Menu

Google: Picasa končí, jděte na Fotky Google

picasa_konec_ico

Před sociální sítí Google+ a Fotkami Google nabízel vyhledávací gigant od roku 2004 jako službu pro sdílení a správu fotografií svůj projekt Picasa. V poslední době však tuto službu upozadil a přestal ji vylepšovat i přidávat nové funkce. Nyní Google oznámil, že Picasa brzy skončí.

Titulní stránka projektu Picasa

Titulní stránka projektu Picasa

Picasa končí, Fotky Google jedou dál

Dobrou zprávou je, že všechny fotografie, které si uživatelé přidali do Picasy v průběhu předchozích let, již mají k dispozici v rámci služby Fotky Google. Oba produkty totiž mají přístup ke stejné databázi obrázků, takže není nutné řešit export a import.

Ti, kteří nechtějí používat Fotky Google mají možnost prohlížet a stáhnout svá stávající webová alba Picasa spolu se souvisejícími značkami, komentáři a titulky. Nebudou však moci přidávat nová alba nebo organizovat stávající. Webová alba budou i nadále fungovat normálně, a to až do 1. května 2016, takže času je zatím relativně dost.

Picasa již na webu oznamuje svůj konec

Picasa již na webu oznamuje svůj konec

Z pohledu Googlu je jistě lepší zaměřit se na jednu službu, která funguje v rámci mobilního i desktopového prostředí, než rozdělovat své síly do dvou různých produktů.

V březnu končí i aplikace pro počítače

Kromě webové služby přestane Google 15. března 2016 podporovat svou desktopovou aplikaci Picasa. Do té doby ji sice bude možné stahovat, instalovat a používat, bude fungovat i po uvedeném termínu, ale Google ji nebude dál vyvíjet. Otázkou zatím zůstává, jak bude program fungovat, když k webovým albům bude od května přístup jen pro čtení.

Google tedy zastaví vývoj programu a nebude pro něj připravovat ani žádné aktualizace. Kromě toho budou nedostupné některé funkce API.

Vyhledávací gigant pracuje na novějších produktech pro úpravu a správu fotek již řadu let, takže si nemyslíme, že by uživatelé Picasy utrpěli nějakou zásadní ztrátu. Dovolíme si dokonce tvrdit, že s ohledem na vývoj kolem Fotek Google se konec Picasy dal docela dobře předpokládat.

Zdroje: Android Police, Android Authority, Google Picasa Blog.

Komentáře

hulik

15.2.2016 8:26

To mám zase radost …
Znáte někdo nějaký jiný program do PC na rozpoznávání obličejů, a třídění?

Martin P.

15.2.2016 9:01

Škoda je že “G+ fotky” jsou moc fejsíčkové. Picasa splňovala požadavky na webovou galerii lépe , jenže neprodukovala tolik prokliků na různou reklamu a neměla dostatek meta dat na prodej.
V problém ani není v tom G+ je siciální síť, proti FB vnímám G+ jako super . Ta “mrtvost” která jí je často vyčítána nás aspoň zbavuje profilů různých otravných puberťáků, východních lehkých děv a vymaštěných maminek s 100+1 fotkami svých mimísků.
Jenže zpět k Picase. Pokud člověk chce jen a pouze web galerii byla Picasa a SW Picasa vyhovující a hlavně zadarmo. S Picasou se opakuje tradiční scénář. Kdy konzervativní, ale funkční služba je ukončena bez, z pohledu uživatelů, adekvátní náhrady.

Dan P.

z aplikace
15.2.2016 9:32

Picasu jsem na nahrávání nepoužíval, ale aplikaci na PC ano – zvlášť na rozpoznávání obličejů bez nutnosti fotky někam nahrávat a na tvoření koláží. Jinak Google Fotky zatím moc nepoužívám (omezená možnost nahrávat fotky v plné kvalitě, chybí veřejná galerie). Vyhovuje mi Flickr, kde mám 1 TB prostoru na fotky, který mi plně dostačuj a také mohu mít veřejná alba.

TylerManifesto

TylerManifesto 0

z aplikace
15.2.2016 9:35

Tak to je blby no.. Picasa byl dobrej program.Dle myho nejlepsi pro upravu a roztrizeni fotek.. ale bylo jasne ze to skonci nebot verze 3.9 byla uz zatracene dlouho neaktualizovana… :/

Martin P.

15.2.2016 9:53

To Dan P. odběratel z aplikace dnes v 09:32 ? Jako uživatel Flickru nemáte o moc více jistot. Flicker = Yahoo = velké problémy. Otázka zní kdy komu bude prodán a jaké určí podmínky.
Přecházet dnes na Flicker je …už hořela když jsem si do ní lehal…

Jinak naprostá většina lidí které se to bude dotíkat, používala neplacený limit u Google Drive. A bylo by hodně krátkozraké či naivní se myslet, že jim zruším bezplatnou službu najednou se z nich stanou platící . A to i kdyby to stálo 1€ na rok .

doubt2doubt

z aplikace
15.2.2016 10:38

Martin P. další perla, nechceš se vrátit spammovat na smartmanii?

Flickr je skvělý jako záloha primárního účtu, který má uživatel na icloud nebo jinde.

dendron

15.2.2016 11:56

super :-/ ale dokáže mi někdo poradit? na picase vidím alba, které na photos nevidím. např. alba z Bloggeru. můžu tam fotky smazat/nahrát a pak je jen v použít v bloggeru. Photos nic takového nevidím. Kde dostanu ucelý přehled o souborech, které tam jsou ?? (ani g.drive nepomůže).
díky

Martin P.

15.2.2016 12:20

To dendron odběratel dnes v 11:56 : Na takové operace byl právě určen software Picasa, který funkce zálohování obsahoval.

Jinak pro zobrazení fotek z Picasy/G Foto v adresářové struktuře GDrive se muselo nejprve nastavit. Vytvořit složku Fotky Google v nastavení . Nasledně v struktuře budou adresáře ( podle let) s fotkama. Nikoliv podle alb to jsou metadata, které tam uložená nejsou..

Osobně bych vsadil raději na nějaký program než webové rozhraní.

dendron

15.2.2016 14:37

To Martin P. no takže tím pádem Photos není plnohodnotná náhrada a Photos je jen zlomek toho co Picasa uměla a sem v rejži.. nebudu mít ani tucha, co a kde se mi na GDisku válí..
Grrrr. čím dál lepší Google.

Martin V.

15.2.2016 22:19

Hmm, co byste doporučili jako desktop náhradu? Potřebuji pro svého otce, cloud ani rozpoznávání obličejů není zapotřebí, naopak by to chtělo přehledný přístup k fotkám dle adresářů a základní editační funkce, doplnění popisu do fotky, ořez apod., a Picasa má tyhle věci intuitivně udělané.

Uni

uni -2

17.2.2016 9:03

Martin V. Tak ta aplikace bude i po tom dni fungovat ne? Pokud vyhovuje nyní, bude i po 15.3.:)

RSS (komentáře k článku)