Jak se zbavit drátů a vytvořit bezdrátové reproduktory za 180 Kč?

Bezdratove reproduktory – nahled

Máte doma drátové reproduktory, které byste si chtěli ponechat, ale právě nutnost tahat kabel je pro vás limitující? Ukážeme vám, jak velmi snadno vytvořit bezdrátové reproduktory.

Bezdrátové reproduktory – a to jako proč?

Zasvětíme vás do naší situace – jako pracovní notebook nám slouží MacBook, který lze použít všude na cestách. Zároveň ale slouží i doma jako běžný počítač po připojení USB Hubu s klávesnicí a myší a monitoru. Zapojovat 3,5mm jack se zvukem je další kabel navíc a proč to dělat, když zvuk jde pohodlně přenášet i bezdrátově? Navíc pokud by se šlo k reproduktorům připojit bezdrátově přes Bluetooth, bylo by možné přehrávat i hudbu z telefonů na „velkých“ reproduktorech.

Jsme si jisti, že podobný problém řeší jistě každý z vás a podobná vize vás straší v hlavě. A co když vám řekneme, že je to neskutečně snadná záležitost, která vás navíc vyjde maximálně na 200 Kč? Stačí si nechat z Číny poslat speciální zařízení, které se propojí s reproduktorem a nabídne Bluetooth konektivitu.

bezdratove reproduktory

Wireless Bluetooth V4.0 Stereo Receiver – mocný pomocník za 160 Kč

Z čínského obchodu jsme objednali tuto krabičku. Není sice ve své třídě nejlevnější, ale podle reakcí slibuje lepší zvukovou kvalitu. A 160 Kč je na náš experiment stále směšně nízká hodnota. Po několika týdnech zařízení dorazilo, ale zjistili jsme, že jej s reproduktory nepropojíme – z krabičky totiž trochu nesmyslně vede 3,5mm jack samec. Ten ovšem vede i z většiny reproduktorů. Museli jsme tedy ještě objednat propojovací váleček, který stál necelou dvacku. A jsme na 180 Kč.

Bezdratove reproduktory - konstrukce-1

Jak zařízení propojit?

Krabička pro bezdrátové reproduktory má vlastní baterii, která by měla zajistit až 10hodinové přehrávání. Zároveň je ale možné připojit USB napájení, což jsme také udělali – do zdířky PC, které je cca 1x za dva dny spouštěno, jinak spí, ale USB stále napájí. Lze samozřejmě použít i nabíječku pro mobilní telefon či USB hub a napájet přímo z PC. Výhodou je, že zařízení můžete vzít kamkoliv a napájet třeba i z powerbanky, pokud je 10 hodin málo. Napájecí kablík je součástí balení. Propojení s reproduktory asi není potřeba více přibližovat. Spojíme zkrátka oba konce 3,5mm jack konektorů pomocí válečku.

Bezdratove reproduktory - konstrukce-2

Jak se připojit telefonem a mít bezdrátové reproduktory?

Zařízení funguje přes Bluetooth, což je výhodné – to umí všechny telefony, většina notebooků a dokonce i některá chytrá příslušenství. Na zařízení je jediné tlačítko, kterým se krabička zapíná. V PC či na mobilu pak stačí vyhledat zařízení DL-LINK a připojit se. Krabička se chová tak trochu jako lehká dívka a pokud není zrovna nikdo připojen, může se bez hesla připojit každý. Telefon pak bere zařízení stejně jako třeba bezdrátové reproduktory, které se běžně prodávají jako příslušenství k telefonům.

Zkušenosti z praxe

Zařízení již vlastníme nějaký ten pátek, ale až nyní jsme se odhodlali se s vámi podělit. Ne snad proto, že bychom zvažovali, zda je to zajímavé (víme, že je), ale spíše abychom vám nabídli praktické zkušenosti z několikaměsíčního používání. To je zejména u levných věcí z Číny k nezaplacení. Hned na začátek ale musíme podotknout, že jsme se zařízením spokojeni. Vzhledem k pořizovací ceně dokonce nadšeni.

Kvalita přenosu příjemným překvapením

Nejsme žádní audiofilové a reproduktory, které jsou jsme tímto způsobem připojovali, patří mezi průměrné. I přesto jsme měli trochu strach, že se kvalita přenosu oproti kabelu sníží. Nestalo se. Kvalita je stejná jako v případě drátového připojení, což je pro nás důležité. Pokud ale máte opravdu drahé reproduktory, tak tohle nebude nejlepší způsob, jak je propojit. Na běžné použití a pro většinu uživatelů ale ideální.

Na vzdálenost do 15 metrů ve volném prostoru hraje zařízení stále bez chyb, dále už se začínají objevovat výpadky. V případě překážek se samozřejmě vzdálenost zmenšuje, ale například v malém bytě s plochou 36 m2 nešlo utéct s telefonem tak, aby zařízení nemělo signál. Rozhodně příjemné překvapení.

bezdratove reproduktory - kvalita

Konektivita a párování

Proces párování nám vyšel hned napoprvé. Nebyl problém ani připojit telefon, ale vždy bylo potřeba spárované zařízení vypnout (deaktivovat Bluetooth). Zařízení se jinak předháněla, kdo se ke krabičce připojí dříve. Jelikož používáme reproduktory primárně na jednom zařízení, ze všech ostatních jsme DL-LINK odstranili ze seznamu. Díky tomu se vždy dané zařízení připojilo automaticky po zapnutí a nikdo mu nelezl do zelí.

Pokud je potřeba připojit telefon, stačí na připojeném zařízení vypnout Bluetooth a prostě se připojit. Žádný problém. Za několik měsíců používání jsme zaznamenali asi 3 výpadky, kdy bylo potřeba zařízení vypnout a zapnout. Následně jsme ale zjistili, že to bylo většinou způsobeno slabší baterií (PC, ze kterého je krabička napájena, byl moc dlouho vypnut a nenapájel USB). Spolehlivost je tedy výborná, i když na ni nelze 100% spoléhat.

Co říci závěrem? Jděte do toho, vytvořit bezdrátové reproduktory je snadné a levné

Zpočátku v nás dřímala spíše zvědavost, jak bude daná krabička za tak nízkou cenu fungovat. Po zjištění, že velmi dobře, ji používáme již několik měsíců nepřetržitě. A s velkou spokojeností. Pokud tedy plánujete podobný projekt a dosud jste váhali, již nemusíte. Zařízení jsme otestovali za vás a můžeme jej s danou cenou klidně doporučit.

Láká vás představa levné změny drátových na bezdrátové reproduktory?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (41)