Menu

LineageOS překonal půl milionu instalací. Nejčastěji běží na telefonech OnePlus

Alternativní ROM CyanogenMod patřila přinejmenším deset let k těm nejúspěšnějším. Po oddělení a pozdějším ukončení komerční větve Cyanogen Inc. se po několika kotrmelcích stala přímým nástupcem ROM s novým jménem LineageOS. Vývojářská základna zůstala prakticky stejná, jako u CyanogenModu, jen všechno začalo v podstatě znovu a s novým názvem a logem, které definitivně přetrhaly i ty poslední vazby na kdysi úspěšnou značku. Nyní LineageOS překonal poměrně zásadní metu půl milionu aktivních instalací, což je pro tak mladou ROMku rozhodně velkým úspěchem.

Oficiální stránka statistik ukazovala v pondělí dopoledne bezmála 542 000 aktivních instalací. To ale není jediné zajímavé číslo, které se z webu můžeme dozvědět. Nejpopulárnějším zařízením, na které si uživatelé LineageOS instalují, je telefon OnePlus One (kódové označení “bacon”), následovaný Xiaomi Redmi Note 3 (“kenzo”). Na třetí příčce můžeme vidět OnePlus 3/3T (“oneplus3”) následovaný stařičkým Samsungem Galaxy S3 (“i9300”). Ze statistik dále plyne, že uživatelé LineageOS nejčastěji pocházejí z Indie, Číny a USA.

LineageOS překonal půl milionu instalací

LineageOS překonal půl milionu instalací

LineageOS překonal očekávání

V diskuzích na Internetu se uživatelé často dělí o své zkušenosti s novou ROMkou. Ve většině případů zaznívají pochvalné reakce – systém je prý stabilní, dobře odladěný a celkově působí dospěleji než CyanogenMod. Jako zásadní důvody, proč si nainstalovat tuto alternativní ROM, je nejčastěji uváděna možnost používat prakticky zcela čistý systém bez jakýchkoli grafických nadstaveb a zbytečných aplikací. LineageOS 14.1 je navíc postaven na Androidu 7.1, díky čemuž mohou majitelé starších zařízení využívat všechny výhody poslední verze systému, kterou někteří výrobci již vůbec nepřinesou.

Vzhledem k tomu, že je LineageOS přímým pokračováním projektu CyanogenMod, dávají tyto výsledky smysl. Tuto ROM si totiž instaluje mnoho bývalých uživatelů CM, a to zejména díky možnosti přímého upgradu. Určitě je ale dobré vidět, že celý projekt má dobrý start a do budoucna tak můžeme počítat s jeho podporou.

Testujete na svém telefonu LineageOS? Podělte se o své zkušenosti!

Zdroje: androidpolice.com, stats.lineageos.org, trustedreviews.com.

 

Komentáře

Jacek

21.2.2017 7:50

SG Note 1 – LineageOS 14.1 běží naprosto v pohodě :-)

SeppWinkler

SeppWinkler 18

21.2.2017 11:41

Teším sa, že CM prežil aspoň v tejto podobe. Osobne si myslím, že CM a možno teraz LOS (ešte som neskúšal) je tým, čím by mal byť samotný Android. Navyše je pozoruhodné, že ako CM, tak aj teraz LOS dokážu vydávať aktualizácie pre množstvo zariadení veľkých spoločností, ktoré tvrdia, že aktualizovať ich staršie zariadenia na nové verzie Androidu nie je pre nich technicky možné. Kde asi robia ich inžinieri chybu??? Lebo je to len otázkou arogantného marketingu – si náš zákazník, ak chceš nový systém, kúp si vždy nové zariadenie!

Sitler

sitler 2

21.2.2017 13:35

SeppWinkler : upřímně, pokud bys byl v pozici výrobce zařízení, budeš chtít podporovat staré zařízení, že kterého ti už nejde žádný příjem a aktualizace pro něj jsou jen náklady , nebo bude radši chtít prodat nové s novým ziskem?

Uni

uni -220

21.2.2017 14:14

sitler: Podpora starších přístrojů je samozřejmě součást budování spokojených a tedy věrných uživatelů. Je to jen o společnosti. Samozřejmě, pokud na prodejích přístrojů proděláváš nebo sotva udržíš vyrovnanou bilanci, na vývoj a podporu toho mnoho nezbude. Jde to tak i tak.

Ad L, ještě jsem též nezkusil, ale na telefon mi to jako náhrada z CM určitě přistane, až na to bude čas. Podíl O+ je ale překvapující, Oxygen asi nebude žádná extra výhra.

Sitler

sitler 2

21.2.2017 14:23

Uni: je to ale otázkou míry do jaké tu podporu budeš držet. Dlouhodobě ji, na tak širokém portfoliu jako většina má, nemá ekonomicky smysl držet.

Uni

uni -220

21.2.2017 14:29

sitler: Ale to je opět jen volba toho výrobce:) Pokud nechce udržovat spokojenou klientelu, chrlí. Tedy samozřejmě, části takový přístup vyhovuje (co dva roky prostě koupit nový levný stroj s o kousek novějším (ale aktuálně stále zastaralým) OS a původní zahodit. I pro toto je na trhu jistě místo. Co na to planeta je věc jiná…

Sitler

sitler 2

21.2.2017 14:36

uni : planeta asi nadšená nebude. Ale vzhledem k tomu, že jediný výrobce s opravdu long term podporou je Apple, to asi nikomu tolik nevadí.

Uni

uni -220

21.2.2017 14:44

sitler: Ona spíše není nadšená, než že nebude:) Tohle z naší v zásadě čisté a uklizené Evropy až tak nevidíme…. U nás dokonce platíš za to, že někdo po tobě ten telefon uklidí:)

SeppWinkler

SeppWinkler 18

21.2.2017 14:49

@sitler: Presne, ako hovorí uni. Výber je tak veľký, že potom jednoducho nemám dôvod ostať u výrobcu a idem za iným, aj keď tam to bude rovnaké. Ono vlastne výrobca Android zariadení začína na svojho zákazníka kašlať už v momente prevzatia peňazí za predané zariadenie. Toto je tiež jeden z dôvodov, prečo sú Apple používatelia vernejší…

Reep1324

Reep1324 0

z aplikace
21.2.2017 21:25

Koupil jsem Huawei G7. Slibovali, že s dalším systémem přejdou na 64bit. Nestalo se. Dodnes bych čekal na Android M, který vydali pro půl světa, ale ne pro Evropu. Na LOS jedu od první stabilní bety a mám Nugát jen díky komunitě. Huawei si už asi nekoupím.

Joannekovaczicz

Johanna Kovaczicz 0

22.2.2017 19:46

Cyanogen bude v mém srdci navždy, byla to klasicky první ROMka, kterou jsem kdy flashla na HTC Desire HD :) A taky důvod, proč jsem si koupila OnePlus One. Ale Lineage dám šanci..

RSS (komentáře k článku)