Menu

Launcher 8 – Metro pro telefony podruhé a lépe

Metro z Windows Phone a Android. Dva pojmy, které spolu za normálních okolností nesouvisí, přesto je způsob, jak je spojit. Máte rádi nekonečné možnosti systému Android, ale líbí se vám vzhled systému od Microsoftu? Změňte prostředí domácí obrazovky a menu aplikací pomocí aplikace Launcher 8!

Co je to Launcher a jak jej použít?

Tak jako spousta jiných částí systému Android je ve formě aplikace, i Launcher je část systému, kterou lze změnit, nainstalovat jinou a mít jich v přístroji několik najednou. A co se vlastně pod tímto názvem skrývá? Pojem Launcher v Androidu představuje aplikaci, která se stará o podobu úvodní (domácí) obrazovky a menu. Je to tedy ta část systému, kam umisťujeme zástupce aplikací, Widgety a nalezneme zde soupis všech nainstalovaných aplikací. Každý přístroj má již z výroby nějaký Launcher nainstalovaný – může se jednat o standardní Launcher systému Android, předinstalovaný Launcher výrobce přístroje jako součást nadstavby nebo nějaký alternativní Launcher z Google Play.

Po instalaci jiného Launcheru z Google Play a následném zmačknutí klávesy domů se nás systém zeptá, který Launcher chceme použít a zdali ho chceme nastavit jako výchozí.

Espier Launcher

V případě, že chceme jako výchozí Launcher zvolit později jinou aplikaci, stačí přejít do správce aplikací, najít Launcher, který je zrovna zvolen jako výchozí, a zvolit možnost Vymazat výchozí nastavení. Poté již stačí zmačknout tlačítko domů a systém se nás opět zeptá na výchozí Launcher. Stejného efektu bychom docílili odinstalováním Launcheru.

Espier Launcher

 

Launcher 8 – Windows Phone 8 ve vašem Androidu

Standardní podobu pracovních ploch systému Android známe – skládá se z několika obrazovek, na které může uživatel umisťovat libovolný počet zástupců aplikací či tzv. Widgety. Tvůrci z Microsoftu na to šli u svého systému jinak a představili dlaždicové prostředí s názvem Metro. Co si pod bájnými dlaždicemi představit? Obrázek vydá za tisíc slov.

Prostředí systému Windows 8

windows8

Prostředí systému Windows 8

Prostředí systému Windows Phone 8

Prostředí systému Windows Phone 8

Prostředí systému Windows Phone 8

Launcher 8

Stejně na to šel i Launcher 8, který změní prostředí systému do podoby Windows Phone 8. Dlaždice a Metro na Androidu? Proč ne!

Veškeré informace a přístup k dalším aplikacím tedy nabízejí dlaždicové ikony, které jsou poskládány na jedné ploše. Jejich velikost může nabývat až 12 podob podle toho, jak se to uživateli zrovna hodí. Stejně tak si může uživatel zvolit jejich funkci, barvu či umístění.

Windows-Phone-8-Launcher (1)

A kam se podělo menu s aplikacemi? Stačí přejet prstem zleva doprava a zjeví se kompletní seznam. Jednoduché, rychlé a přehledné.

Windows-Phone-8-Launcher (7)

Přidání dlaždice

Ačkoliv si sám Launcher 8 nějaké ikony na plochu naskládá, základem každé domácí obrazovky správného uživatele je vlastní přizpůsobení. Dlaždici přidáme vyvoláním nabídky a volbou Add.

Windows-Phone-8-Launcher (8)

Přidat můžeme Widgety, aplikace, zkratky, složky či jiné volby z Launcheru 8.

Windows-Phone-8-Launcher (9)

Aplikace

Nejčastějším typem dlaždic budou zástupci aplikací. Slouží k tomu volba Add apps. V dalším kroku se od nás žádá pouze výběr aplikace, na kterou chceme odkazovat,  a dlaždice se přidá.

Windows-Phone-8-Launcher (10)

Widget

Aby bylo znát, že je systém Android lepší než Windows Phone 8, umožňuje Launcher 8 přidávat také Widgety. To sice nemusí esteticky příliš s dlaždicemi ladit, některé Widgety se ale podaří poměrně dobře na plochu napasovat. Widget přidáme volbou Add widgets.

Windows-Phone-8-Launcher (2)

Zkratka

Stejně jako “standardní” Launchery systému Android i Launcher 8 umí přidat na plochu zkratku. Pod tím si můžeme představit například rychlé vytočení kontaktu, zaslání SMS či přístup do určitého nastavení. Slouží k tomu volba Add Shortcuts.

Windows-Phone-8-Launcher (3)

Složka

Pokud jsou mezi vámi tací, kteří si jednotlivé aplikace rádi řadí do složek, ani zde nečíhá zklamání. I Launcher 8 tuto možnost podporuje a nalezneme ji pod volbou New folder. Vytvořená složka je prázdná, po jejím otevření můžeme aplikace přidat pomocí Add apps. V jednoduchém seznamu pak stačí zaškrtnout, které aplikace má adresář obsahovat.

Windows-Phone-8-Launcher (3)

Další

Pod volbou Add others se skrývá 5 možností od tvůrců Launcheru 8, které lze vměstnat do dlaždice.

 1. OneKey lockscreen – zamknutí přístroje
 2. Menu tile – přístup do menu Launcheru 8
 3. Time tile – dlaždice s časem
 4. Live contacs – živá dlaždice kontaktů
 5. Live gallery – živá galerie

Pojem živá označuje fakt, že se vzhled dlaždice postupně mění.

Windows-Phone-8-Launcher (4)

Úprava a uspořádání dlaždic

Možná někoho překvapilo, že si v průběhu přidávání nové položky nemohl vybrat, jaké má mít dlaždice rozměry, barvu, uspořádání atp. To lze až po přidání. Stačí na dlaždici, kterou chceme upravovat, podržet prst a v rozích se nám zjeví tři možnosti – upravit dlaždici, odstranit a zmenšit, respektive zvětšit. Tahem prstu můžeme též měnit její polohu.

Windows-Phone-8-Launcher (1)

Pokud zvolíme úpravu dlaždice, dostáváme se do další části nastavení. Zde můžeme nastavit ikonu dlaždice, název, pozici ikony, přidruženou aplikaci, pozadí dlaždice, průhlednost a další nastavení.

Windows-Phone-8-Launcher (4) Windows-Phone-8-Launcher (5)

Aplikace obsahuje svou databázi ikon, lze však zvolit i svůj vlastní obrázek z paměti zařízení.

Windows-Phone-8-Launcher (6)

Nastavení

Nastavení nám příliš možností nenabídne, ani je však nepotřebujeme. Do této části se dostaneme volbou Theme a mezi dalšími částmi se přesouváme tahem prstu do stran.

Téma

Tato část nám umožní měnit základní vzhledové prvky Launcheru – standardní barvu dlaždice, průhlednost, odsazení, tapetu, barvu pozadí atp.

Windows-Phone-8-Launcher (7)

Můžeme též zvolit, jaká notifikační lišta se má zobrazovat – standardní, ve stylu Windows Phone nebo žádná.

Windows-Phone-8-Launcher (8)

Zamykací obrazovka

Tento Launcher obsahuje také zamykací obrazovku, která vychází z konceptu Windows Phone a nahradí vaši stávající. Můžeme ještě zvolit, jakou bude mít obrazovka podobu, pozadí, barvu textu, zámek či zvuk.

Windows-Phone-8-Launcher (9)

A takto zamykací obrazovka může vypadat.

Windows-Phone-8-Launcher (10)

Seznam aplikací

Také seznam aplikací se dá upravit, aby uživateli co nejvíce vyhovoval. Můžeme si dokonce zvolit, jaký styl chceme použít – standardní systému Windows Phone, styl Androidu či jakýsi mix.

Windows-Phone-8-Launcher (11)

V dalších nastaveních můžeme zvolit barvy pozadí, textu, zobrazování počátečních písmen či nějaké aplikace ze seznamu vyfiltrovat.

Windows-Phone-8-Launcher (13)

Závěr

Launcher 8 příjemně překvapil. Již aplikace Launcher 7, která je sice od jiných autorů, ale také imituje Windows Phone, byla skvělá a Launcher 8 se ji vyrovná. Navíc přidává další rozměry dlaždic, které přinesla nejnovější verze systému Windows Phone. Aplikace je zdarma, nikde nepřekáží žádná reklama, nastavení a volby jsou dostačující a ani s rychlostí či stabilitou jsme neměli žádný problém. Jedinou vadou na kráse je fakt, že je Launcher 8 zatím určen pouze pro telefony. Opět se zde ukazuje krása systému Android, který nám dovolí vyšperkovat svůj přístroj dle libosti. Nabízí se tak jediná otázka – proč to vlastně nezkusit?

windows-phone-8 windows-phone-8-2 windows-phone-8-3

Launcher 8 (仿wp8风格桌面)
QiHang Dev Team
Verze1.2.8 (21. 3. 2013)
Velikost3,8 MB
2.2+


Zdarma

 

 

Komentáře

Ondra

Ondra

8.4.2013 6:11

Vypadá to skvěle jen bych uvýtal fullscreen zobrazeni pro Htc one x

Tuomariel

Daniel Navrátil 0

8.4.2013 6:22

Zajímavé

Matous

Matous

8.4.2013 8:13

Když toužím po prostředí WP8, není lepší koupit si přímo telefon s WP8?

Chápu upravený launcher, který nabízí něco navíc ke standardnímu prostředí Androidu. Ale idea launcheru, který se kompletně snaží emulovat zcela jiný systém, je mi cizí. Proč? Tím spíš, že simulované prostředí zmizí při spuštění první androidí aplikace…

hudasp

hudasp

8.4.2013 8:16

Už jen třeba tím, že na WP8 nemáš takovou zásobu aplikací jako na Androidu. A mít v telefonu takovýho kočkopsa, proč ne. Jen mám pocit, že launchery tohoto typu na velkých úhlopříčkách jsou vcelku k ničemu, zato na malých displejích je duo L7/L8 vynikající.

Honza

Honza

8.4.2013 8:54

Launcher je super, jen me mrzi, ze aplikace nejdou davat do slozek i v menu s aplikacemi. (slozky sou pouze na hlavni obrazovce).

bigbi

bigbi

8.4.2013 8:59

Hned po přečtení jsem nainstaloval a musím říct, že nejlepší launcher co jsem měl. Na mém Sony Ericsson Neo V jede bez záseku. Jen mám problé, že se mi vytrácí lockscreen….a to je problém.

Pavel Jaroš

Pavel Jaroš

8.4.2013 10:10

Za co, pane bože, za co?

randalfien

randalfien

8.4.2013 11:12

Taky jsem začal používat a nemám výhrady. Lockscreen mám teda původní, protože chci rovnou přistupovat k aplikacím. Samsung S3

Petr

Petr

8.4.2013 11:14

Taky jsem byl prvotně nadšený. Má to ale dost chyb…například notifikační lišta se tam pořád objevuje z androidu při každém přechodu. lockscreen se objevuje sporadicky (respektive ne hned po vypnutí displeje, ale když ho znovu zapnu třeba po vteřině, tak naskočí launcher a najednou přes něj lockscreen), notifikační lišta je tam pořád i při posunu ikonek launcheru apod. Takové drobnosti. Dal jsem ho pryč hned jak jsem spustil foťák a launcher nenaběhnul…a načtení seznamu aplikací trvalo asi tak dvě minuty. Je to kočkopes…ale rozhodně nejlepší kočkopes co je k dispozici.

JaroB

JaroB

8.4.2013 11:22

skvelé…už launcher7 som mal a tento ide ešte ďalej…hneď večer idem inštalovať na tablet. :D

Rasor

Rasor

8.4.2013 11:44

Vzhled systému mění více či méně všechny launchery. Proto si je snad instalujeme. Výhodou je jednoduchý vzhled, jen mi chybí složky v menu aplikací a nemožnost použít scrollovatelné widgety. Což chápu neb celá obrazovka se je členěna horizontálně. Při více widgetech trosku laguje v porovnání s Nova launcherem.

Pepo

Pepo

8.4.2013 11:57

skúšam ho na tablete ale neviem prísť nato ako to otočiť na šírku podobne ako má klasický W8 na tabletoch. Neviete mi poradiť?

DIK

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

8.4.2013 11:59

Pepo
Obávám se, že tento Launcher je určen zatím pouze pro telefony.

Petr K.

Petr K.

8.4.2013 12:39

Paradni Launcher, všechno funguje jak má .. pouze vidím na mém telefonu ejdiný problém a to že při zapnutí telefonu nemůžu zadat pin. Musim ručně přepnout do Andoridu a tam mi taky nejde, tak nasledně restart a teprve pak se podaří zadat pin :( Máte s tím někdo taky problém ? Huawei G300

Orbit09

8.4.2013 12:44

Výborné, ale k takové velké recenzi bych uvítal video.

Pepo

Pepo

8.4.2013 14:30

“Obávám se, že tento Launcher je určen zatím pouze pro telefony.”

Škoda, ale bolo by potom vhodné to v článku spomenúť, lebo ešte aj obrázok k článku je na šírku a tak budí dojem, že je možné ho používať aj na šírku.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

8.4.2013 14:33

Pepo
Doplněno, díky moc za připomínku.

Janys

Jan Olejník 0

8.4.2013 15:12

Hmm, takže pro tablety zatím nic? Škoda, chtěl jsem svůj Transformer Prime proměnit v Surface :D Ale už jsem to hodil do mobilu a vysloužil jsem si pestrou škálu komentářů od celého okolí.

s.s.rock:

s.s.rock:

8.4.2013 18:00

Používám už pár měsíců a už jsem tady o něm i psal v minulem članu o taky nějakém launcheru. ;-)

Martin Kohout

Martin Kohout

8.4.2013 20:35

Okna na Androidu, to nezní moc lákavě pro ty, co se honosí open source systémem. :)

prokji

prokji

8.4.2013 20:36

Rasor – používám i se scrolovatelnými widgety APW /konkrétně People , Timeline a Messages -vše 5×4 na SG-I9070P ,scrollování bez problémů-trik je v tom,že scroluji v rámci widgetu,nikoli v rámci prostředí-aktivuje se dotykem na symbol “V” uprostřed dolního baru widgetu,pak lze scrolovat..Dokonce jsem objevil zajímavost: když použiji formát widgetů 5×5,nebo 5×4 /což normálně můj displej 800×480 neumožńuje/, tak se zobrazí formát 4×4 a po ukončení práce ve widgetu se widget sám korektně ukončí /a uvolní paměť/-pokud použiju formát widgetu 4×4, musím v paměti ukončit widget ručně . Jinak Launcher 8 je podstatně svižnější,než ADW Launcher EX /který jsem do dneška používal/ a méně zatěžuje baterii,dokonce míň,než origo TouchWiz-testováno dnešním celodenním provozem…

Roman Z

Roman Z

9.4.2013 10:51

to je hnus.

martindnb

9.4.2013 12:57

Je to super až na pár vychytávek třeba když resetuji telefon a mam na sim vyžadovaný PIN nemohu ho zadat rovnou tam naskočí úvodní stránka launceru a k pinu se prostě nedostanu… Používám HTC ONE V… Jinak zatím občas přeskočení občasné zadrhnutí ale jinak super nic co by se nedělo i u sense…

dEvilPS3

dEvilPS3

9.4.2013 22:27

zkusil jsem a zustal jsem. Paradni, ale che to jeste dodelat. Rezim na srku by neuskodil. Nejlepsi je ruzne nastaveni skinu dlazky.

drc

drc

10.4.2013 8:40

nepouzitelny, vela bugov, nedopracovany – horna status bar je uplne nepouzitelna – nezobrazuje ani zmeskane maily a vlastne skoro ziadne udalosti. popisky pod ikonamy sa nedaju vypnut, farba ikon sa neda zmenit iba farba pozadia, lockscreen nepodporuje skoro NIC ! akoze prvy dojem bol prijemny no po chvilke customizacie som bol z neho sklamany a po par hodinach rovno odinstaloval. cierne pozadia na super amoled displayi vyzeraju pekne ale inak je tento launcher oproti inym uplne nepouzitelny. zaroven tymto karham recenzistu ze taketo zakladne funkcne chyby a naozaj celkom dost bugov vobec nespomenul, usetril by som si kopec casu a vobec si takuto apku do telefonu neinstaloval. velke sklamanie ako s recenziou tak s launcherom .

Tomaš

Tomaš

10.4.2013 10:24

Podle mě geniální launcher! Jediné, co se mi na WP8 líbí, je vzhed zakládní obrazovky. S tímhle launcherem ji můžu mít, ale zároveň mám i otevřený OS se spoustou aplikací a možností. Launcher je bleskově rychlý a já žádné bugy nepozoruji (jen vím od kamaráda o chybě, kdy po spuštění nejde zadat PIN). Popisky pod ikonami se samozřejmě dají vypnout. Lockscreen ani statusbar nepoužívám, protože mi příjdou oproti Androidímu řešení na nic. Na mém Notu II jsem používal Apex/Nova Launcher , tenhle je úplně jiný a pro mě jednoznačně nejlepší. Plynulejší než oba zmiňované a dokonce se mi zdá, že baterka vydrží o něco délé. Navíc je ZCELA zdarma a určitě na něm autoři stále pracují a budou vydavát updaty.

Tomaš

Tomaš

10.4.2013 10:31

Martin Kohout:

,,Okna na Androidu, to nezní moc lákavě pro ty, co se honosí open source systémem. :)”

Ne, to je právě názorná ukázka Open source :).

Petr

Petr

10.4.2013 15:11

Kdo by chtěl mít na Androidu Windows?
Já určitě ne.

Jarmil

Jarmil

10.4.2013 19:17

Na SII šlape fantasticky.
Hodí se dobře i na dlouhodobější přerušení stereotypu.
Jednoduché a rychlé nastavení.
Za zkoušku rozhodně stojí.
100% :-)

Juhele

Juhele

10.4.2013 23:36

promiňte, ale nemůžu si pomoct – tohle je podle mne pěkná prasárna. :-) Na ty hrozné kachle se nemůžu koukat ani na počítači, natož abych to cpal ještě do telefonu. Naopak mám rád android s jeho rozmanitostí a různými ikonkami, podle kterých se zorientuju i podle barvy.

Ale když to někdo chce, nechť si to tam nacpe. :-P Mimochodem, nacpat tohle na Xiaomi Mi2S v jednom z těch výrazných barevných provedení, tak asi leckoho zmátnete a bude si myslet, že máte Lumii s WP. :-D

dEvilPS3

dEvilPS3

11.4.2013 11:24

Nemusis tam davat kachle jako jednopabrevne kachle. Muzes si zvolit pozadi a pruhlednost kachle, takze das widget s udalostma do kachle a te das pozadi treba nocniho mesta… moc peke a dumyslne reseni. Akorat se mi to na Nexusu drbe, kdyz jedu nahoru a dolu (mam tam dlazku galerie s mejma obrazkama), nechpu proc.

Radek

Radek

11.4.2013 11:29

Launcher8 je super.. jen se mi stal nějaký bug s kontakty. U žádného z kontaktů nemám fotku, takže se mi v živé kachli people měnili jen ty kostičky, ale po kliknutí v settings (add others) na refresh contact icons se mi na kachli People objevili fotky z gmailu nebo z čeho a já nemůžu za žádnou cenu přijít na to jak to dát zpátky. :-(

drc

drc

12.4.2013 10:09

uz si to presne nepamatam ale tie popisky pod ikonami na hlavnej ploche naozaj nesli odstranit, tusim ze to bolo mozne iba v aplikacnom menu coz mne osobne dost vadilo. tak isto aj nemoznost zmeny farby samotneho obrazka ikony – vkuse len biela… a pritom farba popisu sa zmenit dala …. trosku nedomyslene…. Ako som uz raz napisal nie je to zle launcher hlavne pokial sa nastavi cierne pozadie dlazdic a cierny background tak tie dlazdice ani nevidno a celkovo to potom vyzera viac ako dobre :) V jednoduchosti je krasa :) ale tie bugy tie tam su a nie je ich malo takze pokial sa to nevychyta nie je to moc pouzitelny launcher . uz len apex vo free verzii ponuka neskutocne viac moznosti customizacie. – pravda je na trhu uz ovela dlhsie a presiel uz zopar updatami a dufam ze ho este zopar aj caka stale je co zlepsovat :)

petr

petr

13.4.2013 12:10

Líbil se mi design, jak píše kolega, v jednoduchosti je síla, každá ikona stejná. Ale bohužel při každém restartu problémy s pinem. Tak jsem se pokorně zase vrátil k Holo

xacrew

xacrew

16.4.2013 8:54

žere baterku a to dost ..

Adam

Adam

29.4.2013 10:34

Se žraním baterky naprosto souhlasím. Rád bych si ho nechal, na XperiiU běžel parádně, ale nabíječku s sebou nosit nehodlám. Takže jdu zpátky na Apex, bohužel.

Marian

Marian

3.5.2013 18:49

Nevím ale nepořídil jsem si Androida proto, abych na něm simuloval Windows. Ale proti gustu žádný dyšputát. Když se to někomu líbí, nic proti ale já to neberu.

Petr

Petr

27.5.2013 17:49

Nechápu, kde je problém… Stáhnu, nainstaluju, jede to v pořádku, ale nejdou mi nabindovat ty aplikace :O čili je to celý úplně na ho… Co mám udělat, aby to šlo?

RSS (komentáře k článku)