TOPlist

Kde je nejkratší řada na očkování? Takto to lehce zjistíte i z mobilu

kapacita očkovacích center z mobilu

Před pár hodinami se oficiálně otevřela očkovací centra, která aplikují vakcíny proti viru SARS-CoV-2, také pro aktuálně nejmladší přípustnou skupinu obyvatel. Tedy pro zájemce, kteří mají mezi šestnácti a třiceti roky. Jelikož jde o generaci, jejíž zástupci téměř nepustí mobilní telefon z ruky, rozhodli jsme se představit či připomenout jeden velmi užitečný web, který vcelku spolehlivě ukazuje, jak je na tom kapacita očkovacích center. Ale ostatní se nebojte. Tip samozřejmě poslouží čtenářům a čtenářkám libovolného věku.

kapacita očkovacích center web podíl dle věku

Oficiální cestou, jak se dostat ke statistikám a počtu registrovaných zájemců v konkrétních místech, je webový Přehled očkovacích míst Centrálního rezervačního systému Ministerstva zdravotnictví. Obsahuje mapu i tabulkové rozdělení s několika stěžejními údaji. Nicméně i když jsou v něm uvedena centra s tempem očkování za poslední týden a počtem aktuálně čekajících osob, případnému zájemci moc o obsazenosti a případné délce čekání neřekne. Pro tyto informace je lepší se vydat jinam. Na web nezávislých a hlavně nadšených vývojářů a datových analytiků, kteří (překvapivě?) dotáhli práci s veřejnými čísly do znatelně užitečnější podoby.

kapacita očkovacích center web ukázka

Řeč je o stránkách COVID očkování, které se nacházejí na doméně veřejné datové laboratoře OpenDataLab. Za tou stojí převážně Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze, nicméně konkrétními autory jsou Jan Staněk a Marek Sušický. Jejich dílo využívá veřejně dostupné údaje k detailnímu informování, jak kapacita očkovacích center vypadá třeba i z hlediska přetíženosti. Na jejich webu se taktéž nachází mapa a například počet lidí v pomyslné frontě. K tomu ale navíc i průměrnou délku čekání mezi registrací a rezervací (přijetí PIN1 a PIN2) a také zatížení dané laboratoře.

Pouhým pohledem na políčko v zelené, žluté či červené barvě lze odvodit, jak zahlcené dané očkovací centrum je. K tomu je k dispozici ale i číselná hodnota, která vyjadřuje odhadovanou dobu čekání. Nebo lépe řečeno čas, jaký je potřeba pro naočkování všech přihlášených lidí. Hodnoty převyšující hranici čtyř týdnů jsou označené červeně. Celý web je primárně určený běžným počítačovým prohlížečům, ale jak máte možnost vidět v přiložených náhledech, i se zobrazením na mobilech nemá velké problémy. Pokud tedy nutně nepotřebujete hledat nejvhodnější (nejrychlejší) místo pro očkování proti koronaviru na velkém monitoru, tady to hravě zvládnete i z telefonu.

Jak jsou na tom kapacitně centra ve vašem okolí?

Zdroj: OpenDataLab

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)