Menu

Neato Botvac Connected: Robotický vysavač, který si tyká s Androidem (recenze)

Neato Botvac Connected – úvodní obrázek
Neato Botvac Connected: Robotický vysavač, který si tyká s Androidem (recenze)
Ohodnoťte článek

Několik ťuknutí na displej a uklízení pokoje může začít. Ovšem bez vás. Na mysli nemáme vybídnutí manželky k úklidu skrze SMS, ale ovládání robotického vysavače Neato Botvac Connected pomocí smartphonu. Jak obstál v našem testu?

Vysávací jezdítko do domácnosti

Zatímco počátek domácích vysavačů se datuje již od počátků 20. století, robotické vysavače zažívají rozmach až poslední roky. Trh je velmi pestrý, ovšem modelů, které se dokážou připojit k Wi-Fi a naslouchat smartphonu, příliš není. Nám se ale dostal do redakce model Neato Botvac Connected, který to zvládne.

Obsah balení

 • robotický vysavač
 • nabíjecí stanice
 • napájecí šňůra (EU)
 • 2x HEPA filtr
 • rotační kartáč
 • magnetická páska
 • český i anglický manuál
 • pomůcka pro čištění kartáčů

Kyklop s tvarem písmene D

První pohled neprozradí nic. Neato Botvac Connected totiž vypadá stejně jako méně vybavené modely stejného výrobce a neznalý si jej může splést s mnoha jinými robotickými vysavači na trhu. Společnost předesílá, že sází opět na osvědčený tvar písmene D.

Zaujme jednotka Botvision, která připomíná oko. A vlastně i tak funguje – snímá totiž okolí a řídí pohyby vysavače. K základnímu nastavení a ovládání poslouží displej a 4 ovládací tlačítka vedle něj. Lesklý černý kryt pak ukrývá prostor pro koš a konečně – dvě velká ovládací tlačítka u zadní části (nebo spíše přední podle směru jízdy).

Neato Botvac Connected - konstrukce, přední strana (1)

Podvozek stručně – velký kartáč, malý kartáč na boku a dvě kola. Skryté jsou senzory v přední části, které zabrání pádům ze schodů – vysavač hodí rychle zpátečku. Pod šroubky se ukrývá baterie, kterou lze případně vyměnit (dá se dokoupit za cenu cca 1400 Kč).

Neato Botvac Connected - konstrukce, podvozek

Laserová navigace jako v Google autě, říká výrobce

Když vám někdo napíše, že jeho vysavač používá stejnou navigaci jako Google auta, jistě vás to zaujme. A Neato Botvac Connected skutečně používá technologii založenou na stejném principu, který se označuje jako SLAM (simultánní lokalizace a mapování). Zároveň společnost vyvinula vlastní laserové skenování, které neustále snímá prostor místnosti a podle toho váží své pohyby. Díky tomu, že si vysavač vytvoří virtuální mapu místnosti, může přesně naplánovat průběh vysávání. A díky tomu vysávat efektivněji.

Neato Botvac Connected - konstrukce, botvision

Hlučný a méně hlučný

Vysavače jsou hlučné, tedy drtivá většina. Neato Botvac Connected uvádí hlučnost 60 dB, což můžeme potvrdit. Jedná se tedy o režim ECO, který je méně hlučný, ale zároveň i méně výkonný. Na plovoucí podlahy však bohatě stačí, režim TURBO najde naopak využití u zaneřáděných koberců. Mezi těmito dvěma režimy lze volit přímo v menu vysavače skrze displej a tlačítka nebo jednodušeji použít aplikaci pro mobilní telefon.

Neato Botvac Connected - konstrukce, zepředu (2)

A jak se to pere čistí?

Nečistoty se hromadí v nádobě s objemem 770 ml, který se nám podařilo zaplnit přibližně po 10 vysátí místnosti s plochou 24 m2. Tento údaje je ale samozřejmě velice proměnný a záleží vždy na množství nečistot. Vysavač Neato Botvac Connected si však sám řekne, kdy potřebuje vysypat. Nádoba a HEPA filtr jsou umístěny pod lesklým krytem a je k nim velmi snadný přístup i demontování. V balení nalezneme další 2 náhradní filtry, obměna by měla proběhnout přibližně jednou za 3 měsíce. Filtry jsou sice omyvatelné, výrobce ale zmiňuje, že po omytí ztrácí své elektrostatické vlastnosti.

Druhým problémem jsou vlasy a chlupy, které se zachytávají na rotační kartáč ve spodní části. Pokud vlastníte zvířecího miláčka s delší srstí nebo vlasatou přítelkyni/manželku, s čištěním těchto částí si užijete. Neato naštěstí dodává šikovnou pomůcku, pomocí které lze vlasy nejprve přeřezat a poté vytáhnout. I tak to ale občas zabere nějaké minuty. Tomu se dá ale těžko vyhnout.

Specifikace

 • Rozměry: 335 × 321 × 100 mm
 • Hmotnost: 3,7 kg
 • Délka kartáče: 27,7 cm
 • Baterie: Li-ion, 14,4V, 4200mAh
 • Výdrž baterie: 90 – 120 minut
 • Doba nabíjení: 120 – 180 minut
 • Senzory: laser, proti pádu, proti nárazu, akcelerometr
 • Přejezd prahu: až 2 cm
 • Zásobník prachu: bezsáčkový
 • Kapacita zásobníku: 0,77 l

Obsluha levou zadní – Android není podmínkou

Ovládat robotický vysavač je snadné – pokud totiž vše funguje jak má, zcela se obejde bez vaší pomoci. Tedy až na zmíněné čištění. Robotický vysavač Neato Botvac Connected lze ovládat vícero způsoby – skrze menu a displej, skrze velká ovládací tlačítka či mobilní telefon. A je to velmi snadné.

Výrobce sice zmiňuje, že by mělo být menu vysavače v češtině, testovaný kousek nám ale na výběr mateřský jazyk nedal. Nebereme jako chybu přístroje, ale spíše produkčního vzorku pro testy. I tak musíme říci, že v angličtině není naprosto žádný problém vysavač ovládat.

Vše zachrání dvě velká tlačítka

Pokud si vysavač poprvé přivezete domů a budete jej chtít vyzkoušet, nemusíte se potápět do složitých nastavení. Bohatě postačí využít dvě velká tlačítka v přední části vysavače – jedno pro kompletní vysátí místnosti, druhé pro vyluxování pouze určité oblasti. Vysavač svou práci odvede a vrátí se na počáteční stanoviště – nabíjecí stanici.

Veškeré náležitosti lze nastavit i skrze displej a tlačítka vedle něj. Jedná se o nastavení vysavače (jazyk, režim, plánování vysávání), ale i zvolení průběhu čištění.

Neato Botvac Connected a Android? Nerozlučná dvojka

Otázka, proč se robotický vysavač dostal do naší redakce, byla zodpovězena hned v úvodu. Ale raději znovu – Neato Botvac Connected lze ovládat mobilním telefonem s Androidem. Jak je toho docíleno? Šikovný stroj se připojí na vaši domácí Wi-Fi síť a vy jej můžete ovládat pomocí oficiální aplikace Neato. Je to snadné a funguje to.

Proces párování

Spojit robota s domácí sítí a telefonem je hračka. Jako první je nutné v menu vysavače najít nastavení a aktivovat Wi-Fi. Vytvoří se Wi-Fi přístupový bod, ke kterému se připojíte mobilním telefonem a postupujete dle instrukcí v aplikaci Neato. Průvodce od vás bude požadovat domácí Wi-Fi síť a její heslo. To proto, aby se k ní mohl Neato Botvac Connected připojit. Zde jen drobné upozornění – robot neumí pracovat s 5GHz sítí.

Neato Robotics
Neato Robotics
Cena: Zdarma

Ovládání pomocí aplikace

Aplikace Neato Robotics slouží k pohodlnému ovládání robota a všech jeho důležitých částí. V zásadě můžete:

 • spouštět a ovládat průběh vysávání
 • měnit nastavení vysavače (jeho mód, název apod.)
 • nastavit plánování pro automatické vysávání
 • ručně ovládat pohyb vysavače

Perličkou je pak možnost vysavač ovládat ručně, tedy každý jeho pohyb. Je to vlastně takové autíčko na dálkové ovládání, které zároveň vysává. Tento způsob se dá využít pro vysátí určité části, pokud nechceme využít režim Spot. V zásadě se jedná ale spíše o doplňkovou a zábavnou funkci, která příliš využití asi nenajde. Přeci jen si nekupujeme robotický vysavač, abychom s ním museli vysávat ručně. I když v tomto případě na dálku.

Aplikace funguje i z jiné sítě s přístupem na internet, hravě tedy můžete vysávání aktivovat mimo domov na cestách či v práci. Robot vám nahlásí důležité události a pošle je dokonce i do hodinek Android Wear. Běžně jsme tedy z redakce aktivovali vysavač, který byl doma, a za nějaký čas se nám v hodinkách objevila informace, že robot svou práci úspěšně dokončil. Šikovné, že?

Samotná aplikace funguje dobře, odezva vysavače je však mnohdy dlouhá i několik sekund. Zpočátku se tedy může zdát, že něco nefunguje, ale vždy stačilo pouze počkat několik sekund a Neato Botvac Connected splnil vše, co jsme po něm žádali.

Šikovná uklízečka na dálkové ovládání

Jak vlastně robot uklízí, jsme si nechali až nakonec. Nechceme totiž balamutit čtenáře – nejsme web, který se zabývá porovnáváním a testování sacích účinků vysavačů. Přesto se s vámi podělíme o zkušenosti a poznatky, které jsme při testu nasbírali.

Ovládání je tak snadné, že to zvládne i had

Robot Neato Botvac Connected se ovládal velmi snadno. Neměli jsme problémy s ovládání skrze samotného robota ani skrze aplikaci. Při správném nastavení robot vždy sám vyjede z dokovací stanice, vysaje místnost a opět se vrátí. Dobře pracovalo i plánování, kdy robot vysává místnost podle časového plánu.

Tlačítko SPOT je určeno k vyčištění určitého místa, tzn. většinou neplánovanou činnost. V manuálu je zakresleno, jakým stylem robot v tomto režimu vysává. Stačí jej postavit před znečištěné místo a bude vysáta oblast 2×2 či 3×3 metry podle nastavení. Zvolit lze také opakování.

Navigace v místnosti

Musíme potvrdit, že robot skutečně nevysává zmateně a náhodně, ale má ve vysávání systém. V našem případě většinou objel část stěny nábytku a poté pokračoval do prostoru. Přizpůsobí se ale vždy dané místnosti. Podél hran vysává znamenitě a nenaráží, pomůže i boční kartáč. Musíte se však připravit na to, že Neato Botvac Connected do překážek naráží přední i zadní částí. A to hodně. Místnost sice skenuje laserem, v přední a zadní části jsou však ukryty spíše nárazové senzory. Nárazy nejsou nikterak intenzivní a k poškození nábytku nedochází. Přesto to může pro neznalé působit nezvykle.

Vysavač nemá rád, když jej v zapnutém stavu ručně někam přemístíte, o čemž i informuje na displeji. Lepší volbou je vysavač vypnout pomocí přepínače on/off pod horním krytem a přenést. To pro případ, že chcete například vysát horní patro nebo použít zmíněný režim SPOT. Počítat však musíte s tím, že se vrátí do místa, kde jste jej zapnuli. Už ne tedy do nabíjecí stanice.

Neato Botvac Connected - stopy od zdi

S většinou překážek si poradí

Neato Botvac Connected je vybaven podvozkem, který umožní měnit svoji výšku. Díky tomu si dokáže poradit s prahy s výškou až 2 cm, což můžeme potvrdit. Problémem nejsou ani kabely a šňůry. Pomyslnou smrtí však pro něj byly kuchyňské židle, které mají nohy nestandardně položeny na zemi ve tvaru U. Do nich se robot opakovaně zasekl a žádal nás o pomoc. Proto jsme je vždy museli z místnosti odklidit. Běžné kancelářské židle problémy nedělaly, ale dá se předpokládat, že židle z místnosti stejně vždy odstraníte.

Pokud chcete vysát jen jednu místnost, ale máte ji propojenu s jinou, stačí zavřít dveře nebo použít magnetickou pásku z balení. Tu stačí na zem pouze položit a robot se vždy otočí, pokud na ni narazí. Tímto způsobem lze teoreticky vymezit prostor, který nechcete vysát (třeba rozložené puzzle na zemi apod.).

O nabíjení se prostě nestaráte

O napájení robotického vysavače se stará Li-ion baterie s kapacitou 4200 mAh (14,4 V) a podle výrobce dokáže vysát až 150 m2 za 120 minut. Nám se nepodařilo vysavač ani jednou vybít během jednoho vysávání. Pokud se tak stane, vysavač se sám dojede dobít a práci následně dokončí. Vy se prostě se nestaráte. Důležité je jen správně umístit nabíjecí stanici, která následně slouží jako parkoviště a výchozí bod pro vysavač.

Uklidil, co nám na podlaze viděl

Výsledky vysávání hodnotíme kladně, i když nám chybí srovnání s konkurencí (zkrátka to není zaměření tohoto webu). Vysavač si s nečistotami na plovoucí podlaze poradil skvěle, ne jinak tomu bylo i v případě koberců, kde jsme volili režim TURBO. Díky systému laserové navigace bylo vysávání poměrně rychlé, mělo řád a místa vysávání byla vynechána jen výjimečně.

Závěr

Jak už to u Hi-Tech hraček bývá, cena robotického vysavače Neato Botvac Connected je vysoká. Startuje totiž na necelých 22 tisících korun. A to je prostě za vysavač slušný balík peněz a nejsme si jisti, zda je Wi-Fi konektivita dostatečným lákadlem.

K samotné funkci vysavače nemáme příliš výhrad – ovládání je velmi snadné a po počátečním nastavení pracoval robot zcela samostatně. Uklízení bylo efektivní a dle našeho názoru i důkladné. Oceňujeme i možnost propojení s mobilním telefonem, díky čemuž lze robota ovládat třeba z práce a být informováni o jeho stavu.

Nevýhodou je v našich očích především cena, která je nasazena vysoko. Oproti běžným robotickým vysavačům totiž kromě konektivity se smartphonem nenabízí téměř nic navíc. Samotné propojení sice fungovalo dobře, přesto je aplikace a ovládání trochu zpomalené, což může zpočátku nepříjemně překvapit.

Závěrečný verdikt: Neato Botvac Connected je povedený robotický vysavač, který po stránce vysavače na svou konkurenci neztrácí, přidává navíc jedinečnou možnost ovládání skrze mobilní telefon. Je ovšem otázkou, zda je to natolik přidaná hodnota, aby zákazníci za robotický vysavač museli utratit přes 20 tisíc korun.

Klady

+ Laserová navigace v místnosti.
+ Snadná obsluha.
+ Důkladný úklid.
+ Možnost ovládání skrze mobilní telefon s Androidem.

Zápory

– Vyšší cena.
– Aplikace a reakce vysavače jsou občas opožděné.

Za zapůjčení děkujeme společnosti NeatoRobots.cz, kde lze robotický vysavač zakoupit.

Komentáře

MartinH

MartinH

z aplikace
13.2.2016 8:51

jak vysává rohy? Ten malý rotační mi přijde, že do rohů nedosáhne.

Jan Dolejš

Jan Dolejš externista

z aplikace
13.2.2016 9:41

MartinH
Velky kartac je skoro do kraje, takze vetsinu toho pochyta v rohu. Nevsiml jsem si, ze by rohy zustavaly nevysate.

Lexon

Lexon

z aplikace
13.2.2016 10:16

Máte někdo zkušenosti s levnějším přístrojem Roomba? Zrovna o něčem takovém uvažuji, ale moc těmto robotickým vysavačům nevěřím (výsledná kvalita úklidu).

Nathaniell

Nathaniell

z aplikace
13.2.2016 10:49

Roombu doma mame. Vysava perfektne, akorat je treba dat pozor na to, aby se nemohl dostat napr. ke kabelum od pocitace – tzn. necim to zabarikadovat, nez se pusti.

Androidak15

Androidak15

z aplikace
13.2.2016 11:49

Irobot máme tiež doma a sú výborné. Kvalita vysavania je super

ElGribo

ElGribo

13.2.2016 17:53

Půjčil jsem si domů Roombu, pojmenovali jsme jej Věc. Zkušenosti:
– máte-li doma členitější prostor (židle, stůl, rohy, růžky, zákoutí), je Věc fprdeli, tápe a naráží do všeho, co potká. Takže pro designové bydlení s minimem nábytku a krámů dobrý, pro normální provoz a bydlení je to fail.
– Věc nemá ráda prahy a například lemy kolem podlahových konvektorů. Snaží se na ně vyšplhat a pak se tam zasekne a huláká, že chce zachránit.
– Věc měla na dlažbě problém se najet dokrmit do dokovací stanice, a to kvůli spárám mezi dlaždicemi, které ji nepatrně naklonily a nedošlo k tomu správnému kontaktu v doku (imho designová chyba, dok musí být přece navržen s určitou rezervou tak, aby ke připojení došlo i při ne zcela ideálním přiblížení).
– když už se Věc někde nezasekla, tak toho i dost posbírala, ale za ten randál při vysávání a narážení do nábytku to nestojí (samotnou jsem ji nechat nemohl, protože se vždy někde zasekla, potřeboval bych asi 10 sad virtuáních zdí). Navíc mám podezření, že nedokáže vzít místnost tak nějak logicky celou a vždy něco vynechá :-(

Docela bych vyzkoušel LG, které mapuje prostor pomocí kamery a patrně i líp dosáhne do rohů díky lepšímu tvaru a umístění kartáčků.

robert5

robert5

13.2.2016 19:50

Souhlasím s ElGribo, roomba používá starý algoritmus náhodného pohybu, narazím otočím. Čím větší je prostor, tím více hluchých míst vznikne. V jedné místnosti je efektivita dobrá, ale potřebuje na to hodně času. LG má slapbší sání a navigace je někdy nepřesná. Nejlepší je si vysavač půjčit a vyzkoušet u sebe doma. Každý byt je jiný, aspoň tak poznáš jak si konkrétní vysavač s nástrahami poradí. Já jsme nakonec vybrat Neato Botvac 85. Neato začínají myslím na 8000 a mají super navigaci a opravdu saje i chlupy naší kočky…

ElGribo

ElGribo

13.2.2016 20:38

@Robert5: a jakpak si to poradí s vnitřníma rohama, dosáhnou tam kartáčky? V rozích bejvá nejvíce prachobubáků :-)

Lexon

Lexon

z aplikace
14.2.2016 6:58

Díky za tipy. Zaujal mě ten Neato Botvac 85. Také mám kočku :-D Kdybys měl, Roberte5, teď kupovat, vzal bys zase tenhle typ nebo něco jiného?

robert5

robert5

17.2.2016 18:32

tady je video, kde testuje chlapík starší model XV a pak tam pouští Botvac bez kartáčku a pak s kartáčkem https://www.youtube.com/watch?v=y0SmMpECBuU&list=PLkyoAsPy5aYE-z_N54mLwznpeQvsDUBNp
Ten Botvac toho posbírá tolik i n koberci, protože má sání a kartáč asi 1 centy od stěny zboku a asi 3 centy zepředu. Kdybys na takovém zaprášeném koberci pustil LG nebo Roombu tak nevím nevím. Mají jinak uspořádaný spodek a hlavně na koberci to boční kartáče ne vždy zachrání … Co jsem koukal na ty nové Botvac D nebo Connected, tak v těch stěžejních funkcích a konstrukci jsou stejné jako ten můj starý 85, takže asi spíš bude záležet kolik jsi za to ochoten dát , kolik na to máš

RSS (komentáře k článku)