Jak jste koupili svůj poslední mobil? (Víkendová hlasovačka)

jak-jste-koupili

možností, jak pořídit nový nebo použitý telefon, je dnes daleko víc než kdykoli v minulosti. teoreticky už ani nemusíte „vytáhnout paty z domu“. proto se tento týden v rámci víkendové hlasovačky a diskuze budeme ptát, jak jste koupili svůj poslední mobil.

obsah článku

kde a jak koupit mobilní telefon?

začněme tou patrně nejstarší možností, jak přijít k mobilnímu telefonu – v kamenné prodejně. výhodou je v tomto případě možnost si telefon osahat, vyzkoušet a zjistit, zda je přesně tím, co hledáte. můžete se také zeptat prodavačů na to, co vás zajímá a v případě, že je personál ochotný a znalý, dozvíte se na své otázky odpovědi. tato cesta mnohým vyhovuje i proto, že peníze a telefon putují „hezky z ruky do ruky“.

jak jste koupili svůj poslední mobil? jak jste koupili svůj poslední mobil?

další možností je nákup použitého mobilu v bazaru. výhody jsou v tomto případě stejné, jako při koupi v obchodě, jistým rizikem však je, že zakoupený telefon může obsahovat skryté vady. je dobré myslet na to, že při nákupu použitého zboží platí jen zkrácená půlroční záruka.

dnes patrně nejpopulárnější cesta vede přes internetové obchody, tedy e-shopy. jejich zásadní výhodou je možnost objednání z pohodlí domova, což ovšem vyžaduje, abyste alespoň rámcově věděli, jaký telefon vlastně hodláte pořídit. mobily z e-shopů také bývají levnější, neboť prodejce nemusí hradit náklady za kamennou pobočku. v případě zakoupení telefonu touto cestou máte možnost ho do 14 dnů vrátit bez udání důvodu, dále pak platí standardní dvouletá záruka.

výhodou e-shopů je možnost objednání z pohodlí domova výhodou e-shopů je možnost objednání z pohodlí domova

z hlediska převzetí takto objednaného telefonu bývá na výběr pošta, nejrůznější kurýrní služby a celá řada alternativ typu uloženka, zásilkovna a podobných. záleží tedy na vás, zda máte v dosahu bydliště poštu, kde se nestojí dlouhé fronty, nebo jestli si raději přeberete zásilku od kurýra, či si pro ni dojdete na výdejnu. platit lze u většiny e-shopů předem kartou či převodem na účet, případně až při převzetí kartou nebo v hotovosti.

nákup ze zahraničí

někteří výrobci prodávají své telefony přes vlastní webové stránky. typickým zástupcem tohoto trendu je oneplus, který zatím nabízí pouze tuto cestu, jak můžete získat telefon této značky. v tomto konkrétním případě je nutné zaplatit předem, vytoužený mobil vám pak přiveze kurýr, přičemž při dovozu z polského skladu nebudete platit ani clo, ani žádné daně.

oneplus prodává své telefony na svém webu oneplus prodává své telefony na svém webu

stále oblíbenější cestou jsou nákupní platformy jako jsou ebay, gearbest, aliexpress, geekbuying, wish a celá řada dalších. v tomto případě jsou hlavním lákadlem leckdy až neuvěřitelně nízké ceny. ty ale nemusí být konečné: při ceně zboží nad 22 eur (cca 560 kč) mohou celníci požadovat zaplacení dph, a pokud částka převýší 150 eur (asi 3870 kč), mohou chtít také zaplacení cla. některé obchodní platformy dnes již nabízejí dodání zboží ze skladů na území evropské unie a v takovém případě dph ani clo platit nebudete.

z možných rizik nákupních platforem jmenujme například nutnost platby předem, byť musíme podotknout, že v případě nedodání zboží bývá často poměrně jednoduché získat své peníze zpět. zprostředkovatelé totiž bývají na straně zákazníka. dalšími riziky jsou přeprava na velkou vzdálenost, nemožnost vrátit zboží do 14 dnů, limitovaná záruka a v některých případech také absence servisů a náhradních dílů, pokud si objednáte mobil značky, která na našem trhu není obvyklá.

aliexpress je plný levných telefonů aliexpress je plný levných telefonů

jak jste koupili svůj poslední mobil?

dostáváme se k anketní otázce tohoto kola víkendové hlasovačky a diskuze, která zní: jak jste koupili svůj poslední mobil? pro účely hlasování berte v úvahu to, jak jste si telefon vybrali a objednali – tedy například, pokud jste objednali přes e-shop, ale vyzvedli na kamenné prodejně, hlasujte pro e-shop.
[gravityform id=“212″ title=“true“ description=“true“]
v diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s nákupem mobilních telefonů. kde jste koupili svůj poslední smartphone, jak jste byli spokojeni a jaké jsou podle vás hlavní výhody a nevýhody tohoto způsobu?

výsledky ankety ke 12. 9. 10:30 výsledky ankety ke 12. 9. 10:30

hlasovačka z minulého týdne

před týdnem jsme se v rámci víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak jste si naposledy objednal i taxi. ukázalo se, že naše čtenářská obec jízdám vozy taxislužby zrovna neholduje – celých 31 % respondentů si takovou službu nikdy neobjednalo. konzervativní je i druhá nejpočetnější skupina, čítající 27 % ze 143 hlasujících, si objednala přepravu telefonátem na dispečink. další desetina pak usedla do taxíku z ulice.

jak jste si naposledy objednali taxi? jak jste si naposledy objednali taxi?

z mobilních platforem pro objednávání osobní dopravy vede uber, pro který hlasovalo 12 % čtenářů. následuje taxify se 7 % a liftago se 6 %, další 3 % si k objednávce zvolila aplikaci konkrétní taxislužby. celkem nějakou mobilní aplikaci pro tyto účely použilo jen 29 % hlasujících.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)