Menu

Nakupujete aplikace v Obchodě Play? (Hlasovačka)

Již bezmála osm let mohou čeští uživatelé z Obchodu Play nejen stahovat aplikace, ale také nakupovat. Jak tuto možnost využívají? To je otázka pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se budeme ptát, zda nakupujete aplikace v Obchodě Play.

Obsah článku

Nákupy v Obchodě Play

Čas vývojářů aplikací není zadarmo – to je fakt, o kterém patrně nikdo nebude zbytečně diskutovat. Podívejme se nejprve do světa počítačů. Model, kdy si licenci koupíte v klasickém obchodě, nemusí nutně vyhovovat každému. Už jen ta představa, že musíte někam jít, může být pro mnohé demotivující. Situaci alespoň o něco vylepšila možnost nakupování licencí elektronickou cestou – známým zprostředkovatelem je v tomto směru například SW.cz. Nicméně i tak vás většinou čeká kolečko, spočívající ve výběru produktu, nastavení způsobu platby, zaplacení a dalších operacích.

Ne každý má čas stát fronty v obchodech

Ne každý má čas stát fronty v obchodech

Poměrně velké zjednodušení v tomto směru přinesl Steam – platforma společnosti Valve Corporation určená k digitální distribuci her a softwaru, nabízející v současnosti více než osmnáct tisíc titulů. Stačí si vybrat hru či aplikaci, zaplatit ji kartou či platební službou (např. PayPal) a můžete stahovat, instalovat a hrát či používat.

Zásadní zjednodušení v nákupu her přinesl Steam

Zásadní zjednodušení v nákupu her přinesl Steam

Nutno říci, že Obchod Play na Androidu celý proces výrazně zjednodušil. Stačí si vybrat aplikaci, klepnout na tlačítko Koupit a ověřit se heslem či otiskem prstu. Platba proběhne přes Google Pay – zpravidla prostřednictvím uložené platební karty. Během několika sekund se zakoupená aplikace začne stahovat do telefonu. Prakticky stejným způsobem probíhají také nákupy v aplikaci, kdy si například pořídíte herní peníze, lepší výbavu či koupíte herní předmět.

Pirátství už nemá cenu

Cenová politika většiny aplikací pro Android je poměrně příznivá – cenovky se pohybují v rámci desetikorun. To je hladina, kdy už se vlastně ani nevyplatí uvažovat o „pirátění“ programů. Čas, strávený hledáním fungující verze, bývá dražší než cena, za kterou lze aplikaci legálně pořídit. Nemluvě o tom, že programy z nelegálních zdrojů mohou obsahovat škodlivý kód, či se může jednat o podvrhy kýžených aplikací, plné záškodnických funkcí.

Nakupujete aplikace v Obchodě Play?

Nakupujete aplikace v Obchodě Play?

Ačkoli nám dnes možnost nakupovat aplikace v Obchodě Play připadá jako standardní záležitost, nebylo tomu tak vždy. Když se ale vrátíme do roku 2010, konkrétně před 1. říjen, zjistíme, že se oficiální repozitář aplikací nejmenoval Obchod Play, ale Android Market. Kromě jiného názvu se od současnosti lišil tím, že na území Česka (a mnoha dalších zemí) byly k dispozici jen položky, které jejich autoři nabízeli jako bezplatné. Možnost nákupu aplikací přišla až v říjnu 2010, kdy se počet zemí, ve kterých bylo možné pořídit placené aplikace z Android Marketu, rozrostl na 32. Pokud chcete vidět, jak to tehdy vypadalo a fungovalo, doporučujeme náš dobový článek Jak nakupovat aplikace v Android Marketu.

Nakupujete aplikace v Obchodě Play?

Dostáváme se postupně k otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní: nakupujete aplikace v Obchodě Play? Pro účely ankety počítejte nejen zakoupení programů, ale i nákupy v rámci aplikací.

V komentářích pod článkem můžete třeba zhodnotit, jak vám stávající způsob pořizování placených aplikací připadá jednoduchý a kde vidíte prostor pro možné zlepšení. Zkuste také odhadnout, kolik peněz jste celkem za aplikace do svého telefonu či tabletu utratili.

Výsledky ankety ke 30. květnu 10:15

Výsledky ankety ke 30. květnu 10:15

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda používáte powerbanku. Výsledky ankety ukázaly, že většina uživatelů není na powerbance vysloveně závislá. Nejsilnější skupina, čítající čtvrtinu hlasujících, potřebuje externí zdroj energie jen několikrát do měsíce. Dalších 23 % pak powerbanku použije méně než jednou měsíčně, 11 % pak jednou za měsíc.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

Možnosti jednou týdně a častější zvolilo celkem 23 % respondentů a není bez zajímavosti, že 17 % powerbanku vůbec nepoužívá.

 

Komentáře

Vorel_vorel

Vorel Vorel -45

26.5.2018 9:24

Ne ,proč taky ??

Tladtbogt

tladtbogt -47

26.5.2018 9:41

Zatím jsem si koupil jen jednu aplikaci. A to Black Player PRO za 20 kč.

Jirkar

Jiří Raur 14

26.5.2018 9:46

Ne, zatím jsem si vystačil s programy, které jsou bezplatné. A mnohdy jejich kvalita předčí ty placené. Například bezplatné Duolingo pro výuku jazyků (v češtině jen angličtina).

Imaster

Petr Šťastný 20

26.5.2018 10:03

Nemám problém zaplatit za to co potřebuji. Kupuju si aplikace a hry a vedu k tomu i svého syna. Než bych někde něco hledal jak to ukrást…na to jsem už línej a starej. Těch pár korun mě nezabije, navíc kupuju v akcích , kdy je aplikace zdarma, nebo s výraznou slevou. Na play mám vyhrazenou zvláštní předplacenou kartu, na které udržuji hotovost tak kolem 300-500 korun. Používám ji i na aliex, ebay a další podobné obchody.

Mahtiel

Mahtiel 61

26.5.2018 10:23

Taky nemám zapotřebí si stahovat nelegálně aplikace, které byly uploadovány kdoví kým, mimo Obchod stahuji výjimečně, většinou aplikace z XDA, které se v Obchodě ani nevyskytují. Dříve jsem třeba dělala downgrade Messengeru, jehož aktuální verze z Obchodu mi v mobilu dělala paseku… Také si občas něco koupím v akci anebo si zaplatím za plnou verzi aplikace, se kterou jsem velmi spokojená a podpořím tím vývojáře dané aplikace…

Kulichoid

kulichoid 148

26.5.2018 11:20

Výjimečně platím, jen když se chci zbavit vlezlé reklamy. Ale dost aplikací je už i zdarma a bez reklam.

BladeCZE

BladeCZE 11

26.5.2018 11:45

Převažně nakupuju aplikace ve slevě díky AppSales. Ale asi jsem už koupil vše co potřebují, tak už tak často nenakupuji. Každopádně jsem také už přestal vyhledávat cracknuté aplikace, raději si je koupím nebo vyhledám alternativu zdarma. Např. místo Sygic používám Waze/HERE WeGo.

Yggynko_slobodko

Yggynko Slobodko 7

26.5.2018 12:49

Ked chceme novinky ,mali by sme za pracu programatorov zaplatit ,tie ceny niesu vysoke a raz do mesiaca obetovat 3-4 eura nieje vela …

Karle

karle40 49

26.5.2018 15:31

Mám koupenou licenci na launcher, klávesnici, diagnostiku pro auto. A vyhodil jsem peníze za několik aplikací s předpovědí počasí – než jsem zjistil, že všechny stojí za totéž, nechci psát, za co. Poslal jsem též něco autorovi programu na skenování účtenek.

Wedro

Wedro -10

26.5.2018 15:32

Zatial som nekupil ziadnu. Bud mi vystacia tie v telefone alebo pouzivam free verziu ak nieco potrebujem. Ak raz pride cas si kupit nejaku ze nebude ina moznost tak bez problemov zaplatim ak to bude stat zato samozrejme.

Skrisa

skrisa 0

26.5.2018 16:37

Drive jsem kupoval spise vyjimecne a stahoval jsem veci mimo obchod. Nicmene jsem pak koukal do logu firewallu a nestacil se divit, kam se ty aplikace vsude pripojuji… Od ty doby, coz je cca 6let appky kupuji a kdyz se divam na celou svou historii utraty v Obchode, tak je to 7541Kc, coz neni malo, na druhou stranu kdybych nechtel, nekupuji.

S.kadlec81

s.kadlec81 -9

26.5.2018 19:06

Jen výjimečně nakupuju jelikož toho používám opravdu málo jen k práci. Jediné co udržuji je Počasí PRO od Wetter Online a VPN od Avast. Když už něco kupuji tak je to jen abych se zbavil reklam které taky intenzivně blokuju v prohlížeči.

Pavel.K

Pavel.K 37

27.5.2018 10:08

Beru vše zásadně z Obchodu Play, ať placené, nebo neplacené.

Chedofo

chedofo 5

27.5.2018 16:06

Aplikace a hry které jsou placené a chci je si normálně kupuji

RadekB

RadekB 2

28.5.2018 10:23

Nemám s nákupy aplikací žádný problém. Ceny jsou v pohodě a nemusím si hlídat upgrady. Dřív jsem si většinu aplikací stahoval, ale postupně jsem pirátské verze smazal a zaplatil za oficiální. Jediná věc, která mě štve, a rozmáhá se to to docela dost, je perodické placení za aplikaci. Např. takový Sports tracker chce za profi verzi bez reklam cca 700,- Kč/rok, což je hodně. Platit to samozřejmě nemusím, ale pak jsou tam zmíněné reklamy a pár funkcí chybí.

Wortos

wortos 68

28.5.2018 12:25

Od te doby co jde použit předplacena sim karta k platbě a Google pay tak nemam problem cokoliv koupit v připadě že se mi aplikace nelibí necham si vratit peníze takže pohoda :).

RSS (komentáře k článku)