Menu

Interní paměť se 14x vyšší rychlostí a menší spotřebou? Možná již brzy

Pokud jde o technické parametry mobilních telefonů, většinu uživatelů zajímají zobrazovací schopnosti displeje, rychlost procesoru, kapacita baterie, nebo kvalita obrázků pořízených fotoaparátem. Samozřejmě nemůžeme zpochybňovat, že všechny tyto faktory mají vliv na výkonnost a hodnotu telefonu v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, nicméně jeden důležitý parametr bývá často neprávem opomíjen: interní paměť. Právě u levnějších modelů bývá paměť jednou z prvních komponent, na které výrobce v rámci snižování nákladů šetří. Dokonce i majitelé špičkových modelů začnou dříve či později zaznamenávat zpomalování a zhoršování odezvy systému. Na vině může být, mimo jiné, i rychlost interního úložiště. Tento fakt vám potvrdí asi každý, kdo v notebooku či počítači vyměnil klasický pevný disk za SSD.

Interní paměť se časem zpomaluje

Interní paměť se časem zpomaluje

V mobilních telefonech jsou jako interní paměť používány čipy typu flash, vyznačující se krátkou přístupovou dobou, poměrně dobrou rychlostí, energetickou nenáročností a odolností proti mechanickým vlivům. Nevýhodou těchto modulů je ale omezený počet zápisů v řádu několika desítek tisíc operací na jednu buňku. Výrobci pamětí předcházejí předčasnému opotřebení jednotlivých buněk nejrůznějšími algoritmy, starajícími se o rovnoměrné rozložení zátěže. Ani to ale nemusí stačit a jak se životnost paměťového modulu postupně chýlí ke svému konci, dochází k čím dál tím citelnějšímu zpomalování. To se projevuje při všech operacích, během kterých systém zapisuje a čte na/z paměťového úložiště, tedy po většinu aktivního používání.

Odborníci tedy pracují na vyřešení tohoto problému, nicméně v praxi se ještě žádný “účinný lék” neobjevil. Průlom má přinést výsledek nejnovějšího vývoje flash pamětí z laboratoří korejských vědců z katedry informatiky a výpočetní techniky na univerzitě Hanyang v čele s profesorem Won You-jipem. Dle informací se má jednat o interní paměť se čtrnáctkrát lepším výkonem (u telefonů s nevyměnitelnou baterií údajně až 20x) a s o 39 % nižšími nároky na baterii.

Interní paměť s technologií WALDIO se představuje

Nová metoda, označovaná “Write Ahead Logging Direct IO” (zkráceně WALDIO), funguje tak, že zaznamenává informace pouze v případě potřeby. Kromě toho ukládá data v malých dávkách, aby zabrala co možná nejméně paměťových segmentů a tím docházelo k menší míře zápisů, tedy i opotřebení, a zabraňuje duplicitám. V konečném důsledku by tak nové paměti mohly být rychlejší, ale také levnější, což by se mohlo, zejména v případě jejich nasazení do telefonů střední a nižší třídy, citelným zvýšením rychlosti a životnosti.

Kdy přesně se dočkáme interních úložišť s tímto typem paměti není ještě známo, nicméně zahraniční zdroje předpokládají, že se tak stane velmi brzy. Vědci 8. července prezentovali výsledky své práce na konferenci USENIX v Santa Claře v Kalifornii.

Zdroje: Android Headlines, Phone Arena, Business Korea.

 

Komentáře

mannik

mannik

10.7.2015 22:18

Jak se liší mobil s vyměnitelnou baterií od toho s nevyměnitelnou s výjimkou té baterie? To jsem z toho nějak nepobral.. (14x vs 20x je docela rozdíl, tak bych byl docela vděčný, kdyby mi to někdo vysvětlil)

Nekecal Varvažov

Nekecal Varvažov

11.7.2015 9:17

Je to 14x i 20x záleží na momentální teplotě na měsíci, čím méně na něj sněží tím lépe pro nás jelikož paměť využívá teorii hořícího měsíce.

Helium

Helium

11.7.2015 12:11

Ta vazba rychlosti na nevyměnitelnou baterii by mě jako technika taky moc zajímala :D
Jinak článek docela dost dobře vypadá podobně jako marketing na UFS paměti od (nejen) Samsungu. Neboli zasévat mezi lidmi pocit, že SD karty jsou zastaralé, pomalé atd atd… Jen ať marže rostou.

Qels

z aplikace
11.7.2015 19:46

Článku chybý hodně informací. A je to spíše zbožné přání, než seriózní prezentace. Časem snad bude více informací.

RSS (komentáře k článku)