Jak z pohádky: Edge je přehlídkou pokrokových technologií

concepts-1

Precizně zpracovaný, stroze designovaný, extrémně vybavený a komunitou financovaný – takový je smartphone Ubuntu Edge, na který je potřeba vybrat 32 000 000 USD, aby se stal realitou. Ano, 32 milionů dolarů. A pokud přispějete částkou ve výši 830 dolarů, stanete se budoucím majitelem tohoto přístroje.

ui-3

Co je na něm tak zajímavého? Pokud odhlédneme od velmi zajímavého těla z amorfního kovu, je to především hardware uvnitř přístroje. Vývojáři totiž celý přístroj koncipují tak, aby byl schopen rozběhnout nejen Android, ale zároveň pomocí dual-bootu nastartovat i do plného desktopového operačního systému Ubuntu. Telefon pak totiž připojíte k monitoru, přidáte bezdrátovou klávesnici a myš – a můžete pracovat. Data se sdílejí na vnitřním úložišti o kapacitě 128 GB. Jak se zdá, tým stojící za projektem Ubuntu Edge chce všechno vypilovat do nejmenších detailů. Dospěli například k přesvědčení, že hon za co největším displejem s čím dál tím větším rozlišením je akorát rušivým elementem a proto zůstávají u rozumné úhlopříčky 4,5 palce s hustotou bodů kolem 300 dpi. Displej navíc bude chráněn safírovým sklem a jeho hlavním cílem bude nabídnout především přirozené barvy, vysoký jas a široký dynamický rozsah.

ui-4

Bohužel zatím nebyl upřesněn procesor, který bude v zařízení použit. Uveden je pouze “nejrychlejší vícejaderný procesor”, což nám zatím mnoho neříká. Teoreticky by se mohlo jednat o příbuzného Intelu Atom Z2420 s frekvencí 1,2 GHz, který byl použit například v ASUS Fonepad. Očekáváme ale, že bude použit silnější model. Aby také ne, když se v telefonu bude nacházet 4 GB RAM a již zmíněných 128 GB úložného prostoru. Záhadou zůstává i kapacita Li-Ion baterie, ta však bude používat revoluční silikon-anodovou technologii a Ubuntu Edge tak bude prvním komerčně dostupným telefonem s baterií tohoto typu. Můžeme čekat razantní navýšení kapacity baterie? Kéž by tomu tak bylo!

edge-4-large

concepts-1

Tahle mašinka vypadá skoro až pohádkově a nám nezbývá jen doufat, že se požadovanou částku podaří během následujících třiceti dnů vybrat. Našlápnuto mají dobře, za jeden den už se stihlo vybrat více než 3 miliony USD. A i kdyby nakonec Edge nezaznamenal kýžený prodejní úspěch, celkem jistě se stane důležitým průkopníkem, který představí nové technologie a posune trh s mobilními zařízeními zase o pořádný kus dál.

 

Ubuntu Edge Teaser Promo

Ubuntu Edge Teaser Promo

 

Zdroj: IndieGoGo

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)