Mezi námi displeji – srovnání Super AMOLED, AMOLED a S-LCD displejů

No Image-05

Představovat čtenářům Světa Androida dva mobilní telefony od Google, Nexus One a Nexus S, asi není potřeba. Dnes bych rád představil displeje obou přístrojů. A ač jsou přístroje jen dva, displeje jsou celkem tři. Zkratky SAMOLED, AMOLED a SLCD jsou sice pěkné v reklamních letácích, ale ne všichni ví, co ty zkratky znamenají. Ať už teoreticky, či v praxi. Pokusím se to proto ukázat co možná nejnázorněji. Přesto se hodí trocha teorie na začátek.

Google Nexus One a počáteční produkce HTC Desire obsahovaly displeje AM-OLED. Nový Nexus S prodávaný v západní Evropě a v Americe obsahuje Super AM-OLED, vylepšenou verzi předchozího typu. A nakonec Nexus S pro Českou republiku (a také Rusko) spolu s novější produkcí HTC Desire obsahují displeje Super LCD. To máme dva základní typy. Zatímco LCD je s námi již dlouhá léta, AM-OLED si svoje místo na trhu vydobyl relativně nedávno. Oba typy mezi zákazníky soupeří o přízeň a to je důvod, proč jsem je postavil vedle sebe.

LCD má dvě důležité části – plošné podsvětlení a nad ním plochu vyplněnou body, které procházející světlo buďto propouští (zobrazí světlé body) nebo naopak stíní (tmavé body). Vedle sebe jsou vždy tři body určité barvy – červené, zelené a modré (tři subpixely), které dohromady tvoří jeden pixel. Důležité je, že jsou tři. AM-OLED displeje nemají podsvětlení protože jednotlivé body svítí samy o sobě. Případně nesvítí. V případě displejů u zmíněných přístroju je použita technologie PenTile, což je ošklivý způsob, jak na výrobě displejů ušetřit. Každý jeden pixel obsahuje pouze dva subpixely – vždy dvojice červený + zelený a modrý + zelený. Marketing tvrdí, že to má lepší podání přírodních barev. Lidské oko pak kontruje horším zobrazením detailů a ostrých přechodů (například u písem), protože fyzicky mají PenTile AM-OLED displeje viditelně nižší rozlišení.

Klasické displeje (zde AM-OLED) mají tři vrstvy – displej, doteková vrstva a krycí sklo. Ty se slovem „Super“ v názvu mají o jednu vrstvu méně neboť mají dotekovou vrstvu sloučenou s jinou. Což přispívá lepšímu kontrastu a u AM-OLED také k omezení odlesků mezi vrstvami displeje, které jsou viditelné hlavně pokud jsou na displeji kontrastní obrazy.

Super AM-OLED, AM-OLEDPrvní část fotek se týká pouze rozdílu mezi AM-OLED (Nexus One) a Super AM-OLED (Nexus S), konkrétně drobná ilustrace toho, co se změní, když ve struktuře displeje chybí doteková vrstva.

Na levé straně je Super AM-OLED displej. Při prvním pohledu asi rozdíl není zřejmý, ale pokud se na fotku podíváte blíže, najdete „duchy“. Ty jsou způsobeny odrazem světla displeje mezi jednotlivými vrstvami displeje. Díky menšímu počtu vrstev jsou odrazy u Super AM-OLED displeje méně výrazné. Bílý text na černém pozadí je extrémní příklad, ale odlesky u AM-OLED způsobují neostrost obrazu při zobrazení jakéhokoliv trochu kontrastního obrazu.

Super AM-OLED, AM-OLED

Další tři fotky opět srovnávají tytéž dva typy displeje. Tentokrát celkem běžné použití na slunci. Tedy něco, co nás potká již v dnešních dnech. Je zřejmé, že ani jeden z displejů není žádný zázrak. Nicméně Super AM-OLED nabízí přeci jen lepší čitelnost. Alespoň do té míry, aby byl čitelný text a rozlišitelné kontury obrazu. U klasického AM-OLED je tak maximálně poznat, že je displej zapnutý. Na první fotce je zobrazené menu mobilu, tedy bílý text na černém pozadí. Dále Facebook – tmavý text na světlém pozadí. A nakonec homescreen s barevným wallpaperem.

AM-OLED, Super LCD, Super AM-OLED AM-OLED, Super LCD, Super AM-OLED

A nakonec malé srovnání všech tří zmíněných displejů. Na všech čtyřech fotkách jsou mobily v pořadí Nexus One (AM-OLED), Desire (Super LCD) a Nexus S (Super AM-OLED). První dvě zachycují klient pro Twitter, tedy takové klasické zobrazení černého textu na bílém pozadí. Dvě fotky, protože pro jednu jsem nastavil mobily na minimální intenzitu podsvětlení a pro druhou naopak pro maximální. Dobře je na nich vidět podání bílé barvy. Další fotka je z klasického androidího menu a důvodem je ukázka podání černé. A nakonec jedna obyčejná přírodní fotka, jejíž originál je k dispozici na Flickru.

Fotky nejsou kalibrované, ale celkem dobře odpovídají tomu, co vidí uživatel. Velkou nevýhodou Super LCD je mizerné podání černé barvy (spíše jen šedá) a bílé barvy (je o pár odstínů mimo). Super LCD ale ocení řidiči a noční sovy neboť tenhle jediný displej se dá nastavit tak, aby v noci neoslňoval. Závěry si udělejte sami, každému vyhovuje něco jiného.

carnero
O Autorovi - carnero

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)