Jak nás změní mobily? Už za 80 let můžou zmenšit mozek a deformovat tělo

Lidé ve 22. století

Dopady moderní doby na lidské zdraví jsou stále častější a někdy docela k zamyšlení. Ať už se jedná o syndrom karpálního tunelu nebo „tech krk“, který je typický pro lidi, co sedí u počítače. Že moderní technologie usnadňují životy, o tom žádná. Třeba smartphone má dnes snad každý mladší člověk, stále více povolání využívá počítače apod. Tím se inspirovali výzkumníci z TollFreeForwarding, kteří vymodelovali, jak budou lidé ve 22. století vypadat.

Přeměnu lidí berme s nadsázkou

Výsledek je sice extrémní a musíme ho brát s pořádnou nadsázkou, přesto je k zamyšlení. Do jaké míry nás technologie ovlivní? A je vůbec možné, abychom dopadli jako ta „zrůdička“ na obrázcích?

Lidé ve 22. století změní držení těla a ruce budou mít „drápy“

Největší dopad mají mít technologie, potažmo mobilní telefony a počítače, na páteř a krk. Ze snímků je vidět, že bude trup předsunutý, zatímco normálně je ve stejné rovině s boky. Shrbená postava má navíc výrazně ohnutý krk, to právě od neustálého koukání do počítače nebo telefonu. Nevylučuji, že se tohle nemůže stát – i dnes jsou lidé, kteří Mindy ze snímků připomínají. Špatné držení těla, hrbení se na židli a neustále ohnutá hlava udělá své. Ale během 80 let?

Ruce mají potom být přirozeně ohnuté v 90-140 stupních (syndrom kubitálního tunelu), jako by nešly vůbec natáhnout. Bude opravdu dopad technologií na lidské tělo tak drastický? Znám lidi, kteří ty ruce nenatáhnou už dnes, ale ti mají zkrácené šlachy od špatné techniky při posilování. A nakonec dlaně, z nichž se má vytvořit jakýsi dráp pro snadnější držení telefonu. Z fotek mi teda přijde, že bych se jím lépe udržel tyče v MHD, mobil držím trochu jinak. Ale zase jde spíše o extrémní příklad.

Taková přeměna do 80 let?

Je téměř nemožné, aby se během tak krátké doby projevila generační vada, takže to bude spíš na životním stylu každého jedince. Monitory mají ke všemu stojany, které si lze přizpůsobit právě výšce člověka, abychom do nich nemuseli koukat „seshora“, ale přímo. Sám trávím u PC dost času a babička mi vždy říkala, že jsem zkroucený jak paragraf. Už několik let používám židli, která mi „drží páteř“, a když přidám trochu cvičení, žádné problémy s páteří ani krkem nemám.

Jako odstrašující případ slouží Mindy dobře, ale možná by úplně stačilo, kdybychom se čas od času protáhli. Speciálně pro sedavé/kancelářské práce existuje řada jednoduchých cviků, které procvičí většinu svalů v těle a protáhnou šlachy. Některé z nich vám přineseme v příštím článku.

Druhý pár víček, větší hlava, ale menší mozek

Mohlo by mít své výhody, kdyby měli lidé ve 22. století mozky velké jako pračlověk. Podle výzkumníků však budeme mít větší jenom hlavy – lebka prý zesílí, aby lépe ochránila mozek před radiofrekvenčním zářením z telefonů, tabletů, počítačů apod. Mozek se ale naopak trochu zmenší, což vychází z teorie, že sedavé zaměstnání zmenšuje mozkovou kapacitu. Bizarně potom vypadají druhá víčka – nebo spíše blány – které mají chránit oči před nadměrným vyzařováním světla z displejů.

3D model „zmutované“ postavy Mindy berme s velkou rezervou. Nevím, co přesně vedlo vědce k zasazení do roku 2 100, ale za tak krátkou dobu zřejmě lidstvo nestihne mezigeneračně zdegradovat. Možná se dříve zničíme navzájem nebo zdevastujeme planetu do neobyvatelného stavu. Každopádně je k zamyšlení, jak moc dneska moderní technologie využíváme, jaké jsou dopady na lidské tělo (páteř, krční svalstvo, oči atd.) a co můžou znamenat. Zažíváte bolesti páteře, krčního svalstva, pálení očí nebo jiné problémy, které typicky souvisí s kancelářskou prací?

Myslíte, že se lidé ve 22. století tolik změní?

Zdroj: mirror

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)