Telefon Huawei Mate 9: Dvouoký maratonec s vysokou cenovkou (recenze)

Huawei-Mate-9-uvod-1

Do rukou se nám na detailní testování dostal telefon Huawei Mate 9, který se snaží navázat na veleúspěšný model Mate 7 a povedený Mate 8. Povede se mu to? Má stále co nabídnout? Přečtěte si naši recenzi.

Recenze Huawei Mate 9 – obsah

Balení – vše potřebné a šikovné pouzdro navíc

Krabička od telefonu Huawei Mate 9 zaujme svým provedením a přímo láká, abyste se do ní co nejdříve podívali. V jejích útrobách pak naleznete standardní výbavu – telefon, nabíječku, USB kabel, manuál a sluchátka. Bonusem je ale šikovné nacvakávací pouzdro, které chrání zadní stranu telefonu proti odření. Design telefonu v tomto případě sice trochu utrpí, může se ale vždy hodit jako dočasná ochrana, pokud telefon používáme v nepříznivých podmínkách.

huawei-mate-9-obsah-baleni

Kovový obr se vším všudy

Dle očekávání vsadila čínská společnost na konstrukci z kovu stejně jako dvě předchozí generace. Přední strana je tvořena 5,9″ Full HD displejem, který zabírá celých 77,5 % plochy. Rámečky okolo displeje jsou tenké, stejně tak ani místa nad displejem není zbytečně moc. Rámeček pod displejem mohl být o něco tenčí vzhledem k tomu, že v něm nejsou umístěna tlačítka. Ta jsou totiž součástí displeje. I tak se ale rozměry oproti předchozí generaci mírně snížily – může za to však displej o desetinu palce menší.

Zajímavější je rozhodně zadní strana, která je tvořena stříbrným kovem. Nechybí duální fotoaparát s nálepkou Leica, laserové zaostření nebo oválná čtečka otisků prstů. Čočka fotoaparátu vystupuje mírně z těla přístroje, krycí sklíčko je pak mírně zapuštěno. Kovový je i rámeček, který obepíná celý přístroj. Stejně tak tlačítka jsou z kovu.

huawei-mate-9-konstrukce-predni-strana huawei-mate-9-konstrukce-zadni-strana

V kovovém rámečku na spodní straně je ukryt reproduktor, tedy přesněji ve zdířce na pravé straně, ta druhá je pro mikrofon. Sídlí zde i USB-C, což je dnes u TOP modelů skoro samozřejmost. U předchozí generace byl přítomen ještě MicroUSB, což se konečně změnilo. Na horní straně nalezneme standardní 3,5mm jack konektor, bonusem je pak infračervený port pro ovládání dalších zařízení.

Obě ovládací tlačítka jsou tradičně umístěna na pravé straně, na té protilehlé nalezneme hybridní slot pro SIM. V něm lze provozovat dvě nanoSIM karty, případně kombinaci jedné nanoSIM a paměťové karty MicroSD. Toto řešení je u čínských výrobců v poslední době velmi oblíbené.

Huawei Mate 9 – kovový obr se skvělou výbavou

Huawei Mate 9 - kovový obr se skvělou výbavou

Nic pro uživatele s menší rukou

Řadu telefonů Mate spojuje jedna důležitá vlastnost – obrovský displej. Ten v případě modelu Huawei Mate 9 přichází s úhlopříčkou 5,9″, což je o jednu desetinu menší displej než jeho předchůdce. Přestože celkové rozměry se o nějaké milimetry snížily, stále se jedná o obrovský telefon. Hrany telefonu nejsou sice přímo zaoblené, jejich zbroušení ale do rukou neřeže. Držení telefonu je pohodlné, jedná se ale o rozměrný a „těžký“ telefon, a tak je potřeba telefon ovládat opatrně.

Ovládání jednou rukou je obtížné a bez funkce zmenšení displeje dosáhnete maximálně do spodních částí displeje. Většinou jsme telefon používali oběma rukama, na což jsme u modelů s displeji okolo 6″ tak nějak zvyklí. Spodní rámeček je široký tak akorát k tomu, abychom pohodlně dosáhli na softwarová tlačítka. Bez větších problémů lze dosáhnout i na tlačítka pro ovládání hlasitosti a napájení, klidně ale mohla být o nějaký ten milimetr níže.

Celkově konstrukci telefonu Huawei Mate 9 musíme pochválit – čínské společnosti se povedlo skloubit elegantní design, luxusní zpracování i rozumné rozměry vzhledem k velikosti displeje.

Huawei-Mate-9-konstrukce-drzeni

Displej – skvělá podívaná, ale stále „jen“ Full HD

Huawei vsadil na osvědčený IPS panel s úhlopříčkou 5,9″. Ten pokrývá 77,5 % přední strany, která je navíc pokryta tvrzeným sklem od společnosti Corning. Rozlišení činí 1920 x 1080 pixelů, což je předmětem diskuzí. Na jednu stranu zde máme jemnost 373 PPI, která je pro jemnou podívanou stále dostačující, na druhou stran je konkurence i s menšími telefony o něco dále. To by samo o sobě nic neznamenalo, menší rozlišení nepotěší hlavně ty, kteří chtějí Huawei Mate 9 používat pro virtuální realitu.

Zaměříme-li se na kvalitu displeje, tak musíme opět potvrdit, že Huawei odvedl skvělou práci. Podání barev je opravdu výborné, a to včetně bílé barvy, kde IPS displeje poráží oblíbené AMOLEDy. Ty zase vedou v podání černé, ale za tu se ani Huawei Mate 9 stydět nemusí. Výborně je na tom i jas na slunci, i když si ostrého letního slunce nyní moc neužijeme. Jediná výtka je tak pouze k pozorovacím úhlům, při kterých se barvy mírně mění. A to znatelněji než u jiných telefonů. V praxi to ale uživatelé nejspíše ani nepoznají.

Oceňujeme možnost měnit teplotu barev, díky čemuž si každý může barvy detailněji doladit. Hodí se i funkce komfortní čtení pro šetření očí ve tmě. Chybět může probuzení displeje poklepáním, což sice v drtivé většině případů nahradí čtečka otisků prstů, poklepání se ale může hodit v automobilu.

huawei-mate-9-konstrukce-displej

Extrémně citlivá čtečka otisků prstů

Huawei Mate 7 byl telefonem, který jako jeden z prvních oblíbených smartphonů ukázal, že čtečka otisků prstů v telefonu má smysl. Model Mate 9 přichází se stejným konceptem, tedy čtečkou otisků prstů na zadní straně, zapracovalo se ovšem na citlivosti a přesnosti. Výsledek je skvělý. Čtečka reaguje velmi rychle a hlavně přesně. Za celé používání telefonu si snad ani nevybavujeme, že by telefon prst rozpoznal špatně. Na čtečku není potřeba vůbec tlačit a čtečka reaguje skoro až příliš – stačí za mrazivých dní strčit ruce do kapes a telefon každou chvíli zavibruje, protože rozpoznal část ruky na svém senzoru. S tím jsme se ještě nesetkali, ale jen těžko to brát jako negativum – spíše naopak.

Oceňujeme i gesta – přejetím po čtečce ve vertikálním směru lze vysunout i zasunout notifikační lištu, v Galerii pak horizontálním posuvem přepínat obrázky. Šikovné a rychlé. Jen škoda, že si to zase výrobce musel „dobastlit“ sám a není to součástí čistého Androidu, jak jsme před vydáním Androidu 7 doufali.

Zbylé vlastnosti můžeme tradičně shrnout následovně:

  • odemknutí je velmi rychlé,
  • na čtečku není potřeba nikterak tlačit,
  • vlhký prst není většinou rozpoznán,
  • umístění je po ruce, nešikovné je jen v případě, že telefon leží na stole displejem vzhůru,
  • prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení),
  • prstem lze zapnout displej, není třeba mačkat tlačítko napájení.

huawei-mate-9-konstrukce-ctecka

Hardwarově na špici

Telefon Huawei Mate 9 představuje špičku portfólia čínské společnosti, a proto se dá čekat jen to nejlepší. Tradičně je telefon poháněn čipovým řešením samotné společnosti, přesněji osmijádrovým Kirinem 960. Ten je na tom z pohledu papírového výkonu skvěle a soupeří s čipem Snapdragon 821. Vylepšení se dočkal i grafický akcelerátor, Huawei Mate 9 je vybaven čipem Mali-G71 MP8, který v některých testech poráží Adreno 530 ze Snapdragonu 821. Výkonu je dost i na hraní náročných 3D titulů. Vyzkoušeli jsme namátkou třeba SBK16, Modern Strike či Dead Effect 2. Se všemi hrami si Huaewi Mate 9 poradil skvěle.

Nechybí samozřejmě ani 4 GB RAM či 64GB vnitřní úložiště, které lze doplnit ještě 256GB MicroSD kartou díky hybridnímu slotu pro SIM. Dále tu máme Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC, USB-C, USB-OTG či přesnou GPS (testovali jsme se Sygic i Google Maps). Jako bonus bereme i přítomnost infraportu nebo přípravu na systém Galileo. České LTE se všemi potřebnými frekvencemi je samozřejmostí.

[aps_product_sz id=“420627″]

Výdrž baterie opět skvělá

Telefon Huawei Mate 9 disponuje baterií s kapacitou 4000 mAh, což slibuje ve spojení s úsporným čipsetem a dobrou optimalizací výbornou výdrž na jedno nabití. Nic jiného jsme ani nečekali vzhledem k tomu, že výdrž byla výhodou obou předchozích modelů. Telefon jsme i při intenzivnějším používání nenabíjeli dříve než večer druhého dne, telefon tedy i při pracovním používání (stále zapnuté datové přenosy či Wi-Fi, synchronizace několika účtů, spousta e-mailů, zpráv, několik hodin hudby…) vydrží 2 dny. Při šetrnějším používání se uživatelé mohou dostat i na výdrž 3 dnů, což je na poměry TOP modelů skvělý výsledek.

Testovaný přístroj používá technologii rychlonabíjení nazvanou Huawei SuperCharge, která dokáže při napětí 4,5 V dodat až proud 5 A. Díky tomu lze telefon Huawei Mate 9 dobít z 15 % baterie do 100 % už za 1 hodinu a 30 minut. Šikovné je, že za pouhých 30 minut lze dobít až 60 % baterie. Zatímco USB-C konektor zde přítomen je, na bezdrátové nabíjení se opět zapomíná. V tom má prsty mimo jiné i kov na zádech. Bonusem je ale na druhou stranu možnost dobíjet telefonem další přístroje. Až tak moc si Huawei s výdrží baterie věří.

Systém – bleskové prostředí EMUI 5.0 a Android 7

Huawei se snaží držet krok i softwarově a do telefonu Huawei Mate 9 se podařilo vměstnat i Android 7 a novou nadstavbu EMUI 5.0. Prostředí se na první pohled od čistého Androidu značně liší a zároveň je na první seznámí takřka totožné se starším rozhraním EMUI u jiných přístrojů značky Huawei či Honor. Důležité ale je, že Android 7 je zde základem. Nadstavba společnosti Huawei je poslední roky u běžných uživatelů poměrně oblíbená, nadšeni nejsou snad jen ti, kteří lpí na čistém Androidu.

A jaké jsou novinky v EMUI 5.0? Huawei u svých přístrojů používal Launcher ve stylu iPhonu, tedy všechny aplikace na domácí obrazovce. To ve výchozím nastavení zůstává i nyní, EMUI 5.0 ale přidává možnost aktivovat stránku s aplikacemi. Přibylo také plovoucí tlačítko a celkově design se doznal několika menších změn. Na první pohled ale ne zrovna zásadních. Díky Androidu 7 je k dispozici možnost zobrazení dvou aplikací na jedné obrazovce a šikovná jsou i gesta čtečky otisků prstů. Podobu prostředí můžete posoudit sami.

Protože design prostředí a nadstavby je subjektivní záležitostí, více jsme byli zvědaví na rychlost, plynulost a stabilitu prostředí. Postaršímu Huawei Mate 7 už trochu docházel dech, což měl napravit model Mate 8. U nejnovějšího přírůstku Mate 9 s Androidem 7 jsme nečekali nic jiného než reakce blesku. S tím si Huawei Mate 9 poradil opravdu dobře a z našeho pohledu se jedná o jedno z nejlépe odladěných prostředí Androidu. Reakce jsou opravdu bleskové.

Se správným náčiním dobrým hudebníkem

Reproduktor na spodní straně hraje jen jeden, přestože jsou zde zdířky dvě. Pomáhá mu však reproduktor z přední strany telefonu, který přehrává vyšší frekvence. Souhra těchto dvou reproduktorů zajistí hlasitou show, ale z pohledu kvality spíše průměrnou. Díky dvojici reproduktorů je alespoň zajištěno, že si zvuk při hraní omylem neutlumíte zakrytím reproduktoru.

Výstup do sluchátek je na tom o poznání lépe, tedy pokud použijete některá kvalitnější sluchátka. Už s kombinací se sluchátky Xiaomi Piston 3 zvuk začíná dávat smysl, což se rozhodně nedá říci o dodávaných špuntech. Ty nejspíše nenáročné posluchače uspokojí, zbytečně ale degradují jinak povedený výstup testovaného telefonu. Pokud to tedy s hudbou myslíte alespoň trochu vážně, pořiďte si nějaká lepší sluchátka.

Huawei-Mate-9-konstrukce-reproduktor

Fotoaparát – stejný jako v modelu P9

Duální fotoaparát s nálepkou Leica pro nás není ničím novým. Se stejným řešením senzorů jsme se setkali již v modelu Huawei P9. Jedná se o dvojici snímačů – jeden 20MPx monochromatický a druhý 12MPx, který dodá fotografii barvu. Tímto fotoaparátem jsme se zabývali v detailním testu, ve kterém jsme jej postavili proti telefonu Samsung Galaxy S7, který dnes můžeme označit za jeden z nejlepších fotomobilů současnosti.

Výsledek lze shrnout krátce a jednoduše – díky tomu, že Huawei Mate 9 používá stejný fotoaparát jako model P9, můžeme s klidným svědomím říci, že se jedná o jeden z nejlepších fotoaparátů v telefonech současnosti. Rozdíly mezi jinými přístroji s nejlepšími fotoaparáty nejsou velké a bude už spíše záležet na osobních preferencích. Nechybí samozřejmě ani možnost nahrávat video ve Full HD rozlišení s 60 FPS nebo 4K video s 30 FPS.

Fotografie a videa v originálním rozlišení ke stažení.

Huawei Mate 9 – test videa (4K)

Huawei Mate 9 - test videa (4K)

Huawei Mate 9 – test videa (Full HD 60 FPS)

Huawei Mate 9 - test videa (Full HD 60 FPS)

Huawei Mate 9 – test videa (ohňostroj)

Huawei Mate 9 - test videa (ohňostroj)


Závěr – povedený obr s vyšší cenovkou

Cena přístrojů řady Mate s novější generací stále roste a Huawei Mate 9 zakoupíte na českém trhu za částku 19 tisíc korun. To není zrovna málo vzhledem k tomu, že Huawei Mate 7 startoval ve své době na částce 12 tisíc korun.

Huawei Mate 9 je vzorným nástupcem svých starších bratrů a přichází opět s kvalitní konstrukcí, vysokým výkonem, bohatou výbavou, rychlým systémem i skvělou výdrží na jedno nabití. Nechybí pak ani povedený fotoaparát z modelu Huawei P9 nebo citlivá a přesná čtečka otisků prstů. Z telefonu Huawei Mate 9 jsme měli pocit, že všechny dílky do sebe skvěle zapadají a představuje opravdu skvělý telefon.

V tomto případě je pro nás největším zklamáním cena. Huawei Mate 9 je skvělým telefonem, ale řada Mate slavila úspěch zejména díky tomu, že si přístroje i přes své kvality udržovaly lákavou cenovku. To se nyní bohužel mění. S cenou 19 tisíc je totiž Huawei Mate 9 dražší i než Samsung Galaxy S7, což pro něj sice nemusí být přímý konkurent vzhledem k menšímu displeji, ale dokresluje to vysokou cenu čínského výrobce. Za takovou sumu a s úhlopříčkou displeje 5,9″ bychom čekali i Quad HD rozlišení, tradičně chybí rovněž bezdrátové nabíjení.

Závěrečné hodnocení: Huawei Mate 9 je skvělým telefonem, pokud se poohlížíte po smartphonu s displejem okolo 6″ a skvělou výbavou. Pokud se však rozhodujete spíše podle ceny, dají se na trhu zakoupit levnější telefony, které toho kromě obrovského displeje či výdrže nabídnou více. Jmenovat můžeme například Samsung Galaxy S7 nebo možná i o poznání levnější Honor 8.

Klady

+ Výborný fotoaparát.
+ Kvalitní zpracování.
+ Vysoký výkon.
+ Povedený displej.
+ Výborná čtečka otisků prstů s gesty.
+ Výborná optimalizace systému Android 7.
+ DualSIM, infraport, NFC, USB-C i LTE.
+ Skvělá výdrž na jedno nabití.
+ Výborný fotoaparát.

Zápory

– Vyšší cena.
– Pouze Full HD rozlišení.
– Absence bezdrátového nabíjení.
– Průměrný reproduktor.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)