7 tipů, jak bezpečně používat mobilní bankovnictví

mobilní bankovnictví

V době internetu snadno dostupného na každém rohu a chytrých mobilních telefonů již není třeba spravovat náš bankovní účet pouze formou fyzické návštěvy pobočky naší bankovní společnosti. Naše banky totiž zcela běžně nabízí internetové bankovnictví k našemu účtu. Pomocí něho můžeme snadno spravovat náš účet z pohodlí domova nebo například v kavárně díky našemu chytrému telefonu. A jakým způsobem bychom měli postupovat pro bezpečné využívání mobilního bankovnictví?

1) Vždy instalujte aplikace své banky pouze z Google Play

Drtivá většina bankovních společností nabízí možnost přístupu do administrace internetového bankovnictví prostřednictvím oficiální aplikace pro operační systém Android. Tu lze snadno vyhledat a následně nainstalovat z obchodu Google Play. Vždy tyto aplikace instalujte z tohoto oficiálního obchodu. Aplikace z jiných zdrojů, jako jsou e-mail nebo klasické internetové stránky, mohou být často podvodné a snadno tak můžeme přijít o své peníze.

Při výběru aplikace pro internetové bankovnictví dbejte zvýšené opatrnosti

Při výběru aplikace pro internetové bankovnictví dbejte zvýšené opatrnosti a vždy důkladně prověřte její původ.

2) Pro transakce i přihlášení využívat SMS kód

Pro platby učiněné pomocí internetového bankovnictví také důrazně doporučujeme používat ověření pomocí SMS kódu. Jedná se totiž o velmi užitečnou funkci, která nám může ušetřit spoustu starostí a především peněz. Tento kód je vhodné používat také pro přihlášení. Tím se vyvarujeme neoprávněného přístupu k našemu účtu při odcizení hesla nebo celého telefonu.

Mobilní bankovnictvím - 3D Secure

3) Nepoužívejte automatické přihlášení

Ačkoliv tuto možnost některé aplikace pro mobilní bankovnictví nabízejí, my ji jednoznačně nedoporučujeme. V případě odcizení našeho smartphonu by totiž pro zloděje naše heslo nepředstavovalo žádnou překážku v přístupu k našemu účtu.

4) Používejte silné heslo

Jak již bylo několikrát řečeno, zvýšená opatrnost při používání internetového bankovnictví je zcela na místě. Vaše heslo by tak nemělo být nijak snadné uhádnout nebo v horším případě prolomit (např. rok narození, jméno blízké osoby apod.) Důrazně tak doporučujeme používat úměrně dlouhé heslo složené z velkých a malých písmen, číslic a jiných povolených znaků.

login

5) Zabezpečte svůj telefon

Velice dobrou ochranu může představovat také zabezpečení samotného telefonu. Pro něj můžeme využít například kódový zámek, gesto nebo otisk prstu. Tato překážka případného útočníka totiž často donutí smazat všechna data z telefonu a s nimi také aplikaci naší banky. V případě odcizení telefonu na nic nečekejte a internetové bankovnictví raději ihned zrušte.

JNT_Gesto_2

6) Vezměte rozum do hrsti

Největší ochranou přístupu k našemu účtu jsme my sami. Mobilní telefon je nutné používat s rozumem a vyhnout se tak pochybným aplikacím, webům apod. Jejich instalací či prohlížením totiž často můžeme do našeho přístroje „chytit“ některý z virů. Ty dokáží být velice nepříjemné a mnohdy také vyčíst kódy z SMS zpráv. Čas od času tak není na škodu nainstalovat antivirus a celý systém nechat projít kontrolou.

7) Přihlašujte se pouze v oficiální aplikaci či webu

Pro přístup k účtu využívejte vždy výhradně oficiální aplikace nebo webové stránky příslušné banky. Často se totiž můžeme setkat např. s podvodným e-mailem, žádajícím naše přihlašovací údaje. V takovém případě si můžeme být takřka jistí, že se řítíme do velkého maléru.

20141114054433_vyderac

Využíváte mobilní bankovnictví ve vašem telefonu?

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)