LG V20 bude první telefon s Nugátem. Co to znamená pro Nexusy?

lg_v20_nougat_ico

Včera jsme vás informovali, že druhá letošní vlajková loď LG V20 přijde v září rovnou s Androidem 7.0 Nougat. V praxi tedy koupíte tento telefon, rozbalíte ho z krabice a budete si moci užívat nejnovější dostupnou verzi systému. Ale co to znamená pro Nexusy? A pro všechny ostatní?

Až dosud byla nová verze mobilního operačního systému Android spojena také s novými telefony a tablety Nexus. Ostatní výrobci přicházeli na trh se zařízeními s nejnovější verzí s větším či menším zpožděním. Dá se tedy říci, že kdo chtěl zbrusu nový Android co nejdříve po vydání spolu s novým zařízením, pro toho byl Nexus jasnou volbou. V tomto směru tedy LG V20 jakoby rozbíjí dosud zavedené konvence a bere Nexusům trochu větru z plachet.

Je to také důležitý tah pro LG, kterému se tímto krokem podařilo přijít s výrazným “odlišujícím prvkem” proti konkurenci. Tedy alespoň na nějaký čas. Vždyť i největší rival Samsung uvede Galaxy Note 7, který bude představen dnes v 18:00, “pouze” s Androidem 6.0 Marshmallow!

Samsung Galaxy Note 7 přijde s Androidem 6.0 Marshmallow Samsung Galaxy Note 7 přijde s Androidem 6.0 Marshmallow

Oficiální představení Androidu 7.0 proběhne patrně v tomto měsíci. Jak se tedy LG povedlo tak rychle přijít s telefonem, postaveným na této verzi? S velkou pravděpodobností můžeme vyloučit verzi, že se jedná o nějakou zvláštní formu podpory ze strany Googlu. Většina velkých výrobců má přístup ke kódu nové verze systému Android v dostatečném předstihu před vydáním. Spíše lze předpokládat, že LG zná oficiální plány vyhledávacího giganta a přizpůsobilo jim své termíny.

LG V20 vyhrává marketingovou bitvu

Jak jsme již uvedli, oficiální představení Androidu 7.0 Nougat by mělo proběhnout v srpnu. Současně s tím Google také patrně ukáže světu nová zařízení Nexus, jež by měla pocházet z dílny HTC. Dle dosavadních zvěstí by se mělo jednat o dva telefony, jejichž prodeje započnou, stejně jako v případě LG V20, v září. Také ostatní výrobci začnou po obdržení stabilního kódu finální verze s úpravami pro stávající i nová zařízení. U nově vyrobených kousků bychom ale Nugát nečekali dříve než koncem září, možná na začátku října.

V této souvislosti je také třeba si uvědomit, že srpnová prezentace Google bude asi o mnohem více věcech než jen představení nových telefonů. Vzpomeňte si, co všechno společnost oznámila na květnové konferenci Google I/O. Většina produktů však byla odprezentována s poněkud vágním termínem “později v tomto roce.” Čekat by nás toho mělo hodně: příchod stabilní podpory Android aplikací pro Chromebooky, Google Home, kolují věrohodné zvěsti o hodinkách s Android Wear. Pokud Google chce dělat chytrý krok a spustit všechny své nové spotřebitelské produkty ve stejnou dobu, pak patrně operační systém vyjde o něco dříve.

Letošní Google I/O 2016 přineslo řadu novinek Letošní Google I/O 2016 přineslo řadu novinek

Je také možné, že Nexusy od HTC nepůjdou na trh s úplně první stabilní verzí Androidu 7.0 Nougat. S ohledem na předpokládané měsíční zpoždění mezi představením a zahájením prodejů možná půjdou do krabiček až s prvním balíčkem záplat – tedy Androidem 7.0.1 či 7.1. Tradice Nexusů jako prvních telefonů s novým Androidem přitom byla až dosud jedním z typických znaků této série.

Google teď možná bude muset najít jiný způsob, jak odlišit své telefony od konkurence. Firma už v tomto směru trochu napověděla: Nexusy by měly dostat další software, který nebude součástí čistého Androidu v té podobě, v jaké ho dostávají výrobci. V červnu sliboval generální ředitel Sundar Pichai, že na Nexusech uvidíme “spoustu softwarových inovací.”

LG může pomoci s rozjezdem Nugátu

Jistá je jedna věc: LG se s telefonem LG V20 podařilo a ještě podaří získat pozornost médií. To je něco, co po neúspěchu poněkud kontroverzní vlajkové lodě G5 potřebuje doslova jako sůl. Patrně to bude opravdu “vé dvacítka,” kdo se bude pyšnit a chlubit v marketingových materiálech označením “první telefon s Androidem 7.0 Nougat.” Možná se tím povede “nakopnout” i ostatní výrobce, kteří v posledním čtvrtletí tohoto roku upustí od vydávání telefonů s Androidem 6.0 Marshmallow, ale pokusí se co nejrychleji srovnat krok a přinést poslední novinku.

LG V20 se pokusí napravit pověst pošramocenou modelem G5 LG V20 se pokusí napravit pověst pošramocenou modelem G5

Mezitím vývojáři společnosti Google dostanou trochu času k dokončení doprovodných aplikací a služeb, jako jsou Assistant, komunikátory Allo/Duo, vlastní zařízení s Android Wear, platforma Daydream a Google Home. A kdo ví, možná připraví i něco extra speciálního pro nové Nexusy, až dorazí na pulty prodejen.

Zdroj: androidcentral.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)