Menu

Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony – 1. díl

root_ico
Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony – 1. díl
Ohodnoťte článek

Podařilo se vám rootnout telefon a přemýšlíte, co dál? Kromě možnosti nahrání alternativní ROM vytvořené komunitou je jednou z výhod rootnutí možnost instalovat aplikace, které vyžadují práva roota. Překvapivé, že? ;)

Takových aplikací je nespočet a jejich hledáním a zkoušením byste strávili mnoho času, proto přicházíme s podrobným výčtem nejlepších „root-only“ programů pro váš telefon.

Titanium Backup

Představa ztráty všech aplikací a především dat z telefonu pravděpodobně jen v málokom nevyvolává nepříjemné pocity u žaludku. Naštěstí je tu Titanium Backup, nabízející řešení „na dvě tapnutí.“ Titanium Backup je výkonný zálohovací program, který zálohuje aplikace, jejich data a systémová data na SD kartu.

Abyste nemuseli na zálohování myslet (většina uživatelů si na zálohu vzpomene až v momentě, kdy ji potřebuje), můžete naplánovat její automatické spouštění. V placené verzi za 3,99 dolarů lze definovat několik různých zálohovacích plánů.

Kromě výše řečeného dovoluje Titanium Backup bezbolestně odstranit libovolnou aplikaci, včetně systémových a těch, jež do zařízení předinstaloval operátor (typicky například Facebook, Twitter, ale i další mnohdy nepoužitelné či dokonce nesmyslné programy).

Důrazně ale upozorňujeme, že pokud programem Titanium Backup odstraníte nějakou důležitou aplikaci, nezbytnou pro systémové funkce, může dojít k poškození operačního systému. V takovém případě budete muset restartovat do recovery a provést obnovení ze zálohy, nebo flashnout novou ROM.

Titanium BackupTitanium Backup

Titanium Backup ? root
Titanium Track
Verze4.8.0 (22. 2. 2012)
Velikost4,6 MB
1.0+


Zdarma


112,30 Kč

ROM Manager

Pokud jste někdy uvažovali o nahrání ROMky či kernelu, pak vězte, žeROM Manager zvládne tyto úkoly v uživatelsky přívětivém prostředí. K jeho používání je sice nezbytná trocha zkušeností, ale rozhodně je to mnohem jednodušší než použití recovery.

ROM Manager umožňuje flashnout do telefonu téměř všechny typy souborů, ať už je to jádro, ROMka, balík aplikací, nebo vylepšený modem. ROM Manager spolupracuje se skvělým nástrojem ClockworkMod Recovery od téhož autora. Stačí vybrat soubor ZIP, který chcete nahrát, ROM Manager poté automaticky restartuje telefon a provede flash přes ClockworkMod Recovery.

Přes ROM Managera lze též zálohovat a obnovit celý telefon pomocí Nandroid Backup. Jedná se přitom o obraz celého systému včetně aplikačních dat, jež lze použít pro snadnou a rychlou obnovu telefonu do původního stavu. Pokud se vám pak stane, že po nějaké operaci není možné spustit systém, stačí přes klávesovou zkratku spustit ClockworkMod Recovery, vybrat datum a čas zálohy, ke které se chcete vrátit, a během několika minut máte telefon přesně v tom stavu, v jakém byl předtím.

ROM Manager má i další funkce, ze kterých jmenujme třeba podporu instalace a aktualizace některých významných ROMek, jako je například Cyanogen, možnost stahovat a instalovat ZIP soubory přes QR kódy, nástroj pro opravu oprávnění, správu oddílů na SD kartě, nahrání jiné recovery apod.

ROM Manager je z hlediska funkčnosti pravděpodobně nejvíce „našlapanou“ aplikací v tomto seznamu, a rozhodně stojí za to připlatit si čtyři dolary za placenou verzi.

ROM ManagerROM Manager

ROM Manager
ClockworkMod
Verze5.0.0.6 (6. 2. 2012)
Velikost2,5 MB
2.2+


Zdarma


113,57 Kč

ShootMe

Ne, nejde o program, který promění telefon v odstřelovací pušku, jak by se podle názvu mohlo zdát :). ShootMe je aplikace pro pořizování snímků obrazovky jednoduchým způsobem – stačí s telefonem zatřást a uloží se screenshot aktuální obrazovky. Nespornou výhodou tak je, že k této činnosti již nebudete potřebovat počítač, USB ovladače, ani Android SDK. ShootMe ocení především uživatelé ROMek, které nemají implementovanou podporu snímání obrazovky přes menu pro vypnutí telefonu, nebo kombinaci tlačítek.

ShootMeShootMe

ShootMe (Screen Grabber)
Johan Cloetens
Verze0.8.1
Velikost927k
2.2+


Zdarma

Juice Defender: Ultimate Juice

Juice Defender je aplikace snažící se minimalizovat spotřebu baterie. Využívá různá pravidla a plány pro správu 3G/EDGE a Wi-Fi připojení. Datové přenosy jsou z hlediska spotřeby elektrické energie jednoznačným „číslem jedna.“ Jestliže je telefon v režimu spánku, Juice Defender umožňuje nastavit, kdy, kde a jak často má být aktivní síťové připojení.

Placená verze Ultimate Juice musí být instalována přes již nainstalovaný Juice Defender, ve kterém odemkne několik dalších možností pro uživatele s právy uživatele root.

Ultimate Juice umožňuje vypnout veškerá 3G/EDGE připojení na vašem zařízení při vybraných scénářích. Dalším způsobem, jak tento nástroj prodlužuje výdrž baterie, je přizpůsobení rychlosti procesoru podle aktuálního zatížení.

JuiceDefenderJuiceDefender

JuiceDefender – battery saver
Latedroid
VerzeLiší se dle zařízení (15. 1. 2012)
VelikostLiší se dle zařízení


Zdarma


125,23 Kč

Root Explorer – správce souborů s přístupem k systému

Root Explorer je správce souborů, umožňující pracovat se složkami a soubory ve vašem telefonu. Takových aplikací je celá řada – například Astro File Manager, OI File Manager a další (viz SvětAndroida doporučuje: 6 správců souborů). Root Explorer má ale jednu zásadní výhodu: může se s oprávněním roota ponořit do nejhlubších a nejtemnějších koutů souborového systému. Dostanete se tak například do jinak nepřístupné složky /data, kde jsou schovány poklady, jako je Dalvik cache a nastavení aplikací.

Pro vývojáře je užitečnost Root Exploreru nesporná, ale i pro běžného uživatele to je jistě solidní správce souborů se sympatickým rozhraním.

Další unikátní vlastností Root Exploreru je možnost změny nastavení práv na soubory a složky. To využijí především vývojáři pro účely ladění a testování.

Root ExplorerRoot Explorer

Root Explorer (File Manager)
Speed Software
Verze2.19 (17. 2. 2012)
Velikost493 kB
1.1+


74,41 Kč

Quick Boot

Zatímco Titanium Backup jsme označili jako „nejnašlapanější,“ Quick Boot je pravděpodobně nejjednodušší aplikací na tomto seznamu. Dělá jen tři věci, ale velmi užitečné: jediným tapnutím můžete restartovat telefon, nabootovat do recovery, nebo do zavaděče. Užitečnost QuickBootu se skrývá ve widgetech, jež si můžete vytáhnout na domovskou, takže jsou vždy po ruce.

Některé ROMky sice nabízejí restart, případně i start do recovery v menu pro vypnutí telefonu, ale ani jedna z nich nenabízí přístup k těmto funkcím skrze zástupce na domovskou obrazovku. Další výhodou je podpora plánovačů Tasker a Locale prostřednictvím pluginů.

Quick Boot se sice může zdát jako triviální aplikace, ale uvidíte sami, že se tento nejjednodušší způsob restartování telefonu stane i pro vás návykovou záležitostí.

Quick BootQuick Boot

Quick Boot (Reboot)
Sirius Applications Ltd.
Verze4.1 (23. 12. 2010)
Velikost34 kB
1.5+


Zdarma


37,73 Kč

Wireless Tether

Začněme konstatováním, že Wireless Tether je zdarma, je to open source, a je aktivně udržován. V Obchodu Play je vždy stabilní verze, z oficiálních stránek Google Code lze stáhnout betaverzi, obsahující experimentální funkce.

Díky aplikaci Wireless Tether můžete využít svůj Android jako Wi-Fi nebo Bluetooth přístupový bod, poskytující Internet ostatním zařízením (tabletům, telefonům, notebookům, …). Od Androidu 2.2 je sice tzv. Wi-Fi tethering nativní součástí systému, výhodou aplikace Wireless Tether je ale skutečnost, že může být nainstalována a provozována na téměř jakémkoli zařízení s Androidem, včetně těch, na kterých běží starší verze OS.

Uživatele aktuálních verzí Androida Wireless Tether jistě přesvědčí nespočtem nastavení, jimiž systémová aplikace ani zdaleka nedisponuje, jako je možnost změnit bloky poskytovaných IP (tj. 192.168.2 vs 10.10.1), řízení přístupu (filtrování přístupu do sítě podle MAC adresy), a volba vysílacího kanálu.

Program není úplně dokonalý – na starších zařízeních nepodporuje například USB tethering a některé další funkce (např. některé vyšší frekvence vysílaných kanálů či alternativních šifrovacích programů), přesto jde o dobrou alternativu k systémovému tetheringu.

Wireless TetherWireless Tether

Wireless Tether for Root Users
Müller, Lemons, Buxton
Verze2.0.7 (1. 3. 2011)
Velikost401 kB
1.5+


Zdarma

Shark For Root

Tato aplikace byla dříve na XDA fóru známa jako Andro Shark. Jde o upravenou verzi Wiresharku, určenou pro telefony s Androidem. Pro vývojáře, nebo ty z vás, jež jsou posedlí sledováním síťové komunikace, je to doslova dar z nebes.

Shark For Root monitoruje veškerou aktivitu v síti (pravděpodobně všech rozhraní) a výstupy ukládá do souboru .pcap. Bohužel neexistuje možnost sledovat „živý přenos.“ Pro Android je k dispozici program Shark Reader od téhož autora, který umí uložené soubory .pcap načíst a zpracovat.

Shark for RootShark for Root

Shark for Root
Elviss Kuštans
Verze1.0.2 (18. 9. 2010)
Velikost433 kB
1.6+


Zdarma

Doporučte aplikace pro rootnuté telefony, které používáte!

Máte rootnutý telefon? Pak takřka jistě používáte nějaké zajímavé aplikace, které jsme v našem přehledu nezmínili. Neváhejte, a dejte nám o nich vědět skrze formulář níže! Seriál Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony bude mít přinejmenším pět dílů, ve kterých představíme bezmála čtyři desítky programů, a rádi bychom poté pokračovali právě aplikacemi, jež používáte vy, naši čtenáři. Věříme, že se nám díky tomu podaří sestavit skutečně vyčerpávající seznam, čítající všechny zajímavé programy pro telefony s rootem.

Zdroj: Android Police

Komentáře

Polish

Polish

27.3.2012 13:29

Kdyz rootnout, tak bych ocenil aplikaci jako kerio firewall, ktera by umela odebirat osklivim aplikacim prava, ktera si vynucuji pri instalaci. Existuje neco takoveho ? Take bych asi uchodil openvpn klienta.

gammer

gammer

27.3.2012 13:34

Nevite o nejakym programu ktery by nahradil HDMI? Jde mi o to abych pripojil mobil pres usb k pc a pc mel jako monitor? Predem dik

Mishack

Mishack

27.3.2012 13:36

Kdyz je ta aplikace tak oslkliva, tak ji prece nemusis instalovat, ne? Nikdo ti u hlavy s pistoli nestoji.

faker

faker

27.3.2012 13:54

Lbe privacy Guard je něco podobného jako kerio firewall s tím, že umožňuje správu oprávnění jednotlivých aplikací, přístup k internetu a mnohem více , doporučuji vyzkoušet. OpenVPN bývá většinou v základu custom rom, takže není potřeba instalovat jiný.

Spaidy

Spaidy

27.3.2012 15:30

Aplikace ShootMe (Screen Grabber) neni na google play

LukeCZ

LukeCZ

27.3.2012 15:36

Pro mě Chainfire3D, WIFIKiller, PhoneLocatorPro. (Sorry, ale do toho formuláře nahoře se mi to psát nechce, kdo umí root, umí si i najít zmíněné aplikace).

ic

ic

27.3.2012 15:42

Překvapuje mě pořád to jak různé návody a články vnucují ten root explorer… přitom zdarma dostupný ES správce souborů umí to samé + mnoho dalšího navíc.

Jinak bych pro root také doporučil nějaký firewall přes iptables… na play jsou jich už desítky a je to fakt užitečná věcička… ideálně, když má white-list… tedy, že všechny aplikace mají zakázán přístup na internet, kromě těch, které povolím.

Jakub Horák

Jakub Horák

27.3.2012 15:50

Jenom takovej detail, ShootMe funguje i na některých zařízeních bez práv ROOT :) Např. LG OO

Vlado D.

Vlado D.

27.3.2012 15:54

es správca je super ale nevie menit práva app a zloziek ak by to vedel tak by mi stacil len es. kvoli zmene prav pouzivam root explorer a nikto ho nenúti zadarmo vie menit práva x-plore alebo file manager.

xxx

xxx

27.3.2012 16:59

Droidwall a LBE .(ovšem u druhého nebudí autor nic důvěry).

Moje důvody pro Root byly: 1) Firewall 2) Možnost zbavit se předinstalovaného bordelu 3) Vypnutí debilního intervalu viditelnosti před BT.

Až na to poslední se povedlo.

jakub

jakub

27.3.2012 17:15

Es správce souborů umí práva měnit..stačí v systému kliknout na nějakou aplikaci a dat vlastnosti a dále změna práv.

Bobo

Bobo

27.3.2012 20:58

S tím ES File Explorerem naprosto souhlasím, měnit práva samozřejmě umí. A taky nechápu, proč všude cpou Root Explorer… :)

Jandurek

Jandurek

27.3.2012 21:27

Kde je Wifikill? Tu aplikaci vřele doporučuju (na silnějším HW, neboť docela žere výkon ale hlavně RAM) Ale pozor, když vás někdo s touto aplikací uvidí, jak ho kickujete z wifi, tak vám asi ublíží :D

Martin

Martin

27.3.2012 22:56

Já bych doporučil ad free. Jednoduše odstraní otravnou reklamu z aplikací.

ferinosk

ferinosk

28.3.2012 9:10

Ja požívam Rom Toolbox.Spokojnosť

chupas

chupas

28.3.2012 22:54

a co superuser, instaluji jako prvni aplikaci po rootnuti. hlida rootnute aplikace, uzivatel povoluje root prava.

lucka

lucka

30.3.2012 8:03

ja chtela rót hlavne kvuli Cyanogenmodu. Mam Lg oo a pocitala jsem ze az si Android „osaham“ , koupim lepsi a novy a hlavne s Ics.
Pak jsem narazila na Cyanogenmod a jsem naprosto spokojena. Lepsi fotky, vetsi stabilita, daleko vetsi moznost nastaveni, equalizer, screenshoty, proste spousta veci ktere cm umi i bez aplikaci treti strany a i kdyz mam aplikaci plno, mam porad dost volne pameti coz byl nejvetsi problem u lg oo.
cyanogenmod umi apk to sd automaticky, pro ostatni co maji jen root tu apk doporucuji.

myname

myname

23.5.2012 16:42

jestli root explorer tak jedine nelegal. najde se všude.

RSS (komentáře k článku)