Menu

Huawei TalkBand B1: Krokoměr a handsfree v jednom náramku (recenze)

Chytré příslušenství se stává stále oblíbenějším doplňkem mobilních telefonů, velký “boom” zažívají především chytré krokoměry. Svou trochou do mlýna chce přispět i Huawei – dnes si představíme zajímavý koncept TalkBand B1, který v sobě ukrývá krokoměr a handsfree zároveň. Jak obstál v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Na poměry krokoměrů velká krabička v sobě kromě krokoměru Huawei TalkBand B1 ukrývala už jen manuál. Víc ale ani není potřeba.

Krabička, ve kterém nám Huawei TalkBand B1 dorazil

Krabička, ve které nám Huawei TalkBand B1 dorazil

Vzhled a dílenské zpracování

Huawei TalkBand B1 se od většiny krokoměrů liší již na první pohled – disponuje tělem s displejem, který výrazně vystupuje z pásku, navíc je celý náramek poměrně tlustý. Na boku nalezneme tlačítko pro rozsvícení displeje a přepínání mezi jednotlivými obrazovkami. Větší tlačítko nad displejem slouží k oddělení krokoměru od těla.

Tělo je trochu moc široké

Tělo je trochu moc široké

Stisknutím tlačítka lze velmi snadno vyjmout jádro z náramku

Stisknutím tlačítka lze velmi snadno vyjmout jádro z náramku

Pásek je vcelku pohodlný a zapínání drží velmi dobře – ani jednou se nám nestalo, že by náramek samovolně z ruky spadl. Dírek pro změnu velikosti ovšem příliš není a trochu se obáváme, že uživatelé s větší rukou budou mít problémy náramek na ruku vůbec dostat. Na trhu se ale podle všeho objeví více velikostí. V pásku se šikovně ukrývá také nabíječka, takže není potřeba žádný další kablík či kolébka. To Huawei vymyslel opravdu dobře.

Pásek je pevný a pohodlný, nabízí ale trochu málo možností pro úpravu velikosti

Pásek je pevný a pohodlný, nabízí ale trochu málo možností pro úpravu velikosti

Huawei TalkBand B1 - pásek náramku (1) Huawei TalkBand B1 - nabíjení v pásku

Samotné jádro náramku Huawei TalkBand B1 slouží po vyndání jako handsfree, což je velmi šikovné. Po nasazení do ucha si sice říkáte, že vám musí brzy vypadnout, ale nakonec drží docela dobře. Na celodenní nošení to sice není, ale to ani nepotřebujeme – sluchátko se u tohoto náramku vyndává pouze v případě hovoru a poté se vrací do těla pásku.

Huawei TalkBand B1 - vyjmuté sluchátko (1) Huawei TalkBand B1 - vyjmuté sluchátko (2)

Zajímavý koncept, který je potřeba dotáhnout

Konstrukce krokoměru spolu s handsfree a nabíječkou se nám moc líbila. Jediným, ale za to podstatným neduhem, je velikost celého krokoměru, jehož tělo je příliš široké. To nevypadá dobře, navíc se o krokoměr snadno zadrhává oblečení a překáží.

Konektivita

Huawei podporuje starší technologii Bluetooth 3.0, která sice není tak úsporná jako novější standardy, ale možná i díky tomu je možné propojit s náramkem libovolný smartphone s Androidem 4.0 a novějším. Neměli jsme tedy problém ani se starším telefonem s Androidem 4.2.2. Spotřeba telefonu sice mírně naroste, ale v praxi nám to nepřišlo nikterak znatelné. Spojení s telefonem bylo stabilní a s výpadky jsme se setkávali jen když jsme se vzdálili od telefonu. Po přiblížení se náramek opět automaticky připojil k telefonu. K rychlému spárování lze použít také NFC. Handsfree logicky bez stálého připojení k Bluetooth nefunguje, krokoměr je ovšem zcela samostatný a mobilní telefon potřebuje pouze při synchronizaci s mobilní aplikací, abyste měli přístup k vašim statistikám.

Huawei TalkBand B1 - konektivita

Přenos zvuku a volání

Po spojení náramku s telefonem se Huawei TalkBand B1 promění v handsfree a všechny příchozí i odchozí hovory jsou automaticky přesměrovány právě do tohoto handsfree. V případě, že vám někdo volá, se na displeji zobrazí číslo volajícího, což nás trochu zklamalo. Možná to bylo jen špatnou vzájemnou domluvou mezi naším telefonem a náramkem, ale jméno volajícího se zkrátka nezobrazilo.

IMG_20141112_213900

Vytáhnout sluchátko a nandat do uší je otázkou vteřiny, v uchu se Huawei TalkBand B1 usídlí velmi dobře. Pro běžný hovor a pohyb držení v uchu naprosto dostačuje, při běhu bychom ovšem měli obavy, že vypadne. Přenos zvuku byl velmi dobrý – sluchátko je poměrně hlasité a ani druhá strana si nestěžovala, že by nás nějak špatně slyšela. Za nás tedy rozhodně pochvala.

Baterie a výdrž

Huawei TalkBand B1 ukrývá ve svém těle baterii s kapacitou 93 mAh, která dokáže náramek podle výrobce napájet až 14 dní (jedná se o dobu při odpojeném náramku od telefonu). V praxi jsou čísla samozřejmě úplně jiná a při běžném používání (tedy i jako handsfree) jsme se dostali na výdrž okolo 5 dnů, což ale není vůbec špatné. Tato doba samozřejmě závisí na vašem používání a době, po které jste připojeni k telefonu. Pokud budete využívat Huawei TalkBand B1 jen jako krokoměr, výdrž se znatelně prodlouží.

Nabíjení je řešeno velmi elegantně pomocí USB konektoru přímo v pásku. K nabíjení tedy nepotřebujete žádný další kabel či redukci a můžete celý pásek zasunout do USB portu počítače či nabíječky. Nabíjení trvá přibližně 45 minut.

Nabíjení je velmi elegantně vyřešeno

Nabíjení je velmi elegantně vyřešeno

Aplikace

Aplikace Huawei TalkBand nabídne moderní a svěží prostředí, které se nám hned od prvního pohledu líbilo. Úvodní spárování je velmi snadné, stačí jen nastavit své osobní míry a může se začít sportovat. Úvodní obrazovka nabízí rovnou přehled o ušlých krocích daný den a počet hodin spánku. Pod těmito údaji jsou ještě detailnější informace o počtu ušlých kilometrů, spálených kaloriích, čas aktivního pohybu, lehkého spánku, hlubokého spánku a usínání. Po rozkliknutí lze detailněji prohlížet statistiky z předešlých dní a podívat se i na týdenní či měsíční souhrn.

V nastavení lze definovat denní cíl, připomínač denní aktivity (náramek začne vibrovat po zvoleném intervalu “flákání”) či chytrý budík. Ten funguje tak, že náramek sleduje váš spánek a dokáže vás vzbudit v nastaveném rozmezí před určitým časem ve správný okamžik. Vibrace jsou ovšem slabé a příliš dlouho vibrovat nevydrží. Jako autor recenze se mohu přiznat, že mě mají problém vzbudit i jinak silně vibrující náramky, ale tento neměl žádnou šanci. Bohužel.

Displej, záznam aktivit a spánku

Displej na těle TalkBandu dokáže zobrazit 4 obrazovky s různými údaji. Úvodní obrazovka slouží jako hodinky a zároveň prozradí stav baterie, datum bohužel zobrazit neumí. Na dalších obrazovkách nalezneme údaje o počtu ušlých kroků (a graficky znázorněná vzdálenost do nastaveného cíle), spálených kalorií a počet hodin spánku z poslední noci. Mezi jednotlivými obrazovkami se přepínáme tlačítkem.

Displej lze rozsvítit zmíněným tlačítkem, ale údaje na displeji se nám občas povedlo zobrazit i švihem ruky. Zdaleka to ovšem nešlo pokaždé. Displej je ve tmavších prostorách skvěle čitelný, na slunci je to ovšem úplný opak. Na přímém slunci není vidět takřka nic, což je ovšem trochu problém.

Displej je na slunci velmi špatně čitelný

Displej je na slunci velmi špatně čitelný

Záznam spánku je poměrně přesný a zdálo se nám, že udávané hodiny sedí. Příjemné bylo, že náramek se do spánku přepne automaticky a nemusíme na to myslet. O něco horší už to bylo s počtem kroků, kterých bylo vždy o něco méně než u jiných krokoměrů, se kterými jsme porovnávali. Data tedy berte spíše orientačně, ale to většinou člověku stačí.

Kdy, kde a za kolik?

Prodej chytrého náramku Huawei TalkBand B1 v našich končinách teprve startuje, nabízí jej tedy pouze pár obchodů podle serveru Heureka. Cena se pohybuje mezi 3500 – 4000 Kč, což je na krokoměr a handsfree možná trochu více, než bychom čekali.

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.


Resumé

Koncept krokoměru a handsfree v jednom těle, které nosíte na zápěstí, se nám velmi zamlouvá. Pohodlný způsob telefonování totiž nosíte stále na ruce, kde nepřekáží zdaleka tolik jako handsfree, které máte stále na uchu. K tomu si ještě připočtěte funkce krokoměru, chytrý budík a displej, který nám rychle zobrazí šikovné informace (například čas). Oceňujeme rovněž voděodolnou konstrukci s certifikací IP57, výborně vyřešené nabíjení v pásku, NFC či notifikace při příchozím hovoru. Špatná není ani výdrž, která se pohybovala okolo 5 dnů při běžném používání.

Nejvíce nás asi trápily rozměry celého zařízení, neboť na běžný krokoměr je Huawei TalkBand B1 trochu moc velký a občas překážel. Displej je sice šikovný a prozradí některé informace, ale na přímém slunci nejsou informace skoro vidět, což jeho použitelnost zásadně snižuje. Aplikace bohužel neumožňuje data nahrávat do cloudu a sdílet je i s jinými zařízeními nebo exportovat pro práci v jiných programech. Ocenili bychom také webové rozhraní.

Co říci závěrem? Huawei TalkBand B1 je tak trochu jediným svého druhu, ale za tento koncept musíme Huawei pochválit. Zařízení se nám v redakci velmi líbilo a moc se těšíme na druhou generaci, která by mohla vyřešit zmíněné nedostatky a stát se tak velmi atraktivním zbožím. Tím je ale s přimhouřením oka i první generace.

Klady

+  Povedený koncept krokoměru a handsfree v jednom
+  NFC
+  Povedené nabíjení skrze pásek
+  Slušná výdrž
+  Odolná konstrukce (IP57)
+  Notifikace volání

Zápory

–  Větší rozměry
–  Na přímém slunci není displej skoro vidět
–  Vyšší cena
–  Data nelze synchronizovat ani exportovat

Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei.

Komentáře

pedes

pedes

16.11.2014 17:14

Huawei udělal sympatickou pomůcku pro zákazníky. V tomto případy by si uživatel mohl vcelku pohodlně užívat 6″ phablet a současně bez problémů telefonovat – bez megaplacky u ucha.Dobrý nápad.

Petr Holý

Petr Holý

16.11.2014 21:08

Mimo téma: Kdy budete mít konečně mobilní verzi webu? Web o Androidu a bez mobilní stránky? Trochu fail.
Vím, že něco připravujete, ale slibovali jste to před rokem. Jste jediný web o mobilech, co kašle na mobily.

Bachy

z aplikace
16.11.2014 22:57

Holy: palec nahoru. jinak je taky supr kdyz se v aplikaci otaceji prizpevky vzdy jen na JEDNU STRANU. i kdyz tablet je na sirku nebo vzhuru nohama.
k tomu naramku. nechapu proc nevyuzili ten displej na info o notifikacich, ze vubec neco doslo kdyz uz to umi volat -_- tim me hodne nepotesili.

Ivo Rundt

z aplikace
17.11.2014 7:30

Bachy : to otáčení mě taky štve :-(.
Handsfree za tuto cenu? Ani náhodou.

Karel

Karel

9.1.2015 0:24

Kdy bude druhá generace?

RSS (komentáře k článku)