Huawei už údajně vyrobil milion zařízení s vlastním operačním systémem

huawei logo budova

V důsledku sporů, které v posledních týdnech sledujeme, čínskému výrobci nezbývá, než mít připravená zadní vrátka. O systému HongMeng OS se ví prakticky od samého začátku. Ve chvíli, kdy by, kvůli nařízení z USA, ztratil Huawei přístup ke službám Google, byl by odkázán sám na sebe. A protože jednání stále pokračují, pokračuje i vývoj vlastního operačního systému. Ten by měl být pro všechna zařízení, od telefonů, přes tablety, až po PC. Na telefonech je jasně nejdůležitější podpora aplikací pro Android, a právě toho schopná zařízení s vlastním OS Huawei už stihl zařadit do interního testování. A není jich málo.

Jak se bude jmenovat?

Spekulace zatím panují i ohledně názvu operačního systému. Původní HongMeng počítal zřejmě jen s nasazením na tamní trh, proto se začaly objevovat informace o globálním názvu Ark OS. S novým názvem dorazily  i screenshoty. Například alternativa Obchodu Play se pak má jmenovat Huawei AppGallery. Do potvrzení určitě lze očekávat, že Huawei překlady názvů poupraví podobně jako u samotného systému. Zda bude konkurence schopná i nabídka aplikací se lze zatím pouze domnívat.

Arkos huawei vlastni operacni system nahrada androidu

Kdy a kde?

Vzhledem ke stále vyvíjejícím se jednáním, není jisté, kdy alternativní systém bude součástí prodávaných zařízení. Interní testování ovšem již bylo spuštěno. Ark OS tedy již nyní využívá na milion uživatelů. Jedná se však o běžné testování, které interně provádějí i konkurenční firmy, akorát informace o těch jsou samozřejmě utajovány. To, že se Huawei ocitl pod drobnohledem celého světa nám tak přineslo informace i o plánovaném startu operačního systému. Jeho nasazení se plánuje na podzim, nejpozději však na jaře.

Poctivá příprava se vyplácí

O vratkých obchodních vztazích mezi velmocemi USA a Čínou se ví již dlouho. Proto není překvapením, že takovéto nouzové řešení netrvalo Huawei dlouho. Richard Yu, ředitel Huawei Consumer Business Group, nedávno ve skupině na WeChatu potvrdil pokročilé funkce ochrany osobních dat, které opravdu nevzniknou ze dne na den. Uvidíme tedy, kam až čínská připravenost sahá a jaké budou následky této obchodní války. Nyní bychom si určitě všichni přáli, aby politické šermování nezasahovalo do pole vývoje technologií.

Jak si myslíte, že toto drama mezi USA a Čínou dopadne?

zdroj: China Daily

Jakub Palata
O Autorovi - Jakub Palata

Dění ve světě technologií sleduju každý den, abys ty mohl jen vygooglit, co tě právě zajímá. A když zrovna nejsem online, nejspíš sedím u Hearthstonu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek