Menu

Google zakazuje výrobcům zasahovat do nativních oznámení

google-zakaz-zasahu-nativnich-oznameni-ico
Google zakazuje výrobcům zasahovat do nativních oznámení
Ohodnoťte článek

Google vydal počátkem týdne novou verzi Compatibility Definition Document pro Android (dokumentu definice kompatibility pro Android). Zatímco u většiny změn jde spíše o kosmetické drobnosti, poměrně zásadní doplnění přišlo v sekci věnované podpoře nativních oznámení. Co to pro výrobce bude znamenat?

Google se zaměřil na výrobce, kteří jakýmkoli způsobem brání nebo dokonce odstraňují nativní akce notifikací, rychlé odpovědi, vstup do nastavení systému nebo svazování oznámení. Nejnovější dokument zakazuje takové praktiky s tím, že se výrobci musí přizpůsobit implementaci funkcí v podání společnosti Google.

Zákaz zásahu do nativních oznámení

V Android Compatibility Definition Document je konkrétně uvedeno:

„Implementace musí podporovat vlastnosti aktualizace, odstraňování, odpovídání a spojování notifikací, jak je popsáno dále. Provedení musí poskytovat:

  • Možnost ovládat notifikace přímo v panelu oznámení.
  • Vizuální provedení vyvolání ovládacího panelu v oznámení.
  • Možnost blokovat, ztišit a vymazat nastavení notifikací jak přes ovládací panel, tak i nastavení aplikací.“

I když většina výrobců, kromě některých čínských značek, do nativních oznámení zásadněji nezasahuje, měla by uvedená změna pravidel do budoucna zajistit konzistentní zkušenost napříč všemi zařízeními s Androidem. Za pozornost také stojí požadavek na přístup k ovládacímu panelu (tj. nastavení přepínačů rychlého přístupu) přímo z oznámení, což ale dnes už většina výrobců nějakou dobu poskytuje.

Nová verze Android Compatibility Definition Document se týká certifikovaných zařízení s Androidem verze 7.1 Nougat. Telefony a tablety se starší verzí systému tak uvedené podmínky splňovat nemusí. Úlohou CDD je kodifikovat a objasnit specifické požadavky a odstranit nejasnosti. Pokud chce výrobce své zařízení deklarovat jako kompatibilní, musí splnit podmínky stanovené v tomto dokumentu.

Výrobce tak sice bude moci provádět vizuální změny oznámení, nicméně bude muset dodržet rámec jejich fungování. Myšlenka to jistě není špatná, neboť pro uživatele, kteří změní značku telefonu, bývá velkým oříškem pochopit změny a odlišnosti jednotlivých výrobců.

Co říkáte na zákaz zasahování do nativních oznámení? V jakých dalších směrech byste výrobcům omezili jejich vlastní úpravy a implementace? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: androidpolice.com, source.android.com.

Komentáře

Jakub Topič

Jakub Topič

12.1.2017 22:25

Vždyť je to jedině dobře. Třeba Xioami až doteď vůbec u notifikací nepodporuje rychlé akce.

Petr M.

Petr M.

12.1.2017 22:28

Čím více podobných pravidel, tím lépe.

mercenary

mercenary

12.1.2017 22:33

S tím se dá jenom souhlasit

Libor Šedivý

Libor Šedivý

12.1.2017 23:11

Rozumím přístupu Google. Vždy mě ty nadstavby výrobců vytáčely k nepříčetnosti a hledal jsem co nejgooglovatější verzi. Nexusy mi ale moc nevyhovovaly (slabý hw), takže jsem musel kapku ustoupit.

jis20

jis20

12.1.2017 23:56

@Libore: A k jaké značce jsi ustoupil?.

Libb

Libb

13.1.2017 5:54

Google si tímto kope hrob. Výrobce nebude donekonečna bavit skákat, jak on píská, cpát mu do chřtánu všechny zisky z aplikací a ještě nemoct vylepšit, co on nějak vymyslel… Podívejme se na chytré hodinky, kde Google zakázal změny a výsledkem je, že Samsung raději použil Tizen (a musím uznat, že kromě hlasového ovládání, které na rozdíl od Google nemá v češtině, je to celkem povedené a hlavně na slabším hardware svižnější), ostatní tam cpou, co se dá a AW hodinek je jako šafránu.
Pokud se bude snažit nastolit podobnou cestu i u Androidu, může se stát, že spousta firem raději nasadí nějaký klon s vlastním obchodem. Což dává docela smysl zvláště u čínských značek.

radeg

radeg

13.1.2017 6:33

Nejnovější dokument zakazuje takové praktiky s tím, že se výrobci přizpůsobit implementaci funkcí v podání společnosti Google.
Nechybí tam něco?
Kde je korektor? Ještě spí?

Karel Kilián

Karel Kiliánexternista

13.1.2017 6:40

To: radeg
Máte pravdu a dobrý postřeh. Opravil jsem. Díky za upozornění!

bkf1

bkf1

13.1.2017 8:20

Google by měl hlavně oddělit jádro od aplikační části, aby bylo možné aktualizovat jakékoliv zařízení na novější verzi…

Astra3

Astra3

13.1.2017 8:51

„Možnost blokovat, ztišit a vymazat nastavení notifikací jak před ovládací panel, tak i nastavení aplikací.“
Nemělo by být místo před přes?

SeppWinkler

SeppWinkler

13.1.2017 10:21

@bkf1: +1 :)

Miquel

Miquel

z aplikace
13.1.2017 10:32

No nevim, nebude pak kazdy telefon stejny? Nebo se pletu?

AsciiWolf

AsciiWolf

z aplikace
13.1.2017 11:30

Osobně jsem toho názoru, že by výrobci neměli mít povoleno do SystemUI.apk a dalších systémových části Androidu jakkoli zasahovat. Custom launcher (který je možno jednoduše nahradit třeba AOSP Google launcherem) je spolu s několika aplikacemi (ne bloatwarem) od výrobce naprosto dostačující.

RSS (komentáře k článku)