Jaký konektor: microUSB, nebo USB Type-C? (víkendová hlasovačka)

usb-type-c_ico

Stávající nabíjecí a datový konektor microUSB, který najdete na většině telefonů s Androidem, v letošním roce patrně vytlačí nový standard: USB Type-C. Jak se na novinku dívají naši čtenáři? To se pokusíme zjistit v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze.

V roce 2009 schválila Evropská unie směrnici, podle které měly mít všechny mobilní telefony prodávané v EU stejný nabíjecí konektor, respektive nabíječku. Nehodláme hodnotit prospěšnosti či smysluplnost rozhodnutí přicházejících z Bruselu respektive ze Štrasburku, nicméně je pravdou, že z jednotnosti nabíjecích konektorů těží i koncoví zákazníci (byť to samo o sobě nebylo smyslem zmiňovaného nařízení). Ještě před několika lety měl každý výrobce svůj typ nabíjecího konektoru, takže například Nokii jste na návštěvě u kamarádky se Samsungem prostě nenabili.

V roce 2009 schválila Evropská unie směrnici, podle které měly mít všechny mobilní telefony prodávané v EU stejný nabíjecí konektor V roce 2009 schválila Evropská unie směrnici, podle které měly mít všechny mobilní telefony prodávané v EU stejný nabíjecí konektor

Konektory navíc v průběhu času měnili i jednotliví výrobci – například nabíječkou ze starší Nokie 5110 jste novější model E52 nenabili, protože měla jiný konektor. V šuplících (v lepším případě) či v popelnicích (v tom horším) tak ležely dost možná miliony nabíječek, které jen kvůli jiné „koncovce“ nebylo možné používat. Tímto způsobem se vygenerovalo až 51 tisíc tun odpadu ročně.

Různé typy konektorů dávaly prostor nabíječkám X v 1 Různé typy konektorů dávaly prostor nabíječkám X v 1

Do roku 2014 se standardem stal konektor microUSB, který dnes najdete asi na všech telefonech s operačním systémem Android. Díky němu je tedy jedno, zda máte mobil Samsung, HTC, LG, Xiaomi, nebo jakékoli jiné značky – všechny nabijete stejnou nabíječkou. Nabíjet můžete v práci, na návštěvě, nebo kdekoli, kde najdete nabíječku se standardizovaným konektorem. Jen konkurenční Apple jde neustále svou vlastní cestou a po nestandardním 30pinovém konektoru přišel v roce 2012 s konektorem Lightning, který není s microUSB kompatibilní.

Apple si vymyslel vlastní standard Apple si vymyslel vlastní standard

Po microUSB nastupuje USB Type-C

Po mnoha letech poklidného dodržování standardu přichází období změny. Již patrně nemůže být pochyb o tom, že se v průběhu roku 2016 definitivně prosadí nový typ konektoru USB Type-C (24pinový reverzibilní konektor o rozměrech 8,4 x 2,6 milimetrů). Jak už to u nových standardů bývá, i USB-C má stále několik nevýhod, o kterých by se nemělo mlčet, přičemž smartphony jsou segmentem, kde jsou nejvíce patrné.

První problém je ryze praktický: kolik USB Type-C kabelů v současné době máte k dispozici? Jestliže nevlastníte žádné zařízení s tímto typem konektoru, pak vaše odpověď s největší pravděpodobností bude znít: „žádný.“ I v opačném případě takřka jistě najdete doma či v práci více kabelů s konektorem microUSB než s novým standardem.

To samé bude platit pro klasické nabíječky z elektrické sítě. V praxi to tedy bude znamenat nutnost pořídit nabíječky a/nebo kabely pro nabíjení telefonu do auta, ložnice, zaměstnání, na cesty, prostě na všechna místa, kde byste potenciálně mohli potřebovat nabíjet svůj telefon. V současnosti nepatří kabely s „koncovkou“ USB Type-C mezi nejlevnější (v průměru se pohybují kolem 250 Kč), byť lze celkem spolehlivě předpokládat, že jejich cena v následujícím roce až dvou citelně klesne.

Komplikací, na kterou možná narazíte, je skutečnost, že všechny rychlé/adaptivní/turbo nabíječky od Qualcommu, Samsungu a Motoroly neposkytují rychlé nabíjení přes USB-C. Pokud tedy chcete plně využít rychlé nabíjení, budete potřebovat odpovídající nabíječku.

Další technické důvody jsou méně zřejmé. Standard USB Type-C 3.0 sice slibuje mnohé funkce a schopnosti, nicméně uvnitř telefonů jsou porty zpravidla obsluhovány řadičem s podporou pouze USB 2.0. To znamená, že se zatím nedočkáte funkcí, jako jsou přenos obrazu, podpory ethernetového připojení, ani mnohem rychlejších přenosů dat. Tedy alespoň do doby, dokud mobily nebudou podporovat USB 3.0.

Konektor USB Type-C Konektor USB Type-C

Pokud tedy vezmeme v potaz všechny klady i zápory, pak není těžké pochopit, proč někteří uživatelé s konektorem USB-C raději počkají. Koneckonců, kdo chce kupovat nové kabely a nabíječky? Možnost zapojit konektor dvěma způsoby je určitě příjemná (oceníte to především ve tmě), ale bude to zásadní faktor, podle kterého byste si vybírali nový telefon?

Další informaci o novém typu konektoru můžete načerpat ve článku Johanny Kovaczicz USB Typ C: Konektor, který změní budoucnost smartphonů?

Jaký konektor: microUSB, nebo USB Type-C?

V tomto kole víkendové hlasovačky vás tedy postavíme před následující rozhodnutí: pokud by váš vysněný příští telefon byl dostupný ve dvou verzích: s konektorem microUSB a USB Type-C, kterou byste si vybrali?

[gravityform id=“53″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

V diskuzi pod článkem můžete uvést své důvody, proč se přikláníte k vámi zvolené variantě, případně její výhody a nevýhody druhého provedení. Oceníme také, když svůj hlas podpoříte argumenty, stojícími na vašich dosavadních zkušenostech.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze taktéž zabývali konektory – tentokrát ovšem z pohledu jejich umístění na mobilním telefonu. Na výběr jsme dali čtyři různé možné pozice, kam výrobci umísťovali nabíjecí/datový konektor: na dolní, horní, levou a pravou hranu. Čtenáři pak hlasovali o tom, která varianta jim připadá nejpraktičtější.

Jednoznačným vítězem se s 86 % stala spodní hrana telefonu. S velkým odstupem následuje horní hrana se sedmi procenty a levá hrana se šesti procenty. Poslední místo pak patří pravé hraně, kam výrobci obvykle umísťují hardwarová tlačítka pro nastavení hlasitosti – pro tuto možnost hlasovala jen 2 % respondentů.

Výsledky hlasovačky z minulého týdne Výsledky hlasovačky z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)