Google WiFi recenze: Rychlý mesh router se skvělým výkonem a jednoduchou obsluhou

google wifi router recenze

Hledáte rychlý router, který dokáže dostat WiFi signál do každého koutu vašeho domu, ale nevyznáte se přitom v síťových prvcích a nechcete dlouze řešit problémy při nastavení? Tak to by Google WiFi mohl být přímo pro vás. Dnes se na tento zajímavý mesh router podíváme blíže v naší recenzi.

Google WiFi – extrémně jednoduchý, ale přitom výkonný router

Obsah balení Google WiFi

Malá bílá krabička má podobný design jako jiné produkty společnosti Google. Uvnitř balení se nachází samotný router. Dále je to návod k prvnímu spuštění. Nečekejte ale žádné tlusté manuály, jedná se pouze o papírovou kartu. Už to svědčí o jednoduchosti routeru. Dále se v balení nachází napájecí adaptér s USB-C a ethernet kabel. A to je vše, nic víc ale již nepotřebujete pro plnohodnotné používání.

Design routeru Google Wi-Fi

Už na první pohled si můžete všimnout toho, že se jedná o trochu odlišný router. Klasické routery nemají pěkný design a jsou spíše určeny k tomu, abyste je schovali na nenápadné místo. S příchodem MESH routerů se to ale mění a tato zařízení se stávají i designovým prvkem v domácnosti. Google Wi-Fi není výjimkou.

K dispozici je v bílé barvě, připomíná dva puky, které jsou připojeny LED páskem uprostřed. V případě problému změní tento LED pásek barvu na červenou. Nastavit jde i jas. Jde o minimalistický design, který do domácnosti dobře zapadne. Žádné antény z Google Wi-Fi netrčí, vše je schované uvnitř. To může být pro někoho mínus, protože si nemůže nasměrovat antény podle sebe. Kvalita zpracování je ukázková, rozhodně se nejedná o nic křehkého, o co byste se měli bát. Všechny konektory se zapojují do spodní části. Přesněji jde o dva ethernet porty a USB-C pro napájení. Vše už je rovnou od výroby popsané, aby internet zvládl zapojit opravdu kdokoliv.

Instalace a nastavení internetu s Google WiFi

Už jsme to zmínili několikrát. Instalace a nastavení internetu Google Wi-Fi je jednoduchá. A to až takovým způsobem, že to zvládne i člověk, který se vůbec neorientuje v technologiích. Z pohledu České republiky může být mírný problém v tom, že aplikace pro nastavení je v angličtině, vždy se ale dá využít překladač.

Co je to mesh technologie?

V posledních letech se můžete s Mesh routery setkávat stále častěji. Zjednodušeně jde o to, že každé MESH zařízení vytváří výkonné připojení a následně vybírá, jakou cestou se k vám dostane signál nejrychleji. Samotné routery totiž mezi sebou neustále chytře komunikují. Výsledkem je rychlý internet a minimální odezva po celém domě, a ne jen v blízkosti vašeho routeru. Mezi známé mesh routery patří kromě Google Wi-Fi i například Netgear Orbi, Netgear Nighthawk X6S, Linksys Velop anebo ASUS Onhub AC1900.

Nejprve si musíte z Google Play stáhnout aplikaci Google Wi-Fi. Pokud vlastníte iOS zařízení, můžete ji najít v Apple Store. V obou případech je aplikace zdarma. Následně se vás aplikace zeptá, jestli poprvé nastavujete router, nabídku potvrdíte a oskenujete QR kód, který je na zadní straně routeru. Následně vás aplikace vyzve, abyste si nastavili název Wi-Fi sítě a vygeneruje se heslo (později jej můžete změnit). Pokud vlastníte více Google Wi-Fi routerů, tak si je zde nastavíte stejně jednoduše, jak kdybyste k telefonu připojovali Bluetooth zařízení.

How to set up Google Wifi

How to set up Google Wifi

A to je v podstatě vše. Nastavení zabere opravdu maximálně minutu až dvě, jak můžete vidět i na videu výše. Jen pozor na to, že někteří internetoví provideři požadují při změně domácího routeru nahlášení nové MAC adresy. Ve zkratce jde o unikátní číslo, které bylo přiřazeno danému síťovému prvku. MAC adresu u Google Wi-Fi naleznete na spodní straně. Stačí pak adresu routeru nadiktovat a provider už se o vše postará.

Konektivita a dosah signálu u Google WiFi

Přímo Google Wi-Fi má mít dosah 139 metrů čtverečních. Při správném nastavení se při třech routerech dá pokrýt plocha 418 metrů čtverečních. Pokud by ale ni to nestačilo, bez problémů jdou připojit další a další zařízení. Jedná se o nicméně o dosah v ideálním případě. Ve skutečnosti je dosah Wi-Fi sítě menší, ať už kvůli tomu, že Wi-Fi signál musí dosáhnout přes více zdí anebo mu „stojí“ v cestě jiné překážky. Zároveň se ale nepočítá s železobetonovými zdmi, které se v Evropě normálně používají, ale v USA jsou vzácné.

google wifi mesh router signal

V panelákovém bytě o ploše 104 metrů čtverečních jsme původně používali jeden router Google Wi-Fi. Dosah signálu byl dobrý, nicméně ve vzdálenějších částech od něj už šlo poznat, že signál ztrácí na kvalitě a i rychlost připojení nebyla ideální. I kvůli budoucímu využití v chytré domácnosti jsme se tedy nakonec rozhodli pro použití tři routerů Google Wi-Fi. A s tímto počtem routerů už není absolutně žádný problém s dosahem signálu po celém bytě. Samozřejmě tři routery na cca 100 metrů čtverečních je možná až zbytečně moc. Pokud vám nevadí, že v odlehlejších částech bytu nebude mít signál, tak vám na výše zmíněnou plochu vystačí i jeden router. Pokud ale plánujete chytrou domácnost, je lepší investovat a pokrýt si celý domov rychlým internetem a signálem.

Google Wifi, a new approach to home Wi-Fi

Google Wifi, a new approach to home Wi-Fi

Router jsme testovali na rychlém gigabitovém internetu pomocí optiky. Bez větších problémů dokázal této rychlosti využít. Průměrná rychlost stahování byla 655 Mbps a rychlost uploadování 309 Mbps. Dobrou zprávou je to, že nemusíte vyžívat měřiče jako je speed test, fast.com apod. Rychlost internetu můžete měřit přímo v aplikaci. Router neměl problém ani při připojení deseti a více zařízení a zároveň streamování videa ve vysoké kvalitě a streamování her přes službu Nvidia GeForce Now apod. Vše si totiž inteligentně řídí a určuje, které zařízení dostane největší prioritu. Tu si můžete nastavit i manuálně, například když chcete sledovat videa ve 4K rozlišení.

Technické specifikace

  • AC1200 2×2 Wave 2 Wi-Fi
  • Rozšiřitelná mesh Wi-Fi
  • Simultánní dvoupásmová Wi-Fi (2.4GHz / 5GHz) s podporou IEEE 802.11a/b/g/n/ac
  • 2 gigabitové Ethernet porty, oba můžou být konfigurovány jako WAN nebo LAN
  • Podpora zabezpečení WPA2-PSK

[aps_product_sz id=“529957″]

Aplikace Google WiFi je perfektní

Jedna z hlavních předností tohoto routeru je jeho jednoduchost. A to díky skvělé aplikaci. Jak už jsme zmínili výše, bohužel je v angličtině. Google Wi-Fi se totiž v Česku oficiálně neprodává, tudíž se dá absence češtiny pochopit. Aplikace je rozdělena do tří hlavních částí. První část je informační, kde se ukazují například problémy s WI-FI, jestli vše běží v pořádku a aktualizace, které se Google připravil. Ve druhé části vidíte rychlý přehled toho, jestli nemá provider problém s internetem, kolik routerů funguje a kolik zařízení je zrovna připojeno. Na každou z těchto položek můžete klepnout, čímž se otevřou další informace a statistiky. Například u zařízení vidíte, kolik se přes něj stahovalo a uploadovalo dat. Můžete nastavit vyšší prioritu, zkontrolovat MESH nastavení, routery, rychlost internetu u jednotlivých zařízení a případně restartovat či aktualizovat.

Dobré na tom je, že tohle všechno můžete nastavovat i když jste na druhém konci světa. Do aplikace se díky Google účtu dostanete, i když jste mimo dosah Wi-Fi sítě. Můžete na dálku opravit případný problém se sítí. Pokud se objeví problém, tak vám na telefon přijde notifikace. Ihned víte, že vám nejde internet. Poslední částí aplikace jsou zkratky pro různé funkce, například pro rychlé nastavení rodičovské kontroly, zobrazení hesla návštěvě apod. Můžete kontaktovat podporu společnosti Google, která vám pomůže v případě problémů. Opět ale musíte počítat s anglickým jazykem. V nastavení aplikace se nachází i pokročilé možnosti, kde můžete nastavit DNS, WAN, LAN, DHCP apod. Můžete vytvořit i speciální síť pro návštěvy. V neposlední řadě ještě zmíníme to, že Google Wi-Fi aplikace i router nesbírají informace o tom, jaké stránky navštěvujete.

Google Wifi
Google Wifi

Jaká je cena a dostupnost Google WiFi?

Zde to již bohužel není tak veselé. V první řadě musíte při koupi počítat s tím, že Google Wi-Fi se v Česku oficiálně neprodává. A to i když je několik obchodů nabízí. Dováží je na „vlastní pěst“ a i kvůli tomu můžeme vidět ještě vyšší cenu, která už je i normálně vysoká. V Česku se dá koupit podle dat serveru Heureka za 4 tisíce Kč. Za podobnou cenu se dá koupit i v Německu přes Amazon, kde nemusíte řešit dopravu. Navíc mají k dispozici duo pack a triple pack. Tedy speciální balení se dvěma a nebo třemi routery. Pokud budete nakupovat přes německý Google Store, vyjde vás Google Wifi na 140 eur, v přepočtu cca 3 500 Kč. Poměrně často ale bývá v akci, kdy se dá pořídit za cenu 99 eur, v přepočtu za 2 500 Kč. A to už je hodně přijatelná cena.

google wifi triple pack

Závěr recenze Google WiFi

Z Google Wi-Fi máme v podstatě jen kladné dojmy. Router je absolutně jednoduchý po stránce ovladatelnosti. Po minutovém nastavení běží vše samo od sebe a nemusíte nic řešit. Má navíc moderní design. Rychlost je rovněž perfektní a stejně i dosah. Nedostatky na routeru moc nenajdete, jedním z nich je pouze vyšší cena. Pokud nespěcháte a nepotřebujete router ihned, doporučujeme si počkat na akci. U sousedů v Německu bývá router často ve slevě za akční cenu.

Klady
+ Jednoduché nastavení
+ Skvělá aplikace
+ Stabilní a rychlý internet
+ Podpora MESH technologie
+ Malé rozměry
+ Moderní design

Zápory
– Vysoká cena
– Absence češtiny

Jak se vám líbí router Google WiFi?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)