Menu

Jak vybrat mobilní telefon #3: Paměť (rady pro začátečníky)

Jak_vybrat_mobilní_telefon (3)
Jak vybrat mobilní telefon #3: Paměť (rady pro začátečníky)
Ohodnoťte článek

Po týdnu opět přicházíme s dalším dílem našeho seriálu „Jak vybrat mobilní telefon„, tentokrát se již nebudeme věnovat chipsetu, o jehož součástech byla řeč v předešlých dílech věnovaných procesoru a grafickému čipu. Namísto toho se zaměříme na parametry, které mohou být pro řadu uživatelů ještě důležitější než použitý chipset. Dnešní díl ponese název paměť. Něco málo si tak řekneme o operační paměti RAM a zaměříme se také na problematiku interního úložiště a paměťových karet.

Nepodceňujte operační paměť

Operační paměť nebo chcete-li RAM je jednou z velmi důležitých součástí nejen mobilních telefonů. Oproti paměti v podobě interního úložiště poskytuje kratší přístupové časy a rychlejší přenos dat. Dalším rozdílem je pak fakt, že informace se v ní uchovávají pouze krátkodobě a po odpojení od napájení ztrácí veškerá data v sobě. Operační paměť si spravuje sám operační systém a slouží jako prostor k uchování spuštěných aplikací, případně procesů. Zjednodušeně řečeno – v operační paměti telefonu se nachází v první řadě aktivní systémové součásti/procesy a v řadě druhé aplikace spuštěné uživatelem samotným.

operační paměť

Pokud systém telefonu usoudí, že nemá dostatek volné operační paměti RAM, začne ukončovat nejdříve nepotřebné procesy a následně i procesy na pozadí. Jistě jste se někdy v minulosti setkali například s tím, že jste na telefonu hráli nějakou hru (či měli spuštěnou jinou náročnou aplikaci) a po jejím ukončení jste museli chvilku počkat, než se znovu načetla domovská obrazovka telefonu – to je jedním z typických jevů, kdy telefon potřeboval k bezproblémovému běhu dané aplikace uvolnit více operační paměti, a tak byl nucen ukončit aplikaci launcheru. V případě, že je systém špatně optimalizovaný, špatně pracuje s operační pamětí nebo ji již nemá kde uvolnit, se setkáváme se záseky či i pády aplikací.

2 GB RAM – optimum nebo minimum?

Z velikosti operační paměti se, zejména v nižší střední třídě, stává jeden z rozhodujících faktorů při výběru telefonu. V současnosti totiž začínají 2 GB RAM pronikat i mezi telefony s cenou jen o něco málo přesahující 4 tisíce korun. Na trhu však najdeme velké množství telefonů, u nichž operační paměť nepřesáhne 1 GB. Ne, že by telefony s takto velkou RAM byly v zásadě nepoužitelné, velmi u nich však záleží na optimalizaci systému a rozsáhlosti výrobcem dodané uživatelské nadstavby. Bohužel, v kategorii telefonů s 1 GB RAM se jen velmi těžce hledají takové, které by velikost operační paměti nelimitovala.

samsung-memory

O poznání lepší je situace u telefonů se 2 GB RAM. Pokud výrobce při optimalizaci systému něco vyloženě nepokazí, jedná se o naprosto dostatečnou hodnotu pro většinu uživatelů. Pokud se však výrobci nepodaří systém dostatečně dobře odladit, nepomohou ani 3 nebo 4 GB RAM, které se v současnosti nalézají zejména v telefonech vyšší třídy.

Aby si toho telefon hodně pamatoval

Zapomínat však nesmíme ani na paměť pro uživatelská data. Tu v telefonech můžeme najít dvojího typu. Prvním je eMMC, takzvané interní úložiště, kterým disponuje každý telefon, druhým typem úložiště je pak paměťová karta – tu současné telefony využívají ve formátu microSD a u řady výrobců zažívá pozvolný ústup. Mezi výrobce, kteří se nechali slyšet, že své vlajkové modely nebudou osazovat slotem na microSD, patří například čínský drak Xiaomi, ovšem například také Samsung se u aktuální generace své vlajkové lodi Galaxy S6 od paměťovek odvrátil.

Transcend-emc

Možná si říkáte, z jakého důvodu výrobci od microSD karet upouští? Vždyť se jedná o snadný a především levný způsob, jak zvětšit prostor pro uživatelská data. Hlavním důvodem je mnohem nižší rychlost paměťové karty v porovnání s interním úložištěm a s tím spojené pomalejší přístupové časy. Díky tomu se obsah uložený v paměti samotného telefonu může načítat, s ohledem na svou velikost a rychlost použité microSD karty, mnohem rychleji než ten na paměťové kartě.

Samotný Google paměťové karty dlouho bojkotoval a nejen že je nenabízely telefony z programu Nexus, ale také byla částečně omezena jejich funkčnost v čistém Androidu. S příchodem Androidu 6.0 Marshmallow se toto sice mění a paměťová karta lze použít i jako interní úložiště, neznamená to však, že by Google změnil názor o 180°. Důvodem pro tento krok jsou telefony pro rozvojové trhy z programu Android One, u kterých hraje hlavní roli cena. Větší interní úložiště totiž vyjde mnohem dráž než paměťová karta, a tak mají tyto telefony obvykle malé interní úložiště kombinované se slotem pro microSD.

Některé telefony již nyní umožňují například přesun dat z interního úložiště na paměťovou kartu, v tomto případě je potřeba v první řadě vybírat kvalitní paměťové karty, které nabízí co nejvyšší rychlost čtení a zápisu. I tak ale mějte na paměti, že microSD karta nikdy nebude fungovat stejně rychle jako interní úložiště. Při použití pomalé paměťové karty se tak můžete v lepším případě setkat s pomalejším načítáním například fotografií a videí v galerii. Pokud na takovouto kartu přesunete také data aplikací, je velmi pravděpodobné, že vás potká i sekání dané aplikace. Před výběrem paměťové karty tak doporučujeme prostudovat článek, který jsme konkrétně tomuto tématu již věnovali.

Při výběru telefonu mějte také vždy na paměti, že výrobcem udávaná kapacita paměti se od prostoru pro vaše data a aplikace liší. Část této paměti totiž zabírá systém a předinstalované aplikace, které nelze odstranit. Skutečná kapacita paměti je u každého telefonu jiná a rozdíly mohou být poměrně značné. U některých telefonů si systém vystačí třeba se 2 GB a jinde jich spolkne klidně 8. Je tak naprosto běžné, že telefon s 16GB úložištěm ve skutečnosti uživateli nabídne pouze 12 GB prostoru.

Co nás čeká příště?

V příštím díle již komponenty určující výkon telefonu definitivně opustíme a pro změnu se budeme věnovat displejům. Popíšeme si základní technologie displejů a řekneme si něco o jejich výhodách a nevýhodách. Nezapomeneme ani na fenomén současné doby – vysoké rozlišení, které by některým telefonům mohl závidět kdejaký televizor.

Všechny díly seriálu „Jak vybrat mobilní telefon“

Komentáře

sekanec

sekanec

z aplikace
11.2.2016 9:36

Pre zaciatocnika napisane jednoducho, vystizne, pochopitelne :-)

PavlasC

PavlasC

11.2.2016 9:59

Moc pěkný článek, už se těším na pokračování o displejích :-)

jech

jech

11.2.2016 10:28

Řekl bych, že informace o kartách by bylo dobré rozvést v nějakém článku. Hlavně vysvětlit past s formátováním – proč musí mít externí karta souborový systém FAT, který neumí správu přístupů. Proč není dobré používat SD kartu jako interní paměť. Je to nejenom rychlost, ale i nemožnost přečíst kartu jinde, tedy ztráta dat při poruše telefonu.

Pak také vysvětlit úplný bojkot karet v KitKatu, částečné povolení v Lollipopu a další změny v Marshmallow. V Androidu 4.4 a 5.0 se mi ještě podařilo pomocí rootu kartu zpřístupnit, v 6.0 už jsem na žádný způsob nepřišel a mimo adresář Android/data/… nemají aplikace na kartu přístup pro zápis.

Důležité je podle mě také objasnit, proč musí být část aplikace (spustitelné soubory, soukromá data aplikace) vždy v interním úložišti, aby byly aplikace izolované od sebe a nemohly si vzájemně číst data nebo dokonce měnit spustitelné soubory, jako to lze ve Windows. Naopak na kartu jednoznačně patří data jako fotky, videa, hudba, mapy a další dokumenty, který jsou určený pro víc různých aplikací. Jejich načítání je u rychlých karet tak rychlé, že nelze poznat rozdíl oproti interní paměti.

Google podle mě hlavně bojkotuje karty proto, aby přesvědčil uživatele používat jejich cloudové služby. To je sice hezký, ale při dostupnosti internetu u nás a extrémně nízkých datových limitech je to dost nereálná představa.

uni

uni

11.2.2016 10:30

Ad pam. karty, poněkud překvapuje zmínka o nepodpoře UHS v telefonech, přičemž tomu tak je (dle typu SoC).

uni

uni

11.2.2016 10:45

jech to hezky napsal. Upřesnit, kam se umisťují data, kam aplikační data, kam uživatelská data, role pam. karet dle výrobcem dle verze OS. Jaký smysl má výběr rychlé karty a kde (verze SD řadiče), jaký parametr je k čemu (čtení, zápis, kontinuální, sekvenční, IOPS), že ne co má napsáno „xxMB/s“ musí být nutně výhra.
A hlavně, lidem neustále vtloukat do hlavy, že zařízení je jen tak dobré, jak dobrá je vnitřní paměť (kapacita, rychlost) a pam. karta je jen alternativa, nikoli řešení (jinými slovy, automaticky vyškrtávat z rozhodovacího procesu modely s 8GB interní obecně, 16GB bez karet).
RAM je vcelku jednoduchá, 1GB pro HD, 2GB pro FHD minimum a při nezpraseném OS výrobcem i dostatek.

uni

uni

11.2.2016 11:10

Ono je to dost nešťastné téma, v zásadě díky bordelu Androidu velmi komplexní, takřka nehodno začátečníka, nicméně především začátečníkovi může poměrně solidně zkomplikovat užívání. Roli by zde měl zastat prodejce, ale buďme upřímní, většina je na úrovni „jde tam karta na fotky“. Tohle prostě Android (jako i jiná témata) projíždí. Ne nadarmo to Apple dělá jak to dělá.

jech

jech

11.2.2016 15:59

Uni> Rozlišení a potřebná RAM spolu nijak moc nesouvisí. 1GB je třeba ještě relativně OK na KitKatu, pro Lollipop už to je na hraně. Opravdu už bych dneska nebral nic pod 2GB, pokud se má ten telefon trochu víc používat i jinak než jako telefon.

Taky 8GB s SD kartou vidím jako zcela bezproblémové řešení. Pokud má systém 2GB a zbylých 6 se přidělí aplikacím, je to dost. Bohužel výrobci takových telefonů obvykle formátují paměť na systém, 2GB pro aplikace a zbytek jako interní paměť. Ty 2GB pro aplikace je potom málo. Když to ale umí člověk přeformátovat, není ani s 8GB ROM problém.

Co se týká bordelu s SD kartama, je v tom Android trochu nevině. Pokud chtěl podporovat mass storage, neměl kvůli Windows jinou volbu na souborový systém než FAT. Zbytek už vyplývá z toho, že to je Linux a že je třeba zajistit bezpečnost systému. Pak taky z toho, že lidé nechápou lunixový souborový systém. Způsob, jak to dělá iOS, kdy nemá uživatel na souborový systém vůbec přístup, je sice možná vhodný pro laiky, ale zase pokročilý uživatel z toho teče. Takže z mýho pohledu jednoznačně preferuju přístup Androidu, ale chápu, že laik se v tom může snadno ztratit.

uni

uni

11.2.2016 16:35

Jech: No souvisí poměrně dost. Např. jak velká oblast mapy se vykresluje, rozlišení textur ve hrách, velikost zobrazení webové stránky, atd. O vyšších nárocích eLka nic nevím, naopak se G chlubil optimalizací kódu (u vlastních aplikací). Jinak jestli je aplikace na KK nebo L, zabere shodně prostoru v RAM, max. může systém povolit více pro cache.

Jenže OS nemá 2GB, ale 4GB apod. Navíc cílem není mít volných méně než 1GB (pro příklad), začne tě to otravovat, že systém nemá kam odkládat při stahování (např. update SW) atd. Karta toto ale NIJAK neřeší! Bacha na to. Celkově mi přijde, že máš trochu převrácené požadavky na skladbu pamětí:)

Pokud má zařízení slot na pam. kartu, je automaticky předpokládáno, že ji systém bude formátovat na (Ex)FAT, aby se zajistila práce s kartou v různých systémech a zařízeních, FAT je zkrátka nejrozšířenější ve spotřební sféře. Úkolem pam. karty je být vyjmuta a někde použita. Lépe s tebou zmiňovanou podporou UMS. Nicméně tak jako tak běžný uživatel opravdu vyžaduje (ani nemusí vědět) FAT, protože to prostě jinde použije jako FAT úložiště.

Pokročilost uživatele u interní/externí paměti nebo zda je/není šifrována mi přijde trochu podivná. Vlastně jako skoro celý tvůj příspěvek:) Navíc možná trochu zaměňuješ pokročilý uživatel a milovník „starých pořádků“:) Ale já ti rozumím, taky mám rád svou složkovou strukturu a svá data tam. Ale za extra pokročilý přístup k datům nebo databázím bych to opravdu nepovažoval:)

RSS (komentáře k článku)