFi, jiná pro mobilní síť, nebo roaming. Tato funkce vyžaduje root.
- Varování při změně SIM – v případě vložení neautorizované SIM karty lze telefon automaticky zablokovat, aktivovat sirénu, poslat oznámení na zadané číslo, včetně nového telefonního čísla a polohy. Jestliže v telefonu střídáte více SIM karet, lze nadefinovat seznam schválených SIM karet, které lze použít v telefonu bez spuštění upozornění.
- Vzdálené ovládání – v případě odcizení nebo ztráty můžete telefon ovládat s pomocí SMS příkazů. Jimi pak lze spouštět sirénu, zamknout telefon, zjistit polohu, vymazat telefon, provést skryté volání, přesměrovat hovory, odesílat SMS, restartovat atd.
avast! Mobile Security je zdarma, a pokud byste si měli z dnešního přehledu vybrat jen jednu aplikaci, kterou si nainstalujete, měla by to být právě tato. Ostatně hodnocení v Google Play 4,7 z 5 možných je dostatečně výmluvným argumentem.
Avast Mobile Security for Android is here!
Jsme na konci pátého dílu, což znamená, jak jsme nastínili na začátku, posledního pokračování, převzatého (a doplněného) ze serveru Android Police. Další případná pokračování jsou nyní ve vaší režii. Pokud tedy víte o úžasných, nezbytných, opomenutých aplikacích pro rootnuté telefony, dejte nám vědět prostřednictvím následujícího formuláře. Určitě se jim podíváme na zoubek a bude-li tipů dostatek, připravíme další díl(y) „Nejlepších aplikací pro rootnuté telefony.“
Zdroj: Android Police.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář