Menu

Informace z dopravy pro Android: tudyNE

Obzvláště teď v zimě, kdy stačí málo a provoz na českých silnicích se zastaví kvůli nehodě, se řidičům mohou hodit informace z našich silnic a dálnic. Můžete poslouchat rádio, sledovat dopravní weby, nicméně pro příznivce Androidu je k dispozici ještě jedna možnost: nainstalovat si aplikaci tudyNE.

Kudy tedy ne?

Program čerpá data z webu tudyNE.cz, který přebírá informace z dalších zdrojů – například z databáze nehod Policie ČR nebo od uživatelů. Hned na začátek je dobré podotknout, že informační zdroje nepokrývají veškeré dění na našich silnicích, takže se samozřejmě může stát, že údaje o nějaké uzavírce či dopravní situaci chybí. O nehodách byste se ale měli dozvědět vždy a včas.

Veškeré dění je prezentováno na podkladech Map Google formou ikonek (autíčko na střeše označuje nehodu, zákazová značka dopravní omezení, vykřičník jinou dopravní situaci) a nechybí možnost přiblížení, přepnutí mezi satelitními snímky a klasickou mapou, nebo zobrazení konkrétního kraje. Stačí tedy jediný pohled a hned budete mít jasno, zda vás na cestě čekají nějaké komplikace.

Aktuální dopravní situace

Aktuální dopravní situace

Detailní informace o nehodě

Detailní informace o nehodě

Řidiči sobě

Informace o aktuálním dění mohou také přidávat uživatelé aplikace tudyNE a to poměrně jednoduchou formou. Stačí stisknout tlačítko Menu a z nabídky vybrat Přidat událost, následně vyplníte popis, vyberete jednu ze čtyř kategorií, dobu platnosti a odešlete. Program poté zjistí aktuální polohu a pošle veškeré informace na server, kde jsou okamžitě zařazeny do databáze.

Přidávat události mohou i uživatelé

Přidávat události mohou i uživatelé

Vyhněte se koloně!

Patrně nejzajímavější funkcí je možnost nechat se upozorňovat na nové události. To lze nastavit přes Menu-Upozorňování, kde si následně zvolíte, zda chcete být informováni o veškerých novinkách v okolí (do 5/20/50/100 km od aktuální pozice) nebo v celém vybraném kraji. Pokud se pak v databázi objeví informace, která odpovídá vašemu zadání, upozorní na ní tudyNE ikonou v notifikační liště a zvukovým signálem. Další podrobnosti (město, ulici a stručný popis) se dozvíte po rozbalení lišty, případně si detaily můžete přečíst v mapě. Velkou výhodou je, že v režimu sledování nemusí být tudyNE spuštěno, takže nejste omezeni například v použití navigace.

Nastavení upozornění

Nastavení upozornění

Z praxe mohu potvrdit, že data jsou většinou aktuální, leckdy se informace o nehodě objevují ještě dříve, než na místo dorazí dopravní policie. Poněkud slabší je to ale s dobou, po kterou je událost považována za platnou – tedy pokud zdroj informace uvede příliš krátkou platnost a například vyprošťovací práce trvají déle, může se stát, že upozornění na uzavírku z databáze “zmizí” předčasně. Určení polohy události ale bývá velmi přesné – v některých případech dokonce až na úrovní jednotek metrů.

Ideální společník na cesty

Aplikaci tudyNE hodnotím nanejvýš pozitivně, neboť už několikrát jsem díky ní včas zjistil, že na plánované trase jsou dopravní komplikace a ušetřil tak čas zvolením alternativní cesty. Když se například ocitnete v koloně na dálnici, můžete se podívat, co je její příčinou a jak dlouho v ní pravděpodobně postojíte. Díky mapovým podkladům pak také můžete vyhledat případný sjezd a objízdnou trasu. Pro řidiče jsou informace o dopravě přímo v terénu neocenitelným pomocníkem.

Informace o aplikaci tudyNE

Testovaná verze: 1.3
Licence: freeware
Stránka programu: www.tudyne.cz/dopravni-informace-na-mobil
Stránka AndroLib: www.androlib.com/android.application.cz-tudyne-app-CjtC.aspx
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/dopravn%C3%AD-informace-tudyne/cz.tudyne.app
Počet stažení dle AppBrain: 1,000-5,000
Hodnocení dle AppBrain: 4,30/5
Velikost aplikace v telefonu: 136 kB
QR kód:

QR kód aplikace tudyNE

QR kód aplikace tudyNE

Komentáře

aquarius

aquarius

14.12.2010 8:43

Není na tohle lepší Waze?

thonzak

thonzak

14.12.2010 9:10

Souhlas. Waze je mnohem lepší – obecně “použitelnější” a (alespoň v Praze a okolí) jsou tam mnohem aktuálnější a relevantnější informace.

JohnyBig

JohnyBig

14.12.2010 10:12

Zmínka o Waze v článku rozhodně chybí.

Václav Votípka

Václav Votípka

14.12.2010 10:46

Zkoušel jsem, ale nejsem spokojen. Ikonky a informace jsou tak malé, že za jízdy se aplikace nedá bezpečně používat. Zobrazené informace byly navíc ve srovnání s http://www.dopravniinfo.cz dost neaktuální. Dříve jsem používal waze a ten byl díky napojení na JSDI o dost lepší a pro jedoucího řidiče použitelnější.

Karelk

Karel Kiliánexternista -1

14.12.2010 11:59

To: aquarius, thonzak a JohnyBig
Zmínka o Waze? Přiznám se, že o tomto programu slyším poprvé. Psal jsem o tom, co znám a (relativně spokojeně) používám.
Takže abych dohnal své neznalosti, Waze vyzkouším a pokud je to dobrá alternativa, určitě o této aplikaci něco napíšu :).
Děkuji všem za tip!

Rudyshy

Rudyshy

14.12.2010 12:40

jj Waze pravidelne uzivam .. a je to moc dobry projekt.. neni to ziaden zazrak v oblasti navigovania (snad to pride) ale co sa tyka diania na ceste je to moc uzitocne.. pretoze uzivatelia tam s radostou prihadzuju diania na ceste za ktore su odmeney nejakym tym bodikom. A cim viac userov tym je to viac relevantne.
a hlavne ludia s pripojenym na stalo vidia inych uzivatelov na ceste a clovek vidi ze auto pred nim si to v pohode prejde zacpou.

petr

petr

14.12.2010 13:12

waze rulez!

Karelk

Karel Kiliánexternista -1

14.12.2010 15:20

Tak neví, přátelé, ale z Waze mám velmi negativní dojmy.
Možná ji nepoužíváte jako navigaci, protože v tom smyslu je zcela nepoužitelná….
Příklad 1. Místecká, Ostrava: “odbočte vlevo!” Situace: jde o rovný úsek, který má dva pruhy a jeden připojovací. Ještě bych pochopil “držte se vlevo,” jako abych nejel v připojovacím…. Kdybych odbočil vlevo, narazil bych do svodidel.
Příklad 2. Dr. Martínka, Ostrava: “držte se vpravo!” Situace: blížíme se ke kruhovému objezdu, silnice má dva pruhy. Pravým se odbočuje vpravo, levým se najíždí na kruhový objezd. Mám jet rovně, tj. musím se držet vlevo. Pokud bych navigaci poslechl, odbočil bych vpravo a jel přesně obráceně, než byl můj cíl.
Dobře, vezměme srovnání informací o nehodách. Sídliště Dubina v Ostravě. Lokalizace proběhla, mou polohu nalezl telefon přesně. Nejbližší policejní hlídky: první na Slovensku, druhá v Pardubicích, třetí v Budapešti. Těžko věřit.
Ale budiž… …třeba policajti dneska odpočívají. Podívejme se na nehody – nejbližší je 177 km daleko, někde u Osové Bitýšky. Zajímavé – tudeNE hlásí jednu nehodu přímo v Ostravě, druhou v nedalekém Hlučíně, třetí v nedaleké Dolní Lhotě a čtvrtou v Opavě.
Takže fakt si nemohu pomoc, ale tohle je i zadarmo hodně hloupá navigace, překonávající v negativním smyslu i to, co dávali k sekačkám…..

robert+

robert+

14.12.2010 15:21

jj waze je lepsi, ale na druhu stranu je absolutne nepouzitelna ako navigace, najlepsie by bolo aby data s waze boli zobrazovane na google maps ako layer..

Karelk

Karel Kiliánexternista -1

14.12.2010 15:31

Tak nevím, ale fakt vám připadá v pohodě, že nejbližší nehodu vidí ve vzdálenosti 177 km od Ostravy, když přímo v Ostravě aktuálně jedna je a další jsou do cca. 5-10 km?

robert+

robert+

14.12.2010 16:21

to: KK ja som z prahy, a tu je waze na tom lip.. a hlavne dela i statisktiky prujezdu.. proste keby waze nemala ambici byti navigaci a schrnovala by jenom dopr, info, tak by to bylo lepsi, robustnost a uzivatelska zakladna je vetsi.. hlavne de o celosvetovy projekt, ne jenom nejakej lokal…

Karelk

Karel Kiliánexternista -1

14.12.2010 16:29

To: robert+
Ano, ty statistiky, zdá se, fungují i v Ostravě (alespoň nějaké jsem tam viděl). To se zdá být jako šikovná funkce.
Nicméně myslel jsem, že je Waze komunitní projekt + že čerpá data z veřejně dostupných databází (policie, dopravní info apod.). Pak by byl jistě mnohem použitelnější. Takto vyhrává coby dopravní zpravodaj tudyNE, protože se od něj dozvíte i o nehodě v Horní-Dolní.
Že je to celosvětový projekt je asi super, kdyby ovšem operátoři neměli tak drahá data v roamingu. S českou SIM je mi ale takový fakt k ničemu a pro ježdění po našich silnicích mi – přes veškeré výhrady – tudyNE připadá významně užitečnější.
Jinak ano, kdyby se Waze nesnažil neúspěšně hrát si na navigaci, tak ta idea není špatná.

Vikos

Vikos

15.12.2010 22:26

Zdravím Ostraváka – KK :)

to že není nehoda/radar ve waze znamená, že ji tam nikdo nenapsal. jakmile se waze rozšíří (v to věřím, za poslední rok co ji používám je vidět velký pokrok i na ostravsku – začínal jsem na mapě sám, teď vidím běžně pár lidí online) budou i informace přesnější / rychlejší.

navigační stránku (mimo prahu)nehodnotím, ale kouknu se na ty úseky co jsi říkal – waze prostě naviguje podle toho co je v mapě – jak to lidi vytvořili – je pravda, že dokud to někdo neprojede a nezkusí, nenapadne člověka u PC, že by to mohlo hlásit nějak chybně. :)

Karelk

Karel Kiliánexternista -1

16.12.2010 6:15

To: Vikos
No, mne právě překvapilo, kolik lidí tady psalo, že Waze je lepší než tudyNE z hlediska dopravního zpravodajství. Myslel jsem tedy, že má např. přístup k více databázím atp.. Netušil jsem, že je to čistě komunitní projekt.

Docela jsem zvědav, jak se bude rozvíjet, byť mám jisté obavy z toho, jak budou pokryty třeba vesničky s nízkým počtem obyvatel, kde nebude žádný uživatel Waze.

Jak se mohu připojit k projektu, abych mohl třeba opravovat?

jouda

jouda

16.12.2010 21:18

Tak to asi nekde byla chyba. Uzivatel WAZE s nickem BXMATUS provozuje branu, ktera reportuje automaticky vsechny informace z JSDI, ktere zase agreguje vsecny dostupne zdroje. Takze WAZE by melo mit nejaktualnejsi a nejuplnejsi data. Bud to byl nejaky vypadek skriptu nebo jste mel spatne nastaveneho klienta. Ten muze hlasit bud informace v okoli do urcite vzdalenosti nebo informace na vasi trase nebo jenom zpravy z vasich skupin.

jouda

jouda

16.12.2010 21:25

WAZE jako navigace nestoji za moc, ale pokud si pri ceste z prace chcete zahrat na silnici PacMana nebo Vas po vecerech bavi editovat mapy, pak neexistuje nic lepsiho. Uplne staci, kdyz budete jezdit se spustenym programem a WAZE bude reportovat statistiky o provozu. Ti aktivnejsi muzou hlasit udalosti a nejvetsi masochisti se muzou nalogovat na web a v aplikaci Cartouche editovat mapy.

Vikos

Vikos

17.12.2010 9:34

KK a Jouda,

Brána od Bxmatuse dočasně nefunguje – předpokldádám že je to tím že waze přešlo na nové api a on neměl čas to předělat – vím, že se něco takového chystalo, ale nevím, jestli je to tím, nebo to třeba někdo z waze (nebylo by to poprvé) vyhodnotil jako spam (zvláště italové si dost stěžovali, že “Praha spamuje”)

jinak KK, koukni na http://world.waze.com/forum/viewforum.php?f=22 česká sekce fora, tam se dozvíš všechny detaily :)

Karelk

Karel Kiliánexternista -1

17.12.2010 9:46

Díky za tip – rád kouknu :)
Ten projekt je nesporně zajímavý. Jen kdyby fungoval na 100%. Očividně komunita není vždy garancí bezchybné funkčnosti :(

Vikos

Vikos

17.12.2010 10:16

100% funkčnost bohužel není, ale časem se to snad povede rozšířit mezi lidmi natolik, aby se t odalo používat i pro navigaci a v případě nejistoty nebo chybné navigace je tu google maps :).

Vikos

Vikos

17.12.2010 11:00

no uvidíme, já sleduji za ten rok co waze používám nesmírný pokrok, takže doufám, že se jednou waze v ČR dostatne na úroveň své domoviny, kde využíváno ve většině chytrých telefonů na trhu a zpravodajství je opravdu dobré.

zatím je to pouze orientační, ale čím dál tím více přesný nástroj na zjištění informací o dopravě

Vikos

Vikos

17.12.2010 11:01

100% funkčnost zatím nemá, ale já jsem třea jako uživatel spokojen:) navigaci nevyužívám, jde mi jen o informace o dopravě

Karelk

Karel Kiliánexternista -1

17.12.2010 11:04

To: Vikos
Jenže právě informace o dopravě mě v tomto programu vůbec neuspokojily.
Viz můj komentář výše: Dobře, vezměme srovnání informací o policejních hlídkách. Sídliště Dubina v Ostravě. Lokalizace proběhla, mou polohu nalezl telefon přesně. Nejbližší policejní hlídky: první na Slovensku, druhá v Pardubicích, třetí v Budapešti. Těžko věřit.
Ale budiž… …třeba policajti dneska odpočívají. Podívejme se na nehody – nejbližší je 177 km daleko, někde u Osové Bitýšky. Zajímavé – tudeNE hlásí jednu nehodu přímo v Ostravě, druhou v nedalekém Hlučíně, třetí v nedaleké Dolní Lhotě a čtvrtou v Opavě.”
Možná v Praze to díky komunitě funguje lépe, ale obávám se, že bez propojení na JDS to prostě lepší než tudyNE nebude…

Vikos

Vikos

17.12.2010 13:12

Je to o té komunitě, která se už pomalu začíná budovat i na ostravsku. To JDS je škoda, že nefunguje, ale doufám, že se to zase časem rozdjede :) krásná ukázka funkčnosti tohohle programu je pohled do jeho domoviny – http://www.waze.co.il/livemap/

RSS (komentáře k článku)