TOPlist

Které pouzdro na mobil je nejlepší? (Víkendová hlasovačka)

pouzdro-na-mobil

Tento týden navážeme na minulé téma Hlasovačky, kdy jsme řešili, zda jste někdy rozbili obrazovku svého telefonu. Podíváme se, jak můžete přístroj chránit před vnějšími vlivy, zejména před škrábanci, vrypy, nečistotami a částečně i před následky pádu. Zkusíme společnými silami odpovědět na to, které pouzdro na mobil je nejlepší.

Obsah článku

Nejčastější typy pouzder a obalů

V rámci tohoto článku nebudeme rozlišovat mezi pouzdry a obaly, neboť hranice mezi oběma termíny je velmi tenká a často v ní nemají jasno ani výrobci a prodejci. Budeme se tedy zabývat příslušenstvím, kterým můžete chránit telefon, s výjimkou tvrzených skel, jež přeci jen spadají do jiné kategorie.

Navlékací pouzdra

Navlékací pouzdra se vyrábějí v různých velikostech z mnoha materiálů. Jednu dobu byla poměrně populární látková či pletená, která si díky svému vzhledu vysloužila lidové označení „ponožky“.

Ponožky na mobil byly velkým hitem Ponožky na mobil byly velkým hitem

Dá se říci, že jde o jednu z nejzákladnějších ochran mobilního telefonu. Na rozdíl od řady jiných typů hraje u těchto pouzder roli pouze velikost – tedy aby se do něj telefon vešel. Není nutné řešit konkrétní značku ani model.

Navlékací pouzdra z měkčích materiálů (typicky látková) nabízejí jen základní ochranu. Pevnější (koženková a kožená) mohou chránit před poškrábáním dalšími předměty v tašce, výjimečně dokážou zmírnit následky pádu.

Největším negativem tohoto provedení je poměrně komplikovaná manipulace. Kvůli ní není tak úplně výjimečné, že telefon během vytahování či vkládání z/do pouzdra nakonec skončí na podlaze. Riziko hrozí i v situaci, kdy mobil z pouzdra vyklouzne.

Navlékací pouzdro na mobil Navlékací pouzdro na mobil

Hlavními výhodami navlékacích pouzder proti jiným typům obalů je skutečnost, že jsou levné a bývají často k dispozici v široké škále barev a provedení.

Obaly, kryjící záda a hrany

Druhou kategorií jsou obaly, obemykající telefon z boků a chránící zadní stranu. Mobil do nich vložíte a měkký materiál (nejčastěji silikon nebo guma) chrání zakryté části před mechanickým poškozením. Při dostatečné tloušťce může tato ochrana snížit či zcela eliminovat následky pádu.

Vyrábějí se v mnoha provedeních, od transparentních, prakticky neviditelných „šprcek“, až po velmi bytelné, robustní a někdy i polstrované varianty, které doslova obalí tělo telefonu tlustou vrstvou pryže.

Silikonový transparentní obal na mobil Silikonový transparentní obal na mobil

Zatímco přítomnost průhledného pouzdra z tenkého silikonu na telefonu často ani nepoznáte (a z hlediska odolnosti jde spíše o ochranu před poškrábáním), velmi odolné modely mohou i jinak pěkný telefon proměnit v těžkotonážní cihlu.

Největší výhoda je současně i klíčovým nedostatkem: displej telefonu zůstává nechráněný, takže je snadno dostupný, ale na druhé straně stejně snadno zranitelný. Proto se tento typ ochrany často kombinuje s tvrzeným sklem.

Obal na mobil kryje boky i záda Obal na mobil kryje boky i záda

Cena se pohybuje od několika desetikorun za silikonové obaly z čínských webů, až po bezmála tisícikorunu v případě extrémně odolných značkových produktů. Ke kladům může z určitého úhlu pohledu patřit fakt, že takový obal dokáže doslova proměnit vzhled celého telefonu. Mnoho lidí si tento typ ochrany pořizuje také jako způsob sebevyjádření.

Kryty

Jedná se o obdobu předchozího typu, která je však obvykle vyráběna z tvrdého plastu. K telefonu se většinou přichycuje zezadu za jeho rohy nebo k hranám. Většinou chrání primárně záda, což se může hodit především u zařízení, která je mají vyrobená ze skla.

Zadní kryty na telefon Zadní kryty na telefon

Další výhody a nevýhody jsou víceméně podobné obalům, kryjícím záda a hrany, s tím rozdílem, že tvrdý plast tak dobře neabsorbuje případné nárazy a může dojít k jeho rozlomení či roztříštění.

Flipová pouzdra

Flipová pouzdra chrání telefon doslova ze všech stran. Zařízení se zpravidla vkládá do zadní části způsobem podobným běžnému obalu. Dalším ochranným prvkem jsou zde „dvířka“, která se odklápějí buď do strany (jako knížka), nebo nahoru či dolů (jako blok). Ta mají za úkol chránit obrazovku.

Toto řešení je poměrně spolehlivé a dovede zabránit poškození telefonu většinou obvyklých způsobů. Daní za to je ale o něco obtížnější manipulace, kdy je nutné při každém použití obal otevřít.

Flipové pouzdro na mobil Flipové pouzdro na mobil

Flipová pouzdra mohou být velmi stylová, ale i funkční. Mnozí výrobci dnes nabízejí varianty s výřezem, ve kterém lze (obvykle prostřednictvím aplikace) sledovat oznámení, případně i přijímat a odmítat hovory. Někdy jsou součástí pouzdra také malé kapsičky, do kterých můžete uložit například platební karty.

Nejběžnější provedení sestává z plastové zadní a kožené či koženkové přední strany. Na výběr jsou ale i další varianty mnoha barev a z řady materiálů. Tento typ pouzdra lze také často přeměnit do podoby stojánku, což oceníte například při sledování filmů.

Podrobně jsme se tématu pouzder věnovali před rokem ve článku Pouzdra na mobil: Podle čeho si vybrat to nejlepší? Obrázek si můžete udělat i z následujícího videa.

Cell Phone Cases: What are the different types of phone cases?

Cell Phone Cases: What are the different types of phone cases?


Které pouzdro na mobil je nejlepší?

V rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze se tedy budeme ptát: které pouzdro na mobil je nejlepší? V ideálním případě hlasujte pro to provedení, které máte na svém současném telefonu. Můžete ale dát hlas i tomu, jež považujete za ideální, byť ho sami nemáte.
[gravityform id=“220″ title=“true“ description=“true“]
V komentářích pod článkem můžete zmínit hlavní výhody a nevýhody řešení, kterému jste dali hlas. Budeme také rádi, když se podělíte o své vlastní zkušenosti.

Výsledky ankety k 7. listopadu 13:00 Výsledky ankety k 7. listopadu 13:00

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli jste někdy rozbili obrazovku svého telefonu, a v případě kladné odpovědi také na to, jak jste situaci řešili.

Ankety se zúčastnilo přesně 200 hlasujících, což byla v uplynulém měsíci rekordní účast. Síly nakonec byly docela vyrovnané: 51 % respondentů obrazovku nikdy nerozbilo, 49 % tato nešťastná událost přeci jen postihla. Je tedy evidentně vhodné myslet na prevenci včas.

Rozbili jste někdy obrazovku svého telefonu? Rozbili jste někdy obrazovku svého telefonu?

Nejvíce (17 % z celkového počtu hlasů) nepříjemnou situaci řešilo pomocí servisu. Ve více než pětině případů (13 % z celkového počtu hlasů) vedla nehoda k výměně telefonu za jiný. Překvapivých 11 % z celkového počtu hlasujících si telefon opravilo svépomocí a 8 % mobil dál používalo i s rozbitým displejem.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)