Koutek Kickstarter #1 – měřič kvality (nejen) potravin, prsten Arcus a invalidní vozík ovládaný telefonem

kickstarterTOP

Zajímavých nápadů a projektů je po celém světě opravdu mnoho. Většina z nich ale na své realizování nemá dostatek peněz, a tak zamíří na server jako je Kickstarter, kde se pokusí svým nápadem zaujmout a vybrat peníze na realizování celého projektu. Nápadů je ale bohužel mnoho a ne každý se tak dostatečně dostane do povědomí každého z nás. Mnoho skvělých a hlavně užitečných nápadů zůstává naším očím utajeno, a proto jsme se rozhodli pro naše čtenáře přinášet pravidelný obsah těch nejzajímavějších projektů, které na Kickstarteru ve spojení s Androidem naleznete. Některé věci určitě stojí za zhlédnutí a třeba vás i motivují k vlastnímu projektu či nápadu. Podíváme se tedy na první výběr tří projektů.

kickstarter

SCIO – měřič kvality potravin

eb05bf58192b4aa3a1abf4f380b61cab_large

Představte si, že přijdete do krámu k zelenině a před sebou máte dvě hromady jablek. Na první pohled jsou obě hromady stejné, avšak jen jedna se skládá ze zdravých jablek, ta druhá má již různé chemické postřiky nebo jednoduše jsou zralá tak akorát na kompost. Proto, abyste nemuseli váhat mezi první, nebo druhou hromadou, je tu SCIO, neboli spektrometr, který díky molekulárnímu senzoru dokáže vyhodnotit stav potraviny a tyto informace odeslat do mobilu.

20ed17d0a35d9e1efe161f54a7578214_large

Speciální aplikace k této „čtečce“ se rozděluje na několik položek. Stačí si vybrat například nutriční hodnoty, zamířit senzor na danou potravinu a během 1 až 2 sekund se vám v telefonu objeví požadované informace. Výhodou SCIO je, že svojí databázi neustále rozšiřuje, a to díky měření potravin uživatelů. Dalo by se tak říci, že SCIO zdokonaluje každý z vás, kdo má toto zařízení. SCIO se však nezaměřuje pouze na potraviny. Dokáže rozeznat a podat informace ohledně léků, rostlin, materiálů, pití a mnoho dalšího. A jak SCIO funguje? Jednoduše se dá říci, že každý objekt vlastní svou jedinečnou strukturu molekul. Díky speciálnímu světlu ze spektrometru dokáže přístroj molekuly přečíst a následně zjistit vše potřebné. Zařízení SCIO se vyvíjí již od března minulého roku a na trh by mělo zavítat v prosinci letošního roku. Projekt je zatím velmi úspěšný. Vývojáři si žádali na serveru Kickstarter 200 000 dolarů, avšak nakonec se jim podařilo vybrat neuvěřitelných 2 762 571 dolarů. Cena této „čtečky“ potravin je prozatím stanovena na 300 dolarů, tedy v přepočtu 6 000 Kč.

http://youtu.be/2C83tbuBmWY

Whill – invalidní vozík, který lze ovládat telefonem

image01

Moderní technologie nepřináší užitek pouze pro zjednodušení našich běžných úkonů nebo zpříjemnění života, ale také pro zlepšení života těm, kteří to potřebují nejvíce. Na serveru Kickstarter se objevil zajímavý invalidní vozík, který na první pohled určitě zaujme svým ojedinělým designem. Odpovídá tomu i získaná cena Red dot award 2014 za design. Vzhledem však výjimečnost tohoto vozíku nekončí. Whill disponuje novou technologií, která umožňuje zatáčení s rádiusem až 28 stupňů. Díky tomu se tak hendikepovaní dostanou mnohem lépe do méně přístupných míst. Vozík Whill má pohon všech kol a dokáže tak mnohem lépe překonat nepříjemné povrchy, jako je tráva nebo třeba štěrk. Díky velkému výkonu nejsou problém ani větší kopce.

Co nás však asi nejvíce zajímá, je využití vozíku za pomocí telefonu. Díky propojení skrze Bluetooth si mohou vlastníci přizpůsobit vlastnosti vozíku dle svého a dosáhnout tak jízdního komfortu dle libosti. Velkým plusem je taktéž ovládání vozíku skrze telefon. Tato velká výhoda umožní hendikepovaným ovládat vozík, pokud je mimo jejich dosah a přijet s ním k sobě. Využití aplikace je prozatím pouze pro telefony iPhone, avšak i Android by se měl dočkat podpory. Vozík Whill se chystá do prodeje v prosinci tohoto roku za prozatím nezveřejněnou cenu. Pokud vás zajímá využití vozíku Whill v praxi, můžete se kouknout přímo na stránku Kickstarter, kde vývojáři ukazují většinu funkcí.

http://youtu.be/NH-UqS3Fadg

Arcus – Chytrý prsten pro zaznamenání sportu a vašich gest

Screen-Shot-2014-06-23-at-1.58.58-PM

Oproti chytrým hodinkám se chytré prsteny prozatím na trh příliš nedostaly a první pokusy jsou spíše výkřikem do tmy. Na trhu je však již mnoho projektů, které by snad v dohledné době mohly přinést další „nositelná“ zařízení. To se dá jistě říci i o chytrém prstenu Arcus. Ten sice svými rozměry nejspíše nepotěší každého příznivce, vynahrazuje to však svými funkcemi, kterých opravdu není málo. Největší důraz při vytváření tohoto prstenu bylo zaznamenávání sportovní aktivity. Za pomocí speciální aplikace můžete sledovat širokou škálu různých výpočtů o vaší sportovní aktivitě. Mimo to ale prsten Arcus zvládne také ovládat různá zařízení, a to za pomocí gest.

cd86c19f4e89eeda4899f42cdf885d58_large

Zajímavostí může být využití dvou prstenů najednou. Jeden na ukazováčku a druhý na palci může zajistit uchopení a pohyb objektů ve 3D prostoru nebo ovládání robotického ramene. Pokud si dáte prsteny na prsteníčky, můžete s nimi ovládat létající drony. Na obrázku výše si můžete prohlédnout, jakou kombinaci musíte použít, abyste za pomocí prstenů a jejich gest mohli hrát hry. Masová produkce prstenu Arcus je plánována na únor 2015. Cena za jeden kus se pohybuje kolem 4 000 Kč. Dvojici prstenů pořídíte za 7 000 Kč. Pokud si chcete vyzkoušet, jak by prsten vypadal na vaší ruce, můžete použít aplikaci, která vám pomocí virtuální reality prsten vymodeluje na prst. Nám se bohužel prsten na ruku dostat nepovedlo, tak snad budete mít více štěstí.

Arcus Motion Analyzer – The Versatile Smart Ring

Arcus Motion Analyzer - The Versatile Smart Ring

30df2417927f039dacf5988592485bc3_large Jak funguje AR aplikace – Animace po rozkliknutí

ARcus - 3D Augmented Reality
ARcus - 3D Augmented Reality

Jan Tipmann
O Autorovi - Jan Tipmann

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)