Menu

LTE: nezbytnost nebo jen nafouknutá bublina?

LTE
LTE: nezbytnost nebo jen nafouknutá bublina?
Ohodnoťte článek

LTE – pojem, který je v souvislosti s chytrými telefony zmiňován velice často. Vysokorychlostní mobilní internet je nepochybně velice oblíbeným pomocníkem pro každodenní život. Je však opravdu natolik důležitý, že se na přístroj bez jeho podpory musíme dívat skrz prsty, nebo se jedná pouze o nafouknutou bublinu a většina z nás se bez této technologie bez problémů obejdeme?

O co se vlastně jedná?

Existuje jen velmi málo uživatelů, pro které je pojem LTE naprosto cizí. Tomu vděčíme díky neustálé reklamní kampani operátorů a některých výrobců chytrých telefonů. Není tedy divu, že se samotným pojmem se setkáváme takřka na každém kroku. Především začínající uživatelé však mohou mít problém s tím, aby si udělali jasno v tom, co to vlastně LTE je.

LTE Vodafone

Zkratka pro tuto technologii vychází ze slovního spojení Long Term Evolution a technologie samotná slouží pro vysokorychlostní připojení k mobilnímu internetu. Díky maximálním rychlostem přenosu dat tak LTE otevírá zcela nové brány v oblasti mobilního připojení. Více o samotné technologii se můžete dozvědět také v samostatném článku.

Nezbytnost či zbytečnost?

Řada z nás se drží tvrzení, že telefon nepodporující LTE nebo frekvence využívané v našich končinách, je předem odsouzen k zavržení. Je však třeba se zamyslet nad tím, zda je pro nás vysokorychlostní internet v telefonu naprostou nezbytností, či se bez něho pohodlně obejdeme, protože internet v mobilu nevyužíváme k úkonům vyžadující vysokou rychlost.

Power-LTE

Je tak třeba zvážit několik faktorů, mezi které lze zahrnout například polohu bydliště a v neposlední řadě také objem datového balíčku našeho tarifu, neboť s rostoucí rychlostí internetu se může zvýšit také objem přenesených dat. Tedy jen ve smyslu, že díky vyšší rychlosti se rozhodneme více čerpat výhody mobilního připojení. Samotná rychlost jinak nijak nezvyšuje datové nároky.

Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že v místech, kde najdeme dobré pokrytí 3G internetem, není LTE takovou nezbytností, a to ani v případech, že mobilní internet používáme pro práci. Rychlosti 3G jsou totiž povětšinou naprosto dostačující. Jiná situace však nastává u uživatelů, kteří se častěji pohybují např. na vesnicích, kde LTE často bývá jedinou alternativou k EDGE.

vodafone-mapa-pokrytí-LTE-titul-729x478

Před zakoupením telefonu se tak pokuste pozastavit nad těmito skutečnostmi a zvážit, zda je pro vás vysokorychlostní internet naprostou nezbytností. Mnohdy tak můžete ušetřit nemalé množství finančních prostředků a výběr nového přístroje může být snazší disciplínou.

Potřebujete LTE – shrnutí v kostce

Kdo LTE potřebuje?

  • uživatelé, kteří nutně potřebují nejvyšší rychlost připojení
  • uživatelé, kteří se pohybují v místech, kde chybí kvalitní pokrytí 3G a je zde jen LTE
  • uživatelé, kteří využívají jiné výhody LTE (například VoLTE apod.)

Kdo LTE nebude potřebovat?

  • uživatelé, kteří se pohybují v místě s kvalitním 3G pokrytím a vystačí si s jeho rychlostí
  • uživatelé, kteří mobilní internet používají jen zřídka a vystačí si i s občasným EDGE připojením

Rada na závěr – pokud máte vedle sebe dva smartphony, které jsou vyrovnané, berte ten s plnou podporou LTE. V ostatních případech vždy zvažte, zda LTE nutně potřebujete. Byla by totiž škoda odmítnout výborný telefon jen kvůli papírové funkci, kterou nemusíte vlastně vůbec potřebovat.

Jak se na přítomnost LTE v telefonu díváte vy?

Komentáře

doubt2doubt

doubt2doubt

z aplikace
15.2.2016 9:57

Martin P ty demente, umíš vůbec číst? Klein říká, že pokrytí 3G se zlepší ve městech a dál se již rozšiřovat nebude, do dvou který budou investovat do LTE, o vypínání 3G tam nic není.

Věčně věříš tomu, že by operátor začal demontovat síť, do které investoval několik miliard?
Když navíc dle statistik víc než 65% lidí nemá LTE telefony?
Nehledě na to, že 2G a 3G síť dál přeprodávají virtuálním operátorům.

TeryPV

TeryPV

15.2.2016 10:15

Mě to přijde úplně stejné jako, nechci smatrtphone, stačí mi tlačítkáč, nepotřebuji elektřinu, stačí mi louč, nechci příbor, mám roce… Prostě to je vývoj. LTE je v mnoha ohledech lepší než 3G. Jednak může mít vyšší rychlost než 3G, což ano s přihlédnutím k FUP je irelevantní, druhak, co je pro mě podstatné mám mnohem lepší „prostupnost“. s 3G si v paneláku pomalu ani neškrtnu, LTE naprosto v pohodě. Další věc je ta, že 3G je tak pro měšťáky, který nevytáhnou paty z města. My co trávíme volný čas v přírodě a rádi si ho spestříme GC ingress, nebo si rádi najdeme informace o zajímavých místech, pro nás je LTE naprosto perfektní věc, protože něco řešit na EDGE je dnes, kdy i obyčejné vyhledání spoje už nejsou jednotky KB, utrpení. Navíc 3G se rozšiřovat nebude a nejbližší budoucnost je v LTE. Pak vyvstává otázka, proč mám kupovat nový smartphone bez nových technologií, když ho chci na delší dobu. LTE by mělo být součástí každého chytrého telefonu, stejně jako jim je GSM modul.

Igoreso65

Igoreso65

15.2.2016 10:22

To že bežnej uživatel neví co je LTE jsem si zvykl
To že vetšina pokročilých uživatelů neví co je LTE jsem si zvykl
To že hodně profi uživatelů neví co je LTE jsem si taky ikdyž s udivem zvykl
To že redaktoři svetandroida neví nic o LTE je šok
když čtu komentáže je mi spíš do breku. :(
LTE nebylo nikdy primárně o rychlosti,ale o pokrytí. 3G vysílač pokryje jen par km prostor kolem sebe. LTE v pohodě 50km i více. 3G je a zustane jen pro města kde je potřeba obsloužit více uživatelu a nikam se nerozšíří. LTE je zase primárně pro mimoměstské oblasti + okraje měst.
LTE a fup? fotka která má 3MB bude mít 3MB když ji stáhnu přes EDGE,3G, LTE, FUP mizí stále stejně.
Baterie? odeslat mail 5minut přes EDGE a nebo 1s přes LTE? je jasné že LTE ušetří baterii právě tou rychlostí kterou to udělá.

anonymouse

anonymouse

15.2.2016 10:31

Dalsi vyhoda LTE, ze vyuziva mnohem efektivneji pridelena pasmo a taky ma nasobne lepsi latence nez 3G

uni

uni

15.2.2016 10:44

Igoreso65:+1 Snad jen, že LTE je pro pokrytí měst dobré jako 3G, na adekvátní frekvenci. Nízká frekvence=menší rychlost, větší pokrytí. Vysoká frekvence=vyšší rychlost, menší pokrytí. Tedy LTE není primární technologie jak jsi popsal, ale je univerzální na rozdíl od 3G, který byl spíše „přetažená“ technologie 2G. LTE (resp. 4G) je pak konečně skutečně nová technologie s jinými principy se vším, co k tomu náleží. Cíl je nicméně jasný, 3G vypnout (co nejdříve, resp. nedivil bych se, kdyby nebylo ani obnovováno) a časem i 2G, které se postupně přesouvá spíše na „servisní“ roli. Ostatně aktuálně je prostě std. 4G a bude se definovat 5G. 3G je opravdu již mimo jakýkoli zájem.

anonymouse

anonymouse

15.2.2016 10:51

Uni: Nízká frekvence=menší rychlost Naprosta blbost pri stejne sirce pasma je to uplne jedno.

LubiCzech

LubiCzech

15.2.2016 11:01

Soubor 3mb má stejnou velikost ať se stahuje pomocí LTE nebo EDGE. Tak co furt kecáte o nějakém FUP ?

uni

uni

15.2.2016 11:03

Anonymouse: Aha, tak dobře. Tak tedy, v místě, kde jsou dostupné i vyšší frekvence LTE je možné dosáhnout vyšších přenosových rychlostí díky využití více pasem naráz. Tohle ale píšu dobře ne:)

doubt2doubt

doubt2doubt

z aplikace
15.2.2016 12:03

Pro neinteligenty, LTE jsou vysokorychlostní data, s vyčerpaným FUP je LTE k h05nu, když jede net rychlostí Edge.

Operátorská trojka nabízí jen nesmyslné tarify.

Virtualové s LTE a 30GB FUP jsou asi jen dva.

Smysl mají tarify se 100GB FUP, které ale musíte podávat mezi šedivkami.

TeryPV

TeryPV

15.2.2016 12:18

mě by jen zajímalo proč YntelYgenti furt motají do LTE ten FUP. Vždyť je to nesmysl. 3MB je furt 3BM ať to tahám jakoukoli rychlostí. u LTE jde o to, že na nic nečekám, nečekám než se mi zobrazí spoj, stáhne email, stáhne aplikace, odešle fotka, ale objem dat je přece pořád stejný… opravdu nechápu jak to může někdo nechápat….

coyd

coyd

15.2.2016 12:26

Nikdo nespojuje FUP s LTE vy retardi, problem je celkove s mobilnimi daty a dementnima omezenima. Rozdil je akorat v tom ze s LTE to svadi vic pouzivat datove narocnejsi sluzby. Protože ať už s LTE nebo bez něj nelze v současnosti konzumovat medialni obsah pres net bez toho aniz bych po shlednuti dvou videi ve full HD na youtube musel přestat, protože bych se za tyden nemel na co divat asi tak, nemluve o dalsich sluzbach jako Spotify, kdy pokud mate predplaceno muzete poslouchat ve 320kbps. Neboli kup si Ferrari s mesicnim pridelem 10L paliva uvidime jak si to budes uzivat.

uni

uni

15.2.2016 12:50

Coyd: No on se tu občas opravdu ukazuje názor „LTE je mi na nic, FUP“, to zase ne že ne.
LTE je super v odezvách, běžné malé úkony jsou rychlejší než na „vytáčeném“ 2G/3G, super přínos. Rychlost jako takovou člověk užije až při umíněném streamování nebo stahování, kde je pointa stále stejná napříč jakýmkoli placeným přístupem.

coyd

coyd

15.2.2016 13:05

Souhlas, ale nazor „LTE je nanic protoze FUP“ je spise myslen tak, ze prave diky FUPu stejne lidi nemuzou LTE vyuzivat dle svych predstav, ale to bych se opakoval. Ale delat tu ze sebe a z ostatnich voly a rikat, ze 3MB na LTE jsou stejne jako 3MB na 3G :D To vi prece kazdy a nikdo netvrdi, ze LTE samo o sobe spotrebuje vic dat, ono to totiz ani neni nijak mozne.

guillemot

guillemot

z aplikace
15.2.2016 13:28

S tím fupem bych to vysvětlil třeba takto. Pustím YouTube přes E a ono mi pojede 320p.. Připojím se na YouTube přes 4G aplikace pozná dobrou rychlost a pustí video ve Full HD..
Nebo prohlížím internet kliknu na odkaz a než se načte na pomalém připojení tak zastavím načítání po načtení potřebného textu a Flash reklama se už nestahne. 😉
Mám LTE mobil, ale bydlím v obci jen s 30K obyvatel tak jsem rad alespoň za to E.

anonymouse

anonymouse

15.2.2016 13:33

Voli to delaji ze sebe lidi sami tim, ze absolutne nerozumi vyhodam LTE. Dnes pokud clovek pouziva mobilni internet proste nema cenu kupovat telefon bez LTE. Mozna pro decka, ktere vyuzivaji telefon doma->skola a jsou stale na WIFI a neopousti svoje mesto, kde maji 3G, ale o tom prece LTE neni aby ho mel clovek doma a ve skole.

coyd

coyd

15.2.2016 13:36

A nemas mobil bez 900mhz pasma a Vodafone operatora ? LTE uz je totiz fakt skoro vsude. Chytam i na chalupe v obci pod Beskydama kde zije sotva par starousedliku.

anonymouse

anonymouse

15.2.2016 13:40

Taky by me zajimalo to 30tisicove mesto co nema LTE ani 3G

j.svoboda

j.svoboda

z aplikace
15.2.2016 13:45

Lhal bych kdybych tvrdil ze nepotrebuji ci nechci sit LTE. Je to dalsi pokrok tak hura na nej ;) Ale jak rikam ze 3G by uopne stacilo v rychlosti stahovani. Ale bohuzel neni to k porovnani pokryti s LTE.

guillemot

guillemot

z aplikace
15.2.2016 15:12

Bydlím v Orlové a pracuji v Bohumíně (na mapě T-Mobile označeno jako Bochemie). Mám T-Mobile a LG G2

Daniel H.

Daniel H.

15.2.2016 15:58

@Guillemot: Pozvánka domů či do práce?

guillemot

guillemot

z aplikace
15.2.2016 16:19

No vzhledem k tomu že doma mám WiFi tak mě zajímá spíš připojení v práci a dnes jsem testoval připojení a namerilo mi to přes Edge jen 20-30kbps a odezvu 3280ms. Fup samozřejmě ještě mám. Ale hala je ze železobetonu a jsem asi 10m od venkovních prostorů.

guillemot

guillemot

z aplikace
15.2.2016 16:22

Už jsem na stránky T-Mobile na FB psal, že by tam mohli zlepšit pokrytí, navíc když tam dělá odhadem 3k zaměstnanců a máme od nich rámcové smlouvy. Takže jsou všichni připojení přes jejich síť.

bicista

bicista

15.2.2016 16:47

Nevim proc se porad spojuje LTE a FUP. LTE je predevsim o rychlosti a ne o objemu.
Pro mne je uz LTE nutnost. Bez neho uz ani ranu. Dost cestuji po ČR a v kdejaky vesnici je dnes LTE a telefon bez LTE tam pak chyta pouze EDGE ktery neni uz ani na bezny surf na netu, nacitani stranek zoufalost. Pokud mate telefon s LTE, tak skoro EDGE podkate velmi vyjmecne. Pro mne to neni o objemu dat ale o rychlosti a komfortu nacitano stranek ci stazeni priloh z emailu. Jasne pokud necestuji a ve svem meste mam dobre pokryti 3G tak chapu ze je to pro cloveka zbytecnost. Ale rozhodne kdyz uz koupi noveho telefonu tak at to ma LTE, to se nikdy neztrati. (jeste je taky nutna vymena SIM pro ty co ji maji postrasiho data.)

XCrow

XCrow

z aplikace
15.2.2016 20:04

..tenhle clanek zrejme trhl rekord v poctu komentu:)

CpeDratDoPC08

CpeDratDoPC08

15.2.2016 20:12

A také je potřeba se zamyslet nad tím, že ta jedna BTS na vesnici má určitou páteřní rychlost oproti 3G které má 32Mb a LTE(4G) má 150Mb a to je pozor vždycky sdíleno. Takže když budou čtyři lidi stahovat data na 3G poběží to každému 8Mb a na LTE něco přes 37Mb(pokud to zvládne hardvér telefonu), ale to je v případě, že jsou jen čtyři. a právě toto v masovém užívání LTE povede ve špičkách ke snižování rychlosti. Pokud budou všichni používat LTE(4G) bude nakonec pomalé pokud operátoři nenavýší páteřní přípojky k jednotlivým BTS!

zdenda4340

zdenda4340

z aplikace
15.2.2016 20:15

Může te mne říci, nebo vysvětlit kde sem udělal chybu?
Když používám 3G tak mne stačí 400mb na týden ( běžné používání a nejsem připojen stale)
A když se připojím k LTE tak těch 400mb spotřebují za necelé dva dny. Využívání dat úplně stejně.
Tak kde je problém? 😕

VladaB77

VladaB77

z aplikace
15.2.2016 20:36

Tak díky za závěr redakce.
Zapomněli jste na jedno ALE, a na co?
Kdyby operátoři neustále podporovali všechny frekvence a všechny generace datových přenosů asi by to nebyl problém. Ale z vlastní zkušenosti vím, že nový vysílače se moc nestaví a když se někde doplní vysílací anténa LTE tak na úkor toho, že někdo sundá anténu 3G.
To samé to je s 2G a 2,5G tedy GPRS a EDGE.
Zkuste si dnes vzít do ruky starší telefon podporující pouze GPRS, koukáte přímo na vysílač a máte jednu čárku, proč protože operátor se rozhodl GPRS odstřihnout, takže i když koukáte ve městě na 5 BTS tak jej jedna už umí GPRS a otázka je jak ještě dlouho.
A takhle je to i s 3G, 3,5G a 4G.
Když někde vyroste 4G tak starším telefonům najednou začne klesat síla signálu 3G a nebo se jim objevuje už jen EDGE tj. 2,5G.
Vlastní zkušenost, která vás pak donutí, mít telefon nikoli s papírovými hodnotami, ale telefon podporující vše a všechny frekvence.
V městě kde teď bydlím mám nyní LTE na frekvencích 800, 900 i 2100 MHz. Když jsem někde uvnitř v budově někde ve stínu tak jenom EDGE. Kde je tedy to 3G nebo 3,5G a nebo 3,5G+ ….?

Jan77620

Jan77620

z aplikace
16.2.2016 13:51

Nějak nechápu mapky operátorů s pokrytím,ve městě (Lysá nad Labem) problém se síti O2,na sídlišti tak 2 roky zpět,jen na edge já i kolega,přímo si pamatuji jak jsme oba koukali on S3,já Lumia.nyní používám vodafone,tablet i mobil Asus,město lepší ale i tak pokud nejsem v centru tak na mě svítí E.Mimo obec při turistice podle mapky síť LTE ale já mám E.A to jsem kvůli tomu chtěl tablet s LTE,mobil to má automaticky ale vzhledem k pokrytí úplně na nic.To jsem i kontroloval frekvence před koupí ale prostě v terénu se rychle nepřipojim.

honzah

honzah

2.3.2016 17:11

s malym fupem je LTE zbytecnost, navic ve mestech nebo kde je dobre i jine pokryti. A taky jde pochopit i mobily bez nizkych LTE frekvenci, ve velkych mestech nejsou prilis potreba a ja osobne mimo mesto temer nejezdim, takze me by takovy telefon asi maximalne stacil

uni

uni

2.3.2016 17:46

Honzah: To je jak u blbečků na dvorečku… LTE a FUP NEMÁ SOUVISLSOT!!!! Navíc tu máme další plk, že mimo město není třeba nízkých frekvencí. Pokud chceš dosáhnout vysoké rychlosti (tedy kombinací více pásem naráz), potřebuješ samozřejmě ony nízké frekvence, aby jsi dosáhl multi připojení. Celé téma zdá se ti plně uniká:(

Pet64

Pet64

2.3.2016 18:22

vzhledem k tomu že se skoro stále pohybuji v místech kde je Wi-Fi (domov,škola) tak LTE je pro mě zbytečnost :)

uni

uni

3.3.2016 7:58

Pet64: hehe, tjn. Zrovna nedávno jsme se s klukama shodli, že často radši jdeme na LTE než velmi často pomalé WiFi v řízených veřejných místech. At už z důvodu routeru pro domácnost, co má obdluhovat desítky přístrojů nebo mizerné konektivity jako takové. Tady 4G vývoj bohužel předběhl mnohé lokální připojení. Resp. ukazuje se vybírá decentralizace a nové generace BTS. Já na LTE prostě nedám dopustit:-) Doma UPC, venku LTE (lépe 4G)

El Key

El Key

3.3.2016 10:31

Já LTE potřebuju, bez něj se hraje hodně špatně.

honzah

honzah

4.3.2016 14:36

Uni: lte souvislost s fupem ma znacnou, s 200 MB fup si lte uziju na par sekund. A to souvisi i s mestem, kdyz na vysokych frekvencich lte budu mit stabilnich 10 mb, tak jsem spokojeny a nepotrebuju mit teoretickych 80mb. Az operatori daji 2GB+ za rozumny peniz, tak pak o telefonu s nizkymi frekvencemi budu premyslet. Zatim nevim kde bych to vyuzil, na torenty to s mojim fupem neni a na youtube mi to staci bohate na tech par minutek

uni

uni

4.3.2016 14:42

Honzah: ? Nerozumím. Tedy scénář. Mám 100MB FUP a rozhodnu se, že si stáhnu hru, co má 100MB. Na 3G mi to bude trvat minutu, na LTE 30s. V čem je LTE zbytečný? Nebo se snad obáváš, že když zobrazíš webovou stránku o velikosti 1MB na 3G, že ti to na LTE více vyčerpá FUP, že bude větší? Tak to ale není. Stahuje se stále stejný objem (GSM/3G/LTE), jen za kratší časový úsek. Ne, že se na LTE stáhne více dat než na 3G a že se na 3G stáhne více dat než na GSM. Všude stále ta samá data.

RSS (komentáře k článku)