Jak dezinfikovat telefon a chránit se tak před koronavirem? (návod)

jak dezinfikovat čistit telefon

Koronavirus. Problém, který řeší celý svět již dlouhé týdny stále ne a ne zastavit. Recept na ochranu před tímto virem zatím neexistuje, ovšem na internetu nalezneme spoustu rad, jak se před ním chránit. Jistě jste slyšeli fakt, že se na našem mobilním telefonu nachází více bakterií, než na záchodovém prkénku, což je děsivé. Dnes se podíváme na to, jak dezinfikovat mobilní telefon a chránit se tak před koronavirem.

Jak tedy dezinfikovat mobilní telefon?

jak dezinfikovat mobilní telefon a chránit se tak před koronavirem

Vypněte svůj mobilní telefon

Zdá se to jako banalita, určitě před samotným dezinfikováním nezapomeňte mobilní telefon vypnout. Obzvláště u velmi citlivých obrazovek předejte spuštěním funkcí nebo aplikací, které jste spustit nechtěli.

Umyjte si ruce

než se do procesu čištění dezinfekcí pustíte, umyjte si pečlivě své ruce.

Na čištění telefonu použijte přípravky na bázi alkoholu

K dezinfekci dobře poslouží přípravky na bázi alkoholu, např. isopropyl a podobné látky (jako jsou např. na čištění brýlí nebo fotoaparátu). Nikdy nenanášejte přípravek rovnou na displej telefonu. Naneste nejprve na papírový kapesník nebo ideálně hadřík z mikrovlákna nebo mikro utěrku.

Vyjměte telefon z obalu nebo krytu

Telefon před dezinfekcí vyjměte z obalu nebo krytu. Po vyčištění telefonu nezapomeňte na stejnou proceduru i s krytem.

Při dezinfekci buďte důkladní

Naneste na papírovou utěrku nebo mikro utěrku malé množství čisticího přípravku a otetřete důkladně celý displej. Pokračujte po stranách, zádech telefonu, buďte pečliví u všech záhybů. Vyčistěte i kryt nebo obal telefonu.

Nepůjčujte telefon a nevytahujte jej zbytečně ve veřejné dopravě

Telefon nepůjčujte nikomu, u koho si nejste jistí zdravotním stavem. Zbytečně jej nevytahujte také ve veřejné dopravě, pro přijímání hovorů můžete použít také bezdrátová sluchátka. Spoustu z nás si běžně telefon vezme na WC nebo na oběd. Pokud můžete, nechte telefon za těchto situací stranou.

„Bylo by skvělé, kdyby jakékoli naše osobní elektronické zařízení zůstávalo jen v našich rukách. Nepůjčujte svůj telefon nikomu jinému. V každém případě dodržujte správné mytí a nezapomínejte na dezinfekci i svého mobilního telefonu,“ radí k problematice na dotaz evropského zastoupení společnosti HONOR řecký kardiolog Ioannis Gamaz. Za návod, jak se starat o svůj telefon v době krize děkujeme společnosti Honor za zaslání této důležité informace. Samozřejmě je každý telefon jiný a tak se ujistěte, že je váš telefon voděodolný, nebo buďte extrémně opatrní.

Existují i další alternativní metody v případě, že doma nemáte isopropyl ani jiné speciální přípravky. BBC včera publikovalo video, ve kterém o této problematice hovoří Dr. Lena Ciric. Ta tvrdí, že vám k efektivnímu vyčištění telefonu postačí voda a obyčejné mýdlo. Zde je voděodolnost telefonu naprosto zásadní a pokud jí váš telefon nedisponuje, tyto kroky rozhodně nedoporučujeme.

  1. Vypněte váš telefon a vyjměte ho z ochranného obalu
  2. Naneste mýdlo s trochou vody na hadřík
  3. otřete přední i zadní stranu telefonu a vyhněte se konektorům. I vodotěsné/voděodolné telefony po čase tuto schopnost ztrácí
  4. Usušte váš telefon pomocí jiného hadříku

Lena následně pomocí speciálního přístroje otestovala, zda tato metoda zafungovala. Změřila proto relativní světelné jednotky před a po čištění a výsledek stál za to. Google Pixel 4 měl před čištěním tuto hodnotu 92 a po čištění 2. iPhone Xr měl před čištěním 138 a po čištění 7, což jsou obrovské rozdíly. Pomáhá také očištění samotného krytu telefonu, kde je bakterií nejvíce.

How to clean your smartphone safely – BBC News

How to clean your smartphone safely - BBC News

Je dle vás potřeba dezinfikovat mobilní telefon?

Zdroj: hihonor.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)