Menu

Jakou klávesnici používáte? (Víkendová hlasovačka)

S nástupem dotekových obrazovek se klávesnice proměnila z hardwarových tlačítek (obvykle v kombinaci 4×3) na softwarovou aplikaci. To sebou přineslo určité nevýhody (špatně se na ní píše bez dívání), ale i výhody. K hlavním kladům patří možnost klávesnici vyměnit za jinou. A právě tomuto tématu se hodláme věnovat v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze. Budeme se vás ptát, jakou klávesnici používáte.

Obsah článku

Tlačítkové telefony vytlačily „dotykáče“

Tlačítkové telefony vytlačily „dotykáče“

Klávesnice jako základ

Prakticky v každém telefonu s Androidem najdete předinstalovanou nějakou softwarovou klávesnici. Zatímco referenční telefony Pixel nabízejí pochopitelně jako nativní Klávesnici Google respektive Gboard, Samsung sází na vlastní řešení a čínské Xiaomi u vybraných modelů na alternativu v podobě SwiftKey. Uživatel má ale vždy možnost stáhnout a nainstalovat si jinou klaviaturu z Obchodu Play, a tu nastavit jako výchozí.

Jakou klávesnici jste si vybrali?

Jakou klávesnici jste si vybrali?

Jak změnit výchozí klávesnici?

Prvním krokem je instalace klávesnice. Jak vybrat tu nejlepší? Můžete vsadit například na náš redakční výběr nebo doporučení čtenářů. Samozřejmě máte možnost najít si klávesnici podle svého gusta v Obchodě Play sami.

Klávesnici po instalaci spusťte. U většiny vás čeká úvodní nastavení – budete si volit jazyk, rozložení, vzhled, případně další parametry. Většina aplikací během tohoto procesu nabídne nastavení klávesnice jako výchozí. V takovém případě vás přesměruje do příslušné části systémového nastavení. Jestliže samotná klávesnice přepnutí na výchozí nenabízí, nebo to chcete provést až dodatečně, postupujte takto:

  1. Otevřete nějakou aplikaci, ve které můžete psát, a umístěte kurzor.
  2. V notifikační oblasti byste měli vidět možnost Změna klávesnice. Klepněte na ni.
  3. Zvolte klávesnici, kterou chcete používat jako výchozí.

 

Co umí chytré klávesnice?

Na dnešních klávesnicích už nemusíte ťukat písmenko po písmenku. Většina jich je vybavena hlasovým vstupem, takže místo psaní můžete diktovat. Další cestou je psaní tahem prstu, se kterým přišla jako první klávesnice Swype, později ji následovaly další, včetně klaviatury od Googlu. Tato metoda sice nemusí vyhovovat každému, ale pokud si na ni zvyknete, určitě už nebudete chtít psát jinak. Zjednodušeně řečeno totiž stačí prstem přibližně přejíždět mezi písmeny a klávesnice se sama snaží odhadnout, jaké slovo jste tímto způsobem chtěli napsat.

Důležitým prvkem jsou také uživatelské slovníky. Většina klaviatur je vybavena slovníky pro řadu jazyků, nicméně určitě narazíte na slova, která klávesnice prostě nezná. Ta si můžete uložit do uživatelského slovníku, čímž je klávesnici naučíte. Dnes už je standardem, že se uživatelský slovník synchronizuje přes cloud, takže ho budete mít k dispozici na všech zařízeních se stejným přihlášením. Tato technologie však v polovině roku 2017 pozlobila tvůrce klávesnice SwiftKey, neboť některým uživatelům stahovala slova z cizích slovníků.

Standardem je dnes také predikce rozepsaných slov či automatická korekce překlepů. Díky obrazovkám citlivým na dotek a stále propracovanějším technikám eliminace chyb je psaní na dotekovém telefonu mnohem pohodlnější a rychlejší než před několika roky. Přesto se jistě najdou uživatelé, kteří nedají dopustit na hardwarovou klávesnici, nicméně jejich možnosti výběru jsou poměrně značně omezené. Zajímavou volbou může být pro tuto cílovou skupinu například BlackBerry KEYone.

BlackBerry KEYone

BlackBerry KEYone

Jakou klávesnici používáte?

Ačkoli není v našich silách dát vám na výběr ze všech existujících klávesnic pro Android, zařazujeme do ankety ty nejznámější. Jestliže používáte více klávesnic, hlasujte pro tu, která vám vyhovuje nejvíc.

V komentářích pod článkem můžete rozepsat své důvody, proč jste si zvolili právě tu či onu klávesnici. Zejména oceníme, pokud uvedete, čím se váš favorit odlišuje od konkurence.

Výsledky hlasování o otázce „Jakou klávesnici používáte?“ ke 14. březnu 10:40

Výsledky hlasování o otázce „Jakou klávesnici používáte?“ ke 14. březnu 10:40

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se vás v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda je dle vašeho mínění lepší duální, nebo klasický fotoaparát. Jistě není překvapením, že nadpoloviční většina (54 %) ze 140 respondentů hlasovala pro duální foťák. Druhá nejsilnější skupina, čítající 26 % hlasujících, nevidí mezi výsledky duálního a klasického foťáku žádné významné rozdíly. Jen pro 13 % je lepší fotoaparát v klasickém provedení.

Klasický, nebo duální fotoaparát?

Klasický, nebo duální fotoaparát?

 

Komentáře

Maladava

David Symon 5

10.3.2018 8:05

SwiftKey

Mahtiel

Mahtiel 61

10.3.2018 8:13

Gboard, u SwiftKey mi nevyhovovalo, že jsem si nemohla vybírat mezi CZ a ENG klávesnicí, že to bylo dohromady, což není vždy dobré, používala jsem ji tedy jen chvíli. Navíc se mi zdálo, že SwiftKey má hodně malé tlačítko zpět…
Dříve, když jsem byla na mobilních Widlích a představili swipe klávesnici, tak mi to přišlo na nic, po změně na androida jsem si na to velice rychle zvykla. :)

Zarel

Zarel 0

10.3.2018 8:17

Google. Jediná o které vím, že umí posouvat “kurzor” posouváním prstu po mezerníku.

Deathman

Deathman 0

10.3.2018 8:28

Nevyhovuje mi zadna klavesnice,obrobsky mnozstvi preklepu..asi mam parkinsna :D po vyzkouseni snad vsech co sou na Play,sem se vratil ke stock samsungovy,ktera docela de..

Karle

karle40 49

10.3.2018 8:38

Smart Keyboard, umí to, co používám, bez tisíce dalších ptákovin, které bych nepoužil. Dávám si zobrazovat čárku místo tlačítka mikrofonu, kurzorové šipky, rozložení QWERTY, přepínání CZ/EN, sadu zvláštních znaků jen omezenou, čísla mají přednost, příjemný vzhled, slaboučké zvuky kláves…

Imaster

Petr Šťastný 20

10.3.2018 8:44

G board. Vyzkoušel jsem několik klávesnic, ale vždy jsem se vrátil k Gboard a už u ni zůstal.

Janantosovsky

Stringo 3

10.3.2018 8:50

Vyzkoušel jsem asi 5 klávesnic (nepočítám základní od Samsungu a Android klávesnici) a na konec jsem zakotvil u Gboard. Jedna z věcí je již uvedena možnost posouvat kurzor mezerníkem a druhá celkem rozsáhlá knihovna českých slov a automatické učení slov nových. Další výhodou je možnost zobrazení řady čísel, což dříve nebylo na všech klávesnicích možné (nyní už je to asi možné u všech) za mě povedená a nejuniverzálnější klavesnice.

Febrik

febrik 3

10.3.2018 9:00

Zkoušel jsem jich dost a žádná mi nesedla tak, jako Smart Keyboard. Vyhovuje mi možnost aktivovat CZ layout, takže jsou české znaky dostupné v samostatném řádku, líbí se mi i možnost personalizace rozložení kláves a obecně možnosti nastavení (jak už psal karle40) a s povděkem kvituju i jednoduchost bez zbytečných fičur, které mi k ničemu nejsou. Kvalitu slovníku nemůžu, ve srovnání s dalšími klávesnicemi, porovnat, nemám dostatek trpělivosti čekat, až se knihovna naplní používanými výrazy a raději mám psaní textu více pod kontrolou.

Rudla_wat

Rudla wat 5

10.3.2018 9:28

Já používám klávesnici od googlu, ta mi ale také moc nevyhovuje, nelze přidat konkrétní slovo které jsem napsal do slovníku, musím je tam přidávat ručně, což je dost otravné a zdlouhavé. Vadí mi ještě že si nemůžu nastavit tlačítka na klávesnici podle sebe, zkusil jsem snad všechny známé klávesnice z GP a ani jedna to nepodporovala, jen některé z části ano..

Binpe

Binpe 0

10.3.2018 9:51

Dříve jsem byla velmi spokojená s klávesnicí Touchpal, má výbornou predikci. Ovšem poslední roky je natolik zahlcená reklamami a dalším balastem, že jsem ji odinstalovala. Momentálně mám Swype, ale není to úplně ono. Klávesnic jsem vyzkoušela za poslední roky opravdu hodně, ale bohužel plnohodnotnou náhradu za Touchpal nejsem schopná najít. Pokud se to někomu podařilo, budu ráda za tip.

V6ak

v6ak 28

10.3.2018 10:25

Používám hardwarovou klávesnici, prošel jsem si na Androidu SE X10 Mini Pro, SE Mini Pro, BB Priv a teď mám BB KEYone. Mám tu i gesta, protože klávesnice umí snímat i dotyk.

Ačkoli jsem dříve (na numerické klávesnici) používal T9, na QWERTY mě různé chytristiky spíše štvou. Automatické korekce tak mám vypnuté a navržené slovo musím explicitně vybrat. Psaní tahem jsem vyzkoušel (BlackBerry to umí), ale nechytilo mě to.

Mirage

Mirage 0

10.3.2018 10:52

Používám blackberry klávesnici. Je to vždy o zvyku. Zkusil jsem si ji na Passportu a už bych neměnil. Nyní ji mám na porsche design Mate 10 pro.

TonyKuba

TonyKuba 18

10.3.2018 10:55

Ve škole mě učili psát rukou a pérem. Později mě naučili psát na psacím stoji, ještě později jsem začal psát na klávesnici počítače a u toho jsem zůstal.Pokud nezbytně nutně potřebuji něco napsat v telefonu, činím to pomocí klávesnice Flexy. Pokud by Flexy neexistovala, je mi to jedno co použiji, není to na těch pár slov vůbec významné.

Three7

three7 0

10.3.2018 11:07

Swiftkey – jenže poosledního roku není schopná se učit ze SMS, FB ani Twitteru – nehcápu proč?!
A počítám, že jiná klávesnice tyhle možnosti nemá??

Lukasjakrtek

lukasjakrtek 0

10.3.2018 12:04

BlackBerry klávesnice – protože má odhady slov přímo nad písmeny, výborně podchycenou nenucenou autopravu – Ctrl klávesu apod :)

Jopihu

jopihu 2

10.3.2018 12:08

Klávesnici Samsung 4×3. U většiny ostatních mi vadí malá velikost “tlačítek”. Chybějící chytré vychytávky mi nevadí, nepřepisuji Jiráska.

Peter34

peter34 -1

10.3.2018 12:23

BlackBerry klávesnicu – zvyk ešte z BB10

Navodar33

navodar33 0

10.3.2018 12:25

Jednoznačne SwiftKey… Top klávesnica zo všetkých čo sú na Obchode…

Wedro

Wedro -10

10.3.2018 12:33

Osobne si vzdy vystacim so vstavanou a nemal som potrebu menit….momentalne uz par rokov klavesnica od LG.

Chedofo

chedofo 5

10.3.2018 13:01

Používám SwiftKey, protože mi prostě nejvíc sedne

Abkraka_a

AlešA 3

10.3.2018 13:28

Dal jsem jinou, pouzivam samsung…

Kentaur

Kentaur 0

10.3.2018 13:36

Používám několik let CzechKeyboard5 obyčejná, jednoduchá rychlá.

Tomini

Tomini 1

10.3.2018 14:00

Chrooma Keyboard…nej ze nej xD

Palino

Palino 0

10.3.2018 15:52

Dá sa už pri SwiftKey vypnúť funkcia kde klávesnica nechávala medzeru za slovom resp. bodkou?

Memu

memu 1

10.3.2018 16:06

Swiftkey už roky. Swype podpora už skončila, čo som čítal.

Rybar47

rybar4740 0

10.3.2018 16:11

gboard, jako jedna z mala umoznuje vypnout vsechny chytre funkce co jdou, vcetne velkych pismen na zacatku… atd

Madox

madox 0

10.3.2018 18:46

BEZKONKURENČNÍ SWYPE.
…a že jsem jich už zkusil těch keyboardů!!! Vždycky jsem se ale vrátil zpátky ke Swype, protože je jedna z nejlepších za předpokladu, že jí člověk umí ovládat naplno.I když podpora skončila,budu jí rád používat další léta.
Opravdu můžu doporučit ;-)

Peske

peske 0

10.3.2018 18:47

Perfect Keyboard

Ordofon

ordofon 0

10.3.2018 20:38

Nově asi týden Smart Keyboard a naprostá spokojenost. Nastavil jsem si to přesně, jak potřebuju. Před tím dlouho gboard.

Maxfli

maxfli 2

11.3.2018 8:01

Také se přidám s vlastní zkušeností.
Jelikož píšu jedině tahem přes písmena, tak můj favorit byla vždy klávesnice TouchPal. Jenže každý jistě ví, že přibývající nesmyslná reklama a otravné mini aplikace, které na vás stále vykukovali mně dohnalo ke změně. Vyzkoušel jsem mnoho zde zmíněných klávesnic, ale ani jedna nedosahovala kvalit a nastavení jako má TouchPal. No a jednoho dne jsem zjistil, že vývojáři klávesnice TouchPal mají na GooglePlay ještě jednu klávesnici s názvem ABCkeyboard. Je to doslova klávesnice TouchPal jen s minimem omezení v nastavení, takže účel splňuje stejný, ale je bez reklam a miniaplikací.
Za mně tedy stále ABCkeyboard (Alá TouchPal)

Lynx

-3

11.3.2018 9:05

Již několik let používám Hacker’s Keyboard a neměnil bych….veškeré “chytrosti” vypnuté….pět řad QWERTZ s diakritikou, Tab, kurzorem….v podstatě PC klávesnice :-)

Detizeme

detizeme -1

11.3.2018 9:14

Velmi dlouhou dobu jsem za nejlepší klávesnici považoval SlideIT…byla první, která umožnila psaní “slajdem”…Jenže několik updatů z ní udělalo nepoužitelnou aplikací a tak jsem přesedlal na GBoard.
Za mě jednoznačná volba…koukal jsem ještě, že na GP mám zakoupených celkem šest různých klávesnicí…stejně však používám už jen tu od Googlu.

SeppWinkler

SeppWinkler 18

12.3.2018 11:19

Používal som Swype a bol som s ňou, asi ako s jedinou Android klávesnicou spokojný. Teraz z donútenia GBoard, nie je zlá, písanie ťahom už zvláda dobre, akurát mi vadí, že aj napriek prepínaniu slovníkov SK/EN stále používa akoby obidva naraz, čo je veľmi nešťastné. So slovníkmi na korekciu to jednoducho Google nevie, viď. pred rokom problém v Chrome, keď sa snažil úplne nelogicky ľuďom vnútiť kombinované použitie všetkých slovníkov, ktoré mali na Chrome nainštalované. Zmenil to až na obrovskú kritiku používateľov, ale stále to nefunguje dobre…

JakeKill

JakeKill -5

13.3.2018 8:38

Původně Smart Keyboard, kde bylo super spousta nastavení a hlavně řádek s diakritikou. Pak jsem ale přešel na Gboard, kde diakritiku díky slovníku nepotřebuji a hlavně mě dostala gesty (posouvání kurzoru mezerníkem, mazání celých slov..) a mimo to i pěkně vypadá

Douby

Jiří Doubravský 4

13.3.2018 10:47

Rád bych používal GBoard, ale vždy když zkusím jeho novou verzi mne zklame po funkční a praktické stránce, jeho predikce jsou velmi nejisté, a koncept uživatelského slovníku považuji v době kooperativně vytvářené sítě návazných slov pro každý jazyk zvlášť všemi uživateli dané jazykové mutace za přežitek (a současně i důvod mizerné predikce gboardu). Takže se po krátkém otestování nakonec poslušně vracím ke Swift Key, který zatím nezklamal a odpuzuje nejspíš jen svou vlastnickou strukturou :-)

Bkf1

Ondřej Vavroušek 2

13.3.2018 12:20

Thumb Keyboard je pro mě jasná volba… zatím nevím o nikom, kdo by se z ní vracel zpět nebo naopak pokračoval k jiné… samozřejmě mám ji nastavenou podle sebe (tj. na ty největší znaky)

Delfajz

Delfajz 0

13.3.2018 15:44

Pouziva 3:
Xperia keyboard a tam kde nejde (treba na iPhonu)
Swiftkey
GBoard

Kulichoid

kulichoid 148

13.3.2018 23:23

Vestavěná Samsungová. Zatím mě nezklamala, tak nemám důvod měnit. A iks funkcí navíc nepotřebuju.

Mobilyjsoujendebilni

Mobilyjsoujendebilni 0

14.3.2018 16:20

Swiftkey je lepší jak Gboard.💪
Ale nejvíc používám Hacker’s keyboard🎯
protože používám telefon jako počítač💻
a ne vždy mám bloototh🎮 klávesnici při sobě…

RSS (komentáře k článku)