Měsíc po té …

No Image-02

Je tomu přesně měsíc co jsem rozbalil G1čku a vložil do ni kartu T-Mobile. Přiznám se, že telefon mě oslovil především pro to, že na jeho zadní části je logo Google – již několik let jsem věrný uživatel všech služeb této společnosti a mít v kapse telefon s jejím logem je pro mě tak nějak kultovní záležitost. Samozřejmě se mi líbila i možnost plné QWERTY klávesnice, displej, integrované WiFi a GPS – celková koncepce pro mne byla opravdu hodně lákavá.

V prvních okamžicích mne konstrukce telefonu celkem příjemně překvapila. Tak nějak sem byl smířen s větším přístrojem, doposud jsem jej totiž v ruce nedržel. Povrzávající zadní kryt a nepříliš důvěryhodný mechanismus “odklopné” konstrukce displeje mne u podobného přístroje nepřekvapila, čekal jsem daleko horší provedení. Již na předchozí Nokii E51 jsem si nastavil synchronizaci s kontakty ve službě Gmail a tak jsem po zapnutí G1čky a nastavení jména a hesla pro služby Google jen čekal na synchronizaci. Za pár okamžiků byl tedy nový přístroj kompletně připraven k použití – což mne nemohlo než potěšit.

Operační systém Android má velmi intuitivně vyřešené ovládání, ačkoliv ještě ani dnes neznám veškeré možnosti nastavení a lecos dokážu až překvapivě dlouho hledat, celkově se telefon ovládá snadno. Pro ovládání kombinuji dotykový displej s dokonalou “kuličkou” – vývojářům bych udělil nějakou významnou cenu. Trnem všem dotykově ovládaných systémů je použití v automobilu a nebo prostě všude tam kde nemůžete v danou chvíli využít obě ruce – bohužel konstrukce G1 k použití obou rukou při ovládání přímo vybízí. V tomto směru lze jen počkat na chystanou novou verzi systému, jenž přinese softwarovou klávesnici (tedy virtuální klávesnici na části displeje).

Co mne potěšilo nejvíce, je skutečnost, že za celou dobu dosavadního používání Androidu jsem nebyl nucen připojit jej k počítači, činím tak pouze v práci a to výhradně z důvodu nabíjení přístroje. Tedy na rozdíl od např. WM nebo Symbian přístrojů, lze všechny aplikace do telefonu dostat díky naprosto skvěle vymyšlenému Marketu. V telefonu je jakýsi browser, pomocí kterého můžete procházet seznam všech dostupných aplikací pro tuto platformu řazených do kategorií a přečíst si tak popis, funkci, požadavky a nebo recenze a hodnocení uživatelů. Pouhým kliknutém na INSTALL si pak danou aplikaci stáhnete a ta se pak automaticky nainstaluje. Prostě paráda. Telefon si je soběstačný, můžete jej zcela naplno využívat, aniž by jste do činnosti zapojili svůj počítač – tato vlastnost je pro mne jednou z nejklíčovějších a vývojářům za ni velmi děkuji. Mimochodem stejně pohodlně jako instalujete, můžete také upgradovat a nebo odebírat aplikace. Na existenci nové verze Vás právě aplikace Market upozorní zcela automaticky.

Mezi nejvíce využívané funkce toho přístroje patří, alespoň v mém případě, čtení a psaní emailů a používání kalendáře. Jak jsem již na začátku zmínil, pouhým zadáním jména a hesla do služeb Google se mi v telefonu zcela automaticky otevřela možnost využívání mého Gmail účtu a Google Kalendáře. Tedy zde se objevuje jakási provázanost s počítačem, resp. s webovými Google službami využívanými přes stolní počítač. Tedy všechny své emaily mám automaticky v mobilu, všechny plánované schůzky a akce také. Co zapíši do G1tky, to najdu téměř okamžitě ve webové aplikaci a samozřejmě naopak. V praxi funguje tento systém naprosto intuitivně, v terénu spíše čtu, občas něco napíšu, na počítači pak čtu i píši – co jsem si přečetl nebo zapsal mimo kancelář pak automaticky v kanceláři vidím aniž bych musel na G1čku nějak sahat, něco spouštět, připojovat atd. Denně dostanu až několik desítek emailů a možnost pohodlně si je celé přečíst a odpovědět na ně okamžitě mne velice usnadňuje moji práci.
Prostřednictvím integrovaného prohlížeče se pak naprosto pohodlně dostanu do banky, do firemního systému řízení provozu, ale také na všechny ostatní, běžně dostupné internetové stránky. Tato možnost je opět k nezaplacení pro někoho, kdo je prakticky závislý na internetu a jeho službách.
Na systému Android, stejně tak jako na harware v podobě jediného přístroje G1 pro tento systém je co vylepšovat. Vše je v plenkách, vše má obvyklé dětské nemoci, ale jak už jsem se v minulosti na vlastní kůži přesvědčil, pokud hoši od Google neco vypustí na veřejnost, pak to stoji prostě za to. Teď už je to na třetí straně, výrobci dodali nádobíčko a hladový zákazníci čekají na to co jim kuchtíci v podobě softwarových vývojářů nabídnou. V současné době chybí především plnohodnotná automobilová navigace – nechejme se proto překvapit, kdy se dočkáme všeho po čem je hlad a popřejme Androidu hodně štěstí do dalších let jeho života.

archiv
O Autorovi - archiv

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

No Image-02

Jak funguje dotykový displej?

archiv archiv archiv
2 min. uložit na později
No Image-04

Pár rad nejen pro Android nováčky

archiv archiv archiv
3 min. uložit na později
Screenshot-emulator

Jak naistalovat Aplikaci do Android Emulátoru?

archiv archiv archiv
2 min. uložit na později
htc-logo-1

HTC Hero

Telefony archiv archiv
8 min. uložit na později
No Image-01

Quickforward – jednoduché přesměrování

archiv archiv archiv
1 min. uložit na později
htc_magic_sense_ui_250x250

HTC magic

Telefony archiv archiv
4 min. uložit na později
No Image-02

Astro – File manager pro Android

archiv archiv archiv
2 min. uložit na později

Komentáře (0)