Menu

Mapy.cz s offline navigací: jak fungují a co umí?

Mapy.cz přicházejí s offline navigací a v některých zemích (včetně Česka) i s možností stahovat jen vybrané regiony. Vyzkoušeli jsme, jak Mapy.cz s offline navigací fungují v praxi, a v tomto článku vás seznámíme se všemi podstatnými detaily.

Od roku 2015 nabízejí Mapy.cz možnost stáhnout si mapy evropských států pro offline používání. O rok později pak přišly s hlasovou navigací, kterou můžete použít nejen při jízdě autem, ale též při cykloturistice a pěší turistice. V posledních dvou zmíněných segmentech jen těžko hledají konkurenci. Navigace mezi dvěma body však měla jeden poměrně zásadní háček: výpočet trasy probíhal na serveru, takže zařízení muselo být připojené k Internetu. To sice dnes díky roamingu není na území EU zásadní problém, nicméně přesto existuje řada situací, kdy je offline navigace jedinou možností.

Ve středu přišel Seznam s dobrou zprávou, kterou určitě udělá radost všem uživatelům aplikace: Mapy.cz nabízí mobilní off-line mapy celého světa, takže výlet si naplánujete už i bez internetového připojení. Funkce je zatím dostupná jen ve verzi pro Android, nicméně postupně by se jí měli dočkat i uživatelé zařízení s iOS a Windows.

Další novinky v aplikaci Mapy.cz

Tisková zpráva kromě offline map a navigace zmiňuje také vyhledávání bodů zájmu: “můžete si vyhledat zajímavá místa v okolí, ihned vidíte tipy na historické památky, naplánujete si cestu k nejbližšímu zámku anebo zjistíte, kde je jaká restaurace, hotel, či zastávka MHD”. Další zajímavou novinkou je možnost stáhnout jen vybrané regiony (týká se zejména velkých států, ale platí i pro Česko a Slovensko). Důvodem je podrobnost mapových podkladů – pokud byste si totiž chtěli stáhnout mapy celého světa, zabraly by 180 GB.

Jak fungují Mapy.cz s offline navigací?

Nainstalovali jsme poslední verzi aplikace Mapy.cz na redakční telefon OnePlus 5. Velikost instalačního balíčku je necelých 37 MB. Po spuštění se hned začne vykreslovat mapa, v tu chvíli je však k dispozici online (u úplně prvního spuštění je stažení map nabízeno formou samostatné obrazovky). Abyste mohli používat mapy i bez internetového připojení, budete si je muset nejprve stáhnout. Pokud máte omezené datové přenosy, doporučujeme to provést při připojení přes Wi-Fi.

V kontextové nabídce v pravém horním rohu zvolíte možnost Offline mapy, následně si vyberete oblasti či státy, které chcete stáhnout. Aplikace sama podle vaší polohy nabídne v horní části obrazovky regiony, které by vás mohly zajímat. Mapy Česka jsou rozděleny do 14 souborů a celkem zaberou necelých 700 MB. Celé Slovensko pak zabere 300 MB v osmi souborech. Před zahájením stahování se aplikace zeptá, zda chcete data uložit do interní paměti, nebo na paměťovou kartu.

Velikosti dalších vybraných států:

  • Polsko 1,23 GB
  • Německo 3,48 GB
  • Rakousko 854 MB
  • Chorvatsko 214 MB

Stahování je poměrně pomalé – na polské podklady jsme čekali při připojení přes Wi-Fi několik desítek minut. Z reakcí dalších uživatelů soudíme, že se nejedná o ojedinělou zkušenost.

Praktický test

Jak jsme zmiňovali na začátku: původně nabízela aplikace Mapy.cz offline mapové podklady, k plánování trasy však bylo nezbytné internetové připojení. Aktuální verze 5.0.1 má zvládnout navigaci i bez dostupného Internetu. To jsme samozřejmě museli vyzkoušet, takže jsme přepnuli telefon do režimu Letadlo a následně zadali jako cíl naší cesty ulici na pražském Jižním Městě. Mapy.cz skutečně vypočetly trasu a byly připraveny navigovat, přičemž dalším testováním jsme zjistili, že k dispozici jsou i hlasové pokyny. Pokud tedy plánujete ve druhé polovině prázdnin nebo třeba v zimě dovolenou v oblasti, kde nebudete mít internetové připojení, můžete se na Mapy.cz spolehnout. Samozřejmě uvedené funkce fungovaly jen v těch mapách, které jsme si stáhli pro offline použití.

V nastavení trasy lze zvolit kromě automobilové také pěší a cyklistickou navigaci. Zatímco “pěšáci” mohou vybírat mezi krátkou trasou a preferencí turistických cest, cyklisté mohou volit mezi silničním a horským kolem (není však k dispozici volba preference cyklostezek). Postupným přidáváním lze dokonce navigovat přes více zvolených bodů.

Resumé

Mapy.cz s offline navigací jsou rozhodně dobrým krokem vpřed. Je vidět, že Seznam nehodlá zůstat pozadu a chce uživatelům nabídnout to, co si žádají. Ostatně tuto funkci vývojáři slibovali už loni při spuštění hlasové navigace. Je dobré vidět, že sliby plní nejen o Vánocích :).

Trochu překvapuje poměrně velká velikost mapových souborů, která vynikne například při srovnání s mapami pro navigaci MapFactor Navigator, kde Česká republika zabírá 0,2 GB, tedy zhruba čtvrtinu místa. Důvodem jsou turistické a cykloturistické podklady, kterými běžné navigace neoplývají. Právě zde oceníte buď velkou paměťovou kartu (případně větší interní paměť), nebo další novinku Mapy.cz v podobě možnosti vybrat si jen ty regiony, které vás zajímají.

V automobilových navigacích je velká konkurence a Mapy.cz zde poněkud zaostávají – například neposkytují dopravní informace, nevědí o uzavírkách, nepočítají se zpožděním způsobeným provozem. To ale není jejich cílový segment. Sami autoři deklarují Mapy.cz primárně jako turistickou aplikaci, a to je pole, kde je tento ryze český produkt (přinejmenším na našem území) jasnou jedničkou. Pokud je tedy vaším koníčkem pěší turistika, jízda na kole, nebo třeba geocaching, jsou Mapy.cz s offline navigací tím nejlepším, co si můžete nainstalovat.

Aplikaci Mapy.cz můžete používat zdarma na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším. Na Androidu zaznamenaly již více než milion instalací a mohou se chlubit pěknou známkou 4,4. Ocenění zaslouží především za zaměření na turistiku a neustálý vývoj.

Využijete aplikaci Mapy.cz s offline navigací?
 

Komentáře

Josef Šikula

28.7.2017 8:48

Důvodem je podrobnost mapových podkladů – pokud byste si totiž chtěli stáhnout mapy celého světa, zabraly by 180 MB.

Jen 180MB? To asi bude víc ;)

Martin Dvořák

28.7.2017 8:50

Nemáte v těch jednotkách trochu bordel? Chtěl bych vidět ty mapy celého světa, které zaberou 180 MB. Navíc pak píšete, že jen ČR zabere 700 MB (14 souborů). A divil bych se, kdyby mapa ČR pro Map factor zabírala jen 0.2 MB.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

28.7.2017 8:56

To: Josef Šikula
Aha, chybička se vloudila. Děkuji za upozornění – opravil jsem :)

To: Martin Dvořák
Ups, tak to jsem opravdu udělal trochu bordel, máte pravdu. Dvě chyby v jednom článku, to už se mi dlouho nepovedlo. To bude těžký pátek!! :) Každopádně děkuji za upozornění – opravil jsem.

SeppWinkler

SeppWinkler 17

28.7.2017 9:50

Super správa. Mapám.cz veľmi fandím a teraz sa konečne stali plnohodnotnou náhradou za OSMAND. Paráda :)

Radomil_bene

Radomil Beneš 0

28.7.2017 11:36

Tahle aplikace je fakt pecka. Pro cyklo i pěší turistiku naprosto stačí a z nové verze, která k výpočtu tras nepotřebuje net, mám obrovskou radost. S aplikací jsem letos projel na kole celou německou část Labské cyklostezky a byl jsem na ní doslova závislý. V okamžiku, kdy jsem přehlédl ukazatel trasy a zajel mimo, mě pokaždé dostala zpátky. Hračkou byl průjezd velkými městy, jako např. Hamburkem. Jen jedinou malou výtku k ní mám. Má velkou spotřebu energie na rozdíl např od Google map. Jinak jsem vyzkoušel i jiné podobné aplikace, např. PhoneMaps, kde jsou mapy však většinou placené, a LocusPro, a musím říct, že Mapy.cz mi naprosto stačí.

Michal

28.7.2017 15:52

Skúsil som navigáciu mapy.cz raz keď sa mi vybil mobil kde mám Sygic… poslalo nás to 2x do nejakej úzkej uličky len aby ušetrilo 2m trasy (zvolená najrýchlejšia, nie najkratšia), pričom stačilo pokračovať po peknej širokej ceste a došli by sme tam rýchlejšie už len preto, lebo by sme nemuseli 2x dávať prednosť…

A tie hlasové pokyny sú fakt strelené… to si to v sezname nikto nepustil, že mu neprišla divná medzera za každým slovom? po… tisíc (kilometer nepovedal).. metrech… zabočte.. vpravo…

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

28.7.2017 18:14

Michal napsal: 28.7.2017 15:52

Skúsil som navigáciu mapy.cz raz keď sa mi vybil mobil kde mám Sygic... poslalo nás to 2x do nejakej úzkej uličky len aby ušetrilo 2m trasy (zvolená najrýchlejšia, nie najkratšia),…

Tak on Seznam sám deklaruje Mapy.cz primárně jako turistické a cykloturistické. Zatím neprojevuje ambice v segmentu automobilové navigace. Berme to spíše jako takový příjemný bonus, který se může hodit. Dnes už jsou stejně trendem navigace s dopravními informacemi typu Waze, které berou v potaz nejen kolik se v daném úseku smí jet, případně historická data “kolik se zde obvykle jezdí”, ale především opravdu aktuální situaci. Čili tu navigaci skrz úzké uličky bych Mapám za zlé neměl.

A hlasové pokyny mi tedy navazují plynule. Přeskakovaly ve staré verzi. Možná zkuste odinstalovat a znovu nainstalovat, protože zrovna včera jsem se kochal tím, jak citelně se ten hlas zlepšil.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

28.7.2017 18:16

Radomil Beneš napsal: 28.7.2017 11:36

Tahle aplikace je fakt pecka. Pro cyklo i pěší turistiku naprosto stačí a z nové verze, která k výpočtu tras nepotřebuje net, mám obrovskou radost. S aplikací jsem letos projel…

Souhlasím s Vámi. Pravda, spotřebu energie jsem nesledoval, protože většinu času jezdím s Waze. Ale z hlediska cyklistické navigace byly konkurencí snad jedině SmartMaps. Ty však byly ukončeny, protože se jednalo o produkt stejné firmy. Stejně tak v pěší turistice přinejmenším v Česku asi nic lepšího není.

kralovicek85

28.7.2017 20:03

Mapam konkuruje jedině Lokus, který je podstatně dal v možnostech, ale mapové podklady ma zase mapy.cz nej.. Ideál by bylo map podklady spojit s locusem což ale asi nikdy nebude… Škoda😊

bicista

28.7.2017 21:40

Skoda ze neumi nakloneny pohled jakoby z pohledu ridice stejne jako vetsina auto navigaci.

Menion

menion 0

28.7.2017 22:15

“Snad jedině SmartMaps”, heh :) … díky kralovicek85, zachránil jsi reputaci českým tvůrcům :).

Jsem si skoro jist, že kvalita výsledných vypočtených tras bude těžko strovnatelná s výstupy z aplikace BRouter ( https://play.google.com/store/apps/details?id=btools.routingapp ), nicméně uznávám, že z uživatelského hlediska (přívětivosti) je to nesrovnatelné.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

28.7.2017 22:35

menion napsal: 28.7.2017 22:15

"Snad jedině SmartMaps", heh :) ... díky kralovicek85, zachránil jsi reputaci českým tvůrcům :). Jsem si skoro jist, že kvalita výsledných vypočtených tras bude těžko strovnatelná s výstupy z aplikace…

O navigace se zajímám už hodně dlouho, ale o té Vámi zmiňované jsem ještě neslyšel. Musím říci, že na zběžný pohled mě coby příležitostného cyklistu docela zaujala. Čím je podle Vás výjimečná z hlediska “kvality vypočtených tras”? Podělíte se o zkušenosti? Budu moc vděčný!

kralovicek85

28.7.2017 22:48

Locus umí zobrazit vámi naplánovanou trasu/napr v PC mapy.cz/ kterou po exportu do souboru Lotus zobrazí. Tzn v klidu že židle neplánujete cestu dle nálady a druhý den ráno jen z řidítek řešíte směr😊
Umí toho podstatně víc, dle mě je toto nejlepší možná varianta=mam trasu pod svoji kontrolou. Jezdíte li na kole, tak držák na řidítka a šup vyzkoušet!

Menion

menion 0

28.7.2017 23:36

@Karel Kilián: BRouter je na delší povídání, nicméně stručně je to systém pro výpočet navigačních tras primárně z OpenStreetDat pro turistiku a cyklistiku. Ta “výjimečnost” pramení dle mě ze tří věcí:
– podílí se na ní velmi aktivně komunita lidí, která ji používá a zpětně komunikuje s tvůrcem
– je neuvěřitelně flexibilní a hračičky si mohou vytvořit svoje vyhovující parametry pro routování. Králem je na to uživatel “Poutník”, který profily vytáhl k dokonalosti ( viz: https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki )
– lze jí přímo využít ve třech velkých mapo-navigačních aplikacích ( OruxMaps, OSMAnd, Locus Map, možná další ), tzn. lze používat svojí oblíbenou aplikaci a přitom i BRouter

Na webu http://brouter.de/brouter-web/ , lze otestovat co je potřeba, tedy i porovnat s výsledky mapy.cz. Nicméně promo BRouteru, přestože je to skvělý systém, zde dělat nechci. Výstupy z mapy.cz jsou nepochybně kvalitní pro masu, nicméně pořád je zde skupina “hračiček/šťouralů” a těm minimálně za me, můžu BRouter jen doporučit. A už mlčím …

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

28.7.2017 23:41

menion napsal: 28.7.2017 23:36

@Karel Kilián: BRouter je na delší povídání, nicméně stručně je to systém pro výpočet navigačních tras primárně z OpenStreetDat pro turistiku a cyklistiku. Ta "výjimečnost" pramení dle mě ze tří…

Vidíte, a to jsem myslel, že v segmentu navigací a navigování mě už nic nepřekvapí :)
Ale o tomhle slyším poprvé. A vypadá to přitom hodně zajímavě! Díky za informace a odkazy, od kterých se mohu “odpíchnout” k dalšímu zkoumání.
A děkuji za rozšíření obzorů!

Zerthe

Zerthe 5

30.7.2017 2:54

Kralovice: Jsem velký fanda Locusu, ale zde se aplikace Mapy.cz musím zastat. Trasy na nich lze také plánovat z pohodlí domova a ty ve svém seznamáckém účtu uložit do Batůžku a pak tento stáhnout po přihlášení do aplikace. Sice nenaexportuji trasy výtvořené jinde, já je ale stejně plánovala na Seznamu, takže konečně jsem měla důvod si je nainstalovat.

Jarda_H

30.7.2017 21:38

@bicista Ano mapy.cz to umí, ale musíte mít mobil/tablet s kompasem 😀

Douby

1.8.2017 10:47

jak v offline režimu funguje zohledňování průjezdnosti v různých hodinách a dnech ? tuší navigace vůbec něco o pravděpodobných dopravních zácpách na určitých úsecích ve špičce nebo do nich prostě navede a čekej frajere ?? Protože pokud to neumí, proč to sakra používat když máme už daleko vyspělejší řešení v podobě třeba WAZE ?

Douby

1.8.2017 10:49

Omezení offline navigace přece není v tom že by neměla o statistické průjezdnosti nic tušít. sice nezná přesnou aktuální průjezdnost ale tu statisticky vypočtenou podle hodiny a dne přece měly k dispozici i staré offlinové TOMTOM navigace a není to rozhodně přemrštěný uživatelský požadavek.

kokojumbo02

8.8.2017 20:48

Nejpodstatnější funkce co chybí je hlášení uzavírek, objížděk, kolon a RADARŮ!!!

RSS (komentáře k článku)