Interní paměť se 14x vyšší rychlostí a menší spotřebou? Možná již brzy

interni_pamet_ico

Pokud jde o technické parametry mobilních telefonů, většinu uživatelů zajímají zobrazovací schopnosti displeje, rychlost procesoru, kapacita baterie, nebo kvalita obrázků pořízených fotoaparátem. Samozřejmě nemůžeme zpochybňovat, že všechny tyto faktory mají vliv na výkonnost a hodnotu telefonu v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, nicméně jeden důležitý parametr bývá často neprávem opomíjen: interní paměť. Právě u levnějších modelů bývá paměť jednou z prvních komponent, na které výrobce v rámci snižování nákladů šetří. Dokonce i majitelé špičkových modelů začnou dříve či později zaznamenávat zpomalování a zhoršování odezvy systému. Na vině může být, mimo jiné, i rychlost interního úložiště. Tento fakt vám potvrdí asi každý, kdo v notebooku či počítači vyměnil klasický pevný disk za SSD.

Interní paměť se časem zpomaluje Interní paměť se časem zpomaluje

V mobilních telefonech jsou jako interní paměť používány čipy typu flash, vyznačující se krátkou přístupovou dobou, poměrně dobrou rychlostí, energetickou nenáročností a odolností proti mechanickým vlivům. Nevýhodou těchto modulů je ale omezený počet zápisů v řádu několika desítek tisíc operací na jednu buňku. Výrobci pamětí předcházejí předčasnému opotřebení jednotlivých buněk nejrůznějšími algoritmy, starajícími se o rovnoměrné rozložení zátěže. Ani to ale nemusí stačit a jak se životnost paměťového modulu postupně chýlí ke svému konci, dochází k čím dál tím citelnějšímu zpomalování. To se projevuje při všech operacích, během kterých systém zapisuje a čte na/z paměťového úložiště, tedy po většinu aktivního používání.

Odborníci tedy pracují na vyřešení tohoto problému, nicméně v praxi se ještě žádný “účinný lék” neobjevil. Průlom má přinést výsledek nejnovějšího vývoje flash pamětí z laboratoří korejských vědců z katedry informatiky a výpočetní techniky na univerzitě Hanyang v čele s profesorem Won You-jipem. Dle informací se má jednat o interní paměť se čtrnáctkrát lepším výkonem (u telefonů s nevyměnitelnou baterií údajně až 20x) a s o 39 % nižšími nároky na baterii.

Interní paměť s technologií WALDIO se představuje

Nová metoda, označovaná “Write Ahead Logging Direct IO” (zkráceně WALDIO), funguje tak, že zaznamenává informace pouze v případě potřeby. Kromě toho ukládá data v malých dávkách, aby zabrala co možná nejméně paměťových segmentů a tím docházelo k menší míře zápisů, tedy i opotřebení, a zabraňuje duplicitám. V konečném důsledku by tak nové paměti mohly být rychlejší, ale také levnější, což by se mohlo, zejména v případě jejich nasazení do telefonů střední a nižší třídy, citelným zvýšením rychlosti a životnosti.

Kdy přesně se dočkáme interních úložišť s tímto typem paměti není ještě známo, nicméně zahraniční zdroje předpokládají, že se tak stane velmi brzy. Vědci 8. července prezentovali výsledky své práce na konferenci USENIX v Santa Claře v Kalifornii.

Zdroje: Android Headlines, Phone Arena, Business Korea.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)